Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphones αλλά δεν αποσυρόμαστε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μιας και το παίζεται έξυπνοι μερικοί από εδώ μέσα..

 

1. Έγραψα ότι είμαι C# .Net dev. (και ναι, ξέρω και Java όπως και Python)

2. Παίζω σε Enterprise VS 2015 Edition

3. Ναι έχω "free" Χamarin

4. Για αυτά που το θέλω έχει κόστος ακόμα και τώρα (κρυφές χρεώσεις.. το έχω ψάξει πολύ περισσότερο από όσο νομίζεται)

 

5. Έτσι για το γαμώτο.. πείτε ότι ήταν τελείως free (που δεν είναι για αυτό που το θέλω) το rewrite όλου του app θα μου το κάνετε εσείς τζάμπα;

Γιατί το codebase το έχω (μιλάω για μεγάλο project) ή είναι απλά ποιο λογικό να υποστηρίξει Java στη πλατφόρμα της η μικρομαλακή;

 

Πάρτε και εικόνες / αποδείξεις (σημερινές)

 

Microsoft_Visual_Studio_Enterprise.png

 

 

tmp.png

 

Καταρχήν δεν στο έπαιξε κανένας έξυπνος. Ήταν φυσικολογικές απαντήσεις. Δεν καταλαβαίνω από που βγάζεις το συμπέρασμα αυτό. Νομίζαμε ότι δεν γνώριζες και σου απαντήσαμε. Αυτό θεωρείτε το παίζω έξυπνος; Στο δικό μου λεξικό τουλάχιστον, όχι.

 

Τώρα όσον αφορά το xamarin, ναι είναι απολύτως free αν χρησιμοποιήσεις την community edition και επειδή η πλειοψηφία των developer καλύπτονται από αυτή, αυτό θα ωφελήσει. Αυτό συζητάμε τώρα. Αν θα ωφελήσει τους windows develoepers. Αν ωφελεί εσένα αυτό φυσικά δεν μας αφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μία απορία προς τον αρθρογράφο. Στον τίτλο λες "Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphone αλλά δεν αποσυρόμαστε". Μέσα στο άρθρο λες "...και γι'αυτό θα πρέπει να εστιάσουμε καλύτερα στις μελλοντικές μας προσπάθειες γύρω από την παρουσίαση νέου hardware" και "ο Myerson αναφέρει ότι η Microsoft παραμένει σταθερή στην επιδίωξη της καινοτομίας σε όλη τη γκάμα των Windows συσκευών". Αν κάποιος διαβάσει μόνο αυτά μάλλον θα πρέπει να αρχίσει να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο, αλλά πάλι καλά που υπάρχει και η ανακοίνωση η οποία αναφέρει "we're scaling back, but we're not out!"​ το οποίο σε ελεύθερη μετάφραση λέει ότι το τμήμα της κινητής "μειώνεται σε μέγεθος" (κάτι το οποίο προφανώς ισχύει εφόσον απολύουν 2χιλιάδες άτομα) και όχι ότι υποχωρούν από την κατασκευή συσκευών.

 

Φιλικά πάντα... αλλά το άρθρο είναι περιέργως "μαγειρεμένο"...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει η msft στο άμεσο μέλλον λέγεται play store. Με τη goog να απελευθερώνει ολόκληρο το οικοσύστημα εφαρμογών του android μέσω του chrome, ουσιαστικά καταργεί το λόγο ανάπτυξης Universal εφαρμογών. Γιατί να γράψεις Universal Applications από τη στιγμή που έχεις ήδη έτοιμα Android Applications τα οποία θα είναι native σε όλες τις πλατφόρμες που τρέχει ο chrome; Με μία και μοναδική εφαρμογή, μπορείς να εστιάσεις όλες τις πλατφόρμες που χρησιμοποιούν οι homo consumens.

 

Δηλαδή στο 90% των pc που είναι windows πως θα το καλύψει η google;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελένεστε από την κακία σας...

