Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ανταλλακτικού για Ηχεία CREATIVE !


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Βρήκα στην ντουλάπα μου ένα "ηχοσύστημα" που είχα πριν καμιά 10ρια χρόνια στον τότε υπολογιστή μου , το εξής Creative ( Cambridge Soundworks ) 4.1 FPS 1500 . 

 

 

000121-00.jpg

 

 

Μπορεί να έχιε περάσει 10ετία (και βαλεεε ) απο όταν βγήκαν αλλά θυμάμαι μέχρι τελευταία χρήση δούλευαν απείρως τέλεια και λυπήθηκα που τα απέσυρα.

 

Ο λόγος : είχε κοπεί το καλώδιο ρύθμισης ήχου (που παράλληλα είναι και τον ON/OFF ) με αποτέλεσμα να μη δουλεύει γενικά το σύστημα . Το καλώδιο ειναι αυτό στην μέση της παραπάνω φωτο.

 

Ρώτησα σε 2-3 μαγαζιά με υπολογιστές κλπ (γειτονιάς) και δεν ξέρουν-δεν απαντούν-δεν γνωρίζουν τι μπορεί να γίνει (οκ, σαφώς και με το δίκιο τους) δεδομένου οτι πρόκειται για "μουσειακό" είδος.

 

Το καλώδιο αυτό μπαίνει πίσω από το woofer στην εξής υποδοχή :

 

 

Δεδομένου οτι δεν βρίσκω άκρη στο νετ , ενας απο ebay που βρήκα το πουλάει το ανταλλακτικό αυτό στα ~20κατι ευρώ ( δε σφάξανε ) , ξέρει κάποιος αν μπορώ να πάω κάπου το γούφερ και να ζητήσω να μου φτιάξουν καλώδιο με κατάλληλο βύσμα και στην άκρη ενα "μοχλό" για ΟΝ/ΟΦΦ και ρύθμιση εντασης για να τα ξανακάνω λειτουργικά ;

 

 

θενξ ε λοτ ιν αντβάνς

 

 

 

 

post-190624-0-74683500-1461011713_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να σου φτιάξουν control λογικά θα σου πάρουν πιο πολύ απο όσο είχες δώσει όταν πήρες τα ηχεία :P

Σχεδιαγράμματα κτλπ μπορείς να βρεις (link1 link2) αλλά άντε επαλήθευσε και άντε φτιάχνε κοντρόλ... Φασαρία είναι... Αν δεν το κάνεις μόνος σου δηλαδή θα έλεγα δεν αξίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, φτιάχνονται. Το θέμα είναι ποιος θα το κάνει και πόσα θα σου πάρει (δεδομένου ότι δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου).

 

Γενικές οδηγίες:

 

Η θύρα αυτή είναι η γνωστή PS/2 που έμπαινε πιο παλιά το mouse και το keyboard. Οπότε χρειάζεσαι ένα τέτοιο καλώδιο, το οποίο στην μία του άκρη θα κοπεί. Έπειτα θα πρέπει να γίνει αντιστοίχιση του κάθε pin με κάθε ένα από τα καλωδιάκια που θα βρεις. Έτσι, με το σχεδιάγραμμα του link2 που έβαλε ο nikos903, θα ξέρεις τι θα πρέπει να συνδέσεις και που. Ακολούθως προμηθεύεσαι ένα κατάλληλο ποτενσιόμετρο και γίνονται οι απαραίτητες συνδέσεις. Θα βοηθούσε αν υπήρχε το παλιό ώστε να πάρεις ποτενσιόμετρο αντίστοιχης αντίστασης, αλλά ίσως με λίγο ψάξιμο στο internet βρεθεί αυτή η πληροφορία.

 

Μια πιο απλή λύση περιγράφεται στο link1 του nikos903, απλώς θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση του ήχου μέσα από τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει εφοσον δουλευουν και ετσι οπως ειναι και με πατεντα αν το κατεχει ο ηλεκτρονικος !! η πιο απλη λυση που θα σου συνηστουσα ειναι να το πας οπως ειναι σε εναν που φτιαχνει ηχοσυστηματα , με τους υπολογιστες δε θα σου κανει κανεις τιποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !

 

Όπως τα περιγράφετε αισιόδοξα ακούγονται. Το θέμα είναι να μπεί κάτι στην PS/2 θύρα ώστε τα ηχεία να πάρουν μπρός , αποκεί και πέρα δεν με πειράζει αν ρυθμίζεται η ένταση απο τα Windows. !

 

Απλά δεν κατάλαβα που πρέπει να απευθυνθώ....Σε ηλεκτρονικό ; (παιδες δεν το εχω με τα τεχνικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !

 

Όπως τα περιγράφετε αισιόδοξα ακούγονται. Το θέμα είναι να μπεί κάτι στην PS/2 θύρα ώστε τα ηχεία να πάρουν μπρός , αποκεί και πέρα δεν με πειράζει αν ρυθμίζεται η ένταση απο τα Windows. !

 

Απλά δεν κατάλαβα που πρέπει να απευθυνθώ....Σε ηλεκτρονικό ; (παιδες δεν το εχω με τα τεχνικα)

Σε ηλεκτρονικο ναι ή σε καποιον που να ασχολειται με ηχοσυστηματα !! σε εναν απο αυτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν καλησπέρα... εχω και εγώ τα ίδια ηχεία που είναι πραγματικά πολύ καλά...

Σε εμένα δεν δουλεύει το καλώδιο αλλά υπάρχει... που μπορώ να το φτιάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά σε εμένα έχει χαλάσει και δεν ανοίγει εικαζω δλδ...το ποτενσιομετρο, δεν ξέρω αν φτιάχνεται, γιατί είναι επάνω σε μια πλακετιτσα μπορεί να έχει θέμα αυτή

Επεξ/σία από Eldir13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...