Προς το περιεχόμενο

Διακοπή υποστήριξης των Windows XP από το Dropbox


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην πολιτικη μιας εταιρειας μπορει να κραζεις οσο θες αλλα θα δεχτεις αυτο που προσφερει. ειτε ειναι συσκευη που εχει 2 χρονια εγγυηση και μετα μην τον ειδατε ειτε ειναι λειτουργικο με 10 χρονια υποστηριξη και μετα μην τον ξαναειδατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν τα Windows 3.1 λειτουργικό δέν υπάρχει ,σαν το παλιο καλό κρασι

Τι Windows 3.1; Εδώ εγώ είμαι ακόμη σε DOS. Τι εικονίδια, μενού Έναρξη, υποστήριξη ποντικιού και γραφικό περιβάλλον χρήστη; Μια χαρά δουλεύω και με εντολές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και γι' αυτό το λόγο όσοι έχουμε XP στα παλιά laptops εξακολουθούμε να παίρνουμε security updates με το γνωστό κόλπο.

 

Aυτο που συνηθως ομως δεν αναφερεται οταν μιλαει κανεις για το παραπανω trick ειναι πως ΔΕΝ παιρνει ολα τα updates, αλλα καποια απο αυτα. Πχ, το MS14-063. Δεν υπαρχει ουτε στα XP, ουτε στα embedded απο τα οποια "τσιμπανε" updates τα XP χαρη στο registry trick. Και ειναι important update του 10/2014.

Οποτε εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας οτι υπαρχει καποια διαφορα του παραπανω trick με τα λεφτα που σκανε εταιρειες (dah!) για να συνεχισουν να παιρνουν updates τα απαρχαιωμενα συστηματα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν γκρινιάζει.

Γεροξεκούτης δηλαδή παθητικός και γερασμένος, είναι αυτός που δεν αντιστέκεται. ΟΚ;

 

Πάμε παρακάτω. Η απάντηση στην ερώτηση:

 

" Γιατί δεν πάει στα 7 ή στα 8 ή στα 4 ;  "

 

είναι πολλαπλή:

 

 

1) Γιατί δεν γουστάρει.

..

2) Γιατί κάνει τα πάντα μια χαρά στα XP. Απο Excel μέχρι Photoshop και απο Browsing μέχρι Video Encoding.

..

3) Γιατί δεν χάνει τον πολύτιμο και περιορισμένο του χρόνο πάνω στη γη, παίζοντας υπερσύγχρονα, απαιτητικά παιχνιδάκια, βγάζοντας τα υπερ-πολύτιμα ματάκια του.

..

4) Γιατί δεν θέλει να δώσει την πολύτιμη ενέργεια και το περιορισμένο χρόνο του, δηλαδή τα ΛΕΦΤΑ του σε κανένα νταβατζή των πολυεθνικών.

..

5)  Γιατι απλά δεν ΘΕΛΕΙ. Αυτό είναι η υπέρτατη δύναμη στον κόσμο του.

..

6) Γιατί είναι άντρας και όχι προγραμματισμένος ραγιάς.

Δηλαδή με άλλα λόγια όσοι αναβαθμίζουμε είμαστε γυναικωτοί (προσπερνάω το σεξιστικό σου σχόλιο) υποδουλωμένοι, δεν δουλεύουμε excel, photoshop κλπ, και είμαστε ηλίθιοι gamers που δε σέβονται τα μάτια τους.

 

Όσον αφορά τα λεφτά, θα ήθελα να σου θυμίσω ότι και τα XP τα προμηθεύτηκες από τον ίδιο νταβατζή πολυεθνικής.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει. Μας ψεκαζουν. Δεν εξηγειτε. Εχεις ενα λειτουργικο 15 ετων οπου γραφτηκε με την λογικη να εχει και 64bit αλλα τοτε βασιλευαν τα 32bit οποτε ολα ηταν 32μπιτα. Φορουσε την τρομερη τεχνολογια του μονοπυρηνου p4 και της ddr2 τεχνολογιας και αναρωτιεστε γιατι αποσυρεται?

 

Γιατι σημερα εχουμε 4 - 6 - 8 - 10πυρνηνους, ddr4, γραφικα και οθονες με HDMI και ssd δισκους!!!! Γιατι η τεχνολογια αλλαξε και εκεινο το λειτουργικο γραφτηκε για την τοτε τεχνολογια. Στην σημερα τεχνολογια δεν ταιριαζει!!!!

Δεν υπαρχουν drivers και δεν ασχολειται κανενας σοβαρος ανθρωπος μαζι τους.

Δεν μπορει ουτε καν να διαχειρηστει την μνημη!!!!

