Προς το περιεχόμενο

Η Oculus ξεκίνησε τις αποστολές του RiFT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από συνολικά τέσσερα χρόνια crowdfunding και developer kits, ατελείωτου hype και την εξαγορά από το Facebook οι αποστολές των πρώτων καταναλωτικών head-mounted displays (HMDs) της Oculus σε πελάτες ξεκίνησαν.

Ο Brendan Iribe της Oculus, επιβεβαίωσε ότι η πρώτη φουρνιά των συσκευών εικονικής πραγματικότητας Oculus RiFT αναμένεται να φτάσουν στους πελάτες της εταιρείας στις 28 Μαρτίου.

 

Ακόμα δεν είναι σίγουρο ποιοι θα είναι οι πρώτοι τυχεροί, ωστόσο η Oculus έχει κάνει γνωστό ότι οι backers στο Kickstarter θα παραλάβουν την δική τους τελική έκδοση του RiFT δωρεάν (χωρίς να πληρώσουν τα $599 που απαιτούνται κανονικά), οπότε θα είναι εκείνοι που θα γελάσουν τελευταίοι.

 

Όσοι πρόλαβαν να παραγγείλουν την head-mounted display της εταιρείας είναι τυχεροί, αφού δεν υπάρχει στοκ Μαρτίου, σχεδόν από την ημέρα που ξεκίνησε η διαδικασία με τις προ-παραγγελίες. Ακόμα και αν παραγγείλουν τώρα την συσκευή, δεν πρόκειται να τοποθετήσουν το παραμικρό στο κεφάλι τους μέχρι τον ερχόμενο Ιούλιο.

 

Όπως και να έχει, πρόκειται για μία ιδιαίτερα σημαντική στιγμή στην ιστορία της εικονικής πραγματικότητας, αφού πρόκειται για τη πρώτη μεγάλη κυκλοφορία μίας home-oriented/ καταναλωτικής VR HMD για PCs, μέρες πριν την κυκλοφορία του HTC Vive. Πετύχει ή δεν πετύχει το RiFT, το computing δεν θα είναι πια ακριβώς όπως το γνωρίζαμε.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'''' αφού πρόκειται για τη πρώτη μεγάλη κυκλοφορία μίας home-oriented/ καταναλωτικής VR HMD για PCs, μέρες πριν την κυκλοφορία του HTC Vive

 

Αυτο κραταμε.Κοινως τρεχουν να προλαβουν τους αλλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω πόσοι θα την πατήσουν και θα το αγοράσουν έχοντας pc της πλάκας :P

αμ αυτο που το πας 700 με 800 για τη κασκα και 1000 και για τον υπολογιστη. εγω εδωσα για τον υπολογιστη μου 3500 αλλα τα θεωρω πολλα για το ριφ γιατι εινια κατι στην ουσια μονο για παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ αυτο που το πας 700 με 800 για τη κασκα και 1000 και για τον υπολογιστη. εγω εδωσα για τον υπολογιστη μου 3500 αλλα τα θεωρω πολλα για το ριφ γιατι εινια κατι στην ουσια μονο για παιχνιδια

Ποσο ηθελες δηλαδη να κοστιζε η νεα τεχνολογια???100-200ευρω οπως στα smartphone που ειναι στην ουσια της πλακας???

 

Επισης ειναι καπως ειρωνικο να κραζεις για κατι σχετικα καινουργιο και διαφορετικο(σαν τεχνολογια που βγαινει σε μαζικη παραγωγη)για την τιμη του επειδη ειναι περισσοτερο για παιχνιδια οταν εχεις δωσει για τον υπολογιστη σου τα χρηματα που λες :rolleyes:  :rolleyes:

 

Και χλωμο να ειναι μονο για επαγγελματικη χρηση αν κρινω απο τα περιφερειακα που ειναι ολα razer :P

Επειδή είμαι σε σκέψη να το αγοράσω, έχω 8πύρηνο FX και 32GB ram. Με Nvidia 3D vision θα παίζει η θέλει άλλα κόλπα ;

Καρτα γραφικων δεν εχεις????

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ηθελες δηλαδη να κοστιζε η νεα τεχνολογια???100-200ευρω οπως στα smartphone που ειναι στην ουσια της πλακας???

 

Επισης ειναι καπως ειρωνικο να κραζεις για κατι σχετικα καινουργιο και διαφορετικο(σαν τεχνολογια που βγαινει σε μαζικη παραγωγη)για την τιμη του επειδη ειναι περισσοτερο για παιχνιδια οταν εχεις δωσει για τον υπολογιστη σου τα χρηματα που λες :rolleyes:  :rolleyes:

 

Και χλωμο να ειναι μονο για επαγγελματικη χρηση αν κρινω απο τα περιφερειακα που ειναι ολα razer :P

Καρτα γραφικων δεν εχεις????

ναι φιλε μου δικιο εχεις κανω ελαχιστη δουλεια ποιο πολυ ψυχαγωγια ειναι οσο για τα razer εφυγε το blackwidow σε αγγελια και παω για k70 rgb :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου δικιο εχεις κανω ελαχιστη δουλεια ποιο πολυ ψυχαγωγια ειναι οσο για τα razer εφυγε το blackwidow σε αγγελια και παω για k70 rgb :P

Για το δευτερο αν και πολλα τα λεφτα καλα εκανες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον αν μπορουσε να γινει ενα review απο το insomnia για το συγκεκριμενο , ετσι να δουμε αν αξιζει τα λεφτα του!(σιγουρα οχι, αλλα να μας πουνε για ποσα αξιζει)

 

καθως και τι επιδοσεις εχει αλλα και το αν ζαλιζει η οχι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ αυτο που το πας 700 με 800 για τη κασκα και 1000 και για τον υπολογιστη. εγω εδωσα για τον υπολογιστη μου 3500 αλλα τα θεωρω πολλα για το ριφ γιατι εινια κατι στην ουσια μονο για παιχνιδια

To 20% θα είναι για games... Θα αποκτήσει πολλές χρήσης στο μέλλον... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά του Oculus δεν είναι πολλά, το hardware (για πολλούς) θα είναι το μανίκι. Βέβαια άλλοι δίνουν λεφτά για Ttitan X, δεν το έχουν σε τίποτα ένα Oculus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...