Προς το περιεχόμενο

Corsair STRAFE RGB (Cherry MX Brown) Review


erasmia394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Corsair, είναι γνωστή, λίγο πολύ, σε όλους, μιας και η συγκεκριμένη εταιρεία βρίσκεται στο χώρο των υπολογιστών και σχετικών με αυτούς προϊόντων, από το 1994. Μετά από μια πολύ πετυχημένη πορεία στον τομέα των προϊόντων μνήμης RAM, τα κουτιά υπολογιστών και τα τροφοδοτικά, η συγκεκριμένη εταιρία έχει αρχίσει να επικρατεί και στον τομέα των μηχανικών πληκτρολογίων με μια πολύ μεγάλη γκάμα προϊόντων.

Ένα ακόμη προϊόν της Corsair έφτασε στα χέρια μας και η αξιολόγησή του ξεκινά ευθύς αμέσως. Ο λόγος λοιπόν, γίνεται για το STRAFE RGB Mechanical Gaming Keyboard με Cherry MX Brown διακόπτες. Ένα πληκτρολόγιο για όλους τους τύπους χρηστών αλλά και για τους απανταχού παίκτες παιχνιδιών.

 

Εδώ να τονίσουμε ότι αν διαθέτετε περισσότερα του ενός προϊόντα της Corsair με RGB φωτισμό, μπορείτε να τα προγραμματίσετε μαζί για ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα, αφού «επικοινωνούν» μεταξύ τους μέσω του λογισμικού CUE.

 

front2.jpg

 

Link.png Site: Corsair STRAFE RGB (Cherry MX Brown) Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο review, μπράβο παιδιά.

 

Σκεφτόμουν να το αγοράσω, αλλά τα 180€ είναι πάρα πολλά. Το είχε βέβαια το eshop στα 150€ πριν από κάποιες εβδομάδες. Αν ξαναβγεί σε αυτή την τιμή θα το αγοράσω.

 

Υπάρχει κάτι παρόμοιο στα 100-150€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και 5 μήνες. Τόσο πολύ ευχαριστημένος έμεινα που έφυγα από razer setup και γύρισα σε corsair. Το μόνο που λείπει είναι να βγάλει και κάτι αντοίστιχο με το orbweaver. Ένα κόλλημα που παρουσιάζει με στα win10, όταν κάνετε εγκατάσταση την CUE, να το κάνετε offline, γιατι τουλάχιστον εμένα έκανε κάποιο conflict και έπαιρνε drivers της ms και δε δουλεύαν κάποιες μακροεντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι οι μεγάλες εταιρείες στον χώρο τον πληκτρολογίων να κοιτάξουν και λίγο την low budget αγορά στην οποία υπάρχουν μόνο κάτι noname κινεζιες (μιλάω για μηχανικά πληκτρολόγια πάντα) και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα αξιόλογο στην Ελλάδα. Πολύ ωραίο το Strafe αλλά προτιμώ να δώσω 100€ έξτρα στην κάρτα γραφικών μου και να πάρω ένα μηχανικό με 60-80€, έστω και εάν δεν έχει rgb lighting, τρέλα specs, αυθεντικούς cherry MX switches ή είναι ten key less. Ένα πολύ μεγάλος μέρος των καταναλωτών (μην πω η πλειοψηφία) θέλει απλώς κάτι όμορφο αισθητικά, με tactile switches και μία αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής, να βγάλει μία διετία, μην χαλάσει στον μήνα. Φαίνεται η corsair και οι υπόλοιπες εταιρείες ΔΕΝ λένε να το καταλάβουν αυτο και συνεχίζουν να επιμένουν στην high end αγορά (Και όχι τα μηχανικά των 100€ δεν είναι low budget επιλογές). Μακάρι να έβγαζαν ένα ten key less πληκτρολόγιο με switches απομίμηση cherry MX και single color backlighting. Ας το συνόδευαν με ένα απλό και λιτό προγραμματακι για την ρύθμιση του και ας το εφοδίαζαν με μια αξιοπρεπη ποιότητα κατασκευής και τιμή στα ~50€ +15€ για την rgb έκδοση. 180€ για πληκτρολόγιο προσωπικά δεν δίνω.