Αν το βαλλεις σε ενα μηχανημα με 10 tb δισκους και 32gb ddr4 ram απλα θα βραχυκυκλωσει!!!!! Aν το βαλλεις σε σημερινο τεταπυρηνο απλα θα τρελαθει και αν δει uefi θα κρασαρει απο την ντροπη του!!! Γιατι εχεις φτασει στην usb 3.1 και το ρημαδι το απολυθωμα pc του περασμενου αιωνα εχει ακομα usb2 και καρτα γραφικων για tetris!!!!!

 

Δεν μπορω μαναμ να σε βρω ανταλλακτικα. Ειναι 40 ετων αμαξι. Ο παππους που του εκανε του σερβις πεθανε. Μα θελω να το περασω κτεο. Ηταν αξιοπιστο αυτοκινητο. 40 χρονια με πηγαινε. Τι κτεο μανταμ και πρασινα αλογα. Σας λεω καιει καρβουνο τσι ξεκιναει με μανιβελα. Του βιβλιαρακι τσι κατασκευαστη τ σωζεται στου μουσειο. Παρτε ενα καινουργιο αμαξι.

 

ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aυτο που συνηθως ομως δεν αναφερεται οταν μιλαει κανεις για το παραπανω trick ειναι πως ΔΕΝ παιρνει ολα τα updates, αλλα καποια απο αυτα. Πχ, το MS14-063. Δεν υπαρχει ουτε στα XP, ουτε στα embedded απο τα οποια "τσιμπανε" updates τα XP χαρη στο registry trick. Και ειναι important update του 10/2014.

Οποτε εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας οτι υπαρχει καποια διαφορα του παραπανω trick με τα λεφτα που σκανε εταιρειες (dah!) για να συνεχισουν να παιρνουν updates τα απαρχαιωμενα συστηματα τους.

 

 

Δέχομαι την επισήμανσή σου, αφού γνωρίζεις περισσότερα στο θέμα, αλλά μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να παίρνω, έστω και κάποια, updates, με το trick αυτό, για όσο διάστημα θα εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ τα XP στο περιστασιακό laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δέχομαι την επισήμανσή σου, αφού γνωρίζεις περισσότερα στο θέμα, αλλά μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να παίρνω, έστω και κάποια, updates, με το trick αυτό, για όσο διάστημα θα εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ τα XP στο περιστασιακό laptop.

Yup, μαζι σου, το ξερω πως χαρη στο trick μπορει να συνεχιζει κανείς να παιρνει καποια updates, γι αυτο τονιζω και το "καποια" στο προηγουμενο post. Η επισημανση μου αναφερεται καθαρα στο γεγονος πως πρακτικα τα XP παιρνουν καποια updates συχνα-πυκνα,  αλλα σιγουρα δεν μπορουν να χαρακτηριστουν ως updated (<-- καμια σχεση για την ακριβεια) και σιγουρα τα patches δεν εχουν σχεση με τα επισημα patches που παιρνουν -επι αδρας πληρωμης- εταιρειες ανα τον κοσμο.

Το παραπανω φυσικα δεν θα σταματησει 9 στους 10 χρηστες των XP απτο να συνεχισουν να τα χρησιμοποιουν, στοχος του post μου ειναι απλα να εχουν μεγαλυτερη επιγνωση του τι κανουν και να μην εθελοτυφλουν.

Cheers :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τα windows να μην αναβαθμιζονται σαν τα ubuntu?

πηγα απο τα 12.04 --> 14.04 και το πηρα χαμπαρι πολυ αργοτερα. συνεχιζα να δουλευω κανονικα χωρις να αλλαξει ο τροπος εργασιας μου και το περιβαλλον μου! απλα ειμαι τωρα πιο γρηγορος και ασφαλης!

η Microsift εχει να μαθει πολλα ακομα απο το Linux!

 

τα ξέρει αυτά.. αλλά προτιμάει το αρμεγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν κάποιος έχει τα windows xp να μην μπορεί να πάει στα 7άρια και να γκρινιάζει σαν γεροξεκούτης.

Άμα είναι δωρεάν και δεν πρέπει να πάρει και καινούριο μηχάνημα πάει! αλλιώς καλά κάνει και γκρινιάζει γιατί δεν γουστάρει το άρμεγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήγα σε ένα ολοκαίνουργιο λύκειο για μια δουλειά. Όλοι οι υπολογιστές έτρεχαν Windows XP Professional. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και σε δεκάδες ή εκατοντάδες άλλα σχολεία. Ποιος ακριβώς θα πληρώσει για αναβάθμιση όλων αυτών;

Δεν κατακρίνω το dropbox, ιδιωτική εταιρεία είναι και κάνει ότι θεωρεί σωστό για να είναι κερδοφόρα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως θα έπρεπε το κράτος να έχει υιοθετήσει free και ανοιχτά λειτουργικά (βλέπε linux) τα οποία αναβαθμίζονται τζάμπα. Έτσι κι αλλιώς πληρώνει κρατικούς υπαλλήλους για τα ηλεκτρονικά της συστήματα. Θα μπορούσε να φέρει ένα τέτοιο λειτουργικό στα μέτρα της και να μην έχει ανάγκη καμία πολυεθνική.

