Προς το περιεχόμενο

Η πλειοψηφία των Αμερικανών χρηστών βασίζεται στο mobile banking για πληρωμή λογαριασμών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα λυπαμαι αυτους που δεν γνωριζουν την υπαρξη του e-banking. 

 

Οσο για τις προμηθειες που αναφερατε μερικοι, εγω μονο σε δεη, ευδαπ εχω παρατηρησει να παιρνουν προμηθεια της ταξεως των 15-20λεπτων. Big deal....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω εδω και 2 χρονια αναγκασα τον πατερα μου να του πληρωνω τους λογαριασμους μεσω e-banking. Δεν ηθελε γιατι "τα internet ειναι επικινδυνα".

 

Τιποτα, απειλη και με οπλο αν χρειαστει για να μαθουν και οι μεγαλυτεροι ανθρωποι οτι ζουμε στο 2016. Μετα σιγουρα γλυκαινονται. Ο δικος μου δεν υπαρχει περιπτωση να παει να πληρωσει λογαριασμο, πλεον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και η βόλτα στην τράπεζα μια ευχάριστη εμπειρία είναι για αυτούς. Συνταξιούχοι είναι, έχουν χρόνο και με το παραπάνω και για τα εγγόνια και για να πάνε στην τράπεζα να κοινωνικοποιηθούν αντί να πάνε για 5.343η φορά στο καφενείο. Στο λέω αυτό γιατί έχω πει πολλές φορές σε παππούδες και θείους να τους εξυπηρετώ εγώ μέσω e-banking και αρνούνται. Όσο και αν ακούγεται εξωπραγματικό για έναν νέο άνθρωπο, για αυτούς είναι ευχάριστη (πολύωρη) βόλτα.

 

Για τους νέους ανθρώπους δεν το συζητώ, χάνονται άπειρες εργατοώρες ή ώρες ελεύθερου χρόνουν χωρίς λόγο.

 

(να πω κι εγώ τις 2 δραχμές μου)

 

Ναι φίλε μου, απολύτως λογικό αυτό που λες. Και καλά κάνουν οι άνθρωποι. Το έβλεπα επί χρόνια στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου, που πήγαινα σε εβδομαδιαία (συχνά ακόμα και ημερήσια) βάση να παραλάβω άπειρες παραγγελίες από Amazon, ebay κλπ. Τον παλιό καλό καιρό τα περισσότερα τα έφερναν απευθείας στο σπίτι (ακόμα και κούτες), κάποια στιγμή όμως άλλαξε η πολιτική των ΕΛΤΑ και εκτός από φακέλους ή πολύ μικρά δέματα, για οτιδήποτε άλλο έπρεπε να συρθείς μέχρι το τοπικό υποκατάστημα.

 

Να βιάζομαι εγώ να πάρω το δέμα για να πάω μετά στη δουλειά και μπροστά μου να έχω δεκάδες ηλικιωμένους με ένα ταπεινό λογαριασμό ΕΥΔΑΠ στο χέρι. Τις μέρες που είχε καλό καιρό δεν περίμεναν καν μέσα στο υποκατάστημα αλλά καθόντουσαν έξω στην πλατεία και έπιαναν την κουβέντα. Τι να πεις σε αυτούς τους ανθρώπους; Βάλτε mobile Internet και καθήστε μέσα στα σπίτια σας; Περισσότερο για βόλτα και κοινωνικές επαφές είχαν βγει έξω. Ειδικά τις μέρες που γνώριζα ότι γινόντουσαν οι πληρωμές των συντάξεων, δεν πλησίαζα το ταχυδρομείο σε ακτίνα χιλιομέτρου.

 

Εκεί όμως που τρελαινόμουν ήταν όταν έβλεπα ηλικίες 25-45 χρονών με ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (και ήταν πολλοί από δαύτους, συχνά οι περισσότεροι)! Δηλαδή ρε φίλε/φίλη, πραγματικά δεν έχεις βρει καλύτερη λύση στη ζωή σου από το να περιμένεις μισή ώρα (και βάλε) να πληρώσεις το ρεύμα ή την πιστωτική κάρτα; Τόσο ελεύθερο χρόνο έχεις πια; Ή απλά δεν έχεις καμία επαφή με την καθημερινότητα και νομίζεις ότι είμαστε στο 1992;

 

(σημ.: στα 10 μέτρα είχε περίπτερο και 30 μέτρα πιο πάνω προποτζίδικο. Και τα δύο διεκπεραίωναν λογαριασμούς, με μικρό αντίτιμο βέβαια).

