Προς το περιεχόμενο

Τι κάνω λάθος;; (Διάβασμα από δυαδικό αρχείο στη C)


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Στη C είμαι ακόμα μαθητής. Δεν την χρησιμοποιώ. Απλά εδώ χώθηκα στη συζήτηση, με ιδέες, έτσι από περιέργεια να δω αν καταφέρω κάτι.

 

 

Ναι, κατάφερες να μπερδέψεις αυτόν που ρώτησε καθότι δεν γνώριζε ότι είσαι άσχετος και έπαιρνε τις μετρητοίς αυτά που λες. Φοβερό επίτευγμα. Συνέχισε έτσι και θα αχρηστεύσεις όλο το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και σε έχω σε αγνόηση...το ενδιαφέρον σου για το forum μέχρι που φθάνει αν επιτρέπεται; Διότι εδώ ξεκινάς από την υπόθεση ότι συμμετέχουν όσοι πρέπει, ενώ αληθεύει ότι συμμετέχει όποιος να είναι, άρα το αν ο άλλος με πάρει τις μετρητοίς είναι δικό του θέμα, και δεν δίνει λογαριαμό ούτε παίρνει! Τώρα εσύ Elorant γιατί δίνεις λογαριασμό; Το κάνεις ως ο Σπουδαίος  Elorant του Insomnia; ή πίσω από σένα είναι καμιά σέχτα σκοτεινών προγραμματιστών;

Πραγματικά η γελοιοποίηση δεν είναι σε αυτόν που κάνει λάθος σκέψη, αλλά σε εκείνον που έχει λάθος εκτίμηση για τον ευατό του. Προσωπικά ουδέποτε υποστήριξα ότι είμαι επαγγελματίας. Απλά ασχολούμαι πολλες ώρες καθημερινά με προγραμματισμό και με κύριο αντικείμενο ένα έργο, διότι αυτό μπορώ..αυτό κάνω! Τώρα στο διάλλειμα μου αρέσει να λέω και μια ιδέα, και αν δεν βγει μου αρέσει να μαθαίνω το γιατί δεν βγήκε. Δεν ξεκινάω με το αίτιο ότι "δεν ξέρω". Αυτός που δεν ξέρει συνήθως δεν το ξέρει..διότι νομίζει ότι ξέρει! Άρα στο διαταύτα, η συμμετοχή μου εδώ δεν μπερδεύει αλλά ξεμπερδεύει...εμένα! Ο OP ασφαλώς και περιμένει...ό,τι πάρει (που λένε και οι Κύπριοι, ό,τι πάρουν...καλό είναι).

 

Όσο για το forum μάλλον μικρός είσαι ακόμα για να κρίνεις αν το χαλάω η όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι εδώ ξεκινάς από την υπόθεση ότι συμμετέχουν όσοι πρέπει, ενώ αληθεύει ότι συμμετέχει όποιος να είναι

 

Αλήθεια, έχεις παρατηρήσει από τα μέλη του φόρουμ πόσοι είναι που συμμετέχουν σε τέτοια νήματα χωρίς να ξέρουν τι γίνεται;

 

Εκτός αν το bold είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταναοώ τι λες. Προφανώς έχεις ειδικότητα στο θέμα. Εγώ που δεν έχω...δεν μπορώ να σου απαντήσω!

Ποιο bold...τα φραγκολεβέντικα δε τα πιάνω..Προφανώς απευθύνεσαι μεν σε μένα αλλά για να τα διαβάσουν άλλοι!

Έχει πρακτική αξία αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε συ M2000, μπορείς να μου πεις τι σκατά γνωρίζεις από προγραμματισμό; C δεν ξέρεις. Python δεν ξέρεις. C# δεν ξέρεις (οπότε υποθέτω ούτε και VB.NET). Τι ξέρεις τελικά; Εκτός από τη VB6 που έχει καταργηθεί εδώ και μια δεκαπενταετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταναοώ τι λες. Προφανώς έχεις ειδικότητα στο θέμα. Εγώ που δεν έχω...δεν μπορώ να σου απαντήσω!

Ποιο bold...τα φραγκολεβέντικα δε τα πιάνω..Προφανώς απευθύνεσαι μεν σε μένα αλλά για να τα διαβάσουν άλλοι!

