Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphones αλλά δεν αποσυρόμαστε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.insomnia.gr/topic/610429-microsoft-υποχωρούμε-για-την-ώρα-από-την-κατασκευή-smartphones-αλ/?p=54884253

Περαστικά..

 

και μία συμβουλή.. γίνε ποιο openmind μη κολλάς σε μία πλατφόρμα ούτε γλώσσα. Αν είσαι dev μάθε τουλάχιστον 2 γλώσσες, να μην πω 3 minimum.

 Περαστικά σε σένα που έχεις έτοιμο κώδικα, δικό σου η άλλων και κοστίζει να μεταφέρεις. Εγώ τι περαστικά? Unity και Xamarin developer από χρόνια. Εσύ είσαι ο μέγας developer που κόβεις και ράβεις. Κόλλησες με την Java που επιμένουν ακόμη και σήμερα οι κολλημένοι ακαδημαικοί. Πόσες γλώσσες για Java processors(bytecode) υπάρχουν άραγε? Πρακτικά χρήσιμες τουλάχιστον 14-15...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α υπαρχει συγκεκριμενος ορος γιαυτο; δεν το ξερα. ωραια, πεστο ετσι. open core. you get the idea.

Απλά για να είναι κάτι open source πρέπει όλα τα components να είναι open source, αλλιώς μιλάμε για ανάμεικτα licenses
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ για τα σχεδιά τους...

Και το γεγονός ότι κάνουν προσέγγιση με universal apps...

 

http://www.windowscentral.com/microsoft-restructuring-its-smartphone-business-will-cut-1850-jobs

 

With this focus, our Windows strategy remains unchanged: 1. Universal apps. We have built an amazing platform, with a rich innovation roadmap ahead. Expanding the devices we reach and the capabilities for developers is our top priority.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η google είναι ότι ουσιαστικά τα κέρδη της είναι από διαφημιστική εκμετάλλευση και όλες οι εφαρμογές της πλατφόρμας της (social media στυλ twitter, facebook , σναπτσατ) από εδώ και πέρα θα ροκανίζουν μερίδιο από αυτή την πίτα. Στον χορό μπήκε και η Microsoft βάζοντας πολλές εφαρμογές της στο android με συνέπεια το bing να είναι +18% φέτος. Μόλις δεις το πρώτο αρνητικό διαφημιστικό τρίμηνο τέζα ο καμπούρης. Αντίθετα η ms έχει την πλειοψηφία της κερδοφορίας της από παροχή υπηρεσιών και Software σε επιχειρήσεις και μπορεί να δουλέψει την στρατηγική της μέχρι να πετυχει.

 

 

και για ποιον λογο ακριβως ειναι προβλημα αυτο; 

 

ποιος απτους big three βασιζει τα εσοδα του στις πωλησεις software, βρισκομαστε στο σωτηριον ετος 2016 χελοου!  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και ενα χρονο το γραφω σε ολα τα forums, το mobile τμημα θα κλεισει πολυ γρηγοροτερα απο το αναμενομενο.

Εξακολουθω να απορω με ορισμενους ρομαντικους, εδω και ανα τον κοσμο, που ονειρευονται ακομα και τωρα νεες εξελιγμενες πλατφορμες, νεα  hyper-smartphones, τη Microsoft να γινεται ο δευτερος μεγαλυτερος ανταγωνιστης στην κινητη.
Η πτωση εχει ξεκινησει προ εναμιση περιπου χρονου. Νεες συσκευες πολυ χαμηλων προδιαγραφων, δυο ναυαρχιδες ντροπη για την παρουσα αγορα, ενα "νεο" λειτουργικο βασισμενο σε μια παλια συνταγη με το μονο νεοτεριστικο οι πινελιες android. 

Η ιστορια αυτης της Microsoft εχει πολλες οψεις. Κλεινει ο,τι εξαγορασε τοσο συντομα ενω η Nokia του παρελθοντος βγαινει ξανα στο προσκηνιο. Ο Νadella, απο την πρωτη μερα εκλογης του επικεφαλης του οργανισμου, ισχυυριζεται πως η μεγαλη "ανασταση" θα ερθει απο το clouding, σαν να προκειται για μια μικρη νεοσυστατη εταιρια που παλευει τα μεγαθηρια της αγορας. Ο οποιος Nadella αποδειχτηκε κατατι χειροτερος απο τον Balmer πλεον.
Μερικα χαρακτηριστικα, απλα, παραδειγματα συνολικης πτωσης της Microsoft: τα Windows 10 ακομα με bugs, το Office γεματο λανθασμενες λειτουργιες, το clouding ακρως προβληματικο σε καθε εφαρμογη του, απο PC εως smartphone, ο browser χανει καθε πρωτοκαθεδρια του πλεον (χρηστικα ηταν παντα χειροτερος, πλεον εχασε το hype, τη συνηθεια), το λειτουργικο μονο σε φτηνα tablets χαμηλης ποιοτητας, καθε μηνα νεες υποσχεσεις, με πλανα 2ετιας το λιγοτερο. 
Η Microsoft εξαφανιζεται μερα με τη μερα απο το χαρτη ενω ο ανταγωνισμος καταντα σχεδον μονοπωλιο πλεον. Σημεια των καιρων.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

