Προς το περιεχόμενο

Γίνεται το Router απροσπέλαστο ?


anstik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ZTE το εχω 2 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα οσον αφορά την ταχύτητα είναι ενα τίμιο εργαλείο μέχρι στιγμής

Οσο για την ασφάλεια τώρα το ψάχνω και δεν εχω προλάβει να σχηματίσω γνώμη γιατί είμαι ολίγον άσχετος σε βαθύτερα νοήματα αλλά για τα TP-LINK ξέρω οτι είναι κορυφή απο 35-40 ευρω και πάνω όπως και τα D-LINK

 

Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο για το ZTE πες γιατί διαβάζω κι απο άλους να λένε αόριστα π.χ (μαπα-ελεεινό-άθλιο-παλτό ..κλπ)

Το θέμα είναι αν όντως υπάρχει λόγος να αγοράσω άλλο router ή οχι

Για να καταλάβεις την ασχετοσίνη μου ειχα αγορασει router που ήταν Annex-B χωρίς να ξέρω οτι δεν μπορεί να συνδεθεί σε οικιακή γραμη :mad: κόστος 50ευρω

Eπίσεις για τι ταχύτιτα WiFi να κοιτάξω 150/300/450 ;

Επιπλέον χαρακτηριστικά που πρέπει να δω πριν αγοράσω?

Ολα αυτά δεν τα γνωρίζω και δεν θέλω να πετάξω παλι κανένα 30ευρω τσάμπα

Επεξ/σία από anstik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει διαφορα στην κατανάλωση μπαταρίας στο λάπτοπ από router σε router ..παίζει αυτό;

Η έχει να κάνει με τον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάροχος και η γραμμή 100% δεν έχουν καμία σχέση.

Η διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας υπάρχει λόγω χειρότερου ασύρματου σήματος του ενός router, οπότε η ασύρματη κάρτα του υπολογιστή "δουλεύει υπερωρίες" για να επικοινωνήσει. Άλλος λόγος δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καπιο router που να (τραβά) το λιγότερο ρεύμα λογο κακου σηματος από την μπαταρία του laptop ή του smartphone?

Επεξ/σία από anstik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα router δεν τραβά ρεύμα από την μπαταρία μιας συσκευής που έχει συνδεθεί ενσύρματα ή ασύρματα μαζί του.

Λογο κακού σήματος το ασύρματο; Επεξ/σία από anstik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε βρίσκω από υπερβολικό έως και τέρμα υπερβολικό και μάλον κάτι μου λέει οτι είτε έχεις διαβάσει διάφορα τερατουργήματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο περί ασφάλειας και τρομολαγνείας , είτε από συζητήσεις μεταξύ άσχετων που σε έχουν αδίκως τρομάξει....

Ναι μεν πρέπει να προσέχουμε τα βασικότατα περί ασφάλειας αλλά μην πάμε και σε υπερβολές.

 

Ας κάνω και γώ ένα σενάριο καταστροφολογίας λοιπόν....

 

 Έστω ότι ο OP έχει VOIP απο κάποιο πάροχο (HOL, OTE, CYTA). Ο derp γείτονάς του, σπάει το δικτυό του ΟΡ, και μπαίνει στο admin panel του CPE  και του τραβάει τα username &  password της τηλεφωνίας του ΟΡ.

 

Όντας λοιπόν συνδεδεμένος και στο δίκτυο του ΟΡ, κάνει register στον πάροχο απο ένα softphone, και ξεκινάει τις κλήσεις πρός Λετονία, Ουγκάντα ή κάτι τέτοιο.

 

Το παραπάνω σενάριο μπορεί να ολοκληρωθεί σε 7' μετρημένα.

 

Οπότε ΙΜΗΟ, wpa2 + κωδικούς με οτιδήποτε printable ASCII υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει η voip τηλεφωνία των παρόχων σε άλλες συσκευές και μάλιστα ούτε σε άλλη γραμμή. Είναι διαφορετική υλοποίηση από το voip που έχουν άλλες εταιρείες.

Καμία συσκευή των παρόχων δεν έχει sip server, άρα IP συσκευές και WiFi δεν παίζουν με την τηλεφωνία. Η μόνη περίπτωση να κάνει κάποιος κλήση είναι να συνδέσει ενσύρματα κάποια τηλεφωνική συσκευή στην αντίστοιχη θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...