Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου του Android παγκοσμίως έναντι του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

-  Δηλαδή συγκρίνεις Daewoo με τιμή Chevrolet ,με Ζastava μέχρι Ferrari.

 

Τώρα έχει νόημα η παρομοίωση.

 

Από 70/100 συσκευές,ανέβηκε στις 75/100.

Οκ,τραγικά μεγάλο σα μέγεθος στην πραγματική αγορά,αλλά ο τίτλος μάλλον θα έπρεπε να είναι του στυλ

 

"Από το τίποτα,στο πουθενά το ios"

Κάτι σαν τον μασούτη κάτω από τη Λαμία. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης σε άλλα νέα: http://www.zerohedge.com/news/2016-05-12/aapl-plunges-after-report-70-80-plunge-iphone-chip-shipments

 

Apple share are tumbling (as are the entire complex of suppliers) following a report from Nikkei that Taiwan Seminconductor's shipments of iPhone 6s, iPhone 7 chips for June-Dec. period will likely shrink 70%-80% vs year earlier. As one anayst noted, a decline of more than 20-30% is not in consensus estimates. As Bloomberg reports, of particular interest is that this cut to orders is about upcoming iPhone 7, not about the well-publicized iPhone 6 slowdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman μου κανε εντύπωση αυτό που έγραψες για το S7.

Προσωπικά επειδή έχω πιάσει στα χέρια μου S6 Edge+ και iphone 6s+, έχω να πω οτι έμεινα και απο τα δύο το λιγότερο εντυπωσιασμενος. Καλύτερη αίσθηση έστω ελάχιστη μου άφηνε το Edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος είπε ότι η Aston Martin είναι η καλύτερη; Υπάρχουν πολλά καλύτερα αυτοκίνητα, αλλά εξακολουθεί να είναι ένα ποιοτικό και ακριβό αυτοκίνητο.

 

Τώρα, αν όντως θέλετε να συγκρίνετε ποιοτικά ένα iPhone 6s plus με ένα Android στην μισή ή και λιγότερο τιμή του... Δεν θα την κάνω αυτή την κουβέντα. Ναι, θα σας χαρίσουν ένα iPhone ή ένα Motorola, και θα πάρετε το Motorola...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δε βαριέσαι, την υγειά μας να έχουμε και αρκεί που η Apple πέφτει. Ποια σταθερότητα τώρα και πράσινα άλογα... :P

Χα, χα, χα... ωραίος  :-D

 

Μιάς όμως και μιλάμε για ακριβά αυτοκίνητα, η εν' λόγω μεταβολή μάλλον οφείλεται στην εκτεταμένη φτωχοποίηση της μεσαίας τάξης, η οποία αντί να αντιληφθεί την κακομοιριά της, ασχολείται με lag και specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος είπε ότι η Aston Martin είναι η καλύτερη; Υπάρχουν πολλά καλύτερα αυτοκίνητα, αλλά εξακολουθεί να είναι ένα ποιοτικό και ακριβό αυτοκίνητο.

 

Τώρα, αν όντως θέλετε να συγκρίνετε ποιοτικά ένα iPhone 6s plus με ένα Android στην μισή ή και λιγότερο τιμή του... Δεν θα την κάνω αυτή την κουβέντα. Ναι, θα σας χαρίσουν ένα iPhone ή ένα Motorola, και θα πάρετε το Motorola...

Σαφώς ένα Moto X Force θα ήταν προτιμότερο από ένα Iphone. Τί έχει δηλαδή το Motorola? Αν είχε πάνω του ένα δαγκωμένο μήλο θα το προσκυνούσες. 

 

Eμένα αν μου χάριζαν Iphone θα το πουλούσα, το Motorola θα το κρατούσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλεπω ΠΟΛΥ κόσμο που πήρε iphone για τη μάρκα.

 

Χαρακτηριστικό παραδειμα φίλη μου που άλλαξε τη θήκη για το 6s plus της γιαι δε φαινόταν το μήλο....(μετά από παρότρυνση και απο φίλες της)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, θα σας χαρίσουν ένα iPhone ή ένα Motorola, και θα πάρετε το Motorola...

Πολυ ανετα παντως :) Ειδικα αν ηταν το x force που λεει ο φιλος πιο πανω,με κλειστα ματια ,,,Οχι οτι το x style θα με χαλαγε κ σιγουρα θα το προτιμουσα απο ενα iphone 5/6/se 16gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman μου κανε εντύπωση αυτό που έγραψες για το S7.

