Προς το περιεχόμενο

Το FBI αποσύρεται από την υπόθεση με την Apple, έχοντας ξεκλειδώσει τη συσκευή


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-- Οι φήμες που ήθελαν την Cellebrite να έχει βοηθήσει στο "σπάσιμο" (δυστυχώς για τους Καραμήτρους που σπεύσαν να πανηγυρίσουν) διαψεύστηκαν από την ίδια την εταιρεία, η οποία έχει δηλώσει ότι iPhone 5 & 6 είναι αδύνατο να σπάσουν.

 

Περιμένω την πηγή σου για το παραπάνω όταν ολοκληρώσεις το μπλα μπλα σου με καραμήτρους, πανηγυρτζίδες και βγεις να πάρεις λίγο αέρα :)

(καμία cellebrite δεν υποστηρίζω, πόσο μάλλον να πανηγυρίζω για κάτι)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι δεν δινουμε και καποιες πιθανοτητες να το ξεκλειδωσε τελικα η apple στο παρασκηνιο και απλα να παιχθηκε ενα θεατρο μπροστα μας για να μην φανει οτι η apple συναινεσε σε κατι τετοιο; λεω εγω τωρα ως σκεπτομενος ανθρωπος........

καθόλου απίθανο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω την πηγή σου για το παραπάνω όταν ολοκληρώσεις το μπλα μπλα σου με καραμήτρους, πανηγυρτζίδες και βγεις να πάρεις λίγο αέρα :)

(καμία cellebrite δεν υποστηρίζω, πόσο μάλλον να πανηγυρίζω για κάτι)

 

Σε παραπέμπω στο ποστ που έκανες παράθεση, το άρθρο είναι εκεί και επικαλείτε δηλώσεις της ίδιας της Cellebrite σε ένα business περιοδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραπέμπω στο ποστ που έκανες παράθεση, το άρθρο είναι εκεί και επικαλείτε δηλώσεις της ίδιας της Cellebrite σε ένα business περιοδικό.

 

Τα είχα διαβάσει και πριν σε ρωτήσω από τα links που έβαλες.

 

Πως όμως από το

 

 

Several reports indicated that the biggest mobile forensics company in the world, the Israel-based Cellebrite, had been assisting the Bureau.

But Cellebrite, which had spoken at length last year to Forensic Magazine about the difficulties of hacking into the latest Apple technology, would not comment on the latest alleged collaboration with the feds.

Cellebrite explained last year that it could access earlier versions of the iPhone and the iOS software produced by Apple. But the iPhones 5 and 6 and iOS 8 and 9 were basically impossible to access.

που είναι σχόλιο ενός περιοδικού που -ακόμη και να ισχύει- δεν γνωρίζουμε τι παίζει και αν η απάντηση της εταιρίας είναι παραπλανητική για τον χ,ψ λόγο

 

εφτασες στο συμπέρασμα αυτό με τόση σιγουριά

 

 

Οι φήμες που ήθελαν την Cellebrite να έχει βοηθήσει στο "σπάσιμο" (δυστυχώς για τους Καραμήτρους που σπεύσαν να πανηγυρίσουν) διαψεύστηκαν από την ίδια την εταιρεία, η οποία έχει δηλώσει ότι iPhone 5 & 6 είναι αδύνατο να σπάσουν.

Το θέμα είναι -και που δεν έχω καταλάβει (μάλλον ως καραμήτρος :P ) - ότι δεν έχω δει στο link σου η ίδια η εταιρία να δηλώνει κάτι παρά μόνο φήμες από περιοδικά ή whatever.

 

Kαι γι' αυτό σου ζήτησα πηγή πριν.

 

Αυτό πάντως δεν είναι last year..

http://www.bbc.com/news/technology-35883441

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδι ηταν εξαρχής σικε... το θεμα είναι παντα να κοροιδεψουμε την κοινη γνωμη με τα γνωστα τρικ. Από την μια να μην φανει ότι η apple στην ουσια δινει τα προσωπικα μας δεδομενα στην κυβερνηση και από την άλλη ότι κυβερνηση θελει να σπασει το τηλεφωνο δηθεν για την καταπολεμηση της τρομοκρατιας ...ισως οι γραφικες φωνες που μιλανε για θεωριες συνωμοσιας να εχουν πραγματικη βαση και αυτό που λενε ότι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια καθολου τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθεί λαμβάνοντας ως βαση όλα αυτά που συμβαινουν σημερα στον κοσμο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα διαβάσει και πριν σε ρωτήσω από τα links που έβαλες.