 

Συνεχίζουμε όμως με την αιώνια τακτική "200€ μηχανικό ή τίποτα, μέση λύση δεν εχει".

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι οι μεγάλες εταιρείες στον χώρο τον πληκτρολογίων να κοιτάξουν και λίγο την low budget αγορά στην οποία υπάρχουν μόνο κάτι noname κινεζιες (μιλάω για μηχανικά πληκτρολόγια πάντα) και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα αξιόλογο στην Ελλάδα. Πολύ ωραίο το Strafe αλλά προτιμώ να δώσω 100€ έξτρα στην κάρτα γραφικών μου και να πάρω ένα μηχανικό με 60-80€, έστω και εάν δεν έχει rgb lighting, τρέλα specs, αυθεντικούς cherry MX switches ή είναι ten key less. Ένα πολύ μεγάλος μέρος των καταναλωτών (μην πω η πλειοψηφία) θέλει απλώς κάτι όμορφο αισθητικά, με tactile switches και μία αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής, να βγάλει μία διετία, μην χαλάσει στον μήνα. Φαίνεται η corsair και οι υπόλοιπες εταιρείες ΔΕΝ λένε να το καταλάβουν αυτο και συνεχίζουν να επιμένουν στην high end αγορά (Και όχι τα μηχανικά των 100€ δεν είναι low budget επιλογές). Μακάρι να έβγαζαν ένα ten key less πληκτρολόγιο με switches απομίμηση cherry MX και single color backlighting. Ας το συνόδευαν με ένα απλό και λιτό προγραμματακι για την ρύθμιση του και ας το εφοδίαζαν με μια αξιοπρεπη ποιότητα κατασκευής και τιμή στα ~50€ +15€ για την rgb έκδοση. 180€ για πληκτρολόγιο προσωπικά δεν δίνω.

 

Συνεχίζουμε όμως με την αιώνια τακτική "200€ μηχανικό ή τίποτα, μέση λύση δεν εχει".

Συμφωνώ σε όλα(και γω ο ίδιος ένα κινέζικο τον 36 ευρώ έχω)

Όμως πως περιμένεις να ρίξουν τιμές όταν πουλάνε.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομαι πολυ να το αγορασω αλλα κατι μεσα μου λεει να παω σε g810 orion spectrum

 

Πάρα πολύ καλό. Κι εγώ το λιμπίζομαι αρκετό καιρό τώρα αλλά τελικά έκανα τσίρκουλο το G710+ άρα θα βγάλει κανα χρόνο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστικα στηριγματα και χωρις ευκολη επισκευη ? 2 χρονια εγγυηση ???? !!! 180 ευρω ??? Με τοσα χρηματα λιγοτερο απο 7 χρονια εγγυηση ....δεν... Θα ηθελα native usb 3.0 θυρα πανω στο πληκτρολογιο καθως και αποσπομενο καλωδιο... Καλη αγορα σε οσους το θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάρα πολύ καλό. Κι εγώ το λιμπίζομαι αρκετό καιρό τώρα αλλά τελικά έκανα τσίρκουλο το G710+ άρα θα βγάλει κανα χρόνο ακόμα.

χαχα ωραιο το εκανες. Αλλα τα χρωματα δεν σε κουραζουν ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα(και γω ο ίδιος ένα κινέζικο τον 36 ευρώ έχω)

Όμως πως περιμένεις να ρίξουν τιμές όταν πουλάνε.?

