Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αυτό ακριβώς. Καθόμαστε και συζητάμε για idle και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του λες και δεν παίζουν ρόλο οι συνθήκες περιβάλλοντος,κουτί,airflow κλπ.

Στο δια ταύτα,η H55 είναι ανεπαρκής για τον 8700k .Οριακή θα έλεγα σε στοκ και εντελώς ανίκανη για οποιοδήποτε oc.

Μονή AIO μόνο η H80i GT κάνει σοβαρή δουλειά.Οι υπόλοιπες τσου..

Στα 120 η συγκεκριμένη λόγω push pull είναι επαρκης και στα 92 ευρώ πολύ καλή επιλογή. Η arctic που είπα είναι 240 σε push pull. Δίνει 2 χρόνια εγγύηση ώστε να αντισταθμισει την χαμηλή τιμή με τις καλές επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Αυτό ακριβώς. Καθόμαστε και συζητάμε για idle και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του λες και δεν παίζουν ρόλο οι συνθήκες περιβάλλοντος,κουτί,airflow κλπ.

Στο δια ταύτα,η H55 είναι ανεπαρκής για τον 8700k .Οριακή θα έλεγα σε στοκ και εντελώς ανίκανη για οποιοδήποτε oc.

Μονή AIO μόνο η H80i GT κάνει σοβαρή δουλειά.Οι υπόλοιπες τσου..

Παιδια σας ευχαριστω πολυ. Μιλαμε για αυτή σωστα;

Κ για πειτε μου μια στα ιδια λεφτα αλλα αεροψυξη. Αν βεβαια ειναι καλη λυση ο αερας για αυτο τον επεξεργαστη. 

Επισης το συστημα μου ειναι ολοκληρο σε συνδεσμο στην υπογραφη μου. 

Επεξ/σία από sakis697
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sakis697 είπε

Παιδια σας ευχαριστω πολυ. Μιλαμε για αυτή σωστα;

Κ για πειτε μου μια στα ιδια λεφτα αλλα αεροψυξη. Αν βεβαια ειναι καλη λυση ο αερας για αυτο τον επεξεργαστη. 

Επισης το συστημα μου ειναι ολοκληρο σε συνδεσμο στην υπογραφη μου. 

Αν μείνει stock ο επεξεργαστής δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά. Μείνε με αυτή δεν έχει πρόβλημα και 80αρια να δεις.

 Αν γινόταν εξαρχής η αγορά τότε να το συζητούσαμε αλλά εφόσον την έχεις, βάλε μια παστουλα της προκοπής, φρόντισε γενικά να έχει σωστό airflow το κουτι και τέλος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αν μείνει stock ο επεξεργαστής δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά. Μείνε με αυτή δεν έχει πρόβλημα και 80αρια να δεις.

 Αν γινόταν εξαρχής η αγορά τότε να το συζητούσαμε αλλά εφόσον την έχεις, βάλε μια παστουλα της προκοπής, φρόντισε γενικά να έχει σωστό airflow το κουτι και τέλος.

Στα 5ghz τον έχω! Έβαλα αγγελία ήδη την δικιά μου. Μπας κ πάρω την πιο καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Στα 5ghz τον έχω! Έβαλα αγγελία ήδη την δικιά μου. Μπας κ πάρω την πιο καλή. 

Χαχαχαχαχα ok με έστειλες.

Σε αέρα δες Thermalright macho noctua d14-15 cryorig r1 

Αν και εφόσον χωράνε στο κουτι σου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sakis697 είπε

Στα 5ghz τον έχω! Έβαλα αγγελία ήδη την δικιά μου. Μπας κ πάρω την πιο καλή. 

Για αεροψυξη θα πας σε καποια noctua. Σε υδροψυξη στα κατω απο 100 arctic liquid 240 μετα πας στα 120 και πανω για corsair nzxt που ξεφευγει το πραγμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Heybro είπε

Για αεροψυξη θα πας σε καποια noctua. Σε υδροψυξη στα κατω απο 100 arctic liquid 240 μετα πας στα 120 και πανω για corsair nzxt που ξεφευγει το πραγμα.

Η arctic 120 είναι καλή; ; Γιατί η 240 δεν χωράει στο κουτί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Η arctic 120 είναι καλή; ; Γιατί η 240 δεν χωράει στο κουτί. 

Θα σε καλύψει απόλυτα μπορεί όχι για 1.3volt αλλά μέχρι 1.25 που θα είσαι στα 4.9 είναι άψογη στην τιμή της. 120 push pull 57 ευρώ vfm είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Η arctic 120 είναι καλή; ; Γιατί η 240 δεν χωράει στο κουτί. 

Είναι καλή αλλα όχι καλύτερη απο τις αεροψύξεις που σου έβαλα + περισσότερο θόρυβο.

Το θετικό της είναι ο λιγότερος όγκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά να πας από την H55 στην arctic 120 για το push pull ! 

Πάρε ένα δευτερο fan και κάνε την H55 push pull.Θα κερδίσεις 3-4 βαθμούς το πολύ.

Δεν είναι λύσεις αυτές. Πάρε μια καλή αερόψυκτρα από αυτες που σου πρότεινε ο radiohead και καθάρισες .

Πρόσεχε να χωράει στο κουτι σου.Αν δεν είσαι σίγουρος πες μας κουτί κλπ να σε βοηθήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το corsair 200R έχει https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/Carbide-Series™-200R-Compact-ATX-Case/p/CC-9011023-WW

Και φαίνεται να παίρνει 240 υδρόψυξη. Αερόψυξη μέχρι 165mm.

https://www.anandtech.com/show/6515/corsair-carbide-200r-case-review-how-low-can-you-go

https://www.anandtech.com/show/6515/corsair-carbide-200r-case-review-how-low-can-you-go

6 ώρες πριν, radiohead είπε

Χαχαχαχαχα ok με έστειλες.

Σε αέρα δες Thermalright macho noctua d14-15 cryorig r1 

Αν και εφόσον χωράνε στο κουτι σου.

Μόνο η R1 δεν χωρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Χωραει λες στο πανω μερος; Νομιζω ηθελα να βαλω 2 fan πανω 120αρια και εβαλα μονο ενα γιατι στο δευτερο καπου ζοριστηκα.

 

Push pull εχω και την H55 αν με αυτο εννοουμε οτι εχω 2 fan. Ενα μπροστα και ενα απο πισω. 

Να με συγχωρειται αλλα δεν ξερω και πολυ απο υδροψυκτα πραγματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Push-Pull δεν μπορώ να καταλάβω αν παίρνει. Μήπως βρίσκει στις μνήμες. Ανάλογα με τις μνήμες. Αυτό μπορείς να το δεις.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Φτιαχνω ένα νεο build με i5 8600k τον οποιο θα προσπαθησω αμεσως να τον παω στα 5ghz αλλα εχω το παρακατω διλημμα: 

 https://www.skroutz.gr/s/11924337/Fractal-Design-Celsius-S24.html  που εμφανισιακα ειναι ακριβως αυτο που ψάχνω ή 

https://www.skroutz.gr/s/7881413/Arctic-Liquid-Freezer-240.html?keyphrase=arctic+240.

 Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Arctic έχει 38mm radiator αντι για 31mm και 4 καλουτσικα fans αντί για 2. Επίσης είναι το 60% της τιμής της Fractal. Η αντλία της παει 5000+ rpm αλλά είναι ήσυχη. Της Fractal νομιζω 3000+. Το μονο θετικό της Fractal που βλέπω είναι 8 εκατοστά μακρύτεροι σωλήνες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...