Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου του Android παγκοσμίως έναντι του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αγορα ειχε 100 ατομα και η apple ειχε 10% ή αγορα εχει 1000 ατομα και η apple εχει 5%, η apple δεν παει για κλεισιμο, γιατι εκει που ειχε 10 πελατες, τωρα εχει 50 πελατες και μαλιστα οι περισσοτεροι ειναι ματσο, ειναι στην δυση και πληρωνουν premium τιμες, οπως και στο store κανουν αγορες, δεν βαζουν black market και τα κατεβαζουν στην ζουλα.

 

Η apple ζει και βασιλευει με μικροτερα ποσοστα χρησης, γιατι εχει τους καλυτερους πελατες και οι υπολοιποι παλευουν με σκοτωμενες τιμες να τραβηξουν κοσμο, τον jet lili απο τα βαθη της κινας που εχει μαζεψει 50€ μετα απο 5 χρονια δουλειας και θα παρει το πρωτο του smartphone, μεχρι τον τακη απο την Ελλαδα, που πηρε επισης το πρωτο του smartphone μαρκας turbox και ψαχνει πως να περασει στην ζουλα το παιχνιδι που του αρεσε, βασικα ουτε που την νοιαζει την apple αυτη η πελατεια ας την παρει η google και η doogee.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε αυτό δέν φταίνε οι συσκευές, οι οποίες συνήθως έχουν επαρκώς ισχυρο hardware.

 

Φταίει το android, όχι απο την άποψη του οτι είναι κακογραμμένο, ίσα ίσα είναι πολύ αποδοτικό, αλλά επειδή αφήνει την κάθε μαλακοεφαρμογή να έχει τα άπειρα δικαιώματα πάνω στη συσκευή. Όταν η κάθ εφαρμογή σου ψάχνει επαφές, sms, φωτογραφίες κτλ και στέλνει δεδομένα πίσω στο server της εταιρίας, λογικό είναι το κινητό να σέρνεται.

Οκ, συμφωνώ, προφανώς και δε φταίει ο 820 και ο adreno, αλλά το λειτουργικό, για αυτό δε μιλάμε; Για αυτό το κωλολειτουργικό που μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, πληκτρολογώ στο search τα πρώτα γράμματα μιας επαφής, βρίσκω την επαφή που θέλω (προσοχή στους τόνους, δε βρίσκει επαφή αν λείπει ο τόνος LOL) με μεγάλη καθυστέρηση και όταν κάνω κλικ πάνω της μου πετάει μια μεγάλη καρτέλα η οποία -αν καταλαβαίνω καλά- όταν δεν έχω γρήγορη ή δεν έχω καθόλου σύνδεση ή δε ξέρω για ποιόν αναθεματισμένο λόγο, δε φορτώνει καθόλου την καρτέλα της επαφής; Βλέπω ένα μπλε πράγμα με έναν άδειο κύκλο πάνω πάνω στη θέση της φωτογραφίας; Ρε τί μ@λακία είναι αυτή; Ένα τηλέφωνο θέλω να πάρω και βρίσκω τον εαυτό μου να κοιτάει τη συσκευή σα χάνος, περιμένοντας να ξεκολλήσει.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο. Η χρηστικότητα και η εμπειρία χρήσης εκτοξεύθηκαν με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Πχ, μια και το έφερε η κουβέντα, θέλω πάνω από 10 κλικς για μια κλήση (αν σταθώ τυχερός και δε συμβεί το παραπάνω). Κλικ στο search box>πληκτρολόγηση των πρώτων γραμμάτων του ονόματος>κλικ στην επαφή>κλικ στο "εμφάνιση όλων" για να ανοίξει περισσότερο η καρτέλα επαφής και να φανούν και οι υπόλοιποι αριθμοί>κλικ στον αριθμό τηλεφώνου για να φορτωθεί στο dialer>κλικ ή σύρσιμο ξανά στον αριθμό που άνοιξε ο dialer για να πάρω τηλέφωνο. Υπέροχα. Υπέροχο λειτουργικό. Τώρα το έχω στην πρίζα και φορτίζει ενώ κάνει αναβαθμίσεις. Αν χτυπήσει εισερχόμενη κλήση τη γ@μησα!...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος. Λογικό είναι. Android υπάρχουν 500 κατασκευαστές με συσκευές απο 50 μέχρι 1000 Ευρώ. Αν θες iOS υπάρχουν 2 συσκευές. iPad και iPhone. Και κοστίζουν τα κέρατά τους. Σε πωλήσεις ποτέ η Apple δεν θα φτάσει το Android. To θέμα είναι η Google να κάνει revamp το Play Store (έλεγχος, να πρέπει να ακολουθείς material design στις εφαρμογές κτλ) ώστε να δούμε επιτέλους στο Android σωστές εφαρμογές και κυρίως να μην τις βλέπουμε 6-7 μηνες μετά το iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο που θυμήθηκα, η Apple μαζεύει το 90% των εσόδων της παγκόσμιας αγοράς απο πωλήσεις smatphones....αχχαχαχαχαχααχχαχααχαχχααχχα

