Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το «μικρό» iPhone SE των 4' ιντσών [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο θα υπάρχει τόσο μεγάλη γκάμα συσκευών στην αγορά τόσο μεγαλύτερες αποκλίσεις θα υπάρχουν ως προς την προτίμηση του καθενός.

 

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή γιατί ο καθένας αγοράζει με βάση τα δικά του κριτήρια. Είτε το πάρεις γιατί είσαι κολλημένος με το μιλαράκι είτε γιατί θέλεις διακαώς να αποκτήσεις iPhone σε χαμηλότερες τιμές από τα λοιπά μοντέλα καλά κάνεις.

 

Εμένα αν και με αφήνει αδιάφορο η συγκεκριμένη εταιρία λόγο τιμολογιακής πολιτικής δεν θα βγω να διαδηλώσω κι όλας κατά της. Όποιος το θέλει το παίρνει.

 

Περί ορέξεως!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς δηλαδή χρησιμοποιείς το smartphone σου?

Λογικα μιλαμε για αλλον εναν power user που βαζει rom, αλλαζει εικονιδια στο "smartphone" του και κατεβαζει torrents...Α και εχει file browser..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε π....η μου δε βαριέστε? Να την πει ο ένας στον άλλον και μετά ο φίλος του πρώτου στον δεύτερο κτλ. lol

Ρε σεις, κρατήστε τα τηλεφωνάκια σας ο καθένας για την πάρτη του και μην ασχολείστε με την καμήλα του γείτονα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μιλαμε για αλλον εναν power user που βαζει rom, αλλαζει εικονιδια στο "smartphone" του και κατεβαζει torrents...Α και εχει file browser..

H απλα για ενα χρηστη που θελει να συνδεει το κινητο του στο pc/mac και να το βλεπει ως εξωτερικο δισκο και να μην βασανιζεται με bloatware τυπου itunes, να χρησιμοποιει το bt και το NFC για ολες τις λειτουργιες που κατασκευαστηκαν κι οχι απλα να συνδεει ακουστικα και να κανει πληρωμες, να κανει streaming σε οποιαδηποτε smart tv χωρις να χρειαζεται το apple tv, να φορτιζει ακομη και με τον παλιο nokia micro usb φορτιστη που θα εχει και η κουτση μαρια αν ξεμεινεις απο μπαταρια και αλλα πολλα καθημερινης χρησης που απλα ειναι εκει και λειτουργουν για αλλα smartphone μισης αξιας και δεν νιωθεις οτι σου λειπουν οταν τα χρειαστεις. Γιατι στην apple , οταν τα χρειαστεις , ή δεν θα μπορει να στο προσφερει ή θα πρεπει να αγορασεις το "ειδικο εξαρτημα" για να το εχεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα την τυχη να βρισκομαι το 95-96 για μεταπτυχιακα στην USA και να συνηθισω την χρηση των Mac που τοτε δεν φορουσαν Intel. Η τοτε διαφορα με τα PC ηταν χαοτικη. Μικρυνε με τον καιρο φυσικα. Κατα την επιλογη laptop για επαγγελματική χρήση το 2007 μετά απο πειραματα κατεληξα τελικα σε MacBookPro. Μια λύση που αποδειχθηκε απολυτα σωστή και εβγαλε με το παραπανω τα επιπλεον χρηματά της σε βαθος χρονου αλλα εβγαλε γενικως τα χρηματά της. Εκ των υστερων αγοραστηκε desktop Apple αλλα στηθηκε και επιπλεον σχετικα δυνατο μηχανημα PC (για επαγγελματικη χρηση οχι παιχνιδια) με i7 της εποχης κλπ. Το PC μαζι με αλλα PC του γραφειου στον 2ο χρονο χρειαστηκαν συντηρηση, format, κλπ διοτι αρχιζαν και σερνοταν και ειχαν γινει πιο αργα κι απο τον θάνατο σε καποια στιγμη και αυτο ειναι αναγκαιο περιοδικα ακομη και σημερα. Σε 2 απο τα 4 παρεδωσε πνευμα η μητρικη (αν και ηταν περιπου μεσου budget κατηγοριας μηχανηματα). Το MacBookPro 2007 ακόμη στεκεται αξιοπρεπεστατα για την εργασια μου χωρις να εχει γινει αναβαθμιση (εκτος απο λιγη μνημη και ενα SSD που τοποθετηθηκε, αν και αυτα μπηκαν και στα PC επισης) και μονο μια αλλαγη μπαταριας χρειαστηκε η οποια για την εποχη της ειχε πανω απο 3 φορες μεγαλυτερη διαρκεια απο τα υπολοιπα και ακομη και για σημερα αποδεκτη. Αγοραστηκε για τις αναγκες του γραφειου και 2ο MacBookPro μεταχειρισμενο του 2011 και το οποιο ειναι εξισου σκυλι. Σκυλι βεβαια εχει αποδειχθει και ενα laptop DELL το οποιο εχω και θεωρω την DELL σχεδον μονοδρομο στα επαγγελματικα Windows Laptop και για την αντοχη των προιοντων της αλλα και για την αμεση εξυπηρετηση service της αλλα και για τον σχεδιασμο των laptops με τροπο που δεν λυνεις τιποτε για να αλλαξεις μνημες, δισκους, drives κλπ. παρα μονο μια ή δυο βιδες. Ειχα μεγαλο προβληματισμο εαν θα επρεπε να παρω το iphone 3 οταν βγηκε λογω μεγεθους (!!!) που για την εποχη ηταν καπως μεγαλο. Τελικα επιλεχθηκε απο ενα HTC και δεν το μετανιωσα. Η αλλαγη εγινε λογω κλοπης και το τελευταιο 4s με εχει συντροφευσει για 4 χρόνια και εαν δεν το εσπαγαν τα παιδια θα ειχε παραμεινει ενεργο. Αλλαγη σε 5s μεταχειρισμενο χωρις σκεψη σχεδον αν και τα Sony Z3 compact τα καλοκοιτουσα ειδικα λογω αδιαβροχοποίησης που ειναι ενα future που με βολευει. Η επιλογη του 6αριου θα μπορουσε να γινει αλλα θα ηταν κυριως θεμα ανάγκης και οχι επιλογης. Ειδικα το νεο 5se για τις προσωπικες μου αναγκες ειναι οτι πρεπει αν και θα ηθελα επιπλεον αδιαβροχοποιηση και μπαταρια 3000MAh για να λεμε την αληθεια.

