Προς το περιεχόμενο

Laptop Asus X556UB-XX030D, 15.6", Intel Core i5-6200U, nVidia GeForce 940M 2GB, χωρίς λειτουργικό 459 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti ειναι το doa? Eχω βαλει και αυθεντικα windows 10.

Dead On Arrival, ή ελλατωματικό κατασκευαστικό κομμάτι

Και πρέπει να το πας όπως το πήρες λένε... Χωρίς να λείπει κάτι από την όλη συσκευασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φοβάμαι οτι δεν θα είναι ελλατωματικό και απλά εχει το λάπτοπ κακό πάνελ .. Σύνηθες.

 

Η περιγραφή που έγινε με το ελαφρώς μπλέ (το οποίο ειναι χαρακτηριστικό των φθηνών πάνελ) Και το χλωμά (φαντάζομαι ξεπλυμένα χρώματα ) εκεί παραπέμπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,οπως ανεφερα και πριν εχω και εγω προβλημα με το asus και συγκεκριμενα με την απεικονηση των χρωματων της οθονης που φαινονται χλωμα και με μια ελφρια αποχρωση του μπλε.Δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα με τον τεχνικο μου καναμε τα παντα και τιποτα δεν λειτουργησε (,απο την προφανη, ρυθμιση χρωματων μεχρι επανεγκατασταση drivers καρτων γραφικων safe mode κτλ κτλ)


Το "ετσι ειναι η οθονη" δεν το δεχομαι.


hd tft οθονη ειναι, για ονομα του θεου εχω laptop 15ετιας και η οθονη ειναι αξιοπρεπεστατη.


 


Λεπτομερεια,απο περιεργεια συνδεσα το λαπτοπ σε οθονη για να δω τι σημα στελνει,μπας και εχει θεμα η καρτα γραφικων αλλα οχι,το μονιτορ επερνε μια χαρα εικονα απ το λαπτοπ. 


 


Ηθελα απλα να δειτε μια φωτογραφια να μου πειτε την γνωμη σας.


Εχω το παλιο λαπτοπ (δεξια) και το καινουργιο (αριστερα)


H φωτογραφια παρολο π ειναι απο κινητο και δεν αποδιδει στο 100% αυτο το θλιβερο που βλεπω εγω, μπορει να σας δωσει μια γευση.


http://imgur.com/dPgSJLJ


 


Σημερα το επεστρεψα στο eshop, αν σας ενδιαφερει 8α σας ενημερωσω για την εξελιξη της διαδικασιας.


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα χρώματα στις οθόνες της asus είναι γνωστό, μάλλον δεν είναι καν θέμα. Σε μηχανήματα με λειτουργικό υπάρχει πάντα προεγκατεστημένο ένα utility με όνομα "splendid" το οποίο καλιμπράρει χρώματα, contrast, gamma κτλ.

 

https://www.asus.com/support/Download/3/557/0/2/BfnJpFOINWJ0zTH3/45/

 

Στην υποκατηγορία utilitites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εμφανής η διαφορά ανάμεσα στα δύο μηχανήματα. Απλά δεν ξέρω αμα θεωρείται όντως ελάττωμα , η απλά έχει μαπα οθόνη.

 

Υ.Γ. Είμαι περιέργος να δω το eshop τι θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα χρώματα στις οθόνες της asus είναι γνωστό, μάλλον δεν είναι καν θέμα. Σε μηχανήματα με λειτουργικό υπάρχει πάντα προεγκατεστημένο ένα utility με όνομα "splendid" το οποίο καλιμπράρει χρώματα, contrast, gamma κτλ.

 

https://www.asus.com/support/Download/3/557/0/2/BfnJpFOINWJ0zTH3/45/

 

Στην υποκατηγορία utilitites

Το splendid δεν το ειχα εγκαταστησει κα8ολου αφου εντοπισα το προβλημα σαν υστατη λυση προσπαθησα να το βαλω μπας και διορθωθει τιποτα αλλα μου εβγαζε το γνωστο icm error. Δεν ασχοληθηκα παραπανω απλα το πηγα πισω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ τον συγκεκριμενω asus αλλά ακόμα δεν μπόρεσα να περάσω τα windows για να σας πω και εγώ εντυπώσεις

post-66821-0-54454400-1461927508_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγκατεστησα τα 10αρια και κατέβασα και όλα τα drivers και το λάπτοπ πετάει. Δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό στην οθόνη και τα χρώματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα αρνητικό είναι η μπαταρία του που κρατάει το πολύ 2 με 2.30 ώρες . Το έχει κανένας άλλος να μου πει και την δικιά του εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...