Λογικό, οταν μια συσκευή με κόστος 150 ευρώ και βγάλε την πουλάς 700 και βλέπεις τους περισσότερους να το παίρνουν μονο για το status, φυσικά βγάζει φραγκα! Μην μου πεις οτι δεν το κάνουν για το status, γιατι το να εχουν iPhone 3-4-5-6 για κλήσεις, ιντερνετ, μηνυματα και κλείδωμα για να μην μπορεί να δει η γυναίκα τι γράφουν στην γκόμενα, δεν το λες και σοβαρή χρήση...εχω τουλάχιστον 3-4 φίλους οπου, καθε φορά που θέλουν να κάνουν κάτι στο τηλέφωνο, πρεπει να ρωτήσουν εμενα, που ξέρουν οτι τα αντιπαθώ! οι ιδιοι που εχουν αλλάξει 2-3 συσκευές δεν εχουν ιδέα τι να κάνουν εκτός απο το να χαλβαδιάσουν τιποτα γκομενάκια στο fb... Λογικό είναι να μαζεύει χρήμα, για αυτούς είναι μονόδρομος, για να μην πώ μο@#νοδρομος :P ειναι κάτι σαν το κλειδί για την ψηφιακή ζώνη αγνότητας και κοστίζει αρκετα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μενος!; Ο καθε ένας ας χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει και αντέχει η τσέπη του τέλος! Όσο για το δικό μου σχόλιο, μετα απο 9 χρόνια σε εταιρεία τηλεφωνίας όπου εχω χρησιμοποιήσει , επισκευάσει , ρυθμίσει , σετάρει , καθε συσκευή και λειτουργικό που υπάρχει το συμπέρασμα ειναι ενα: το iPhone εχει την τέλεια μίξη hardware με software, με αποτέλεσμα η συσκευή όχι μόνο να λειτουργεί γρήγορα και αποδοτικά σε οτι θελήσεις εσύ, αλλά δεν λαγκάρει δεν κολλάει δεν χρειάζεται επανεκκίνηση, και η εμπειρία χρήσης ειναι πάντα ο ίδια δίχως να φθίνει με τον χρόνο. Εξαίρεση το 4s αλλά μιλάμε για για μια συσκευή που βγήκε πριν απο πολλά χρόνια και μόνο με την αναβάθμιση στο iOS 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, συμφωνώ, προφανώς και δε φταίει ο 820 και ο adreno, αλλά το λειτουργικό, για αυτό δε μιλάμε; Για αυτό το κωλολειτουργικό που μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, πληκτρολογώ στο search τα πρώτα γράμματα μιας επαφής, βρίσκω την επαφή που θέλω (προσοχή στους τόνους, δε βρίσκει επαφή αν λείπει ο τόνος LOL) με μεγάλη καθυστέρηση και όταν κάνω κλικ πάνω της μου πετάει μια μεγάλη καρτέλα η οποία -αν καταλαβαίνω καλά- όταν δεν έχω γρήγορη ή δεν έχω καθόλου σύνδεση ή δε ξέρω για ποιόν αναθεματισμένο λόγο, δε φορτώνει καθόλου την καρτέλα της επαφής; Βλέπω ένα μπλε πράγμα με έναν άδειο κύκλο πάνω πάνω στη θέση της φωτογραφίας; Ρε τί μ@λακία είναι αυτή; Ένα τηλέφωνο θέλω να πάρω και βρίσκω τον εαυτό μου να κοιτάει τη συσκευή σα χάνος, περιμένοντας να ξεκολλήσει.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο. Η χρηστικότητα και η εμπειρία χρήσης εκτοξεύθηκαν με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Πχ, μια και το έφερε η κουβέντα, θέλω πάνω από 10 κλικς για μια κλήση (αν σταθώ τυχερός και δε συμβεί το παραπάνω). Κλικ στο search box>πληκτρολόγηση των πρώτων γραμμάτων του ονόματος>κλικ στην επαφή>κλικ στο "εμφάνιση όλων" για να ανοίξει περισσότερο η καρτέλα επαφής και να φανούν και οι υπόλοιποι αριθμοί>κλικ στον αριθμό τηλεφώνου για να φορτωθεί στο dialer>κλικ ή σύρσιμο ξανά στον αριθμό που άνοιξε ο dialer για να πάρω τηλέφωνο. Υπέροχα. Υπέροχο λειτουργικό. Τώρα το έχω στην πρίζα και φορτίζει ενώ κάνει αναβαθμίσεις. Αν χτυπήσει εισερχόμενη κλήση τη γ@μησα!...

