Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphones αλλά δεν αποσυρόμαστε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δει το κόστος;

Το θέλω free.. τέλος εκεί

(μιλάω για επιχείρηση)

 

Η microsoft έχει αγοράσει το xamarin, και το δίνει τσάμπα μαζί με το visual studio.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάλει το surface phone λοιπόν, το οποίο θα καινοτομήσει τεχνολογικά, θα έχει ωριμάσει το λογισμικό της και θα έχει και APPS λόγω των universal εφαρμογών στα windows 10.

O ορισμος του wishful thinking .

 

Δυστυχως, οι καταναλωτες εγκαταλειπουν την πλατφορμα και πηγαινουν σε ανωτερες , η ms υποχωρει απο την κατασκευη hw, σε λιγο ακολουθουν και οι developers, οποτε θα ειναι μαλλον μια ουσιαστικα νεκρη πλατφορμα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελένεστε από την κακία σας...

Η Microsoft θέλει να ωριμάσει το Universal οικοσύστημά της και το λειτουργικό της να γίνει αψεγάδιαστο, ώστε όταν βγάλει το απόλυτο τηλέφωνο να έχει και το απόλυτο Universal λειτουργικό.

Προφανώς γιατί το μόνιμο παράπονο μέχρι τώρα ήταν η "beta" κατάσταση στα windows 10 και η έλλειψη εφαρμογών.

Όλα τα reviews εκθιάζουν κινητά για κάμερες και hw αλλά στα apps και το λειτουργικό το θάβουν.

Δεν έχει νόημα λοιπόν αυτή την στιγμή να συνεχίσει την προσπάθεια και να λένε μία από τα ίδια.

Όταν βγάλει το surface phone λοιπόν, το οποίο θα καινοτομήσει τεχνολογικά, θα έχει ωριμάσει το λογισμικό της και θα έχει και APPS λόγω των universal εφαρμογών στα windows 10.

Για να καταλάβετε την ώθηση που θα δώσουν τα univesal apps και τα windows 10 desktop στο Mobile αρκεί να σας δώσω ένα παράδειγμα από εταιρεία παιχνιδιών, την Game Troopers, που ανακοίνωσε ότι ενώ στο mobile τα downloads σε ένα παιχνίδι της ήταν 90.000, στα windows 10 ήταν 2.000.000!

Οπότε καταλαβαίνετε ότι αν γεμίσουν με Universal Apps τα windows 10, όταν βγάλει το κινητό της δεν θα υπάρχει review που θα μιλάει για έλλειψη apps.

Όσοι μπορείτε να σκεφθείτε λίγο πιο μακρυά θα καταλάβετε. Οι υπόλοιποι βάλτε εικόνες από τον Καιάδα.

Πολλά καρπούζια κάτω απο μια μασχάλη, Προσπαθούν να τα κάνουν όλα μαζί αλλα δεν τους βγαίνει. Ειδικά στα κινητά που πάνε απο beta σε beta, την μη υποστήριξη των παλαιών Lumia συσκευών (εχω ενα 920 με 10αρια. Ωρες ωρες σου σπάει τα νεύρα) και την έλλειψη κατασκευαστών συγκριτικά με το android. Πιστεύω πως το mobile θα προxωρίσει όταν σταθεροποιηθούν τα desktop. Μάλλον στο τέλος τουτουνου. Αλλά όταν σταθεροποιηθεί τότε θα σαρώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά καρπούζια κάτω απο μια μασχάλη, Προσπαθούν να τα κάνουν όλα μαζί αλλα δεν τους βγαίνει. Ειδικά στα κινητά που πάνε απο beta σε beta, την μη υποστήριξη των παλαιών Lumia συσκευών (εχω ενα 920 με 10αρια. Ωρες ωρες σου σπάει τα νεύρα) και την έλλειψη κατασκευαστών συγκριτικά με το android. Πιστεύω πως το mobile θα προxωρίσει όταν σταθεροποιηθούν τα desktop. Μάλλον στο τέλος τουτουνου. Αλλά όταν σταθεροποιηθεί τότε θα σαρώσει.