και για ποιον λογο ακριβως ειναι προβλημα αυτο; 

 

ποιος απτους big three βασιζει τα εσοδα του στις πωλησεις software, βρισκομαστε στο σωτηριον ετος 2016 χελοου!  :lol:

Ποιος βγάζει λεφτά από software? Μεταξύ άλλων η Apple και η MS. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στις καταστάσεις αποτελεσμάτων χρήσεως που δημοσιεύουν κάθε τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επόμενη μεγάλη δήλωση της Microsoft :

Αποχωρούμε και απο την εξέλιξη του λειτουργικού,  αλλά δεν αποσυρομαστε...  :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται σα να πας επίσκεψη στο σπίτι κάποιου και μετά από λίγη ώρα να σου λέει φεύγω εγώ, κάτσε εσύ άμα θες! :P :D

χαχα επικό σχόλιο!

ακριβεστατο κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σφαλμα της Microsoft ήταν η αγορα της Nokia. Θα μπορουσε να συνεχισει την εξέλιξη του λειτουργικού με περισσοτερους κατασκευαστές αλλα αντι να ζηλέψει την Google , ζήλεψε την Apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάλει το surface phone λοιπόν, το οποίο θα καινοτομήσει τεχνολογικά, θα έχει ωριμάσει το λογισμικό της και θα έχει και APPS λόγω των universal εφαρμογών στα windows 10.

 

 

O ορισμος του wishful thinking .

 

Δυστυχως, οι καταναλωτες εγκαταλειπουν την πλατφορμα και πηγαινουν σε ανωτερες , η ms υποχωρει απο την κατασκευη hw, σε λιγο ακολουθουν και οι developers, οποτε θα ειναι μαλλον μια ουσιαστικα νεκρη πλατφορμα.

 

Τωρα εξηγειται το wishful thinking μερικων.

 Και στο παρελθον τα ιδια εκαναν:

http://www.insomnia.gr/topic/406381-windows-phone-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/page-144?do=findComment&comment=54247465

 

 

Κάτσε να δεις με τα windows 10 και το continuum πόσοι κατασκευαστές θα μπουν στο παιχνίδι....

 

Η αγορά τους διεψευσε και αυτην την στιγμη(6+ μηνες μετα τη διαθεση των windows 10 mobile) δεν μπορεις να αγορασεις κανενα κινητο αλλη μαρκας με windows 10 και continuum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται σα να πας επίσκεψη στο σπίτι κάποιου και μετά από λίγη ώρα να σου λέει φεύγω εγώ, κάτσε εσύ άμα θες! :P :D

 

Ναι.. Αλλά με κομμένο ρεύμα, νερό, τηλέφωνο... και το πιο σημαντικό.. Άδειο ψυγείο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εξηγειται το wishful thinking μερικων.

 Και στο παρελθον τα ιδια εκαναν:

http://www.insomnia.gr/topic/406381-windows-phone-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/page-144?do=findComment&comment=54247465

 

 

 

Η αγορά τους διεψευσε και αυτην την στιγμη(6+ μηνες μετα τη διαθεση των windows 10 mobile) δεν μπορεις να αγορασεις κανενα κινητο αλλη μαρκας με windows 10 και continuum.

Καλή η προσπάθεια σου. Με τιμάει που έψαξες ΟΛΑ τα μηνυματά μου, γιατί ποστάρω συχνά, για να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ για σένα. Ευχαριστώ! :)

 

Acer και hp σε global, καθώς και 2-3 ιαπωνικές μάρκες στην ιαπωνία που ενδιαφέρονται πολύ. Και έχουν ανακοινωθεί και κάποια κινέζικα.

Αλλά είπαμε ακόμη δεν έχει ωριμάσει.

Φαντάζομαι ότι δεν παρακολουθείς τις εξελίξεις στο windows mobile όπως εγώ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο ένα υποτιθέμενο surface phone θα σώσει την παρτίδα. Πρακτικά δηλαδή θα ξαναγυρίσουμε εκεί που ήμασταν πριν 10 χρόνια, ένα τηλέφωνο με πενάκι που θα τρέχει .exe εφαρμογές (εποχές htc p3300 κτλ.). 

 

Φαντάζομαι πολλοί χρήστες θα βλέπαμε με ενδιαφέρον τη λογική έχω τον υπερ-ισχυρό μου υπολογιστή σε διαστάσεις/βάρος κινητού τηλεφώνου που μπορώ ασύρματα να τον συνδέω με ότιδήποτε μπορεί να προβάλει (οθόνη, monitor, projector) ή να λάβει input (ποντίκια, πληκτρολόγια, γραφίδες, κτλ.).

 

H Microsoft έβαλε έναν εξαιρετικό στρατηγικό στόχο (universal apps) αλλά στο δρόμο ξέχασε να...ξεκινήσει (οικοσύστημα και εφαρμογές, οι συσκευές δεν ήταν χάλια από πλευράς hardware δεδομένης της τιμής διαθεσής τους).

 

Μετά την apple (που έχει να καινοτομήσει χρόνια, ίσως από εποχή ipad) και η Microsoft φαίνεται σε σύγχυση.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...