Προς το περιεχόμενο

iPhone SE, o διάδοχος του 5s με τεχνικά χαρακτηριστικά του iPhone 6s


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ειχε 2γβ ραμ , θα το ειχα παρει χθες. Που πα ρε με 1 ραμ το 2016. Και θα παρακαλεσω να λειπουν τα σχολια του τυπου "iOs ειναι ρε συ, δεν θελει πανω απο 1"

 

"iOS είναι ρε συ, δε θελει πάνω από 1 "

 

f*ck da police!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσπαθώντας να βάλω όλες τις πληροφορίες που έχω μαζέψει απο τα διάφορα πόστ σε τάξη θα προσπαθήσω να είμαι όσο ποιό αντικειμενικός γίνεται.

 

σε όλλους όσους μιλάνε για το πόσο τους βολεύει η 4άρα οθόνη και οτι την ζητάνε σάν τρελοί έχω να τους πώ άν σας έδιναν το 6s στα μισά χρήματα θα τρέχατε να το πάρετε οπότε γαργάρα η οθόνη..

 

σε όσους το θεωρούνε μικρό και κομψό έχω να πώ πως έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις του galaxy s (ναί καλά καταλάβατε του πρώτου πίσω στο 2008) νομίζω οτι και ο ποιό καμμένος μπορεί να δεί τα τεράστια περιθώρια πάνω και κάτω καθώς και αριστερά και δεξιά. κοινός ναί μέν είναι ένα τηλέφωνο μικρό ΑΛΛΑ άν είχε κατασκευαστεί με πρότυπα 2016 θα ήταν σαφώς μικρότερο.

 

για όσους λένε για την τιμή εδώ γελάμε. ο λόγος! όπως όλα τα apple υπερκοστολογημένο! ναί μέν μπορεί να φαντάζει όαση σε σχέση με τα 700άρια τα 800άρια και τα 900άρια η τιμή του αλλά δέν παύει να είναι πανάκριβο!

 

όσων αφορά τα specs ναί σίγουρα είναι πολύ καλά αλλά τί να τα κάνεις σε 4 ίντσες με μία τραγική οθόνη 640x1136 ανάλυση? τί να το κάνεις άμα το βασικό έχει 16gb χωρίς προέκταση χώρο?

 

όλα αυτά λοιπόν έχουν έναν κοινό παρανομαστή που λέγεται apple culture. και όπως έχω ξαναπεί απο εδώ μέσαη εν λόγο εταιρία έχει καταφέρει κάτι που δέν το έχει κάνει καμία. να διμηουργήσει το δικό της φανατικό κοινό και μία ολόκληρη ιστορία-μόδα γύρω απο το όνομά της τόσο ώστε όλα της τα προιόντα να αποτελούν status symbol στον κάτοχό τους να δίνουν κύρος.

 

ποιό θα το πάρουν?? πολλοί. βασικά όλοι αυτοί που δέν θα μπορούσαν ούτε με 344 δόσεις των 18 ευρώ απο κοτσώβολο να αγοράσουν το "καλό" αδερφάκι και απλά θα αρκεστούν να το φιγουράρουν ώντας μία συσκευή που φέρει το πολυπόθητο μηλαράκι στην πλάτη.

 

δυστηχώς στην ελλάδα όλοι οι παρπάνω υποψήφιοι θα δυσκολευτούν και πάλι μιάς και κάτω απο 450 δύσκολα θα εμφανιστεί (γνώμη μου) και όπως και να το δείς σε αυτά τα χρήματα τα 16gb δέν τα λές και πολλά....

 

Σε έφαγε η αντικειμενικότητα. Πρόσεχε!!! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,εξαιρετικά χαρακτηριστικά! Αλλα γιατί να πάει κάποιος σε 4" τηλέφωνο πλέον;

Εκτός και αν στοχεύει στην είσοδο νέων αγοραστών, που δεν είχαν μπει στην διαδικασία των smartphones.

Δεν ξερω βέβαια αν η τιμή επιτρέπει κατι τέτοιο,τουλάχιστον όχι στην χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό μέγεθος για μένα είναι 3.5 ίντσες, αλλά και 4 δεν με χαλάνε. Το 4s με το 5 έχουν μεγάλη διαφορά στο βάρος και μέγεθος σε σημείο που το 5άρι να φαίνεται καλύτερη επιλογή σαν μέγεθος, εκτός και αν για κάποιο λόγο σου αρέσει η στιβαρότητα του 4s. Μου αρέσει το πούπουλο του 5 αλλά και η στιβαρότητα του 4s, γι' αυτό και δεν χαλιέμαι. Από phablet προτιμώ κανονικό tablet ή 12αρι (4:3) υπολογιστή.

(τα παραπάνω ήταν δήλωση για την αστυνομία του phablet, παντόφλα / μπριζόλα)

 

Πολύ καλή επιλογή το SE, διότι έχεις 6s με χαμηλότερη τιμή χωρίς να κουβαλάς μπριζόλα / παντόφλα.

 

Αυτοί που κριτικάρουν τα bezels του 5 δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους, δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή. Και τέλως πάντων γιατί δεν προτείνετε στους αδαής κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το SE; Σε ίδιο μέγεθος και δυνατότητες; (δεν υπάρχει: abandonware, touch id μόνο για αρχή)

 

Αλλά εδώ κυκλοφορούν μυθεύματα πως δεν παίζει media ενώ υπάρχει το vlc για stream, downloading τα πάντα όλα.