Προσωπικά επειδή έχω πιάσει στα χέρια μου S6 Edge+ και iphone 6s+, έχω να πω οτι έμεινα και απο τα δύο το λιγότερο εντυπωσιασμενος. Καλύτερη αίσθηση έστω ελάχιστη μου άφηνε το Edge.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα μείνει εντυπωσιασμένος από το memory management και το (non-) multitasking του S6. Από 4 εφαρμογές παγωμένες στο παρασκήνιο και πάνω, άρχιζαν τα restarts/reloads. Και μιλάμε για την κορυφαία περσινή android συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα σας χαρίσουν ένα iPhone ή ένα Motorola, και θα πάρετε το Motorola...

 

Αν εκτιμάς την δυνατότητα να επιλέγεις εσύ ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις για το ο,τιδήποτε,να μπορείς να φορτώσεις όποια έκδοση θες χωρίς να σέρνεται,καθαρή από ό,τι μαλακία προσέθεσε η εταιρεία διάθεσης,να έχεις τη δυνατότητα με ελάχιστα χρήματα να αναβαθμίσεις την αποθηκευτική ικανότητα της συσκευής σου,είσαι από τους περίεργους που δε θες να στραβώνουν τα κινητά σου,και εν γένει,γουστάρεις να αποφασίζεις εσύ τι θα κάνει το λειτουργικό σου και όχι η εταιρεία που το διέθεσε,τότε ναι.Προφανώς η λίστα συνεχίζετε,αλλά μάλλον ( ; ) κατάλαβες.

Αν έχεις δε και το περίεργο βίτσιο να μη θες να βλέπει τις φωτογραφίες σου όλος ο κόσμος,τότε το μοτορόλα είναι μονόδρομος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" To iOS έχει πτώση ? πως και έτσι?

Είναι δυνατον?

Ποιος θα το περίμενε?

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ? "

 

....καλά τα σχόλια μερικών βρωμανε... Λες και θέλει πολύ μυαλό να καταλάβει κάποιος το γιατί. Μου αρέσει που πολλοί, " προφήτες " το είχαν πει. Μιλάμε η μπόχα σε όλη της το μεγαλειο.

Οσο για την αξία κάθε λειτουργικού μπορεί να την δει κάποιος από την τιμή μεταπωλησης. Ξέχασα το Αndroid είναι τζάμπα δεν πωλείται ....

Θέλω να μου πει κάποιος ποιο έχει μεγαλύτερη αξια? Ένα iPhone με android ή ένα iPhone με iOS ? Και τα δυο με το δαγκωμένο μήλο από έξω έτσι για να "γουστάρουμε". Η απάντηση θα δείξει πόσο μπερδεμένοι είστε στην ζωή σας...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα σας χαρίσουν ένα iPhone ή ένα Motorola, και θα πάρετε το Motorola...

 

Διαλέγουμε να πάρουμε το iPhone φυσικά, και μετά το πουλάμε.

 

Και έτσι παίρνουμε το Motorola και πάμε και διακοπές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δύο χρόνια πήρα ένα nexus 5 με 300 ευρώ. Ακόμα φοράει τελευταία έκδοση λειτουργικού, παίρνει κάθε μήνα αναβάθμιση, πάει πιο σφαίρα από όταν το αγόρασα, αλλά επειδή βαρέθηκα, το χάρισα στην αδερφή μου και πήρα ένα nexus 5x με 240 ευρώ. Το 5x πάει επίσης σφεντόνα, δεν έχει κανένα λαγκ, (όπως και το 5) και θα το κρατήσω και αυτό κάνα χρόνο τουλάχιστον, μέχρι να βαρεθώ και μετά θα το χαρίσω. Στο επόμενο κινητό (πιθανότατα πάλι nexus) θα έχω συμπληρώσει τα λεφτά για ένα iPhone . Τωρα ο,τι λέτε εσείς για αξια μεταπώλησης, ποσοστά πωλήσεων, κέρδη κλπ, τα ακούω βερεσέ.

 

Και κάτι άλλο. Πώς λέτε όλοι ότι χρησιμοποιείτε για επαγγελματική χρήση κάτι που δε μπορεί να συνδεθεί με απλό τρόπο ούτε με τα windows? Απορία το έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...