Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 Πηρα 2 NF-A14 PWM για το κουτι μου. ΟΚ 27 Ε, αλλα καλωδιακια, Υ connect, προεκτασης μικρη μεγαλη, antvibration stick washers, ποιοτητα noctua, 6 χρονια εγκυηση. Απο θορυβο, δεν ακουγιεται τιποτα

 Για cpu cooler, ζητησα την γνωμη τους για επιλλογη καταλληλης για το συστημα μου. Αφου ρωτησαν ποια cpu, m/b, ram χρισημοποιω, μου συστησαν την καταλληλη (οχι την ακριβοτερη) ΝΗ-D15S. Μου εστειλαν και εξτρα κλιπσακια για δευτερο ανεμιστηρα, χωρις χωρις χρεωση (ουτε ταχυδρομικα)

Κορυφαιοι και στην εξυπηρετιση πελατων. Για ολα αυτα δεν βρισκω ακριβα τα προιοντα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω στο fractal define 7, 2 Arctic P14 για intake και αλλον ένα τετοιο για outtake. Επειδή είναι static pressure έχει νόημα για μπροστα, μιας και το κουτί είναι περιορισμένο αλλά για έξοδο θα ήθελα κάτι ποιο κατάλληλο. Τι έχετε να προτείνετε. Θέλω καλό ariflow με συμπαθητικο θορυβο.

On 22/12/2023 at 10:29, Chris2756 said:

 Πηρα 2 NF-A14 PWM για το κουτι μου. ΟΚ 27 Ε, αλλα καλωδιακια, Υ connect, προεκτασης μικρη μεγαλη, antvibration stick washers, ποιοτητα noctua, 6 χρονια εγκυηση. Απο θορυβο, δεν ακουγιεται τιποτα

 Για cpu cooler, ζητησα την γνωμη τους για επιλλογη καταλληλης για το συστημα μου. Αφου ρωτησαν ποια cpu, m/b, ram χρισημοποιω, μου συστησαν την καταλληλη (οχι την ακριβοτερη) ΝΗ-D15S. Μου εστειλαν και εξτρα κλιπσακια για δευτερο ανεμιστηρα, χωρις χωρις χρεωση (ουτε ταχυδρομικα)

Κορυφαιοι και στην εξυπηρετιση πελατων. Για ολα αυτα δεν βρισκω ακριβα τα προιοντα τους

Η νοκτουα ειναι γνωστή για την ποιότητα της και η D15 παραμένει η καλύτερη. Οι ανεμιστήρες τους ωστόσο θεωρούνται πλέον παρωχημένοι και ειδικά για τα λεφτά που ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Psyber είπε

Η νοκτουα ειναι γνωστή για την ποιότητα της και η D15 παραμένει η καλύτερη

 Για να το λες, κατι θα ξερεις! Στην περιπτωση μου η D15 εβρισκε στις μνημες, οποτε καλως μου συστησαν την D15S.  

 Αν θελεις, μπορεις να αναφερεις γιατι οι ανεμιστηρες κουτιου, ειναι παρωχημενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Chris2756 Είναι αρκετά παλιό design και θα έπρεπε εδώ και καιρό η noctua να τους αντικαταστήσει. Πλέον τους ανταγωνίζονται ανεμιστήρες όπως της Arctic που κοστίζουν κάτω από 10 ευρώ. Σε επιλογή αεροψυκτρας πάντως έκανες την καλύτερη επιλογή. Εκτός του ότι είναι αρκετός ο ένας ανεμιστήρας, η d15s είναι offset , πράγμα που της δίνει καλή απόσταση από τη gpu. Αυτό που θεωρώ αξεπέραστο στη νοκτουα είναι ο ασφαλής τρόπος εγκατάστασης.

Ο A15 πάντως που δίνει η ψυκτρα είναι πολύ καλός και κάποιοι λένε ότι είναι πιο αθόρυβος από τον Α14, παρά το γεγονός ότι τα ηλεκτρικά τους χαρακτηριστικά είναι ίδια.  Φαίνεται ότι παίζει ρόλο και το σασί τους στην παραγωγή του θορύβου. Όπως και να έχει έκανες πολύ καλές επιλογές, απλά λέω ότι βάσει κυρίως reviews, πλέον υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

 

Ψάξε στο youtube το κανάλι hardware busters. Ο Άρης κάνει καταπληκτική δουλειά μεταξύ άλλων και στην αξιολόγηση ανεμιστήρων.