Έχει πρακτική αξία αυτό;

 

Είναι λίγο κρίμα να επιλέγει κανείς να κάνει το χαζό. Anyway τώρα που κρύφτηκες πίσω από το δάχτυλο και δε σε βλέπω πια τελείωσε η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταργούνται γλώσσες...Απλά οι χρήστες επιλέγουν ότι τους βολεύει. Οι νέοι δεν έχουν περιθώριο επιλογών!

Η VB6 δεν καταργήθηκε. Απόδειξη; Την υποστηρίζουν τα Windows 10. Δεν ασχολούμε με εκατό γλώσσες. Fortran,Pascal, Turbo Pascal, Basic, GFA BASIC, VB5, VB6, Java, Php, JavaScript. Από αυτά περισσότερο με Vb5 και 6. Και φυσικά με τη Μ2000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η VB6 από το 2008 θεωρείται κι επίσημα κατεργημένη από την Microsoft. Η τελευταία δε φορά που ενημερώθηκε ήταν το 1998.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται άλλη ενημέρωση..είναι ΟΚ. Το μόνο "κακό" που έχει είναι ότι είναι "παλιά"...Κάτι άλλο; Η Basic που ήταν σε όλα τα micro, αναπτύχθηκε το 1963...και την είδαμε τη δεκαετία του 80 να μπαίνει σε όλα τα μηχανήματα, ακόμα και το PC είχε την GW BASIC. Έχουν περάσει 50 χρόνια και ακόμα υπάρχουν και βελτιώνονται διάφορες "Basic", όχι γιατί οι παλιές δεν έκαναν δουλειά αλλά γιατί είναι η ιδέα των επιχειρήσεων να πουλάνε το "βελτιωμένο". Εκεί που υπήρχαν τα COM αντικείμενα τα οποία ήταν κώδικας μηχανής με πλήρη έλεγχο του υπολογιστή, βγήκε η ιδέα του managed και unmanage code για λόγους "ασφάλειας". Ποια ασφάλεια; Οι  κατασκευαστές άφησαν την ασφάλεια..."λάσκα" μέχρι να δημιουργηθεί η απαίτηση για ασφάλεια. Πριν το Internet...σε κούρδιζαν με εντυπωσιακά Demo σε "Σπασμένα" προγράμματα. Ιούς από τέτοια προγράμματα μπορούσες να φας. Δεν υπήρχε διαδίκτυο, άρα το θέμα της ασφάλειας ήταν μόνο σε αυτούς που είχαν πρόσβαση στον υπολογιστή και μπορούσαν να βάλουν κάποιο "σπασμένο" παιχνίδι..ή εφαρμογή. Ο "τρόμος" δηλαδή βόλευε τις εταιρείες λογισμικού! Μόλις μπήκε το ιντερνέτ, η Microsoft σκέφτηκε το ActiveX στοιχείο ελέγχου, όπου στην ουσία η VB6 θα έβγαινε μέσα στην σελίδα του explorer...με φουλ προσπέλαση στα πάντα! Από κει προέκυψε η ανάγκη για κάτι πιο μαζεμένο. Δεν είναι λοιπόν η γλώσσα που έχει θέμα αλλά άλλα στοιχεία του περιβάλλοντος, οι απαιτήσεις για δικτυακές εφαρμογές με ασφάλεια. Στο Android σε ειδοποιεί η "αγορά" για το τι θα παρέχεις στο πρόγραμμα. Αμφιβάλω αν κάποιος που ήθελε μια εφαρμογή στο Android σταμάτησε από την ιδέα να την "κατεβάσει" όταν είδε τη λίστα το "προσβάσεων" σε ευαίσθητα δεδομένα, αλλά και κάμερες και μικρόφωνα...Και στα PC, όλοι βάζουν προγράμματα για ιούς. Δηλαδή ακόμα και η προσφορά  γλωσσών με "ασφάλεια" δεν αφαιρεί το αίσθημα ανασφάλειας, αφού δεν ξέρουμε τι πραγματικά τρέχει στον υπολογιστή μας!