Η Microsoft θέλει να ωριμάσει το Universal οικοσύστημά της και το λειτουργικό της να γίνει αψεγάδιαστο, ώστε όταν βγάλει το απόλυτο τηλέφωνο να έχει και το απόλυτο Universal λειτουργικό.

Προφανώς γιατί το μόνιμο παράπονο μέχρι τώρα ήταν η "beta" κατάσταση στα windows 10 και η έλλειψη εφαρμογών.

Όλα τα reviews εκθιάζουν κινητά για κάμερες και hw αλλά στα apps και το λειτουργικό το θάβουν.

Δεν έχει νόημα λοιπόν αυτή την στιγμή να συνεχίσει την προσπάθεια και να λένε μία από τα ίδια.

Όταν βγάλει το surface phone λοιπόν, το οποίο θα καινοτομήσει τεχνολογικά, θα έχει ωριμάσει το λογισμικό της και θα έχει και APPS λόγω των universal εφαρμογών στα windows 10.

Για να καταλάβετε την ώθηση που θα δώσουν τα univesal apps και τα windows 10 desktop στο Mobile αρκεί να σας δώσω ένα παράδειγμα από εταιρεία παιχνιδιών, την Game Troopers, που ανακοίνωσε ότι ενώ στο mobile τα downloads σε ένα παιχνίδι της ήταν 90.000, στα windows 10 ήταν 2.000.000!

Οπότε καταλαβαίνετε ότι αν γεμίσουν με Universal Apps τα windows 10, όταν βγάλει το κινητό της δεν θα υπάρχει review που θα μιλάει για έλλειψη apps.

Όσοι μπορείτε να σκεφθείτε λίγο πιο μακρυά θα καταλάβετε. Οι υπόλοιποι βάλτε εικόνες από τον Καιάδα.

 

εχεις windows phone k επικροτεις την απαραδεκτη αντιμετωπιση της στους λιγους που την τιμησαμε? τι να πω

 

μεχρι να ειναι γινει σουπερ τελειο το οικοσυστημα της δεν θα χρησιμοποιουν windows phone ουτε οι ιδιοι

 

α ξεχασααααα εδω ο pr της τουιταρει με iphone ,τι να λεμε τωρα

 

ps εδω σκεφτομαστε σοβαρα να βαλουμε 8,1 που σχεδον τα παντα δουλευαν τελεια ,αυτη ειναι η καταντια τους ενα χρονο μετα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στο 90% των pc που είναι windows πως θα το καλύψει η google;

 

καποια στιγμη θα windows θα χασουν τη μπαλα...ηδη πλεον ο κοσμος εχει επαφη με android ios και οχι με windows για καθε χρηση πλην της επαγγελματικης...οσο η microsoft σκεφτεται τι θα κανει, η γοογλε θα κανει ενα τεραστιο μπαμ με τα chromebooks και θα κανει φαταλιτι κανονικο στη microsoft...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome.

 

Chrome OS εννοείς

καποια στιγμη θα windows θα χασουν τη μπαλα...ηδη πλεον ο κοσμος εχει επαφη με android ios και οχι με windows για καθε χρηση πλην της επαγγελματικης...οσο η microsoft σκεφτεται τι θα κανει, η γοογλε θα κανει ενα τεραστιο μπαμ με τα chromebooks και θα κανει φαταλιτι κανονικο στη microsoft...

ok... Και μετά κατηγορούν εμένα για wishful thinking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει το κόστος;

Το θέλω free.. τέλος εκεί

(μιλάω για επιχείρηση)

 

Θέλει να κερδίσει.. βάζει Java support πάει με τους devs... θέλει νταβατζιλίκια... ας μείνει εκτός αγοράς..

 

Δε θα κάτσω να κάνω multiple maintenance το ίδιο app σε διάφορες γλώσσες ούτε rewrite σε c# επειδή το θέλει η μαμα Microsoft.. να φάω εγώ το κόστος να πλουτίσει αυτή..

