Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Για πες τα μαγαζιά! Εγώ μόνο Leroy και Praktiker ξέρω. Θέλω ποικιλία χρωμάτων και διαστάσεων.

Δελφών με εκαβης (πίσω από κάτι έργα του μετρό, λεωντος σοφός με Βέροιας (λίγο πριν τη φραγκων)

Το πρώτο έχει μεγάλη ποικιλία στο κατάστημα οπότε αν δεν θέλεις γιαλισμα και σου φτάνει το ξυσιμο που κάνουν τα περνεις επιτόπου, το 2ο συνήθως παραγγελνεις και στα φέρνουν τιμήν επόμενη,

Και στα 2μπορεις να πας αρχείο corel για κοπή σε laser

Χρώματα και τα 2 έχουν αρκετά και μέγεθος σου κόβουν ανάλογα τι θα ζητήσεις

Ηράκλειο Κρήτης μένω :P Ελάχιστες επιλογές έχω.Πράκτικερ έχει μέχρι 3mm.Ξέρει κανείς αν στο κόβουν στο πράκτικερ.?

Ρώτα σίγουρα θα βρεις συνήθως τέτοια μαγαζιά φτιάχνουν σταντ για καταστήματα και διάφορα άλλα τέτοια

Να στερεωθεί με μαγνήτες νεοδυμίου παιζει? τι λέτε?

Σε 5mm το έχω κάνει θέλει να κάνεις πατουρα στο πλεξι χώρος να το τρυπησεις πέρα για πέρα και φολιασεις εκεί τι μαγνήτη, εγώ τον στήριξα με διαφανή σιλικόνη
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 5mm το έχω κάνει θέλει να κάνεις πατουρα στο πλεξι χώρος να το τρυπησεις πέρα για πέρα και φολιασεις εκεί τι μαγνήτη, εγώ τον στήριξα με διαφανή σιλικόνη

Εγω το πλεξιγκλας το στερεωσα πανω στην πορτα με πριτσινια και εβαλα στο ενδιαμεσο(μεταξυ πορτας και πλεξι) σιλικονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος.Τελικά κόστισε 4 ευρώ το plexi.Είχα μαγαζί στο δίπλα στενό απο το σπίτι μου και δεν το ήξερα :S

 

Το στερέωσα με 2 thumb screws που είχα στην άκρη απο το κουτί.Θα παραγγείλω άλλα όμως να βάλω άλλα δύο σύντομα.

 

Τρύπησα στο κουτί σε σημεία που δεν φαίνονται σε περίπτωση που θέλω να βάλω το αρχικό καπάκι πίσω.

Με ένα δραπανοκατάβιδο χειρός έγινε η δουλειά και με ένα κατσαβίδι για να λεπτίνω λίγο την τρύπα καθώς και για να την ανοίξω.Το ίδιο και στο plexi glass απλά με άλλη μύτη στο δράπανο.Μετά πέρασα μια σχεδόν ίδίου πάχους βίδα και έστρωσε η τρύπα.

Το plexi το έτριψα μόνος με ένα σφουγγάρι μαλακό και έγινε κομπλέ.

Παρόλα αυτά ίσως βάλω μονοτική ή κάτι καλύτερο στα άκρα μάυρου χρώματος για να δέσει καλύτερα.(ίσως)

 

Επίσης θα καλύψω τις τρύπες/ράγες που κούμπονε το κανονικό πάνελ.

 

Μερικές εικόνες για την διαδικασία και το αποτέλεσμα :)

 

 

 

Work.jpg

 

 

 

 

IMG_20160714_150229.jpg

 

 

 

 

 

IMG_20160714_151130.jpg

 

 

 

Αυτό ανοίγει δρόμο ώστε να φτιάξω κάτι και για την καλύπτρα τροφοδοτικού(κάνα led όπως το Η440 ποιος ξέρει.)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτος! Με βλέπω να σε ακολουθώ..

Να σαι καλα ευχαριστώ,κάντο και συ ¨) Φτηνό και αξίζει.

Βέβαια λίγο ταλεπορία να το βγάζεις σε σχέση με το κανονικό.

Τώρα σκέφτομαι και σα ιδέα να το κάνω πορτάκι όπως του corsair C400 αλλά αντί για χερούλι να έχει μαγνητάκι στο άκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το plexi ειναι πιο ανθεκτικο στις γρατσουνιές που γινονται στα εργοστασιακά πανελ? που με το που το φυσήξεις γρατσουνιέται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος.Τελικά κόστισε 4 ευρώ το plexi.Είχα μαγαζί στο δίπλα στενό απο το σπίτι μου και δεν το ήξερα :S

 

Το στερέωσα με 2 thumb screws που είχα στην άκρη απο το κουτί.Θα παραγγείλω άλλα όμως να βάλω άλλα δύο σύντομα.

 

Τρύπησα στο κουτί σε σημεία που δεν φαίνονται σε περίπτωση που θέλω να βάλω το αρχικό καπάκι πίσω.

Με ένα δραπανοκατάβιδο χειρός έγινε η δουλειά και με ένα κατσαβίδι για να λεπτίνω λίγο την τρύπα καθώς και για να την ανοίξω.Το ίδιο και στο plexi glass απλά με άλλη μύτη στο δράπανο.Μετά πέρασα μια σχεδόν ίδίου πάχους βίδα και έστρωσε η τρύπα.

Το plexi το έτριψα μόνος με ένα σφουγγάρι μαλακό και έγινε κομπλέ.

Παρόλα αυτά ίσως βάλω μονοτική ή κάτι καλύτερο στα άκρα μάυρου χρώματος για να δέσει καλύτερα.(ίσως)

 

Επίσης θα καλύψω τις τρύπες/ράγες που κούμπονε το κανονικό πάνελ.

