Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η αλλη ενα έχει, αλλά χωρίς λαμπάκια κτλ. Άλλο μειονεκτημα της Arctic είναι οτι δεν έχει fan hub πανω στην αντλία. Μικρο το κακό, αλλά δεν θα ήταν άσχημο να υπάρχει. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8700k σε fractal design define c με oc στα 5.0ghz

Nzxt X62 ή

Corsair h115i Pro ή

Deepcool Captain 240 EX

Ποση διαφορά εχουν στην ψυξη και ποια είναι η πιο αθόρυβη?

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delid; Αν όχι, δεν έχει και πολλή σημασία το ΑΙΟ. :)

https://www.gamersnexus.net/guides/3144-the-best-liquid-coolers-for-cpus-2017-holiday-sales-guide

Δεν έχει την Captain εδώ βέβαια. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων, μάλλον η X62 συνδυάζει καλύτερα ψύξη και ησυχία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια εβδομάδα τώρα την evga clc 280. δεν ειχα ξανα αλλη AIO αλλα ειμαι ευχαριστημενος ως τωρα. εύκολη τοποθέτηση και αλλαγή bracket για AM4.

idle εχω 35 βαθμούς και σε games δεν ξεπερνά τους 48-49. δεν εκανα stress σε full load ακομα.

καπου καπου κανει spikes στα temp. ειναι φυσιολογικο αυτο?

Αυτα στα 1300ρπμ

ερωτηση. πρεπει να αλλαξω κατι στα bios? ευχαριστω προκαταβολικα

Επεξ/σία από vaggos88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, music_lover είπε

8700k σε fractal design define c με oc στα 5.0ghz

Nzxt X62 ή

Corsair h115i Pro ή

Deepcool Captain 240 EX

Ποση διαφορά εχουν στην ψυξη και ποια είναι η πιο αθόρυβη?

Θες και δυνατά static pressure fans ανεξάρτητα ποια θα επιλέξεις καθώς το μπροστινό μέρος του κουτιού είναι σχεδόν κλειστό και πνίγει το airflow. 

Η πιο αθόρυβη είναι η Corsair. 

Η πιο δυνατή είναι η NZXT. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια  θελουμε να βαλουμε σε ενα παλιο κουτακι 2 ανεμεστηρακια το πισω ενα 120μμ και περνει και ενα απο το πλαι αλλα ειναι 100μμ και δεν βρισκω παρα μονο ενα  αυτα σκεφτομουνα πανω κατω σε χρηματα 

https://www.e-shop.gr/scythe-sy1012sl12m-kaze-jyu-slim-100mm-case-fan-p-PER.807964

https://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355

τι λετε αξηζει η να βαλουμε μονο πισω ενα 120μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Physiciant είπε

Μπροστά δεν έχει; Αν έχει μπροστά θα έλεγα να βάλεις μόνο ένα πίσω της Arctic

https://www.skroutz.gr/s/4240116/Arctic-F12-PWM-PST.html

Οχι δεν εχει μπροστα ειναι παλιο το κουτι αρα παμε για ενα πισω ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες στο πλάι είναι 100mm εννοείς ότι διάβασες στα specs του κουτιού ότι παίρνει 100mm fan ή μέτρησες τις τρύπες για τις βίδες και είναι 100mm; Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μπαίνει 120mm fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Όταν λες στο πλάι είναι 100mm εννοείς ότι διάβασες στα specs του κουτιού ότι παίρνει 100mm fan ή μέτρησες τις τρύπες για τις βίδες και είναι 100mm; Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μπαίνει 120mm fan.

Μετρησα διαγωνια τις τρυπες επησεις αφου μπηκα σε αυτο το τρυπακι αν μπορεις πες μου σε παρακαλω πως μπορω να συνδεσω  σε εμενα δυο 120μμ και να τα ρυθμισω που η μιτρικη μου δεν βγαζει pwm υπαρχει καποιος τροπος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριζόντια ή κάθετα μετράμε, όχι διαγώνια. 105mm απόσταση στις τρύπες είναι για 120mm fan. Για το δεύτερο που ρωτάς αν μπορείς να μου πεις ποια είναι η μητρική. Δεν χρειάζεται να βγάζει PWM, γίνεται και με DC. Στην τελική σε όλες τις μητρικές της τελευταίας δεκαετίας το CPU fan header είναι PWM, οπότε με ένα τριπλό splitter μπορείς να βάλεις τρεις ίδιους ανεμιστήρες, μπροστά, πίσω και στο CPU cooler. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Οριζόντια ή κάθετα μετράμε, όχι διαγώνια. 105mm απόσταση στις τρύπες είναι για 120mm fan. Για το δεύτερο που ρωτάς αν μπορείς να μου πεις ποια είναι η μητρική. Δεν χρειάζεται να βγάζει PWM, γίνεται και με DC. Στην τελική σε όλες τις μητρικές της τελευταίας δεκαετίας το CPU fan header είναι PWM, οπότε με ένα τριπλό splitter μπορείς να βάλεις τρεις ίδιους ανεμιστήρες, μπροστά, πίσω και στο CPU cooler. 

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες  δεν το γνωριζα  επισεις η μιτρικη μου ειναι αυτη https://www.asus.com/Motherboards/P8H61M_LE_R20/ κατα 99% ειμαι σιγουρος πως εχει ενα 3πιν και ενα 4πιν για cpu κουτι εχω το aerocool qs240 το οποιο εχει πισω εναν 120μμ και θα ηθελα να βαλω και 2 μπροστα να ριθμυζωντε για το θορυβο το πισω δεν νομιζω να γινεται που εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 5 ετής εγγύση των nzxt,corsair και evga είναι μεγάλο θέμα πάντως, έχω δει 1 χρόνο,2 χρόνια,3 χρόνια σε άλλες αλλά 5 χρόνια είναι μια πολύ καλή προσφορά για να την αρνηθείς. Οι deepcool και Be Quiet! απο την άλλη είναι στα 3 έτη που δεν είναι άσχημα. Οι coolermaster στα 2 έτη όπως και οι Thermaltake και Arctic. Για υδρόψυξη μιλάω.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...