Προς το περιεχόμενο

Το FBI αποσύρεται από την υπόθεση με την Apple, έχοντας ξεκλειδώσει τη συσκευή


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον οι περισσότεροι σας, πρέπει να 'στε... ανώμαλοι... παιδόφιλοι... τρομοκράτες... δολοφόνοι... έμποροι ναρκωτικών... βιαστές... κτλ...

 

...για να σας ενδιαφέρει ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ το εάν μπορεί η συσκευή σας να 'ναι "απόρθητη" ή αν μπορούν να σας "εισβάλουν"!!!

 

Προσωπικά... ΣΤΑ Π@Π@ΡΙ@ ΜΟΥ! Δεν έχω τίποτα να κρύψω, χέστηκα αν θα μπουν! Μόνο ταινίες, τραγούδια και φωτό (..."Κανονικές", όχι... "περίεργες"!) έχω! Ας τις "τσεκάρουν"!

 

Τωρα ναι μπορει να μην εχεις να κρυψεις τιποτα όπως και οι περισσοτεροι ! Γιαυτους όμως εισαι ενας εν δυναμη τρομοκράτης από την στιγμη που εχουν μπει στην διαδικασια να ληθφουν συγκεκριμένα μετρα για την ανθρωποτητα ... Τωρα εισαι ενας απλος πολιτης που παιζει με το iPhone , αυριο όμως μπορει να εισαι ενας αντικυβερνητικος που εχει ένα οπλο ανα χειρας ! Μην κοιτας το σημερα ,το αυριο προετοιμαζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερετε οτι δεν εχει να κανει καθολου με την ασφαλεια του τηλεφωνου και του λειτουργικου συστηματος, ε?

 

Το ξερετε οτι το ολο θεμα ξεκινησε απο ενα μπατσο που αλλαξε ενα κωδικο και ουσιαστικα κλειδωσε τους υπολοιπους μπατσους και ουσιαστικα δεν αφηνε το τηλεφωνο να κανει power on.

 

Τι σχεση εχει αυτο με την ασφαλεια του λογισμικου της Apple δεν ξερω.

 

Ναι ρε φιλε επιτελους! Επιτελους πες τα δεν εχουν παρει πενια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ στο τέλος της ουράς του γαϊδάρου:

Γιατί στην Ελλαδίτσα μπορεί το κράτος να μάθει τα ποιος σε πήρε, και ποιόν πήρες από τον πάροχο τηλεπικοινωνίας;

 

Άρα, το όλο θέμα ήταν για τα μάτια του κόσμου.

Ο έχων νουν ψηφησάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι περισσότεροι σας, πρέπει να 'στε... ανώμαλοι... παιδόφιλοι... τρομοκράτες... δολοφόνοι... έμποροι ναρκωτικών... βιαστές... κτλ...

 

...για να σας ενδιαφέρει ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ το εάν μπορεί η συσκευή σας να 'ναι "απόρθητη" ή αν μπορούν να σας "εισβάλουν"!!!

 

Προσωπικά... ΣΤΑ Π@Π@ΡΙ@ ΜΟΥ! Δεν έχω τίποτα να κρύψω, χέστηκα αν θα μπουν! Μόνο ταινίες, τραγούδια και φωτό (..."Κανονικές", όχι... "περίεργες"!) έχω! Ας τις "τσεκάρουν"!

Mα όλοι αυτοί οι ανώμαλοι... παιδόφιλοι... τρομοκράτες... δολοφόνοι... έμποροι ναρκωτικών... βιαστές, επειδή γνωρίζουν ότι μπορεί να τους πιάσουν και να κατηγορηθούν, έχουν τα τηλέφωνά τους όπως το δικό σου. με τραγουδάκια, βιντεάκια και μήνυματάκια .... στις γκομενούλες. Αυτά που λένε και αυτά που γράφουν είναι στην δική τους "γλώσσα" όπου το μήνυμα " Θα φάμε πίτσα απόψε; " μπορεί να σημαίνει τρομοκρατικό χτύπημα.

Δεν είναι τόσο αφελής όλοι αυτοί που αναφέρεις, ξέρουν τι κάνουν. Αυτό που ενδιαφέρει τις υπηρεσίες παρακολούθησης είναι με ποιόν μιλάς και τις περισσότερες φορές δεν αποκαλύπτουν τίποτε, μέχρι να βρουν όλο το κύκλωμα.

Άρα όλοι μας μπορεί να είμαστε εν δυνάμει τρομοκράτες, βιαστές κλπ.

Επίσης η ασφάλεια ενός κινητού ή σταθερού τηλεφώνου, αφορά όχι μόνον τα παραπάνω, αλλά και την κλοπή ευαίσθητων δεδομένων όπως αποθηκευμένοι κωδικοί πρόσβασης σε τράπεζες, αριθμοί λογαριασμών, αντίγραφα ταυτοτήτων κλπ. Αν μπορεί να "σπάσει" το κινητό μου το FBI ή η NSA λίγο το κακό, αν όμως το "σπάσει" ο χάκερ που έσπασε το εν λόγω αιφόνι και πουλήσει τα στοιχεία που βρήκε;

Καλή η ασφάλεια, αλλά πως την εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλοι λίγο πολύ έχουμε στοιχειωδη γνώση software και hardware άλλοι καλύτερη γνώση του ενός ή και των δύο υπάρχει oz που να μην μπορεί να παραβιαστεί απλά το θέμα είναι να υπάρχει κινητοποίηση όταν θα συμβεί κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς χάριν συντομίας, θεωρώ ότι ισχύουν όλα όπως ακριβώς τα λέει το FBI.

 

Η Apple έχει πληγεί ανεπανόρθωτα από όλη αυτή την υπόθεση. Αυτό που ξεκίνησε σαν ένα publicity stunt, του στυλ η κρυπτογράφηση και η ασφάλεια της συσκευής μας μας είναι απόλυτη (στη λογική ότι ούτε το FBI δεν μπορεί να την παραβιάσει) και δεν την μειώνουμε για κανέναν και για τίποτα, γύρισε μπούμερανγκ στο ότι υπάρχει ένα κενό ασφαλείας που γνωρίζει κάποιος ιδιώτης και το FBI και μπορεί να αξιοποιηθεί και από άλλους στο μέλλον.

 

Φυσικά το FBI δεν πρόκειται να αποκαλύψει στην εταιρεία ποιο είναι το κενό αυτό. Ακόμα και αν αύριο η Apple δηλώσει ότι το έκλεισε, ποτέ δεν θα μπορέσει να αποδείξει 100% ότι αυτή ηταν η τρύπα ασφαλείας που αξιοποίησε το FBI, και άρα η ασφάλεια του συστήματός της θα βρίσκεται πάντα υπό αμφισβήτηση.

 

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν θα επηρεάσει το 99% των πελατών της αλλά σίγουρα είναι ένα πλήγμα για την εικόνα της.

Να το πω λαϊκά, πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη.

 

 

"Ειναι μονο για αυτο, για ενα και μοναδικο τηλεφωνο"

 

https://twitter.com/JZdziarski/status/716251068116692992

Ευχαριστώ πολύ, επαληθεύει απόλυτα τα λόγια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...