 

Μέχρι κάποιο σημείο ήταν βιώσιμη η κατάσταση, αφού στις ώρες αιχμής είτε κρατούσαν ανοιχτό ταμείο μόνο/κυρίως για δέματα, είτε με αναγνώριζαν (αφού πήγαινα συνέχεια) και μου έδιναν το δέμα στη... ζούλα πολύ πριν έρθει η σειρά μου. Όταν έφυγαν όμως οι συμβασιούχοι και ήρθαν άλλοι (λιγότεροι) στη θέση τους, πλέον σταμάτησα να πηγαίνω αφού δεν αντεχόταν άλλο. Αποστολή των πάντων μόνο στη δουλειά και τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτονόητο από τα "χαζοαμερικανά", ενώ εμείς περιμένουμε ακόμη στην ουρά να πληρώσουμε τη ΔΕΗ και το νερό και κατηγορούμε την κυβέρνηση ότι δεν έχει υπαλλήλους να εξυπηρετούν τον κόσμο. 

για αυτο δεν παμε μπροστα... η τεχνολογια τρεχει και μας προσφερει οτι καλυτερο εχει.. αλλα οι ελληνες ετσι παντα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου.. για  αυτο και μας κανουν οτι κανουν.. ειμαστε 100 χρονια πισω.. δυστηχως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(να πω κι εγώ τις 2 δραχμές μου)

 

Ναι φίλε μου, απολύτως λογικό αυτό που λες. Και καλά κάνουν οι άνθρωποι. Το έβλεπα επί χρόνια στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου, που πήγαινα σε εβδομαδιαία (συχνά ακόμα και ημερήσια) βάση να παραλάβω άπειρες παραγγελίες από Amazon, ebay κλπ. Τον παλιό καλό καιρό τα περισσότερα τα έφερναν απευθείας στο σπίτι (ακόμα και κούτες), κάποια στιγμή όμως άλλαξε η πολιτική των ΕΛΤΑ και εκτός από φακέλους ή πολύ μικρά δέματα, για οτιδήποτε άλλο έπρεπε να συρθείς μέχρι το τοπικό υποκατάστημα.

 

Να βιάζομαι εγώ να πάρω το δέμα για να πάω μετά στη δουλειά και μπροστά μου να έχω δεκάδες ηλικιωμένους με ένα ταπεινό λογαριασμό ΕΥΔΑΠ στο χέρι. Τις μέρες που είχε καλό καιρό δεν περίμεναν καν μέσα στο υποκατάστημα αλλά καθόντουσαν έξω στην πλατεία και έπιαναν την κουβέντα. Τι να πεις σε αυτούς τους ανθρώπους; Βάλτε mobile Internet και καθήστε μέσα στα σπίτια σας; Περισσότερο για βόλτα και κοινωνικές επαφές είχαν βγει έξω. Ειδικά τις μέρες που γνώριζα ότι γινόντουσαν οι πληρωμές των συντάξεων, δεν πλησίαζα το ταχυδρομείο σε ακτίνα χιλιομέτρου.

 

Εκεί όμως που τρελαινόμουν ήταν όταν έβλεπα ηλικίες 25-45 χρονών με ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (και ήταν πολλοί από δαύτους, συχνά οι περισσότεροι)! Δηλαδή ρε φίλε/φίλη, πραγματικά δεν έχεις βρει καλύτερη λύση στη ζωή σου από το να περιμένεις μισή ώρα (και βάλε) να πληρώσεις το ρεύμα ή την πιστωτική κάρτα; Τόσο ελεύθερο χρόνο έχεις πια; Ή απλά δεν έχεις καμία επαφή με την καθημερινότητα και νομίζεις ότι είμαστε στο 1992;

 

(σημ.: στα 10 μέτρα είχε περίπτερο και 30 μέτρα πιο πάνω προποτζίδικο. Και τα δύο διεκπεραίωναν λογαριασμούς, με μικρό αντίτιμο βέβαια).