Γιατι τα ειπα ολα αυτα; Για να καταληξω οτι:

ΝΑΙ τα apple ειναι ακριβα.
ΝΑΙ τα Apple θα επρεπε να εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με την τιμή τους (ισχυει βεβαια στην πλειονοτητα των εταιρειων και ειδικα για την Sony στα laptops).
ΝΑΙ για τους πολλους σημερα η apple δεν ειναι συνειδητοποιημενη επιλογη αλλα μόδα και status
ΝΑΙ εχει πολλα ακομη να βελτιωσει σαν εταιρεια αλλα δεν εχω ακομη συναντησει εταιρεια που να ειναι αρκετα σωστη οταν υπαρξει προβλημα. Καλυτερη απ ολες η DELL μεχρι σημερα, για χειρότερες διεκδικουν τον τιτλο πολλες (και η Apple δεν ειναι στις καλες).
ΚΑΝΕΝΑ προιον Apple ΔΕΝ ειναι Gaming σας αρεσει δεν σας αρεσει. Προσωπικα για το λιγο gaming προτιμω την κονσολα.

ΑΛΛΑ:
Βγάζουν τα λεφτά τους και με το παραπανω σε βαθος χρόνου
Βγαζουν τα λεφτα τους ακομη κι αν υπολογισεις μόνο την καλυτερη εμπειρια χρησης
Βγαζουν τα λεφτα τους εαν εισαι επαγγελματιας
Για κάποιους ειναι συνειδητοποιημενη επιλογη και οχι μοδα
Εαν βρισκεσαι στον μικροκοσμο της Apple ειναι επιλογη που αξιζει να συνεχίσεις
Once Apple, forever Apple. Sorry αλλα ετσι ειναι γιατι αυτο σου λεει η εμπειρια χρησης τους.

Φυσικα υπαρχουν προβληματα και αυξημενες απαιτησεις. Αλλα οποιος ειναι ευχαριστημενος απο την χρηση των προιοντων δεν ειναι απαραιτητα Apple Fan εαν απλα θελει λογικα να την συνεχισει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iOS τρεχουν για να συνεργαζονται εξαιρετικα με τον apple εξοπλισμο μου? 