Μόνο και μόνο διαβάζοντας τα comments βλέπεις πως υπάρχουν άτομα (αρκετά μάλιστα) που αλλάζουν πληκτρολόγια των 180-200€ σαν να είναι σωβρακα. Δεν λέω, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει με τα λεφτά του και εγώ γουσταρω rgb LEDs, MX switches κτλ απλώς δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω τόσα λεφτά, το να υποστηριζεις όμως αυτήν την πολιτική δεν το δέχομαι. Τα μηχανικά πληκτρολόγια δεν βγήκαν χθες, είναι εδώ και πολλά χρόνια στον χώρο. Και χάρη σε κάποιο άτομα σαν τα παραπάνω η αγορά έχει καταντήσει "200€ πληκτρολόγιο ή τίποτα". Έψαχνα ένα φθηνό επώνυμο μηχανικο, έστω με μη αυθεντικά MX switches ή ακομα και ten key less αλλά δεν βρήκα κυριολεκτικά απολύτως τίποτα. Ούτε ένα δεν υπήρχε πέρα από κάτι noname τα οποία δεν έρχονται Ελλάδα. Έχει καταντήσει γελοιο, γιατί πρεπει να δώσω 100€+ για ένα αξιοτιμο μηχανικό; Δεν φταίνε οι εταιρίες, αυτοί που τα αγοράζουν με το κιλό φταίνε. Τις περισσότερες φορές το πληκτρολόγιο δεν κοστισε ούτε τα μισά για να κατασκευαστεί, φαντασου κέρδος. Να πεις ότι έφεραν καμία τεχνολογική επανάσταση, τα ίδια switches τόσα χρόνια με rgb ledακια και λίγο διαφορετικό design. Πετάνε και τίποτα multimedia keys/Macro keys και τιμή στο θεο λες και εφηυραν τον τροχό.

Το ιδανικό πληκτρολόγιο για μένα που πιστεύω θα κάλυπτε την πλειοψηφία:

-Απομίμηση cherry MX blue αλλά πιο ησυχα (καπως σαν brown στον ήχο αλλά blue στην αίσθηση)

-Ten key less και +15€ για numpad

-Single color Backlighting (κόκκινο ή μπλε) και +20€ για την rgb έκδοση.

-Αξιοπιστη κατασκευή από γέρο πλαστικό

-Καθόλου USB, audio jack και άλλα τέτοια gimmicks, λες και θα βάλω τα ακουστικά ή το usb στο πληκτρολόγιο

-Καθόλου Macro και multimedia keys αλλα programmable keys με πολλαπλά profiles

-Led customization μέσω του software, δεν χρειάζεται να είναι σαν πίνακας ελέγχου της NASA, απλά σχετικά πράγματα

-Ενα καλό sleeved usb καλώδιο που αντέχει

-Keycaps που έχουν μία αντοχή στον χρόνο και δεν κρατάνε δαχτυλιες, δεν χρειάζεται κάτι το υπερβολικό

-Space με καλό stabilizer, πολύ βασικό

-Τιμή για την single color ten key less έκδοση 50€, +20€ για rgb και +15€ για numpad (20€ εάν το numpad είναι rgb)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι ποιο θεωρειτε καλυτερο το κ70 rgb η αυτο

εγω προσωπικα προτιμησα το κ70

το κ70 εχει σιγουρα πιο στιβαρη και καλη κατασκευη καθως και τα εξτρα multimedia keys που τα θεωρω πολυ απαραιτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι οι μεγάλες εταιρείες στον χώρο τον πληκτρολογίων να κοιτάξουν και λίγο την low budget αγορά στην οποία υπάρχουν μόνο κάτι noname κινεζιες (μιλάω για μηχανικά πληκτρολόγια πάντα) και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα αξιόλογο στην Ελλάδα. Πολύ ωραίο το Strafe αλλά προτιμώ να δώσω 100€ έξτρα στην κάρτα γραφικών μου και να πάρω ένα μηχανικό με 60-80€, έστω και εάν δεν έχει rgb lighting, τρέλα specs, αυθεντικούς cherry MX switches ή είναι ten key less. Ένα πολύ μεγάλος μέρος των καταναλωτών (μην πω η πλειοψηφία) θέλει απλώς κάτι όμορφο αισθητικά, με tactile switches και μία αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής, να βγάλει μία διετία, μην χαλάσει στον μήνα. Φαίνεται η corsair και οι υπόλοιπες εταιρείες ΔΕΝ λένε να το καταλάβουν αυτο και συνεχίζουν να επιμένουν στην high end αγορά (Και όχι τα μηχανικά των 100€ δεν είναι low budget επιλογές). Μακάρι να έβγαζαν ένα ten key less πληκτρολόγιο με switches απομίμηση cherry MX και single color backlighting. Ας το συνόδευαν με ένα απλό και λιτό προγραμματακι για την ρύθμιση του και ας το εφοδίαζαν με μια αξιοπρεπη ποιότητα κατασκευής και τιμή στα ~50€ +15€ για την rgb έκδοση. 180€ για πληκτρολόγιο προσωπικά δεν δίνω.