 

Μέχρι κάποιο σημείο ήταν βιώσιμη η κατάσταση, αφού στις ώρες αιχμής είτε κρατούσαν ανοιχτό ταμείο μόνο/κυρίως για δέματα, είτε με αναγνώριζαν (αφού πήγαινα συνέχεια) και μου έδιναν το δέμα στη... ζούλα πολύ πριν έρθει η σειρά μου. Όταν έφυγαν όμως οι συμβασιούχοι και ήρθαν άλλοι (λιγότεροι) στη θέση τους, πλέον σταμάτησα να πηγαίνω αφού δεν αντεχόταν άλλο. Αποστολή των πάντων μόνο στη δουλειά και τέλος.

nzeppos, αχ ποσο σε καταλαβαινω... εχεις δικιο.. το εχω παθει πολλες φορες και για να λαβω δεματα απο εβαυ αλλα και να στειλω παραγγελιες μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φταίνε η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ και όλες οι υπηρεσίες στην Ελλάδα, θα μπορούσανε οι εταιρίες να χρησιμοποιούν ένα στανταρ ποσό πληρωμής το μήνα και ο καταναλωτής να πληρώνει η τράπεζά του αυτόματα τους λογαριασμούς, στο τέλος του χρόνου θα γινόταν εκκαθάριση λογαριασμών και τελείωνε εκεί το παραμύθι. 

γερμανια γινετε ετσι.. δεν πληρωνεις τιποτα σε  γκισε. πληρωνεσε τον μισθο του ο αλλος στα τραβανε αμεσως ολα δεη νερο οτε κηνιτο.. και ετσι σου μενουν οσα σου μενουν για να φας το μηνα σου. σωστα ομορφα νοικοκυρεμενα. εδω ειμαστε μπαχαλο για αυτο ειμαστε 100 χρονια πισω.. απλα τα πραγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά προμήθεια Αμερική και Αγγλία. Οι εταιρίες έτσι γλυτώνουν και χρήματα από πρόσληψη security για την μεταφορά χρημάτων που μαζεύονται στα καταστήματα τους. Και γλυτώνουν χρόνο εργασίας για τους υπαλλήλους

Καλά, η ΔΕΗ χρέωνει; Να πω ότι έχει καταστήματα με πρόιοντα και θέλει ο πελάτης να επισκεφτεί το κατάστημα, να το καταλάβω.Με ποια δικαιολογία χρεώνουν;

 

Έπισης,πολύ σημαντικό: αν σου κλαπουν λεφτά από το λογαριασμό σου, η τράπεζα στα επιστρέφει σε 1 ώρα, και ΜΕΤΑ ξεκινάει την έρευνα για να βρει πως/ποιος hacker τα έκλεψε.Έτσι εχεις μεγάλη ασφάλεια .

 

Χρεώσεις για online πληρωμές. Για να πληρώσεις!Καθόλου λογικό, ιδίως αν το σύγκρινεις με άλλα κρατη.

αυτο που το ακουσες οτι η τραπεζα θα σου επιστρεψει χρηματα αν κλαπουν χρηματα απο τον λογαριασμο σου ; πρωτη φορα το ακουω.. :) αν ισχυει τοτε προσφερει ασφαλεια 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια Αμερικάνοι... Εδώ εμείς δεν πληρώνουμε το λογαριασμό του τηλεφώνου, μας το κόβουν, παίρνουμε τηλέφωνο στον πάροχο μας και τους λέμε "γιατί μου το κόψατε, είμαι τόσα χρόνια πελάτης" "αν δε μου το συνδέσετε άμεσα θα σας κάνω μήνυση και θα παω σε άλλη εταιρεία"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί όμως που τρελαινόμουν ήταν όταν έβλεπα ηλικίες 25-45 χρονών με ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (και ήταν πολλοί από δαύτους, συχνά οι περισσότεροι)! Δηλαδή ρε φίλε/φίλη, πραγματικά δεν έχεις βρει καλύτερη λύση στη ζωή σου από το να περιμένεις μισή ώρα (και βάλε) να πληρώσεις το ρεύμα ή την πιστωτική κάρτα; Τόσο ελεύθερο χρόνο έχεις πια; Ή απλά δεν έχεις καμία επαφή με την καθημερινότητα και νομίζεις ότι είμαστε στο 1992;

 

(σημ.: στα 10 μέτρα είχε περίπτερο και 30 μέτρα πιο πάνω προποτζίδικο. Και τα δύο διεκπεραίωναν λογαριασμούς, με μικρό αντίτιμο βέβαια).