Ψιλά γράμματα ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήγα σε ένα ολοκαίνουργιο λύκειο για μια δουλειά. Όλοι οι υπολογιστές έτρεχαν Windows XP Professional. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και σε δεκάδες ή εκατοντάδες άλλα σχολεία. Ποιος ακριβώς θα πληρώσει για αναβάθμιση όλων αυτών;

Δεν κατακρίνω το dropbox, ιδιωτική εταιρεία είναι και κάνει ότι θεωρεί σωστό για να είναι κερδοφόρα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως θα έπρεπε το κράτος να έχει υιοθετήσει free και ανοιχτά λειτουργικά (βλέπε linux) τα οποία αναβαθμίζονται τζάμπα. Έτσι κι αλλιώς πληρώνει κρατικούς υπαλλήλους για τα ηλεκτρονικά της συστήματα. Θα μπορούσε να φέρει ένα τέτοιο λειτουργικό στα μέτρα της και να μην έχει ανάγκη καμία πολυεθνική.

Ψιλά γράμματα ε!

Τι πληρώνει; Ωραίο αστείο. Δεν χρειάζονται καμιά παραμετροποίηση, πετάς εκεί ένα Linux Mint, ή Ubuntu, ρυθμίζεις το δίκτυο εφόσον υπάρχει, εγκαθιστάς office και 2-3 εφαρμογές ακόμη, έναν χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα και τέλος. Φτιάχνοντας ένα απλό script μπορεί να γίνει αυτόματα σε κάθε υπολογιστή σε χρόνο dt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με τα XP, μου ερχονται στο νου κατι παπουδες να λενε (εμεις στην εποχη μας ειχαμε το ταδε........αθανατο πραγμα)

Σε κανα τρίχρονο θα λέμε τα ίδια για τα win 7:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γιατι τα windows να μην αναβαθμιζονται σαν τα ubuntu?

πηγα απο τα 12.04 --> 14.04 και το πηρα χαμπαρι πολυ αργοτερα. συνεχιζα να δουλευω κανονικα χωρις να αλλαξει ο τροπος εργασιας μου και το περιβαλλον μου! απλα ειμαι τωρα πιο γρηγορος και ασφαλης!

η Microsift εχει να μαθει πολλα ακομα απο το Linux!

συμφωνω σε αυτο απολυτα γιατι και στο κατω κατω πριν 5 χρονια που αγορασα τα windows xp κανεις δεν με ενημερωσε οτι στα επομενα 3 χρονια θα εληγε η υποστηριξη τους οπως καλλιστα μπορει αμα θελει η ΜS να αναβαθμισει δωρεαν σε εμας που εχουμε τα αυθεντικα windows xp σε 7 η πιο νεοτερη εκδοση με τον υπαρχοντα σειριακο αριθμο απο το να κανει διακρισεις π.χ περυσι που πηραν τα 10 δωρεαν  μονο αυτοι που ειχαν τα win 7 και 8.1 πετωντας μας εξω απο αυτη την διαδικασια ακομα και στα vista κανει update σε 7 τα xp τα εχει του πεταματα και δεν ρωτησε ποτε αν εγω προσωπικα εχω τα χρηματα να αναβαθμιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρεξετε να αφορισετε οσους χρησιμοποιουν ακομα XP , σκεφτειτε οτι πολλα ειναι σε υπολογιστες καταστηματων και η μεταβαση σε νεο λειτουργικο δεν ειναι ευκολη για πολλους λογους πχ:
- παλιο hardware
- ασυμβατοτητα προγραμματων ή περιφεριακων
- πρεπει να μεινει κλειστη η επιχειρηση για 1 εργασιμη μερα ωστε να γινει η μεταβαση (το σημαντικοτερο).

Δεν ειμαστε ολοι μπαρμπες και οι μπαρμπες με τα ΧΡ , δεν ξερουν τι ειναι, ουτε χρειαζονται το dropbox για να διαμαρτυρηθουν...

Νομιζω θα μπορουσαν να αφησουν το παλιο προγραμμα να λειτουργει , χωρις ενημερωσεις και χωρις συμβατοτητα για τις νεες λειτουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...