Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Access Point για wifi πελατών


ErnestoGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρα συμπερασμα τι μπορει να κανει ο χρηστης; για τους πελατες του; για να μην του τρωνε ολη την ταχυτητα; 

Εγω με αυτα που διαβασα εδω υποθετω οτι το tiplink οπως γραφετε εχει guest wifi αλλα δεν το εχω ξανα ακουσει κατι τετοιο. 

Αμα βαλεις ενα απλο wifi repeater με καλωδιο ethernet και αμα σου τρωει ταχυτητα το ρουτερ να ή δεν μπορεις να μπεις στο ιντερνετ βγαζεις το καλωδιο του ethernet απο το ρουτερ κανεις την δουλεια σου και μετα το ξανα συνδεεις , ;

Και τους λες δεν εχω ιντερνετ αυτην την στιγμη , υπαρχει θεμα . και μετα ξανα συνδεεις το καλωδιο , δεν βλεπω καποιον τροπο ομως να μοιραζεις την ταχυτητα του ιντερνετ ετσι ωστε να μην σου τρωνε ολη την ταχυτητα οι πελατες σου , μαλλον θελει ιδιαιτερες γνωσεις τι να πω δεν ξερω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συμπερασμα τι μπορει να κανει ο χρηστης; για τους πελατες του; για να μην του τρωνε ολη την ταχυτητα; 

Εγω με αυτα που διαβασα εδω υποθετω οτι το tiplink οπως γραφετε εχει guest wifi αλλα δεν το εχω ξανα ακουσει κατι τετοιο. 

Αμα βαλεις ενα απλο wifi repeater με καλωδιο ethernet και αμα σου τρωει ταχυτητα το ρουτερ να ή δεν μπορεις να μπεις στο ιντερνετ βγαζεις το καλωδιο του ethernet απο το ρουτερ κανεις την δουλεια σου και μετα το ξανα συνδεεις , ;

Και τους λες δεν εχω ιντερνετ αυτην την στιγμη , υπαρχει θεμα . και μετα ξανα συνδεεις το καλωδιο , δεν βλεπω καποιον τροπο ομως να μοιραζεις την ταχυτητα του ιντερνετ ετσι ωστε να μην σου τρωνε ολη την ταχυτητα οι πελατες σου , μαλλον θελει ιδιαιτερες γνωσεις τι να πω δεν ξερω.. 

 

Αυτα ειναι που κανεις με το "σκετο" ρουτερ. Ρυθμιζεις ταχυτητες και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ το ρουτερ μου εχει την επιλογή αυτή  και έτσι κάω ότι θέλω στα 2 wifi μεταξύ τους θα στο προτεινα για κάτι φτηνό

TD-8960N

post-216492-0-35924000-1462466071_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τι προτεινεις να κανει καποιος; και το quest list εχει προτεραιοτητες ;; απο το κλασικο wifi ; ΄τι ακριβως περιοριζει;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συμπερασμα τι μπορει να κανει ο χρηστης; για τους πελατες του; για να μην του τρωνε ολη την ταχυτητα; 

Εγω με αυτα που διαβασα εδω υποθετω οτι το tiplink οπως γραφετε εχει guest wifi αλλα δεν το εχω ξανα ακουσει κατι τετοιο. 

Αμα βαλεις ενα απλο wifi repeater με καλωδιο ethernet και αμα σου τρωει ταχυτητα το ρουτερ να ή δεν μπορεις να μπεις στο ιντερνετ βγαζεις το καλωδιο του ethernet απο το ρουτερ κανεις την δουλεια σου και μετα το ξανα συνδεεις , ;

Και τους λες δεν εχω ιντερνετ αυτην την στιγμη , υπαρχει θεμα . και μετα ξανα συνδεεις το καλωδιο , δεν βλεπω καποιον τροπο ομως να μοιραζεις την ταχυτητα του ιντερνετ ετσι ωστε να μην σου τρωνε ολη την ταχυτητα οι πελατες σου , μαλλον θελει ιδιαιτερες γνωσεις τι να πω δεν ξερω.. 

 

Το πρόβλημα στην δική μου την περίπτωση δεν είναι οι ταχύτητες, είναι να μην έχει ο πελάτης πρόσβαση σε κοινόχρηστες συσκευές του δικτύου μου, πχ εκτυπωτές, κοινόχρηστους δίσκους κτλ.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το modem gennet oxygen της forthnet αν πάρω άλλη συσκευή router θα αντικαταστήσω αυτή που έχω ή δεν είναι απαραίτητο;

Έχετε να προτείνετε κάποια οικονομική λύση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε κάποιο modem/router που θα αντικαταστήσει αυτό που έχεις τώρα, π.χ. το TD-W8960N που δείχνει ο soteras, είτε με κανονικό router συνδεδεμένο πάνω σε αυτό που έχεις.

Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές για όλα τα βαλάντια και τις δυνατότητες. Π.χ. για οικονομική και απλή χρήση που θέλεις εσύ, το TL-WR841N ή το TL-WR841ND (με αποσπώμενες κεραίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε κάποιο modem/router που θα αντικαταστήσει αυτό που έχεις τώρα, π.χ. το TD-W8960N που δείχνει ο soteras, είτε με κανονικό router συνδεδεμένο πάνω σε αυτό που έχεις.

Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές για όλα τα βαλάντια και τις δυνατότητες. Π.χ. για οικονομική και απλή χρήση που θέλεις εσύ, το TL-WR841N ή το TL-WR841ND (με αποσπώμενες κεραίες).

Αυτά τα δύο που έστειλες θα παίξουν χωρίς πείραγμα του firmware ? Γιατί απότι βλέπω στα σχόλια του eshop οι περισσότεροι λένε ότι πέρασαν dd-wrt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To TD-W8960N που είναι ADSL router, δεν παίρνει εναλλακτικό firmware.

Τα TL-WR841N(D) που είναι απλά router, παίρνουν εναλλακτικό firmware.

Σε όλα τα παραπάνω μπορείς να κάνεις bandwidth management με το εργοστασιακό firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bandwidth management δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή, μάλλον ούτε στο μέλλον.

Απ' ότι κατάλαβα την μόνη λειτουργία που χρειάζομαι είναι να κανει VLAN.

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wr841nd-draft-n-wireless-2t2r-router-p-PER.612324

 

Δυστυχώς σε όποιο router διάβασα δεν το έγραφε, ίσως θεωρείται δεδομένο. το nd που έβαλα και στο link θα μου την κάνει την δουλειά; είμαι επιφυλακτικός διότι "φορτώθηκα" ήδη ένα ap, από δικό μου λάθος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό σου μήνυμα έγραφες ότι θέλεις να έχεις:

α. Δύο ξεχωριστά ασύρματα δίκτυα.

β. Αυτό των πελατών να μην μπορεί να επικοινωνήσει με το αντίσοιχο της εταιρείας και κατ' επέκταση το εσωτερικό δίκτυο.

 

Η απάντηση στα παραπάνω (και δόθηκε εξ αρχής) είναι ένα οποιοδήποτε ασύρματο router.

Μια χαρά κάνουν την δουλειά που θέλεις αυτά που σου πρότεινα, με έξτρα bonus το bandwidth management ώστε οι πελάτες να έχουν περιορισμό και να μη σου ρουφάνε την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...