 

Να δεις πως είχα τρελαθεί εγώ, όταν πριν από λίγα χρόνια, τελευταίες μέρες της χρονιάς, που ήταν μαζεμένες πληρωμές ΤΕΑΙΤ-ΤΕΑΥΕΚ κτλ (πριν τα κάνουν ηλεκτρονικά), τέλη κυκλοφορίας (πριν τα κάνουν ηλεκτρονικά), καταβολές συντάξεων (που τα γερόντια πρέπει να τα βγάλουν μόλις μπουν γιατί μάλλον νομίζουν ότι θα τα χάσουν) σε κατάστημα της Εθνικής, με χρόνο αναμονής 3-4 ώρες, έρχεται η σειρά μιας τύπισσας και βγάζει να πληρώσει λογαριασμό της ΔΕΗ (με μετρητά, υπόψιν, όχι με το βιβλιάριο)!!! Το ακόμα πιο γελοίο της υπόθεσης; Το κατάστημα της ΔΕΗ να μην είναι ούτε 5 λεπτά με τα πόδια, και σε απόσταση το πολύ 100 μέτρων να έχει άλλες 10 τράπεζες (με ελάχιστη συγκριτικά κίνηση), 2 προπατζίδικα και 4 καταστήματα κινητής όπου μπορούσε να πληρώσει το λογαριασμό μέσα σε 1-2 λεπτά! Αλλά όχι! Το βλαμμένο ήθελε να πάει εκεί που γινόταν ο κακός χαμός, να περιμένει 3+ ώρες και να καθυστερεί όλο τον κόσμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να βλεπεις γερους στη τραπεζα για να πληρωσουν ΔΕΗ νερο κλπ το καταλαβαινω...Το να μην ξερει ενας νεος πως να πληρωσει μεσω ιντερνετ δεη νερο κλπ... Ειναι λογος για να μεινει αιωνια ανεργος...

Το θέμα είναι να έχει και λεφτά σε λογαριασμό για να μπορεί να πληρώνει, αν δεν του μένουν και τόσα αναγκαστικά θα πληρώνει όποτε έχει στο χέρι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να έχει και λεφτά σε λογαριασμό για να μπορεί να πληρώνει, αν δεν του μένουν και τόσα αναγκαστικά θα πληρώνει όποτε έχει στο χέρι...

ελα ντε... υπαρχουν καποια ατομα που ειναι εκτως πραγματικότητας... επίσης μπορεί να τα εχει βγαλει  μαυρα και να μην θέλει να φαίνονται στην τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω μια προσωπική εμπειρία. Θείος μου ήθελε να πάει στην ΔΕΗ για να πληρώσει τον λογαριασμό, του λέω που να τρέχεις τώρα δώσε μου τα χρήματα να την πληρώσω εγώ. Συμφωνεί μου δίνει τα χρήματα, μπαίνω στον υπολογιστή, κάνω την πληρωμή, του λέω ότι την έκανα. Κοιτάζει απορημένος του εξηγώ για το e-banking κλπ, μου ρίχνει αγριεμένο βλέμμα επειδή χρησιμοποίησα αυτό το "πράγμα",όχι ότι μπορούσε να κάνει πλέον κάτι.

Και εγώ δεν ξαναπροσφέρθηκα βέβαια να του κάνω καμιά άλλη πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ντε... υπαρχουν καποια ατομα που ειναι εκτως πραγματικότητας... επίσης μπορεί να τα εχει βγαλει  μαυρα και να μην θέλει να φαίνονται στην τραπεζα.

+100 ετσι όπως μας έχουν κάνει αν καποιος παίρνει αρκετά τότε τον σκοτώνει τόσο πολυ ο φόρος που απλά δεν του μένει και κατι

η αν παίρνει λίγα και δεν το σκοτώνει ο φόρος δεν του μένει και κάτι για να πληρώσει λογαριασμούς κλπ

 

και στης δυο περιπτώσεις αν δεν βγάζεις μαύρα (έστω ένα μικρο ποσοστό ) είσαι καταδικασμένος η να πεινάς η να στερηθείς σχεδόν όλα

  Ελλάδαείμαστε ξυπνήστε ζούμε σε μια χώρα όπου το κράτος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 2004 - 2005 εχω να μπω σε καταστημα να πληρωσω , να περιμενω σε ουρες και αλλα τετοια υποβιβαστικα και υποαναπτυκτα .

δεν ειμαι και πολυ για ουρες και πορειες , μια στις τρεις , θα κανω καποιας μορφης εξεγερση οποτε καλα ηρθαν και εδεσαν οι εξελιξεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...