Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i και περιορισμός ταχύτητας σε συγκεκριμένες ip


Ntemian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει ο τίτλος έχω το συγκεκριμένο router απο τον οτε και μοιράζομαι ασύρματα την σύνδεση με τον αδερφό μου στο διπλανό σπίτι. Το πρόβλημα είναι οτι αρκετές φορές παρακολουθεί βίντεο απο το youtube και συνήθως έχει κινητό και φορητό ανοιχτα με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα οταν μπένω κι εγω στο ίντερνετ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω την ταχύτητα στις ip που χρησιμοποιεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QoS και Bandwidth management είναι 2 διαφορετικά πράγματα που πολλές φορές αλληλοσυμπληρώνονται.

Το Bandwidth management θέτει περιορισμούς στο bandwidth της γραμμής που θα χρησιμοποιεί κάθε συσκευή.

Το QoS θέτει προτεραιότητες στις υπηρεσίες που τρέχουν σε όλο το δίκτυο.

 

Το πρώτο δεν μπορεί να γίνει στο Speedport. Μπορείς όμως με το δεύτερο να δώσεις μεγαλύτερη προτεραιότητα στο απλό σερφάρισμα έναντι του Youtube ή όποιον άλλο κανόνα θέλεις. Δεν σου δίνει μεγαλύτερο bandwidth για κατέβασμα, αλλά σου εξασφαλίζει προτεραιότητα έναντι άλλων υπηρεσιών.

Με απλά λόγια αν ρυθμιστεί σωστά, όλοι σε ένα δίκτυο θα δουλεύουν ταυτόχρονα και αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφερον για ενα μαγαζι που εχει κοσμο που μπαινει με το wifi του δεν θα επρεπε να το κανει ο οτε; 

πχ το ιντερνετ ναι μεν να μπαινει ο χρηστης αλλα οι διαχειριστες της επιχειρησης να θεωρουνται πρωτοι και σε αυτους να δινει πρωτα προτεραιοτητα και μετα σε ολους τους αλλους . 

Αν καποιος διαχειριστης πχ ο διευθυντης κατεβαζει στο τορεντ θα του δινει εκεινου πρωτα προτεταιοτητα και στους αλλους λιγοτερη; και δεν θα του κοβει την ταχυτητα που κατεβαζει; ή αμα καποιος εχει μπει στο youtube απλα θα κολλαει; διοτι κατεβαζει; εκει δεν πρεπει να διαχωριζει την ταχυτητα για να γινεται αξιοπρεπως ταυτοχρονη χρηση; οπως γραφεις και παραπανω; . ή δεν εχει νοημα να το κανει καποιος αυτο; επισης αμα καποιος εχει wifi δικο του και σε αυτο μπαινουνε και αλλα ατομα μπορει να δινει προτεραιοτητα στις συσκευες με μια δηλωμενη διευθυνση mac ? . ή δεν γινεται; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κάθε πάροχος δίνει υπηρεσία πρόσβασης στο διαδίκτυο. Το πως θα χρησιμοποιηθεί είναι καθαρά θέμα των πελατών.

Μας δίνει (όταν το κάνει) μια συσκευή, με τυπικές δυνατότητες, ώστε να δουλεύει απρόσκοπτα με την υπηρεσία που παρέχει.

Αν θέλουμε παραπάνω δυνατότητες, υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές στο εμπόριο για να διαλέξουμε, ανάλογα των επιθυμητών δυνατοτήτων και χαρακτηριστικών, για όλα τα βαλάντια.

 

Πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν, αλλά απαραίτητη είναι η επεξεργαστική ισχύ και η μνήμη. Μην περιμένουμε από τα φθηνά οικιακά modem/router να έχουν τέτοιες δυνατότητες.

Υπάρχουν κανονικά router πολλά από τα οποία παίρνουν και εναλλακτικό firmware που σαφώς πλεονεκτούν, αλλά και ειδικό λογισμικό που τρέχει σε υπολογιστές δουλεύοντας ως router. Βέβαια χρειάζονται και γνώσεις για την ρύθμισή τους (δεν είναι plug & play).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, partblah1990 said:

Τα lan είναι Gigabit ethernet ή 100άρι.. εχω το νεο το μαυρο το speedport...

Όλες οι θύρες του είναι Gigabit (αν εννοείς του Plus 2).

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...