Η VB6 έχει πολλά καλά και για το λόγο αυτό δεν την αποσύρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αντί να μάθεις C που όσο οι υπολογιστές βασίζονται στην κατά von Neumann αρχιτεκτονική θα ζει και θα βασιλεύει, είπες να μάθεις τόσες άλλες άχρηστες. No offense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μυαλό να σκεφτεί;

Ασχολούμαι από το 1981....η VB6 ήρθε σχεδόν είκοσι χρόνια μετά. Λοιπόν για σκεφτείτε σήμερα αυτά που γνωρίζεται για την python ας πούμε...πώς θα φαίνονται είκοσι χρόνια μετά. Θα ασχολείστε με προγράμματα των πενήντα γραμμών; και όσα μάθατε σε είκοσι χρόνια θα πάνε για πέταμα;

Ασχολούμαι 35 χρόνια με το προγραμματισμό, έφτιαξα εφαρμογές που πούλησα, και παρόλα αυτά συνεχίζει να ενδιαφέρομαι και να ρωτάω ή να συζητώ και για εκείνα που δεν έτυχε να ασχοληθώ. Η VB6 μόνο άχρηστη δεν είναι. Μάλλον περίσσοτερες εφαρμογές θα βρει γραμμένες σε Vb6 παρά σε άλλη γλώσσα. Τη C όταν την μελετούσα δεν υπήρχε για τα 8μπίτα, και στα 16μπιτ που δεν δινόταν με ενσωματωμένη γλώσσα, έπρεπε να αποφασίσεις καίτηση λόγω απουσίας ίντερνετ και άλλων πηγών, ή Basic έπαιζε, ή Pascal. Με ενδιέφερε τότε η Forth, και είχα αγοράσει για Acorn Electron Forth σε κασέτα...Κασετόφωνο είχα..Οι δισκέτες ήρθαν επτά χρόνια μετά, και οι σκληροί δίσκοι άλλα δέκα μετά. Το πρώτο παραθυρικό περιβάλλον το οποίο μελέτησα ήταν το GEM και αυτό είχε C Calls...ήταν γραμμένο με C. Δυστυχώς δεν βρήκα compiler. Αυτό γίνονταν γιατί το software γράφονταν σε άλλα μηχανήματα με στόχο το επιθυμητό.

 

Άρα μην βιάζεστε να βγάζετε συμπεράσματα, και να φιλτράρετε τα χρήσιμα από τα άχρηστα, και να αποφεύγετε να βλέπετε σε χρήσιμους και άχρηστους τα μέλη εδώ...(είναι φασιστικό), ούτε να κάνετε τους διαχειριστές..Υπάρχουν άλλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσα χρόνια ασχολείται κανείς με κάτι δεν είναι εχέγγυο της ορθότητας της άποψής του.

 

Συγκεκριμένα, εάν εξαιρέσει κανείς τα όσα έχεις γράψει για VB, τα οποία δεν μπορώ προσωπικά να αξιολογήσω, τα υπόλοιπα είναι κοτσάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν καταλαβαίνω πως ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ταυτόχρονα τόσο άσχετος και να μιλά τόσο πολύ. Τι σχέση έχουν τα COM «αντικείμενα» (άκου αντικείμενα) με τον managed και unmanaged κώδικα. Έχεις μπερδέψει πολύ βασικές έννοιες του προγραμματισμού. Η δε ασφάλεια του managed και unmanaged κώδικα έχει να κάνει με τη διαχείριση της μνήμης. Κι εδώ το μπερδεύεις με το Διαδίκτυο. ActiveX «στοιχείο ελέγχου» και η Microsoft έβγαλε το .NET από ανάγκη για κάτι «μαζεμένο». Που τα βρίσκεις και τα λες αυτά ήθελα να ‘ξερα. Κι όλα αυτά με ολίγη από θεωρίες συνομωσίας για κακές εταιρίες που τρομοκρατούν τους χρήστες για να τους πουλήσουν κάτι καινούργιο. Και μέσα σε όλα βάλε και λίγο Android για να δείξουμε ότι κι εκεί κάτι ξέρουμε με άλλη μια πρόταση που ως συνήθως δεν βγάζει κανένα νόημα.

 

Ένας αχταρμάς από αρλούμπες είναι όλα σου τα κείμενα. Πήγαινε χριστιανέ μου να διαβάσεις κάνα βιβλίο να ξεστραβωθείς λίγο. Είναι απίθανα αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...