Προς το περιεχόμενο

Apple: Λεπτότερα, ελαφρύτερα MacBook Pros με OLED "Touch Bar" και Touch ID


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αποτυπώματα μας θέλουν για ταυτοποίηση

Ε βέβαια γιατί όλοι οι μαφιόζοι αγοράζουν i συσκευές και πρέπει να υπάρχει ταυτοποίηση.

Στο μεταξύ εσείς οι εγκληματίες αν θέλετε μην χρησιμοποιητε το Touch ID δεν σας υποχρεώνει η Apple να τοποθετήσετε το δάχτυλο σας ντε και καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να εξηγησω πολυ απλα γιατι τα touchscreens σε λαπτοπ ειναι fail ως concept και μπηκαν καθαρα ως gimmick,θα πω το γιατι δεν το χρησιμοποιησα ποτε στο δικο μου.

 

Ο βασικος λογος ειναι ενας και ειναι πρακτικος. Οταν ακουμπας την οθονη,η οθονη παει προς τα πισω,ταλαντευεται,γιατι απλα δεν εχει καποια αντισταση να την κρατησει ακινητη.Εκτος κι αν πας και κολλησεις το λαπτοπ σε κανα τοιχο.Αυτο κανει την προσπαθεια χρησης απο αβολη εως αδυνατη.Επισης θα πρεπει να χρησιμοποιεις το laptop με τα χερια στον αερα,εκτος κι αν το κολλας πανω σου,κατι που σε μερικα λεπτα θα σε κουρασει και θα πιασεις το mouse.

 

Οταν χρησιμοποιεις tablet και κινητο σε βολευει η αισθηση γιατι κρατας την οθονη με τα χερια σου,δεν μπορει να ταλαντευτει.

 

Οσο touch friendly και να ναι το λειτουργικο,γι αυτον τον πρακτικο και πολυ απλο λογο οι touch οθονες δεν προχωρησαν και ουτε θα προχωρησουν ποτε στον κοσμο των λαπτοπ..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να εξηγησω πολυ απλα γιατι τα touchscreens σε λαπτοπ ειναι fail ως concept και μπηκαν καθαρα ως gimmick,θα πω το γιατι δεν το χρησιμοποιησα ποτε στο δικο μου.

 

Ο βασικος λογος ειναι ενας και ειναι πρακτικος. Οταν ακουμπας την οθονη,η οθονη παει προς τα πισω,ταλαντευεται,γιατι απλα δεν εχει καποια αντισταση να την κρατησει ακινητη.Εκτος κι αν πας και κολλησεις το λαπτοπ σε κανα τοιχο.Αυτο κανει την προσπαθεια χρησης απο αβολη εως αδυνατη.Επισης θα πρεπει να χρησιμοποιεις το laptop με τα χερια στον αερα,εκτος κι αν το κολλας πανω σου,κατι που σε μερικα λεπτα θα σε κουρασει και θα πιασεις το mouse.

 

Οταν χρησιμοποιεις tablet και κινητο σε βολευει η αισθηση γιατι κρατας την οθονη με τα χερια σου,δεν μπορει να ταλαντευτει.

 

Οσο touch friendly και να ναι το λειτουργικο,γι αυτον τον πρακτικο και πολυ απλο λογο οι touch οθονες δεν προχωρησαν και ουτε θα προχωρησουν ποτε στον κοσμο των λαπτοπ..

 

Συν το γεγονός ότι η οθόνη γεμίζει δακτυλιές....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να εξηγησω πολυ απλα γιατι τα touchscreens σε λαπτοπ ειναι fail ως concept και μπηκαν καθαρα ως gimmick,θα πω το γιατι δεν το χρησιμοποιησα ποτε στο δικο μου.