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστω για τα infos. Εγω εβαλα εναν εξτρα Α-15 στην ψυκτρα και δυο Α-14 στο κουτι μαζυ με δυο προεγκατεστημενους silent wings 3. Για να ειμαι ειληκρινης, δεν γνωριζω τι λενε οι μετρησεις, με το ματι και το αυτι δεν βλεπω διαφορα. Δοκιμασα Α-14 στην ψυκτρα ακουγεται καποιος ελαφρυς θορυβος, στο κουτι οχι. Ισως παιζει ρολο και το διαφορετικο σχημα.

 Δεν αμφυβαλλω, μπορει να υπαρχουν εξ ισου καλες η και καλυτερες ψυκτρες/ανεμιστηρες απο noctua.Tην προτιμω σαν μαρκα για την πολυχρονη ποιοτικη παρουσια της στον χωρο, τα εξαρτηματακια που παρεχει στην συσκευασια, τα 6 χρονια εγυηση και την υποστηριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Psyber είπε

@Chris2756 Είναι αρκετά παλιό design και θα έπρεπε εδώ και καιρό η noctua να τους αντικαταστήσει. Πλέον τους ανταγωνίζονται ανεμιστήρες όπως της Arctic που κοστίζουν κάτω από 10 ευρώ. Σε επιλογή αεροψυκτρας πάντως έκανες την καλύτερη επιλογή. Εκτός του ότι είναι αρκετός ο ένας ανεμιστήρας, η d15s είναι offset , πράγμα που της δίνει καλή απόσταση από τη gpu. Αυτό που θεωρώ αξεπέραστο στη νοκτουα είναι ο ασφαλής τρόπος εγκατάστασης.

Ο A15 πάντως που δίνει η ψυκτρα είναι πολύ καλός και κάποιοι λένε ότι είναι πιο αθόρυβος από τον Α14, παρά το γεγονός ότι τα ηλεκτρικά τους χαρακτηριστικά είναι ίδια.  Φαίνεται ότι παίζει ρόλο και το σασί τους στην παραγωγή του θορύβου. Όπως και να έχει έκανες πολύ καλές επιλογές, απλά λέω ότι βάσει κυρίως reviews, πλέον υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

 

Ψάξε στο youtube το κανάλι hardware busters. Ο Άρης κάνει καταπληκτική δουλειά μεταξύ άλλων και στην αξιολόγηση ανεμιστήρων.

οι Noctua ρίχνουν πολύ περισσότερο αέρα μέσα στο κουτί και διώχνουν περισσότερο αέρα από τους P14 της Artic,οι P14 έχουν καλύτερο static pressure για μέσα στο κουτί αν τους χρειάζεσαι στοχευμένα για να ψυχεις μνήμες και κάρτα.Δοκιμασμενοι και οι 2 και όχι αερολογιες των βίντεο.Σε 4 διαφορετικά κουτιά καινούργια γεμάτα από τους συγκεντρωμένους FAN, φυσικά με πολύ περισσότερο θόρυβο από τους Artic.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε περιπτώσεις περιορισμένου airflow λόγω κλειστού μπροστινού πάνελ καλό είναι να έχει static pressure ο ανεμιστήρας. Για το ένα τρίτο της τιμής οι p14 είναι εξαιρετικοί. Με αφορμή αυτό που λες ωστόσο θα δοκιμάσω να βάλω τον a15 πίσω για να εξάγει τον αέρα.

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2024 at 10:37, Chris2756 said:

  Ευχαριστω για τα infos. Εγω εβαλα εναν εξτρα Α-15 στην ψυκτρα και δυο Α-14 στο κουτι μαζυ με δυο προεγκατεστημενους silent wings 3. Για να ειμαι ειληκρινης, δεν γνωριζω τι λενε οι μετρησεις, με το ματι και το αυτι δεν βλεπω διαφορα. Δοκιμασα Α-14 στην ψυκτρα ακουγεται καποιος ελαφρυς θορυβος, στο κουτι οχι. Ισως παιζει ρολο και το διαφορετικο σχημα.