Μαλλον οχι οποτε... Fail..

Ε, εντάξει. Αν ο στόχος είναι να εγκλωβιστείς άψογα στις επιλογές μίας εταιρείας, τότε όχι δε σου κάνει τίποτα άλλο από iOS. Δεν ξέρω, βέβαια, τίνος είναι fail αυτό: εσένα ή των άλλων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την τυχη να βρισκομαι το 95-96 για μεταπτυχιακα στην USA και να συνηθισω την χρηση των Mac που τοτε δεν φορουσαν Intel. Η τοτε διαφορα με τα PC ηταν χαοτικη. Μικρυνε με τον καιρο φυσικα. Κατα την επιλογη laptop για επαγγελματική χρήση το 2007 μετά απο πειραματα κατεληξα τελικα σε MacBookPro. Μια λύση που αποδειχθηκε απολυτα σωστή και εβγαλε με το παραπανω τα επιπλεον χρηματά της σε βαθος χρονου αλλα εβγαλε γενικως τα χρηματά της. Εκ των υστερων αγοραστηκε desktop Apple αλλα στηθηκε και επιπλεον σχετικα δυνατο μηχανημα PC (για επαγγελματικη χρηση οχι παιχνιδια) με i7 της εποχης κλπ. Το PC μαζι με αλλα PC του γραφειου στον 2ο χρονο χρειαστηκαν συντηρηση, format, κλπ διοτι αρχιζαν και σερνοταν και ειχαν γινει πιο αργα κι απο τον θάνατο σε καποια στιγμη και αυτο ειναι αναγκαιο περιοδικα ακομη και σημερα. Σε 2 απο τα 4 παρεδωσε πνευμα η μητρικη (αν και ηταν περιπου μεσου budget κατηγοριας μηχανηματα). Το MacBookPro 2007 ακόμη στεκεται αξιοπρεπεστατα για την εργασια μου χωρις να εχει γινει αναβαθμιση (εκτος απο λιγη μνημη και ενα SSD που τοποθετηθηκε, αν και αυτα μπηκαν και στα PC επισης) και μονο μια αλλαγη μπαταριας χρειαστηκε η οποια για την εποχη της ειχε πανω απο 3 φορες μεγαλυτερη διαρκεια απο τα υπολοιπα και ακομη και για σημερα αποδεκτη. Αγοραστηκε για τις αναγκες του γραφειου και 2ο MacBookPro μεταχειρισμενο του 2011 και το οποιο ειναι εξισου σκυλι. Σκυλι βεβαια εχει αποδειχθει και ενα laptop DELL το οποιο εχω και θεωρω την DELL σχεδον μονοδρομο στα επαγγελματικα Windows Laptop και για την αντοχη των προιοντων της αλλα και για την αμεση εξυπηρετηση service της αλλα και για τον σχεδιασμο των laptops με τροπο που δεν λυνεις τιποτε για να αλλαξεις μνημες, δισκους, drives κλπ. παρα μονο μια ή δυο βιδες. Ειχα μεγαλο προβληματισμο εαν θα επρεπε να παρω το iphone 3 οταν βγηκε λογω μεγεθους (!!!) που για την εποχη ηταν καπως μεγαλο. Τελικα επιλεχθηκε απο ενα HTC και δεν το μετανιωσα. Η αλλαγη εγινε λογω κλοπης και το τελευταιο 4s με εχει συντροφευσει για 4 χρόνια και εαν δεν το εσπαγαν τα παιδια θα ειχε παραμεινει ενεργο. Αλλαγη σε 5s μεταχειρισμενο χωρις σκεψη σχεδον αν και τα Sony Z3 compact τα καλοκοιτουσα ειδικα λογω αδιαβροχοποίησης που ειναι ενα future που με βολευει. Η επιλογη του 6αριου θα μπορουσε να γινει αλλα θα ηταν κυριως θεμα ανάγκης και οχι επιλογης. Ειδικα το νεο 5se για τις προσωπικες μου αναγκες ειναι οτι πρεπει αν και θα ηθελα επιπλεον αδιαβροχοποιηση και μπαταρια 3000MAh για να λεμε την αληθεια.