 

Συνεχίζουμε όμως με την αιώνια τακτική "200€ μηχανικό ή τίποτα, μέση λύση δεν εχει".

 

Ακριβώς έτσι. Δε βγάζουν ένα αξιοπρεπές πληκτρολόγιο με νορμάλ τιμή. Οπότε είσαι υποχρεωμένος ή να πάρεις σαβούρα πληκτρολόγιο ή ένα μέσης ποιότητας που και πάλι το αγοράζεις πανάκριβα για ότι προσφέρει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όλα τα reviews είναι "recommended" και πάνω απο 7/10 τότε δεν έχει καμία απολύτως σημασία να κάνετε reviews ειναι σαν διαφήμιση (δεν λέω ότι πληρώνεστε για να τα διαφημίσετε τουλάχιστον όχι απαραίτητα και δεν ξέρω κάτι που να το υποστηρίζει αυτό) αλλά τι να το κάνεις όταν το κάθε τι παίρνει το "recommended" "editors choice" και πυροτεχνήματα...  :P

 

"τι κάνεις εκει Κωστάκη;"

"τίποτα μαμά διαβάζω ενα review στο insomnia"
"α ναι; τι λέει"
"τίποτα τα συνηθισμένα πάλι ενα ακόμη κορυφαίο προϊόν με editors choice, super product, seal of quality, recommended, seal of aproval, seal of chysovoulopatriarxi,best choice 2016 και 12/10 αν και κανένας στο σχολείο δεν το έχει ακούστά.."
"α τα συνηθισμένα δηλαδή;"
"Ναι μαμά όπως πάντα"

 

χάνει την ουσία του...πως γίνεται κάτι που έχει 180 ευρώ και δεν κάνει τίποτα άλλο απο το απλά να φαίνεται όμορφο να ειναι recommendedrecommended για τι; για καλύτερο διακοσμητικό γραφείου κάγκουρα; ειναι must have για όποιον ασχολείται με pc και σέβεται τον εαυτό του; έχει κάποια σημασία το "recommended" ή το τσαμπουνάμε όπου νάναι;

 

ή να το πω αλλιώς τι θα πρέπει κάτι να έχει για να μην του βάλετε "recommended" "editors choice" κτλ και πολύ καλό βαθμό; τρύπα με σκουριές και να σκάσει με το που το βάλει κάποιος στην μπρίζα; 

 

Δεν χρειάζεται καν να κάνει κάποιος κλικ απλά ό,τι βγαίνει παίρνει ενα μεγάλο βαθμό και το "recommended"  ή (σαν και εμένα) μπαίνει μπας και δει κάνα προϊόν που να μην πάρει τόσο γαμάτες κριτικές όχι πραγματικά μέχρι και το alienware πήρε "τις κριτικές!" που τα alienware ειναι πασίγνωστα σε όσους ξέρουν 2,3 πράματα απο Pc πως ειναι υπερκοστολογημένα χριστουγεννιάτικα δέντρα... απλά βγάλτε ένα review που να λέει ΑΠΑΤΟ ΜΟΥΦΑ ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ μπας και πάρετε λίγο street cred  :P

 

είναι σαν θες να ψάξεις για ποντίκι και να σου λέει ο φίλος σου "κάτσε να έρθω εγώ που ξέρω να σε βοηθήσω" και φτάνετε στο σημείο με τα ποντίκια και τον ρωτάς
αυτό τι λέει;
καλό ειναι

το άλλο;

καλό ειναι και αυτό

το παράλλο;

και αυτό πολύ καλό

αυτό το πλαστικό απο την κίνα;

και αυτό καλό βασταγερό

 

μας φώτισες.... 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...