Αυτό γράφω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ορισμος του wishful thinking .

 

Δυστυχως, οι καταναλωτες εγκαταλειπουν την πλατφορμα και πηγαινουν σε ανωτερες , η ms υποχωρει απο την κατασκευη hw, σε λιγο ακολουθουν και οι developers, οποτε θα ειναι μαλλον μια ουσιαστικα νεκρη πλατφορμα.

 

To οποίο surface phone είναι μόνο φήμες που δεν προέρχονται καν από την ίδια την Microsoft και ουσιαστικά μιλάμε για ένα full windows λειτουργικό που ουδεμία σχέση έχει με την τωρινή μορφή των wp πέρα από τις υποτιθέμενες universal apps που υποτίθεται υπάρχουν και τώρα αλλά κατα τ άλλα ΘΑ αποκτήσει εφαρμογές επειδή θα είναι universal. Κάπου εκεί τον έχασα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ορισμος του wishful thinking .

 

Δυστυχως, οι καταναλωτες εγκαταλειπουν την πλατφορμα και πηγαινουν σε ανωτερες , η ms υποχωρει απο την κατασκευη hw, σε λιγο ακολουθουν και οι developers, οποτε θα ειναι μαλλον μια ουσιαστικα νεκρη πλατφορμα.

Καλύτερα να το διαβάσεις όλο ότι έχω γράψει. Δεν είναι wishfull thinking αλλά η πραγματική στρατηγική της microsoft όπως έχει αποτυπωθεί από δημοσιογράφους παγκοσμίως με πηγές από την εταιρεία.

To οποίο surface phone είναι μόνο φήμες που δεν προέρχονται καν από την ίδια την Microsoft και ουσιαστικά μιλάμε για ένα full windows λειτουργικό που ουδεμία σχέση έχει με την τωρινή μορφή των wp πέρα από τις υποτιθέμενες universal apps που υποτίθεται υπάρχουν και τώρα αλλά κατα τ άλλα ΘΑ αποκτήσει εφαρμογές επειδή θα είναι universal. Κάπου εκεί τον έχασα.

Διάβασε κάτι πιο άπλο αν δεν μπορείς τα δύσκολα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να το διαβάσεις όλο ότι έχω γράψει. Δεν είναι wishfull thinking αλλά η πραγματική στρατηγική της microsoft όπως έχει αποτυπωθεί από δημοσιογράφους παγκοσμίως με πηγές από την εταιρεία.

Φυσικα κ ειναι wishful thinking.

Δεν υπαρχουν σοβαρες αποδειξεις/ενδειξεις οτι η ms θα καινοτομησει τεχνολογικα ή οτι θα υπαρχουν apps.

Με το ποσοστο των wp να ειναι κατω του 1% και να μειωνεται κι αλλο, δεν ειναι ευκολο να πεισεις το snapchat(ή το επομενο "snapchat") να βγαλει εφαρμογη .

 

Ναι , οι universal apps θα βοηθουσαν, αλλα πρεπει να υπαρχει κ κοινο για να βγουν. Κ το κοινο των desktop δεν ειναι σημαντικο, μιας κ συμφωνα με ερευνες της ιδιας της MS , ελαχιστοι χρησιμοποιουν metro/universal apps στο desktop.

 

Η αγορα δυστυχως εχει γυρισει την πλατη στην πλατφορμα.

http://arstechnica.com/information-technology/2016/05/microsoft-bangs-the-final-nail-in-nokia-devices-coffin-fires-the-last-1850-workers/

If one's target is the desktop market alone, then either traditional Windows apps or Web apps are sound technology choices. The full value of UWP is only apparent when a developer wants an app that can span form factors and usage models, and the smartphone in particular benefits from having native apps rather than Web apps. Without a viable phone platform, this ability to span devices becomes much less compelling.