 

Μερικές εικόνες για την διαδικασία και το αποτέλεσμα :)

 

 

 

Work.jpg

 

 

 

 

IMG_20160714_150229.jpg

 

 

 

 

 

IMG_20160714_151130.jpg

 

 

 

Αυτό ανοίγει δρόμο ώστε να φτιάξω κάτι και για την καλύπτρα τροφοδοτικού(κάνα led όπως το Η440 ποιος ξέρει.)

Ωραιο.Δεν περιμενα τετοιο αποτελεσμα.Πολυ καλο βγηκε.

Φαντάζομαι το plexi ειναι πιο ανθεκτικο στις γρατσουνιές που γινονται στα εργοστασιακά πανελ? που με το που το φυσήξεις γρατσουνιέται?

Το πλεξι γρατζουνιεται και αυτο ευκολα αλλα ισως οχι τοσο ευκολα οσο το εργοστασιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το plexi ειναι πιο ανθεκτικο στις γρατσουνιές που γινονται στα εργοστασιακά πανελ? που με το που το φυσήξεις γρατσουνιέται?

λογικα ναι.Εμενα η nzxt μου εχει στειλει δευτερο πανελ επειδη γρατζουνιοταν και απο αερα.Το εχω στο κουτι του ακομα.

Τωρα αυτο θα δειξει,ελπιζω να ειναι πιο ανθεκτικο.Αλλιως μονοδρονος το tempered.

 

Νυσταγμενος ευχαριστω πολυ για ολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ναι.Εμενα η nzxt μου εχει στειλει δευτερο πανελ επειδη γρατζουνιοταν και απο αερα.Το εχω στο κουτι του ακομα.

Τωρα αυτο θα δειξει,ελπιζω να ειναι πιο ανθεκτικο.Αλλιως μονοδρονος το tempered.

Νυσταγμενος ευχαριστω πολυ για ολα :)

Παρακαλω.Γι'αυτο ειναι τα τεχνολογικα φορουμ ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελφών με εκαβης (πίσω από κάτι έργα του μετρό, λεωντος σοφός με Βέροιας (λίγο πριν τη φραγκων)

Το πρώτο έχει μεγάλη ποικιλία στο κατάστημα οπότε αν δεν θέλεις γιαλισμα και σου φτάνει το ξυσιμο που κάνουν τα περνεις επιτόπου, το 2ο συνήθως παραγγελνεις και στα φέρνουν τιμήν επόμενη,

Και στα 2μπορεις να πας αρχείο corel για κοπή σε laser

Χρώματα και τα 2 έχουν αρκετά και μέγεθος σου κόβουν ανάλογα τι θα ζητήσεις

Ρώτα σίγουρα θα βρεις συνήθως τέτοια μαγαζιά φτιάχνουν σταντ για καταστήματα και διάφορα άλλα τέτοια

Σε 5mm το έχω κάνει θέλει να κάνεις πατουρα στο πλεξι χώρος να το τρυπησεις πέρα για πέρα και φολιασεις εκεί τι μαγνήτη, εγώ τον στήριξα με διαφανή σιλικόνη

Ευχαριστώ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος.Τελικά κόστισε 4 ευρώ το plexi.Είχα μαγαζί στο δίπλα στενό απο το σπίτι μου και δεν το ήξερα :S

 

Το στερέωσα με 2 thumb screws που είχα στην άκρη απο το κουτί.Θα παραγγείλω άλλα όμως να βάλω άλλα δύο σύντομα.

 

Τρύπησα στο κουτί σε σημεία που δεν φαίνονται σε περίπτωση που θέλω να βάλω το αρχικό καπάκι πίσω.

Με ένα δραπανοκατάβιδο χειρός έγινε η δουλειά και με ένα κατσαβίδι για να λεπτίνω λίγο την τρύπα καθώς και για να την ανοίξω.Το ίδιο και στο plexi glass απλά με άλλη μύτη στο δράπανο.Μετά πέρασα μια σχεδόν ίδίου πάχους βίδα και έστρωσε η τρύπα.

Το plexi το έτριψα μόνος με ένα σφουγγάρι μαλακό και έγινε κομπλέ.

Παρόλα αυτά ίσως βάλω μονοτική ή κάτι καλύτερο στα άκρα μάυρου χρώματος για να δέσει καλύτερα.(ίσως)

 

Επίσης θα καλύψω τις τρύπες/ράγες που κούμπονε το κανονικό πάνελ.

 

Μερικές εικόνες για την διαδικασία και το αποτέλεσμα :)

 

 

 

Work.jpg

 

 

 

 

IMG_20160714_150229.jpg

 

 

 

 

 

IMG_20160714_151130.jpg

 

 

 

Αυτό ανοίγει δρόμο ώστε να φτιάξω κάτι και για την καλύπτρα τροφοδοτικού(κάνα led όπως το Η440 ποιος ξέρει.)

Ρε τρελε τι εχεις κανει εκει? Φοβερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τρελε τι εχεις κανει εκει? Φοβερο!!!

Να σε καλά.Και ακόμα έχω το δεύτερο πανελάκι αν θυμάσαι άθικτο στο κουτί απο την nzxt :P

Aλλά ταλεπορία να το βάζεις βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλά.Και ακόμα έχω το δεύτερο πανελάκι αν θυμάσαι άθικτο στο κουτί απο την nzxt :P

Aλλά ταλεπορία να το βάζεις βγάζεις.

Δεν μπορούσε να σου κόψει το ακριλικό ώστε να κανει γωνία, και να κουμπώνει όπως το side panel της nzxt? 

Ερωτηση 2, με τι spray εχεις κανει τις βαφες? Ηθελε τρίψιμο πρώτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...