 

Ο βασικος λογος ειναι ενας και ειναι πρακτικος. Οταν ακουμπας την οθονη,η οθονη παει προς τα πισω,ταλαντευεται,γιατι απλα δεν εχει καποια αντισταση να την κρατησει ακινητη.Εκτος κι αν πας και κολλησεις το λαπτοπ σε κανα τοιχο.Αυτο κανει την προσπαθεια χρησης απο αβολη εως αδυνατη.Επισης θα πρεπει να χρησιμοποιεις το laptop με τα χερια στον αερα,εκτος κι αν το κολλας πανω σου,κατι που σε μερικα λεπτα θα σε κουρασει και θα πιασεις το mouse.

 

Οταν χρησιμοποιεις tablet και κινητο σε βολευει η αισθηση γιατι κρατας την οθονη με τα χερια σου,δεν μπορει να ταλαντευτει.

 

Οσο touch friendly και να ναι το λειτουργικο,γι αυτον τον πρακτικο και πολυ απλο λογο οι touch οθονες δεν προχωρησαν και ουτε θα προχωρησουν ποτε στον κοσμο των λαπτοπ..

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και έρχομαι να συμπληρώσω τα εξής:

 

Προς όλους τους πίθηκες του insomnia.gr που βλέπουν touch οθόνες σε laptop και desktop και το θεωρούν τεχνολογία ας κάνουν το εξής πείραμα.

 

Σηκώστε το χεράκι σας σε γωνία 60-80 μοιρών σε σχέση με το σώμα σας και κρατήστε το εκεί για 3-4 λεπτά.

 

Αν ακόμα δεν έχει αρχίσει να πονά - μουδιάζει το χέρι σας τότε απλά αναμείνατε ακόμα 2 λεπτά.

 

Αυτό συμβαίνει αν προσπαθήσεις να δουλέψεις touch οθόνη σε λάπτοπ για μερικά λεπτά

 

Βέβαια υπάρχουν και ποιο έξυπνα πιθήκια που τουμπάρουν το λάπτοπ βάζοντας την οθόνη στα πόδια τους για να το δουλέψουν με αποτέλεσμα να καταστρέφουν και τον αυχένα τους καθώς αναγκάζονται να κοιτάνε προς τα πόδια τους για αρκετή ώρα.

 

Πάρτε ένα macbook, δουλέψτε λιγάκι το trackpad του και ελάτε πίσω να τα ξαναπούμε. Μέχρι τότε βουρ στα lenovo με touch οθόνες και δωρεάν φυσικοθεραπείες για χέρια και αυχένες με την σφραγίδα του ΕΟΠΥΥ.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έμαθα αν υπάρχουν non-hipster,non-ασχετοι που σκάνε τόσα λεφτά να πάρουν macbook

 

Και όλο αυτό το ποστ βγήκε μέσα από την υπεργ@ματοσυνη σου;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και έρχομαι να συμπληρώσω τα εξής:

 

Προς όλους τους πίθηκες του insomnia.gr που βλέπουν touch οθόνες σε laptop και desktop και το θεωρούν τεχνολογία ας κάνουν το εξής πείραμα.

 

Σηκώστε το χεράκι σας σε γωνία 60-80 μοιρών σε σχέση με το σώμα σας και κρατήστε το εκεί για 3-4 λεπτά.

 

Αν ακόμα δεν έχει αρχίσει να πονά - μουδιάζει το χέρι σας τότε απλά αναμείνατε ακόμα 2 λεπτά.

 

Αυτό συμβαίνει αν προσπαθήσεις να δουλέψεις touch οθόνη σε λάπτοπ για μερικά λεπτά

 

Βέβαια υπάρχουν και ποιο έξυπνα πιθήκια που τουμπάρουν το λάπτοπ βάζοντας την οθόνη στα πόδια τους για να το δουλέψουν με αποτέλεσμα να καταστρέφουν και τον αυχένα τους καθώς αναγκάζονται να κοιτάνε προς τα πόδια τους για αρκετή ώρα.