That viability seemed within reach, too, with Windows Phone 8 breaking 10 percent market share in a number of European countries. That momentum dissipated, however, amid an uncertain corporate strategy and a failure to bring compelling phones to market, and the platform never recovered.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft έχει αγοράσει το xamarin, και το δίνει τσάμπα μαζί με το visual studio.

 

 

 

Δεν έχεις ενημερωθεί με τις τελευταίες εξελίξεις για το Xamarin

Μιας και το παίζεται έξυπνοι μερικοί από εδώ μέσα..

 

1. Έγραψα ότι είμαι C# .Net dev. (και ναι, ξέρω και Java όπως και Python)

2. Παίζω σε Enterprise VS 2015 Edition

3. Ναι έχω "free" Χamarin

4. Για αυτά που το θέλω έχει κόστος ακόμα και τώρα (κρυφές χρεώσεις.. το έχω ψάξει πολύ περισσότερο από όσο νομίζετε)

 

5. Έτσι για το γαμώτο.. πείτε ότι ήταν τελείως free (που δεν είναι για αυτό που το θέλω) το rewrite όλου του app θα μου το κάνετε εσείς τζάμπα;

Γιατί το codebase το έχω (μιλάω για μεγάλο project) ή είναι απλά ποιο λογικό να υποστηρίξει Java στη πλατφόρμα της η μικρομαλακή;

 

Πάρτε και εικόνες / αποδείξεις (σημερινές)

 

Microsoft_Visual_Studio_Enterprise.png

 

 

tmp.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα κ ειναι wishful thinking.

Δεν υπαρχουν σοβαρες αποδειξεις/ενδειξεις οτι η ms θα καινοτομησει τεχνολογικα ή οτι θα υπαρχουν apps.

Με το ποσοστο των wp να ειναι κατω του 1% και να μειωνεται κι αλλο, δεν ειναι ευκολο να πεισεις το snapchat(ή το επομενο "snapchat") να βγαλει εφαρμογη .

 

Ναι , οι universal apps θα βοηθουσαν, αλλα πρεπει να υπαρχει κ κοινο για να βγουν. Κ το κοινο των desktop δεν ειναι σημαντικο, μιας κ συμφωνα με ερευνες της ιδιας της MS , ελαχιστοι χρησιμοποιουν metro/universal apps στο desktop.

 

Η αγορα δυστυχως εχει γυρισει την πλατη στην πλατφορμα.

 

Τι λες; Αυτό ίσχυε για τα windows 8. Δες το παράδειγμα που ανέφερα για το game troopers.

To ότι θα καινοτομήσει τεχνολογικά είναι σίγουρο.

Το surface phone θα εκμεταλεύεται σε απόλυτο βαθμό το universality των windows. Επίσης το surface phone το έχει αναλάβει ο Panos Panay που καινοτόμησε και ενθουσίασε με τα surface και δημιούργησε νέες κατηγορίες που ακολούθησαν οι άλλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες; Αυτό ίσχυε για τα windows 8. Δες το παράδειγμα που ανέφερα για το game troopers.

Ναι, το παραδειγμα που εφερες ειναι η εξαιρεση.

 

Εσυ στον υπολογιστη σου ή στους γνωστους σου βλεπεις να χρησιμοποιουν πολλα metro/universal apps στο desktop τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει η msft στο άμεσο μέλλον λέγεται play store. Με τη goog να απελευθερώνει ολόκληρο το οικοσύστημα εφαρμογών του android μέσω του chrome, ουσιαστικά καταργεί το λόγο ανάπτυξης Universal εφαρμογών.

 

Γιατί να γράψεις Universal Applications από τη στιγμή που έχεις ήδη έτοιμα Android Applications τα οποία θα είναι native σε όλες τις πλατφόρμες που τρέχει ο chrome;

 

Με μία και μοναδική εφαρμογή, μπορείς να εστιάσεις όλες τις πλατφόρμες που χρησιμοποιούν οι homo consumens.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...