 

Πως όμως από το

 

που είναι σχόλιο ενός περιοδικού που -ακόμη και να ισχύει- δεν γνωρίζουμε τι παίζει και αν η απάντηση της εταιρίας είναι παραπλανητική για τον χ,ψ λόγο

 

εφτασες στο συμπέρασμα αυτό με τόση σιγουριά

 

Το θέμα είναι -και που δεν έχω καταλάβει (μάλλον ως καραμήτρος :P ) - ότι δεν έχω δει στο link σου η ίδια η εταιρία να δηλώνει κάτι παρά μόνο φήμες από περιοδικά ή whatever.

 

Kαι γι' αυτό σου ζήτησα πηγή πριν.

 

Αυτό πάντως δεν είναι last year..

http://www.bbc.com/news/technology-35883441

όχι όχι, δεν είναι σχόλιο του περιοδικού, αλλά αναφορά σε προγενέστερη συνέντευξη του περιοδικού με την Cellebrite:

 

 

 

Cellebrite explained last year that it could access earlier versions of the iPhone and the iOS software produced by Apple. But the iPhones 5 and 6 and iOS 8 and 9 were basically impossible to access.

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Το καραμήτρος δεν αναφέρεται σε εσένα. :P

Το άθρο του BBC που αναφέρεις είναι ήδη παλιό και έχει χιλιοσχολιαστεί. Το αναφέρω και στο ποστ μου, ότι η ανάμιξη της Cellebrite διαψεύστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ξερετε οτι το ολο θεμα ξεκινησε απο ενα μπατσο που αλλαξε ενα κωδικο και ουσιαστικα κλειδωσε τους υπολοιπους μπατσους και ουσιαστικα δεν αφηνε το τηλεφωνο να κανει power on.

 

εξηγησε το λιγο αυτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οχι βρε παιδια αφου τα κινητα της apple ειναι απορθητα και συνωνυμα της ανωνυμιας και ασφαλεια; ,καποιες φορες οταν καποιος δηλωνει τις καταναλωτικες του συνηθειες περιλαμβανοντας και την ασφαλεια ως επιχειρημα για την αγορα του καταντα αστειο ,εισαι καταναλωτης δικα σου λεφτα ,δικο σου και το οτι αγορασες απλα μην το δικαιολογας με πραγματα που δεν ισχύουν

μόνο ότι ασχολήθηκες με την apple η επιχείρηση πέτυχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε για το όλο επικοινωνιακό τρικ - διαφήμιση και δημόσιες σχέσεις  ,αλλά όλοι ξέρουμε πως το fbi ξεκλειδώνει όποτε θέλει οποιοδήποτε κινητό και για πλάκα. είχαμε πολύ αγωνία για το αν τελικώς θα το καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα λόγια του ίδιου του Tim… κανένα iphone πλέον, δεν είναι ασφαλές, από τα μάτια του FBI. Και μάλιστα τώρα υπάρχει και ο κίνδυνος διαρροής του τρόπου ξεκλειδώματος (σύμφωνα με τον Tim) που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο επικίνδυνα.

 

Ας πρόσεχε τι έλεγε, όταν προσπαθούσε να βγάλει διαφήμιση, από εκεί που δεν τον έπαιρνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι περισσότεροι σας, πρέπει να 'στε... ανώμαλοι... παιδόφιλοι... τρομοκράτες... δολοφόνοι... έμποροι ναρκωτικών... βιαστές... κτλ...

 

...για να σας ενδιαφέρει ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ το εάν μπορεί η συσκευή σας να 'ναι "απόρθητη" ή αν μπορούν να σας "εισβάλουν"!!!

Προσωπικά... ΣΤΑ Π@Π@ΡΙ@ ΜΟΥ! Δεν έχω τίποτα να κρύψω, χέστηκα αν θα μπουν! Μόνο ταινίες, τραγούδια και φωτό (..."Κανονικές", όχι... "περίεργες"!) έχω! Ας τις "τσεκάρουν"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...