Και η φαντασια οργιαζει :)

Τι να πουν και οι iphonακιδες που μια ζωη κανουν αναπαντητη χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μενος!; Ο καθε ένας ας χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει και αντέχει η τσέπη του τέλος! Όσο για το δικό μου σχόλιο, μετα απο 9 χρόνια σε εταιρεία τηλεφωνίας όπου εχω χρησιμοποιήσει , επισκευάσει , ρυθμίσει , σετάρει , καθε συσκευή και λειτουργικό που υπάρχει το συμπέρασμα ειναι ενα: το iPhone εχει την τέλεια μίξη hardware με software, με αποτέλεσμα η συσκευή όχι μόνο να λειτουργεί γρήγορα και αποδοτικά σε οτι θελήσεις εσύ, αλλά δεν λαγκάρει δεν κολλάει δεν χρειάζεται επανεκκίνηση, και η εμπειρία χρήσης ειναι πάντα ο ίδια δίχως να φθίνει με τον χρόνο. Εξαίρεση το 4s αλλά μιλάμε για για μια συσκευή που βγήκε πριν απο πολλά χρόνια και μόνο με την αναβάθμιση στο iOS 9.

το 4s έχει μια φίλη μου και κολλάει σαν το android,εν το μεταξύ δεν μπορούσε να βάλει viber γιατί έπρεπε να κάνει Update στην νέα ios έκδοση,το update δεν μπορούσε να το κάνει γιατί ήθελε κάτι gb για να εγκατασταθεί και έσβυνε έσβυνε...... έχει το μοντέλο των 8gb μάλλον και κάρτα sd δεν μπορείς να βάλεις σε αυτές τις μπακατέλες.

ενω στα κοινά κινητά είτε είναι android είτε wp με ένα τάληρο έχεις 8-16gb επιπλέον έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέω εδώ και καιρό...η Apple πάει για κλείσιμο/εξαγορά. Αντιμετωπίζει εξαιρετικά οικονομικά προβλήματα, οι πωλήσεις είναι στον πάτο και η πτώχευση πιο κοντά απο ποτέ! Της δίνω 1-2 χρόνια ζωής...δυστυχώς όσο δεν δίνει SD Card, bluetooth και file manager αυτό θα γίνεται. RIP Apple. Θα τρίζουν τα κόκαλα του Steve Jobs με την σημερινή παρακμή της εταιρίας...

 

Ξέχασες τα fm radio και ir sensor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο καιρός να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. Τα έλεγα καιρό τώρα η Apple θα πέσει κάτω απο 10% τα επόμενα χρόνια και το Android θα πάει στο 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη 1 ώρα χρήσης το LG G2 έχει μπουκώσει. Πατάω συντόμευση ταχείας κλήσης επαφής στη home screen και περιμένω 10 με 12 δευτερόλεπτα για να κάνει κλήση. Στις καλές του, δεν ανοίγει ούτε η εφαρμογή φακού. Σύντομα θα το βάψω μπλε... Την ίδια στιγμή, το iPhone 5 της γυναίκας μου που δεν κλείνει ποτέ, εκτελεί οποιαδήποτε λειτουργία αστραπιαία.