 

Eίναι κρίμα που δεν μπορεσε η apple να βγάλει κινητο με μεγαλυτερη οθονη στο ιδιο ομως σχεδον μέγεθος με το iphone 5s, οπως πχ το sony z3/z5 compact των 4,6".

 

Τα bezels ειναι τεραστια κ ουσιαστικα προκειται για κινητο με αντιπαραγωγικη 4" οθονη σε σασι 4.5"-4.6" .

 

34esupf.jpg

 

Πιστευω οπως πως θα μοσχοπουλησει, υπαρχουν πολλοι που νομιζουν οτι επειδη εχει 4" οθονη ειναι αρκετα μικροτερο απο αλλα κινητα 4.5"-4.7".

Το touch id ξέχασες, την ηλιθιότητα του android να μην έχει εξωτερικά κουμπιά (home buton) και το abandonware. Δεν ξέρω αν ακόμη έχουν εκνευριστικά bugs, σε ένα μήνα θα ξέρω και γι' αυτό. Θυσιάζεις μισή ίντσα για 3 - και βάλε - πλεονεκτήματα.

Στην τελική, 4 εικονίδια χωράνε και στα δύο.

 

Και όπως έγραψα, το 5άρι (4inches) είναι μικρότερο και πολύ ελαφρύτερο από το 4s (3.5inches)

 

Παραπάνω ο mouziko το γράφει και με ογκομέτρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά συσκέυη ειναι αλλα 1.2mp μπροστινή κάμερα

Το 2016;;;

Δεν με νοιάζει κι ας μην την χρησιμοποιήσω ποτε.

1.2mp και λέει για το ρετινα φλας. Ποιο φλας; προβολείς θα θέλεις για να φανείς υπό σκιά.

Επίσης έχει το παλιό Touch ID και δεν έχει βαρόμετρο

Αυτά βρήκα απο το σάιτ της Apple.

Κατα τα αλλα όντως πολυ όμορφο κινητό. Το 5s ηταν πάντα η πιο όμορφη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος iPhone 4. Δεν χρειάζεται ακόμα αλλαγή αλλά με αγχώνει να βλέπω να βγαίνουν συνέχεια μεγάλες οθόνες γιατί ξέρω ότι θα χρειαστεί.

 

Δεν ξέρω αν θα το αγόραζα αλλά θα έμπαινε σίγουρα στην λίστα σύγκρισης! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που διαβασατε για 1gb ram, αλλα στο gsmarena λεει για 2.

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_se-7969.php

1gb ram ελεγε χτες μπαταρια 1715.Τωρα τα αλλαξαν παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι γεγονος πως πολλοι χρηστες ηθελαν μικροτερο κινητο με την ποιοτητα  το λειτουργικο και το design της  apple .Aυτο κανουν οι εταιρειες   ακουνε τις αναγκες τις αγορας και τις ικανοποιουνε .

Πιστευω και εγω πως θα εχει εμπορικη επιτυχια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό μέγεθος για μένα είναι 3.5 ίντσες, αλλά και 4 δεν με χαλάνε. Το 4s με το 5 έχουν μεγάλη διαφορά στο βάρος και μέγεθος σε σημείο που το 5άρι να φαίνεται καλύτερη επιλογή σαν μέγεθος, εκτός και αν για κάποιο λόγο σου αρέσει η στιβαρότητα του 4s. Μου αρέσει το πούπουλο του 5 αλλά και η στιβαρότητα του 4s, γι' αυτό και δεν χαλιέμαι. Από phablet προτιμώ κανονικό tablet ή 12αρι (4:3) υπολογιστή.

 

(τα παραπάνω ήταν δήλωση για την αστυνομία του phablet, παντόφλα / μπριζόλα)

 

Πολύ καλή επιλογή το SE, διότι έχεις 6s με χαμηλότερη τιμή χωρίς να κουβαλάς μπριζόλα / παντόφλα.

 

Αυτοί που κριτικάρουν τα bezels του 5 δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους, δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή. Και τέλως πάντων γιατί δεν προτείνετε στους αδαής κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το SE; Σε ίδιο μέγεθος και δυνατότητες; (δεν υπάρχει: abandonware, touch id μόνο για αρχή)

 

Αλλά εδώ κυκλοφορούν μυθεύματα πως δεν παίζει media ενώ υπάρχει το vlc για stream, downloading τα πάντα όλα.

 

Το touch id ξέχασες, την ηλιθιότητα του android να μην έχει εξωτερικά κουμπιά (home buton) και το abandonware. Δεν ξέρω αν ακόμη έχουν εκνευριστικά bugs, σε ένα μήνα θα ξέρω και γι' αυτό. Θυσιάζεις μισή ίντσα για 3 - και βάλε - πλεονεκτήματα.

 

Στην τελική, 4 εικονίδια χωράνε και στα δύο.

 

Και όπως έγραψα, το 5άρι (4inches) είναι μικρότερο και πολύ ελαφρύτερο από το 4s (3.5inches)

 

Παραπάνω ο mouziko το γράφει και με ογκομέτρηση.

 

Στην τελική, 4 εικονίδια χωράνε και στα δύο.

χαχαχ μην τα γραφετε ετσι απροκλητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...