 

Sorry αλλά όχι δε θα πάρω.. ευχαρίστως να ρίξω τα apps μου στο windows store εφόσον αυτό υποστηρίξει και σέβεται το υπάρχων codebase μου

Στο ανέφερα και σε αλλο thread, είναι δωρεάν, από τη στιγμή που στην επιχείρηση λογικα χρησιμοποιείς VS. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να επιλέξεις C#, απλά έτσι συνήθισες και δε μπορείς να αλλάξεις συνήθεια εύκολα, ειδικά περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών. Αυτό ισχύει για εσένα, δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν χρησιμοποιούμε άλλες πλατφόρμες, εφόσον μας γλιτώνουν πάρα πολυ κόπο και χρόνο. Ειλικρινά δε πιστευώ ότι χρησιμοποιείς C# στο χώρο εργασίας σου και επιμένεις σε Java γι Android. Δες μόνο τι δήλωσε τελευταία η Google, κινείται μακριά από Java, προς native Swift support!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελένεστε από την κακία σας...

Η Microsoft θέλει να ωριμάσει το Universal οικοσύστημά της και το λειτουργικό της να γίνει αψεγάδιαστο, ώστε όταν βγάλει το απόλυτο τηλέφωνο να έχει και το απόλυτο Universal λειτουργικό.

Προφανώς γιατί το μόνιμο παράπονο μέχρι τώρα ήταν η "beta" κατάσταση στα windows 10 και η έλλειψη εφαρμογών.

Όλα τα reviews εκθιάζουν κινητά για κάμερες και hw αλλά στα apps και το λειτουργικό το θάβουν.

Σε ποια review εχεις δει εσυ να εκθιαζουν το HW των windows phone???Οι περισσοτερες συσκευες Windows phone ουτε καν καλη αυτονομια δεν εχουν...

 

Επισης εστω οτι ισχυει αυτο που γραφεις για ωριμανση και εστω οτι βγαινει οπως λες το απολυτο τηλεφωνο ολα αυτα εις βαρος των αγοραστων windows συσκευων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Καταρχήν δεν στο έπαιξε κανένας έξυπνος. Ήταν φυσικολογικές απαντήσεις. Δεν καταλαβαίνω από που βγάζεις το συμπέρασμα αυτό. Νομίζαμε ότι δεν γνώριζες και σου απαντήσαμε. Αυτό θεωρείτε το παίζω έξυπνος; Στο δικό μου λεξικό τουλάχιστον, όχι.

 

Τώρα όσον αφορά το xamarin, ναι είναι απολύτως free αν χρησιμοποιήσεις την community edition και επειδή η πλειοψηφία των developer καλύπτονται από αυτή, αυτό θα ωφελήσει. Αυτό συζητάμε τώρα. Αν θα ωφελήσει τους windows develoepers. Αν ωφελεί εσένα αυτό φυσικά δεν μας αφορά.

 

Ωραία πάμε με την απλή λογική τότε...

 

Τα apps υπάρχουν και αν τα δεις είναι πολλά... τα codebase υπάρχουν επίσης πολλά.. διάφορες εταιρίες.

 

Οκ όποιος ξεκινήσει τώρα για κάτι μικρό.. πάει σε xamarin. Αν θέλει κάτι μεγάλο.. ακόμα και τώρα.. δε πάει σε xamarin.. θα το σκεφτεί το κόστος.

 

Αν θέλει να τραβήξει mobile apps η Microsoft στο win phone. Τι θεωρείς είναι ποιο λογικό να κανει:

 

1. Περιμένει καμιά 20αριά χρόνια μπας και όλοι γράφουν xamarin (έχω γράψει.. άσχημο δεν είναι για μικρά project το θεωρώ ότι καλύτερο, για μεγάλα ότι χειρότερο)

 

2. Υποστηρίζει Java και στην ουσία υποδέχεται περισσότερα από το 70% των apps του android store μέσα σε μερικούς μόνο μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...