 

Δούλεψα s7 μια μέρα, του φόρτωσα τις 2.000 επαφές μου, συγχρόνισα ημερολόγια και mails και αντί για 1 ώρα, ξεκίνησε τα προβλήματα στο 2ωρο. Το λες και πρόοδο. Ειλικρινά, δεν μπορώ να σκεφτώ σοβαρό επαγγελματία να χρησιμοποιεί αυτό το "φοιτητικό" beta testing λειτουργικό. Και εντάξει, εδώ στην Ελλάδα το καταλαβαίνω, τα λεφτά είναι πολλά για iPhone, αλλά στο εξωτερικό γιατί;

Και εμεις επαγγελματιες ειμαστε και μαλιστα του χώρου. Μια χαρα παει το android, απορω τι του κανετε. Να πω λεγατε για παιχνιδια, οκ, ισως κατι πηγαινε αργα, αλλα που μπορει να κολλαει πλεον ενα κινητο σαν το s7 δεν μπορω να καταλαβω. Εγω εχω χειροτερο κινητο και παει μια χαρα. Ισως να παρεις stock android και να αλλαξεις γνωμη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις επαγγελματιες ειμαστε και μαλιστα του χώρου. Μια χαρα παει το android, απορω τι του κανετε. Να πω λεγατε για παιχνιδια, οκ, ισως κατι πηγαινε αργα, αλλα που μπορει να κολλαει πλεον ενα κινητο σαν το s7 δεν μπορω να καταλαβω. Εγω εχω χειροτερο κινητο και παει μια χαρα. Ισως να παρεις stock android και να αλλαξεις γνωμη.

το s7 κάνει 600+ ευρώ άρα δεν θα κολλάει ! μην μου λες σαν παράδειγμα το s7 γιατί είναι σαν να μου λες ότι το audi r8 τραβάει και έχει καλή επιτάχυνση άρα όλα τα audi είναι γρήγορα..........

όταν λες χειρότερο διευκρίνισε γιατί και το κινητό των 400 ευρώ "χειρότερο" είναι και του 50ρικου "χειρότερο" είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Τα iPhone είναι πολύ ωραία και πολύ καλά κινητά. Μακάρι να είχα τα 900-1.000 ευρώ που θέλεις για ένα 6S+ με 64GB.

 

- Τα iPhone δεν είναι τα καλύτερα κινητά, και είναι ηλίθιο να συγκρίνονται με Android στο 20-50% της τιμής τους. Δηλαδή συγκρίνεις Aston Martin με Ford Fiesta και έχεις το θράσος να κατηγορήσεις το Fiesta πώς δεν είναι τόσο καλό; Μα φυσικά δεν είναι, και για αυτό έχουν τεράστια διαφορά τιμής!

Όταν συγκρίνεις όμως iPhone με κορυφαία Android, και θα μιλήσω συγκεκριμένα για τα HTC μιας και αυτά έχω τα τελευταία χρόνια, εκεί είναι χαζομάρα να λες ότι είναι καλύτερα. 

Είπε ο φίλος για το Android που του κόλλαγε στις 1-2 ώρες ανοιχτό και θυμήθηκα που το πρώτο reboot που έκανα στο HTC One M7 μου, ήταν μήνες μετά από την αγορά του, και μόνο και μόνο επειδή απλά το σκέφτηκα κάποια στιγμή και είπα "δεν κάνω ένα reboot για να επιβεβαιώσω και το PIN μου;" (και ναι, λόγω εργασίας δεν κλείνει ποτέ το κινητό μου - συνέχεια ανοιχτό εδώ και 2+ χρόνια που το έχω πάρει).

 

- Η Apple μαζεύει όλο το χρήμα. Είναι η πιο πλούσια εταιρεία του πλανήτη, και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα...πτωχεύσει στο επόμενο διάστημα lol

 

Πού καταλήγω;

Δουλεύοντας με HTC Android και iPad Air 2, δεν δίνω προβάδισμα σε κανένα από τα 2 premium προϊόντα. 

Θα γούσταρα ένα 6S+, αλλά...πολλά τα λεφτά Άρη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κοροϊδεύω όσους τα έχουν για να το πάρουν. Με γειά τους, με χαρά τους, και αν μου κάτσει κι εγώ θα πάρω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές οι παρομοιώσεις Aston Martin, Porshe με τα Iphone είναι ό,τι χειρότερο να γράφονται σε ένα τεχνολογικό-υποτίθεται-forum. Για κουβέντα καφετέριας στον έξω κόσμο να τα λένε κοριτσάκια ή κλαρινογαμπροί πάει στα κομμάτια.

 

Το android έχει λύσει τα θέματα του και στις φθηνές συσκευές πλέον και όσο ανεβαίνεις τόσο καλύτερη εμπειρία χρήσης βρίσκεις αλλά πλέον σε χαμηλότερη τιμή. Υπενθυμίζω για όσους δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ότι το Moto X 2nd Gen κοστίζει 185 ευρώ. Αν εξαιρέσεις την απουσία micro sd, δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις ή να πεις ότι θα κολλάει και δεν θα σε καλύψει. Επίτηδες αναφέρω μια επώνυμη συσκευή από Ελλάδα όπου έχει κανονικότατη εγγύηση.