 

Πάρτε ένα macbook, δουλέψτε λιγάκι το trackpad του και ελάτε πίσω να τα ξαναπούμε. Μέχρι τότε βουρ στα lenovo με touch οθόνες και δωρεάν φυσικοθεραπείες για χέρια και αυχένες με την σφραγίδα του ΕΟΠΥΥ.

Κοιτα να δεις που συμφωνα με εσενα ειναι πιθηκες οσοι χρησιμοποιουν καμμια φορα το touch των hybrid, αλλα προφανως δεν είναι πιθηκες αυτοι που χρησιμοποιούν συνεχως το touch στα tablet.. Σε αυτους δεν ποναει το χερι ή ο αυχενας, είναι αλλη κατηγορια.

 

Οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά βολεύει το touch στα λάπτοπ, αλλά για μένα δεν είναι κριτήριο αγοράς. Το xps 13 με touch οθόνη το έχω ταράξει, και ούτε η οθόνη κουνιέται ούτε τίποτα. Όταν διαβάζω κάτι και θέλω να κάνω scroll χρησιμοποιώ το touch συνήθως. Δεν λέω οτι έφερε την επανάσταση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι άχρηστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά βολεύει το touch στα λάπτοπ, αλλά για μένα δεν είναι κριτήριο αγοράς. Το xps 13 με touch οθόνη το έχω ταράξει, και ούτε η οθόνη κουνιέται ούτε τίποτα. Όταν διαβάζω κάτι και θέλω να κάνω scroll χρησιμοποιώ το touch συνήθως. Δεν λέω οτι έφερε την επανάσταση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι άχρηστο.

δεν μιλαμε να το χρησιμοποιεις ξαπλωμενος με λυγισμενα γονατα για να κανει αντισταση η οθονη στην πιεση,αλλα σε κανονικο στησιμο γραφειου οπου πισω απο την οθονη υπαρχει τιποτα.Στο οποιο σεναριο αυτα που λες δεν ισχυουν λογω φυσικης και βαρυτητας.

 

Αλλιως εξηγησε μας πως δεν κουνιεται η οθονη οταν το laptop ειναι σε γραφειο και την ακουμπας.Και μετα πουλα την πατεντα στην apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλειά πάντως που έχω οθόνη touch την έχω βολευτεί πολύ, σε σημείο που ξεχνάω το ποντίκι :)

 

Μακαρι όλα τα λαπτοπ να είχαν οθόνη touch με λογικές τιμές αλλά αν ποτέ η Apple το εφαρμόσει, θα κοστολογήσει 500% πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις που συμφωνα με εσενα ειναι πιθηκες οσοι χρησιμοποιουν καμμια φορα το touch των hybrid, αλλα προφανως δεν είναι πιθηκες αυτοι που χρησιμοποιούν συνεχως το touch στα tablet.. Σε αυτους δεν ποναει το χερι ή ο αυχενας, είναι αλλη κατηγορια.

 

Οτι να ναι.

 

1) Δεν έχω αναφέρει τίποτα για hybrid

2) Δεν έχω αναφέρει τίποτα για tablet

 

...αλλά για να μην παρανοούμε γιατί όπως φαίνεται το μυαλό του καθενός αντιλαμβάνεται τον γραπτό λόγο διαφορετικά θα γίνω ποιο συγκεκριμένος.

 

Το tablet είναι μια συσκευή που προορίζετε κυρίως για browsing και διαθέτει εφαρμογές γραμμένες για touch οθόνες, ζυγίζει τουλάχιστον 1/10 του λάπτοπ και δεν έχει 2η επιφάνεια (keyboard) όπως το laptop.

Βάση των παραπάνω λοιπών και με εξαίρεση των hybrid με αποσπώμενη οθόνη  η χρήση touch οθόνης πέρα από λίγα click στο browsing και μερικές εξηδικευμένες εφαρμογές είναι άχρηστη και μερικός επικίνδυνη.