 

Γιατι τα ειπα ολα αυτα; Για να καταληξω οτι:

 

ΝΑΙ τα apple ειναι ακριβα.

ΝΑΙ τα Apple θα επρεπε να εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με την τιμή τους (ισχυει βεβαια στην πλειονοτητα των εταιρειων και ειδικα για την Sony στα laptops).

ΝΑΙ για τους πολλους σημερα η apple δεν ειναι συνειδητοποιημενη επιλογη αλλα μόδα και status

ΝΑΙ εχει πολλα ακομη να βελτιωσει σαν εταιρεια αλλα δεν εχω ακομη συναντησει εταιρεια που να ειναι αρκετα σωστη οταν υπαρξει προβλημα. Καλυτερη απ ολες η DELL μεχρι σημερα, για χειρότερες διεκδικουν τον τιτλο πολλες (και η Apple δεν ειναι στις καλες).

ΚΑΝΕΝΑ προιον Apple ΔΕΝ ειναι Gaming σας αρεσει δεν σας αρεσει. Προσωπικα για το λιγο gaming προτιμω την κονσολα.

 

ΑΛΛΑ:

Βγάζουν τα λεφτά τους και με το παραπανω σε βαθος χρόνου

Βγαζουν τα λεφτα τους ακομη κι αν υπολογισεις μόνο την καλυτερη εμπειρια χρησης

Βγαζουν τα λεφτα τους εαν εισαι επαγγελματιας

Για κάποιους ειναι συνειδητοποιημενη επιλογη και οχι μοδα

Εαν βρισκεσαι στον μικροκοσμο της Apple ειναι επιλογη που αξιζει να συνεχίσεις

Once Apple, forever Apple. Sorry αλλα ετσι ειναι γιατι αυτο σου λεει η εμπειρια χρησης τους.

 

Φυσικα υπαρχουν προβληματα και αυξημενες απαιτησεις. Αλλα οποιος ειναι ευχαριστημενος απο την χρηση των προιοντων δεν ειναι απαραιτητα Apple Fan εαν απλα θελει λογικα να την συνεχισει.

 

Άψογο σχόλιο, από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Apple user...

Εγώ ήμουν ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΙΟΣ της Apple, μέχρι που έτυχε κι έπιασα στα χέρια μου το πρώτο device της...

...Και ουδέποτε επέστρεψα σε κάτι άλλο!

 

Άμα είσαι μπέμπης 20άρης και θέλεις να "αλλάζεις τα φώτα" σ' ό,τι πιάνεις και να το "καστομάρεις" στο μαξ, σαφώς και ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ η Apple.

Άμα είσαι επαγγελματίας, ώριμος (είμαι 46+ ετών) και θες μηχανήματα που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο και σε βάθος χρόνου, πας στην Apple και ξενοιάζεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εισαι εσυ που θα πεις σε εναν αγνωστο τι επιλογες θα κανει και τι οχι;

Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχετε κομπλεξ κατωτεροτητας.

 

Το κινητο μια χαρα ειναι απο επιδοσεις, η τιμη τσιμπημενη ως συνηθως αλλα τα λεφτα του τα βγαζει. Ειναι κινητο που το κρατας χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ωραίο κινητακι γιαντα γυναικακια με τα ωραία και μικρά χερακια. Με την έλευση του 6/6s ήταν λες και κρατούσαν σερβιετες. Πολλές αγόρασαν 5s για αυτό τον λόγο.

και που να δεις με την έλευση των κινέζικων κινητών...καμαρώνουν λες και κρατάνε iphone!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απλα για ενα χρηστη που θελει να συνδεει το κινητο του στο pc/mac και να το βλεπει ως εξωτερικο δισκο και να μην βασανιζεται με bloatware τυπου itunes, να χρησιμοποιει το bt και το NFC για ολες τις λειτουργιες που κατασκευαστηκαν κι οχι απλα να συνδεει ακουστικα και να κανει πληρωμες, να κανει streaming σε οποιαδηποτε smart tv χωρις να χρειαζεται το apple tv, να φορτιζει ακομη και με τον παλιο nokia micro usb φορτιστη που θα εχει και η κουτση μαρια αν ξεμεινεις απο μπαταρια και αλλα πολλα καθημερινης χρησης που απλα ειναι εκει και λειτουργουν για αλλα smartphone μισης αξιας και δεν νιωθεις οτι σου λειπουν οταν τα χρειαστεις. Γιατι στην apple , οταν τα χρειαστεις , ή δεν θα μπορει να στο προσφερει ή θα πρεπει να αγορασεις το "ειδικο εξαρτημα" για να το εχεις.