 

Συσκευές όπως το Xperia Neo V, Xperia J, Galaxy Core, Fame,Trend κτλ ανήκουν στο ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Το android στις σοβαρές συσκευές ήδη από το 2013 με snapdragon 800 και 2gb ram τουλάχιστον είχαν λύσει τα θέματα τους, ρωτήστε κατόχους Note 3 και G2. Με την πάροδο των ετών και με το hardware να γίνεται πιο φθηνό πλέον βρίσκεις αρκετές συσκευές με 2gb ram κάτω από 200 ευρώ.

 

Αυτές οι συσκευές ούτε κολλάνε στον dialer όπως νομίζουν μερικοί που έχουν να δοκιμάσουν android εδώ και 3-4 χρόνια και γράφουν για lagdroid όντας πιο γραφικοί κι από ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη, ούτε τπτ. Το android σαν φιλοσοφία (με τις εφαρμογές να μένουν ανοιχτές) δεν μπορούσε να δείξει τα δόντια του όταν το hardware δεν μπορούσε να το υποστηρίξει. Πλέον το κάνει πολύ καλά και θα συνεχίσει να εξελίσσεται με τις τιμές που μπορεί κανείς να βρει αξιόλογες συσκευές να κατεβαίνουν.

 

 

Οκ, συμφωνώ, προφανώς και δε φταίει ο 820 και ο adreno, αλλά το λειτουργικό, για αυτό δε μιλάμε; Για αυτό το κωλολειτουργικό που μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, πληκτρολογώ στο search τα πρώτα γράμματα μιας επαφής, βρίσκω την επαφή που θέλω (προσοχή στους τόνους, δε βρίσκει επαφή αν λείπει ο τόνος LOL) με μεγάλη καθυστέρηση και όταν κάνω κλικ πάνω της μου πετάει μια μεγάλη καρτέλα η οποία -αν καταλαβαίνω καλά- όταν δεν έχω γρήγορη ή δεν έχω καθόλου σύνδεση ή δε ξέρω για ποιόν αναθεματισμένο λόγο, δε φορτώνει καθόλου την καρτέλα της επαφής; Βλέπω ένα μπλε πράγμα με έναν άδειο κύκλο πάνω πάνω στη θέση της φωτογραφίας; Ρε τί μ@λακία είναι αυτή; Ένα τηλέφωνο θέλω να πάρω και βρίσκω τον εαυτό μου να κοιτάει τη συσκευή σα χάνος, περιμένοντας να ξεκολλήσει.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο. Η χρηστικότητα και η εμπειρία χρήσης εκτοξεύθηκαν με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Πχ, μια και το έφερε η κουβέντα, θέλω πάνω από 10 κλικς για μια κλήση (αν σταθώ τυχερός και δε συμβεί το παραπάνω). Κλικ στο search box>πληκτρολόγηση των πρώτων γραμμάτων του ονόματος>κλικ στην επαφή>κλικ στο "εμφάνιση όλων" για να ανοίξει περισσότερο η καρτέλα επαφής και να φανούν και οι υπόλοιποι αριθμοί>κλικ στον αριθμό τηλεφώνου για να φορτωθεί στο dialer>κλικ ή σύρσιμο ξανά στον αριθμό που άνοιξε ο dialer για να πάρω τηλέφωνο. Υπέροχα. Υπέροχο λειτουργικό. Τώρα το έχω στην πρίζα και φορτίζει ενώ κάνει αναβαθμίσεις. Αν χτυπήσει εισερχόμενη κλήση τη γ@μησα!...

 

 

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις clear cache και να αλλάξεις dialer?

 

Όσο για το τι αναρωτήθηκες γιατί στο εξωτερικό δεν προτιμούν πια Iphone είναι γιατί συνήθως τώρα πια δεν ισχύουν όσα γράφετε. 

 

ΥΓ. Για το ότι οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών μπορούν να απενεργοποιηθούν να μην γίνονται αυτόματα, ούτε λόγος.

Επεξ/σία από Belisarius
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Για το ότι οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών μπορούν να απενεργοποιηθούν να μην γίνονται αυτόματα, ούτε λόγος.

Δεν είναι αυτό το point. Το point είναι ότι αναβαθμίζεται το facebook και κολλάει ολόκληρο το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...