 

Περίπου 6 χρόνια πριν είχα ένα desktop all-in-one της hp (τύπου iMac) με touch οθόνη, οι μόνες φορές που δούλευε το touch ήταν όταν επισκέπτες στο σπίτι μου το δοκίμαζαν.

 

Θα συμφωνούσα για διάφορες χρήσεις του touch αλλά καμία από αυτές δεν συνάπτει με την καθημερινή χρήση του λαπτοπ. 

 

Αν τελικά το λαπτοπ σου έχει touch screen και δεν αερολογείς επηρεασμένος από sci-fi ταινίες, πόσο συχνή είναι η χρήση του;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει ποτέ το xps 13 9350 συγκεκριμένα να δεις ότι δεν κινείται η οθόνη ακόμη και αν το έχεις στο γραφείο;Δεν έχει ελαστικότητα ο "μεντεσες " και ακόμα και να είχε η οθόνη τερματίζει κάπου. Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να περάσεις το δάχτυλο σου μέσα από το πάνελ, η οθόνη δεν θα κουνηθει στο ελάχιστο. Η Apple αν ενδιαφερθεί να βάλει touch στα λαπτοπ της πίστεψε με θα το καταφέρει και αυτή χωρίς να κινείτε η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Δεν έχω αναφέρει τίποτα για hybrid

2) Δεν έχω αναφέρει τίποτα για tablet

 

...αλλά για να μην παρανοούμε γιατί όπως φαίνεται το μυαλό του καθενός αντιλαμβάνεται τον γραπτό λόγο διαφορετικά θα γίνω ποιο συγκεκριμένος.

 

Το tablet είναι μια συσκευή που προορίζετε κυρίως για browsing και διαθέτει εφαρμογές γραμμένες για touch οθόνες, ζυγίζει τουλάχιστον 1/10 του λάπτοπ και δεν έχει 2η επιφάνεια (keyboard) όπως το laptop.

Βάση των παραπάνω λοιπών και με εξαίρεση των hybrid με αποσπώμενη οθόνη η χρήση touch οθόνης πέρα από λίγα click στο browsing και μερικές εξηδικευμένες εφαρμογές είναι άχρηστη και μερικός επικίνδυνη.

 

Περίπου 6 χρόνια πριν είχα ένα desktop all-in-one της hp (τύπου iMac) με touch οθόνη, οι μόνες φορές που δούλευε το touch ήταν όταν επισκέπτες στο σπίτι μου το δοκίμαζαν.

 

Θα συμφωνούσα για διάφορες χρήσεις του touch αλλά καμία από αυτές δεν συνάπτει με την καθημερινή χρήση του λαπτοπ.

 

Αν τελικά το λαπτοπ σου έχει touch screen και δεν αερολογείς επηρεασμένος από sci-fi ταινίες, πόσο συχνή είναι η χρήση του;

Συνεχιζεις να εισαι λαθος.

 

Γραφεις ανακρίβειες του τυπου "το tablet ζυγίζει τουλάχιστον το 1/10“, ενω ουσιαστικά ζυγιζουν το 1/2 - 1/3 απο αντιστοιχου μεγεθους λαπτοπ.

 

Επισης, ξεχνας οτι tablet πχ οπως το ipad pro τα προωθει η apple και σαν αντικαταστατες λαπτοπ κ για αυτο υπαρχει κ η επιλογή για πληκτρολογιο.(2η επιφάνεια οπως λες χωρις καν trackpad ή kickstand)

 

Επισης, ξεχνας οτι υπαρχουν λαπτοπ που διπλωνουν τελειως(πχ yoga, hp 360), οποτε δεν ισχυουν αυτα που γραφεις.

 

Με λίγα λογια, μονο ανακρίβειες γράφεις.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορα γονατιστοί να ζητήσουμε συγνώμη όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε λαπ τοπ με οθόνη αφής , να αυτομαστιγωθούμε , φταίμε , που δεν το σκέφθηκε η Apple πρώτα , πως τολμάμε !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...