Προς το περιεχόμενο

Δεν αναγνωρίζεται το HDMI σήμα από την οθόνη


NikosM79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Εχω την οθονη LG cinema 3D D2343P   http://www.lg.com/hk_en/monitors/lg-D2343P-home

η οποια απο χτες οταν ειναι συνδεδεμενη με hdmi με το pc δεν δειχνει εικονα και μπαινει στην λειτουργεια εξ.ενεργειας σαν να μην λαμβανει σημα απο το pc. 

 

Εχω δοκιμασει τα εξης:

-συνδεση με διαφορετικο καλωδιο hdmi ✘ δεν εχω εικονα

-συνδεση της οθονης με το λαπτοπ(hdmi) ✘ δεν εχω εικονα

-συνδεση της οθονης και του pc μεσω d-sub(vga) ✔ εχω εικονα

-συνδεση του pc μεσω d-sub και hdmi με αλλη οθονη(την τηλεοραση συγκεκριμενα)✔ εχω εικονα

 

Η οθονη απο την πρωτη μερα λειτουργιας της ειναι συνδεδεμενη με hdmi και εχω δοκιμασει να την αποσυνδεσω για λιγα λεπτα απο την τροφοδοσια αλλα δεν εγινε τιποτα.

Εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. DRIVERS κάρτας γραφικών. Βαλε τους crimson αν έχεις την κάρτα της υπογραφής σου

2. Δοκιμή σε άλλο υπολογιστή

3. Άφησε την για 2 ώρες εκτός ρεύματος. Νομίζω κάτι acer είχαν τέτοιο θέμα

4. Έλεγχος μήπως άλλαξε το source στην οθόνη και ψάχνει να βρει από d-sub (το είχα πάθει σε πελάτη). αλλαξε το χεοροκινητα

5. αποσύνδεσε την κάρτα γραφικών απο τον υπολογιστή και σύνδεσε την μετά απο ενα λεπτό. Να βγάλεις το καλώδιο τροφοδοσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρηγορα πατα windows key+p και διαλεξε projector only(δοκιμασε και το dublicate).Αν δεν πιασει κανε δεξι κλικ στην επιφανεια εργασειας->screen resolution και δες αν αναγνωριζεται η tv πχ σε εμενα λεει Display:1.2D HD LG TV,αν την αναγνωριζει τοτε κατι απο τις ρυθμισεις ειναι λογικα αν δεν...τοτε μπορει να συμβαινει και το χειροτερο(αν και λιγο δυσκολο,δλδ να ξεκολλισε το θυλικο hdmi απο την tv την ωρα που εσυ τραβηξες το αρσενικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις.

 

Εχω δοκιμασει τα 2,3 και 4 που προτείνεις. Τους drivers τους εκανα uninstall και install 2 φορες(crimson). 

Στο μενου δεν εχω καποια επιλογη για source απλα εντοπιζει σε τι την εχεις συνδεσει.

 

Στο screen resolution δεν αναγνωριζεται. Υπαρχει περιπτωση να εχει ξεκολησει το hdmi απο την πλακετα; Δεν το πειραξα καθολου το καλωδιο πριν εμφανιστει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπαρχει και ειναι συχνο φαινομενο αν δεν προσεχεις πως τραβας το καλωδιο.Δοκιμασε και αλλες συσκευες(πχ dvd)για να δεις αν βγαζει εικονα.Με την καρτα γραφικων μου φαινεται λιγο δυσκολο να συμβαινει μιας και τα 2 pc δεν σου βγαλαν εικονα,αλλα δεν αποκλειεται ως ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν ειναι κανενα καλωδιο συνδεδεμενο εμφανιζει μηνυμα να ελέγξω την συνδεση των καλωδιων. Μολις συνδεσω το hdmi λεει:

HDMI

No Signal

Λειτουργια Εξ.Ενεργειας

 

και σβηνει η οθονη ενω το power led αναβοσβηνει. Αυτο αποκλείει το ενδεχομενο να εχει ξεκολησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι.Στην ουσια σου λεει οτι κατι διαβαζω αλλα δεν εχω σημα=ξεκολισαν μερικα pins απο το hdmi τα οποια δινουν σημα και μερικα οχι.

Βεβαια σου ξαναλεω αυτη ειναι η χειροτερη περιπτωση,δηλαδη ψαξε πολυ στο google για παρομοια προβληματα και αν δεν σου κανει τιποτα εξετασε και αυτο το ενδεχομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δοκιμασε αυτο:

1)παρε ενα καλωδιο που ξες οτι δουλευει(δοκιμαστο σε αλλη οθονη πρωτα)

2)παρε μια συσκευη που εισαι σιγουρος οτι δινει σημα(δοκιμαστο σε αλλη οθονη πρωτα)

3)Συνδεσε τα.Αν δεν εχεις παλι σημα κοιτα στις ρυθμισεις της τηλεορασης ισως η δικη σου να εχει καμια special επιλογη απο τις αλλες

4)Αν δεν πιασει τιποτα απο τα παραπανω,παρε κατσαβιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα σου πω και εγω κατι εντελως κουλο που διαβασα...

αλλα επειδη το ειδα σε 2-3 διαφορετικα φορουμ θα στο προτινω και ας ειναι και μουφα τουλαχιστον δεν ειναι κατι δυσκολο....

και αμα θες το δοκιμαζεις ....βγαλε της ραμ και ξαναβαλτες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα σου πω και εγω κατι εντελως κουλο που διαβασα...

αλλα επειδη το ειδα σε 2-3 διαφορετικα φορουμ θα στο προτινω και ας ειναι και μουφα τουλαχιστον δεν ειναι κατι δυσκολο....

και αμα θες το δοκιμαζεις ....βγαλε της ραμ και ξαναβαλτες...

Οσο περιεργο και αν σου φαινεται ειναι το δευτερο πραγμα που προσπαθησα μετα απο το να βγαλω και να ξαναβαλω την καρτα γραφικων.

 

 

Δοκίμασες άλλο καλώδιο; 

το δοκιμασα οπως λεω και στο αρχικο post

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περιεργο και αν σου φαινεται ειναι το δευτερο πραγμα που προσπαθησα μετα απο το να βγαλω και να ξαναβαλω την καρτα γραφικων.

 

 

το δοκιμασα οπως λεω και στο αρχικο post

με dvi δοκιμασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καποιο ευκαιρο αυτη τη στιγμη .. Μολις βρω θα το δοκιμασω.

ε για δοκιμασε γιατι με dvi θα εισαι κομπλε ... εκτος αν χρειαζεσαι τον ηχο της οθονης και γιαυτο θες hdmi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...