Προς το περιεχόμενο

Η Panasonic κατασκευάζει εξωσκελετούς που βοηθούν τους εργαζόμενους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγη υποστήριξη από τις μηχανές, ο άνθρωπος είναι πιο χρήσιμος, πιο ευέλικτος και πιο δημιουργικός από τα ρομπότ.

Αυτό ακριβώς. Και αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός όχι να αντικαταστήσει τον άνθρωπο αλλά να τον βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το επόμενο στάδιο ξέρετε ποιο είναι.....

Θα τα καταφέρνει μόνος του ο εξωσκελετός, και θα του πουν του εργαζόμενου "ευχαριστούμε, άντε τώρα στην άκρη μπας και κάνουμε καμιά δουλειά της προκοπής"... :-D

 

Αυτός θα έπρεπε να είναι και ο στόχος της ανθρωπότητας κανονικά. Απλά η ελεύθερη αγορά θα πρέπει να ρυθμιστεί και ανάλογα, καθώς θα παρέχει λιγότερες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αντίστοιχο (εξέλιξη) με το εξωσκελετικό σύστημα της Honda παλαιότερα για να βοηθά ανθρώπους με κινητικά προβλήματα να ξαναπερπατήσουν...

http://corporate.honda.com/innovation/walk-assist/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να τους μάθουν πως πρέπει να κινούνται σωστά όταν σηκώνουν βάρος ώστε να μην παίρνει βάρος η μέση δεν το σκέφτηκε κανείς;

 

Ωχ ναι, πως τους διέφυγε η λύση αυτή; Τσάμπα και τα πόσες χιλιάδες Yen που θα επένδυσαν στη τεχνολογία αυτή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικός, αλλα όταν δεν υπάρχει υποβοήθεια στα χέρια, τοτε μου φαίνεται λιγο παράξενο το όλο concept. Γιατι η πίεση στο σώμα εχει αρχή και τέλος που ασκείται, αυτο που φαίνεται στα βίντεο ειναι οτι επεμβαίνουν κάπου στη μέση (της διαδρομής) και όχι ολόκληρη.

 

Ειδικά ο εξωσκελετος για τα 45 κιλά, πρέπει να εχει μηχανικά χέρια ως το τέλος (καρπός + δάχτυλα) για προφανείς λόγους.

 

Ας μιλήσει καποιος που εχει ασχοληθεί παραπάνω, ισως κάτι χάνω στο όλο σκεπτικό.

 

Όταν σηκώνεις κάτι, δεν το σηκώνεις μόνο με τα χέρια αλλά με όλο το σώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικός, αλλα όταν δεν υπάρχει υποβοήθεια στα χέρια, τοτε μου φαίνεται λιγο παράξενο το όλο concept. Γιατι η πίεση στο σώμα εχει αρχή και τέλος που ασκείται, αυτο που φαίνεται στα βίντεο ειναι οτι επεμβαίνουν κάπου στη μέση (της διαδρομής) και όχι ολόκληρη.

 

Ειδικά ο εξωσκελετος για τα 45 κιλά, πρέπει να εχει μηχανικά χέρια ως το τέλος (καρπός + δάχτυλα) για προφανείς λόγους.

 

Ας μιλήσει καποιος που εχει ασχοληθεί παραπάνω, ισως κάτι χάνω στο όλο σκεπτικό.

 

ο μηχανισμός των χεριών (κόκαλα, μύες, αρθρώσεις) έχει την ικανότητα να ασκεί και να δέχεται μεγάλες δυνάμεις (για να σπρώχνει, να ρίχνει κλπ). Όταν πας να χρησιμοποιήσεις αυτή την ικανότητα για να σηκώσεις βάρη, τότε το όλο βάρος θα πρέπει να περάσει από την σπονδ, στήλη, μέση και λεκάνη, και συνήθως υπό παράξενες γωνιές (πχ ο σπόνδυλος έχει σχήμα S, δεν είναι κάθετος), οπότε αν και με τα χέρια μπορείς άνετα να σηκώσεις 30-40 κιλά, η μέση είναι το αδύνατο κομμάτι της αλυσίδας μέχρι οι δυνάμεις από το βάρος να φτάσουν στο έδαφος (ανατομικά αποτελείται έχει αρκετούς χόνδρους/κόκαλα που είναι στοιβαγμένοι, δεν είναι ενιαίο κόκαλο πχ σαν τον μηρό, οπότε δεν έχει μεγάλες αντοχές σε καταπόνηση). οπότε το όλο concept των εξωσκελετών είναι να υποβοηθούν ή να προσπερνούν οι δυνάμεις την λεκάνη/μέση.

Στη συγκεκριμένο concept ο μηχανισμός στην πλάτη ουσιαστικά λειτουργεί σαν συμπληρωματικός δρόμος για να αποφεύγει το φορτίο τη μέση και να περνά στα πόδια και μετά στο έδαφος, ειδικά σε μεγάλες γωνιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός θα έπρεπε να είναι και ο στόχος της ανθρωπότητας κανονικά. Απλά η ελεύθερη αγορά θα πρέπει να ρυθμιστεί και ανάλογα, καθώς θα παρέχει λιγότερες δουλειές.

Star Trek. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικός, αλλα όταν δεν υπάρχει υποβοήθεια στα χέρια, τοτε μου φαίνεται λιγο παράξενο το όλο concept. Γιατι η πίεση στο σώμα εχει αρχή και τέλος που ασκείται, αυτο που φαίνεται στα βίντεο ειναι οτι επεμβαίνουν κάπου στη μέση (της διαδρομής) και όχι ολόκληρη.

 

Ειδικά ο εξωσκελετος για τα 45 κιλά, πρέπει να εχει μηχανικά χέρια ως το τέλος (καρπός + δάχτυλα) για προφανείς λόγους.

 

Ας μιλήσει καποιος που εχει ασχοληθεί παραπάνω, ισως κάτι χάνω στο όλο σκεπτικό.

πάνω σε αυτό που λες, προσωπική μου άποψη τονίζω, ειμαι γυρο στα 85kg σχετικά αγύμναστος και μπορώ να κάνω γύρο στις 15-20 έλξεις ανα σετ για 3 σετ σχετικα εύκολα αλλά το να παρω 50kg απο κάτω και να σηκωθώ σε μικρότερη συχνότητα απο τις έλξεις μου είναι ποιό δυσάρεστο, οπότε κάτι πρέπει να παίζει με την μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...