Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 100D Public 299 + μνημη + τσαντα


james01gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

του Mediamarkt ειναι με τον DCIII φακο για οποιον δε του αρεσει ο STM....αν και προτιμω τον δευτερο

 

στο media εχει και την Sony a58k με -50ε εκπτωση στο καλαθι, βγαινει 328 τελικη....καλη τιμη και αυτη.

 

Τι εχουν παθει με τις DSLR αυτο το Πασχα και τις σπρωχνουν ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εχουν παθει με τις DSLR αυτο το Πασχα και τις σπρωχνουν ετσι?

Δυστυχώς ή ευτυχώς για το καθημερινό χρήστη (φωτογράφο τουρισμού) που αναζητά καλή ποιότητα φωτογραφίας οι DSLR έχουν ξεπεραστεί από τις mirrorless. Έχουν ξεπεραστεί στο ότι οι mirrorless είναι το ίδιο ποιοτικές στο θέμα ποιότητα φωτογραφίας (ίδιοι αισθητήρες) ενώ είναι και καλύτερες (εν γένει) στο βίντεο αλλά το βασικότερο και ελαφρύτερες/μικρότερες/βολικότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε κάποιον κάτοχο της 100d. Σε aperture priority όταν πατήσεις στη μέση το κουμπί κλείστρου για φωτομετρηση κ εστίαση σου λέει στον viewfinder τι ταχύτητα κλείστρου ορίστηκε? Γιατί σε δικά μου τεστ σε δείγμα του κωτσου δεν στο έβγαζε.όταν ρωτησα ένα υπάλληλο εννοείται το μετανοιωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω την 100Δ αλλά..

.. σαν κάθε canon dslr (που έχω δει) λογικά ναι σου λέει την ταχύτητα που αντιστοιχεί στο διάφραγμα που έχεις ορίσει (μαζί με το iso).

Αν το iso είναι στο auto προσπαθεί να σου δώσει το (ελάχιστο) iso ώστε η ταχύτητα κλείστρου να είναι "ασφαλής" για τα χιλιοστά που έχεις στο φακό να μην κουνηθεί. δλδ η ταχύτητα να ξεπερνά τα χιλιοστά του φακού σου. πχ αν είσαι στα 50mm θα προσπαθήσει να σου δώσει κάτι καλύτερο από 1/50 χρησιμοποιώντας το κατάλληλο iso για το διάφραγμα που έχεις επιλέξει. Αν το iso είναι χειροκίνητο απλά σου λέει την ταχύτητα που αντιστοιχεί στο διάφραγμα που έχεις ορίσει ανεξάρτητα αν η φωτογραφία θα βγει κουνημένη.

 

δεν έχω την μηχανή αλλά νομίζω όλες οι canon το ίδιο συμπεριφέρονται (και η δικιά μου 500D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...