Αν θελω να μεταφερω αρχεια απο υπολογιστη σε υπολογιστη, εχω usb stick και δε μου χρειαζεται να συνδεσω το κινητο. Αν θελω να το στειλω στο κινητο, το στελνω μεσω cloud service και αν ειναι μεγαλο αρχειο το συνδεω με το itunes (λυσεις υπαρχουν) και το μεταφερω μια χαρα.

ΒΤ και NFC δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω ποτε περα απο τις λειτουργιες που αναφερεις και απορω τι παραπανω κανεις με το NFC απο μενα στην Ελλαδα μας, εκτος αν μενεις εξωτερικο οποτε παω πασο.

Streaming κανω ωραιοτατα στη samsung smart tv μου με το αντιστοιχο app της.

Για τη φορτιση, φροντιζω να εχω ενα καλωδιο μαζι μου αν κρινω οτι θα χρειαστει να φορτισω και μεσα στη μερα.

Λυσεις υπαρχουν για ολα, αρκει να ψαξεις και δεν καταλαβαινω το λογο που μερικοι παραμενετε στα ιδια επειχειρηματα με το BT και τα συναφη εν ετει 2016 με τα σημερινα δικτυα. Και σιγουρα μεγαλο ρολο παιζει πως χρησιμοποιεις ενα τηλεφωνο και τι αναγκες εχεις. Αν ντε και καλα χρειαζεσαι NFC και οτι αλλο ανεφερες, το σεβομαι μπραβο σου και καλα κανεις. Δε θα σε κριτικαρω ασχημα οπως πιστευω οφειλεις να κανεις και συ.

Τελος παντων για να σε προλαβω, ειμαι κατοχος iPhone και S6. Με το S6 οτι παραπανω καλουδια ειχε απο το iPhone, δε μου χρειαστηκαν ποτε αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειχε και τα πλεονεκτηματα του. Απλα με το iPhone και την εμπειρια που μου προσφερει ειμαι απολυτα καλυμμενος για αυτο το χρησιμοποιω και θα το χρησιμοποιω μεχρι και οταν παψει να με βολευει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εισαι εσυ που θα πεις σε εναν αγνωστο τι επιλογες θα κανει και τι οχι;

Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχετε κομπλεξ κατωτεροτητας.

 

Το κινητο μια χαρα ειναι απο επιδοσεις, η τιμη τσιμπημενη ως συνηθως αλλα τα λεφτα του τα βγαζει. Ειναι κινητο που το κρατας χρονια.

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε εμένα. Εγώ δε λέω σε κανέναν τι επιλογές θα κάνει. Ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε και μας βολεύει είμαστε. Άμα σε βολεύουν όλα Apple, καλά κάνεις και τα παίρνεις. Αλλά είναι αστείο να θεωρείς "fail" το γεγονός ότι δε συνεργάζονται όλοι οι άλλοι άψογα με τις κλειστές τεχνολογίες μία εταιρείας, επειδή εσύ πήρες το ρίσκο (γιατί, προσωπικά, έτσι το βλέπω) να εξαρτάσαι και να περιορίζεσαι από μία εταιρεία με κλειστές τεχνολογίες. Άλλο να πεις ότι εσένα δε σου κάνει κάτι και άλλο να πεις ότι είναι fail επειδή δεν ταιριάζει στις ιδιοτροπίες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Fail επειδη εχεις πεσει στη λουμπα και τα σκας στην Apple; lol

 

Για το κινητο, τι να πω.

 

Για τον μεσο τεχνολογικα αναλφαβητο νεοΕλληνα που παιρνει τηλεφωνα και στελνει sms κατα 90% μια χαρα ειναι.

 

Για τους υπολοιπους που το χρησιμοποιουμε οντως σαν smartphone, ουτε το 6s δεν μας κανει.

 

Ποσο μαλλον αυτη η πανακριβη μινιατουρα 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ένας γνωστός μου πήρε android και το χρησιμοποιεί συμπληρωματικά για προσομειώσεις στον Επιταχυντή σωματιδίων! 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...