 Δεν αμφυβαλλω, μπορει να υπαρχουν εξ ισου καλες η και καλυτερες ψυκτρες/ανεμιστηρες απο noctua.Tην προτιμω σαν μαρκα για την πολυχρονη ποιοτικη παρουσια της στον χωρο, τα εξαρτηματακια που παρεχει στην συσκευασια, τα 6 χρονια εγυηση και την υποστηριξη

Το στρογγυλο σχήμα του Α15 ταιριάζει καλύτερα στην ψύκτρα και νομίζω ότι το σχήμα παίζει ρόλο ως προς τον θύρυβο (καλύτερος θόρυβος στον Α15. Εγώ όταν είχα τη d15,τη δούλευα με ένα ανεμιστήρα και ο θόρυβος πέρα από καλός ήταν και σχετικά ευχάριστος όταν ανέβαιναν οι στροφές. Σε κουτί δεν τον έχω βάλει αλλά θα μπει πίσω για έξοδο και θα σου πω.

 

Ως προς το αν υπάρχουν καλύτερες σε τελικές επιδόσεις από τις ναυαρχίδες της Noctua, μαλλον διαφωνώ. Ακόμα  και ψύκτρες που κυκλοφόρησαν πρόσφατα έστω και λιγάκι υστερούν. Και ας ειναι τόσα χρόνια στην αγορά, και ας έχει μόνο(...) 6 heatpipes. Και προσωπικά τη θεωρώ και την πιο όμορφη. Ειδικά οι καινούριες BeQuiet! προσδίδουν έναν όγκο που δε μου αρέσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H αληθεια ειναι πως η  D15S, δεν χρειαζεται δευτερο ανεμιστηρα, στην περιπτωση μου τουλαχιστον. Με τις δουλειες που κανω δεν ζοριζω καθολου τον επεξεργαστη και οι θιερμοκρασιες ειναι χαμηλες. Ειναι και το κουτι ευρυχωρο με καλο air flow. 

Νew PC.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2024 at 11:33, ICE-T said:

οι Noctua ρίχνουν πολύ περισσότερο αέρα μέσα στο κουτί και διώχνουν περισσότερο αέρα από τους P14 της Artic,οι P14 έχουν καλύτερο static pressure για μέσα στο κουτί αν τους χρειάζεσαι στοχευμένα για να ψυχεις μνήμες και κάρτα.Δοκιμασμενοι και οι 2 και όχι αερολογιες των βίντεο.Σε 4 διαφορετικά κουτιά καινούργια γεμάτα από τους συγκεντρωμένους FAN, φυσικά με πολύ περισσότερο θόρυβο από τους Artic.

Έβαλα πίσω τον ένα Noctua A15, που έρχεται με τη D15 και ο θόρυβος του είναι πολύ καλός. Ως προς θερμοκρασίες δε μπορώ με ασφάλεια να εκφέρω άποψη. Προς το παρόν μπροστά κρατάω τα p14 της Arctic. Έχω αυτά λόγω σχετικά περιορισμένου κουτιού ως προς το ariflow (Fractal Define 7). Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Psyber είπε

Έβαλα πίσω τον ένα Noctua A15, που έρχεται με τη D15 και ο θόρυβος του είναι πολύ καλός. Ως προς θερμοκρασίες δε μπορώ με ασφάλεια να εκφέρω άποψη. Προς το παρόν μπροστά κρατάω τα p14 της Arctic. Έχω αυτά λόγω σχετικά περιορισμένου κουτιού ως προς το ariflow (Fractal Define 7). Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

δυστυχως το κουτι δεν βοηθαει για παραπανω πραγματα,συνηθως βαζουν αλλο ενα ανεμιστηρα πανω απο την D15 στο πανω μερος του κουτιου αλλα δεν ξερω αν βοηθησει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...