Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

GAMMAXX 400 V2(Blue)

02.jpg.c8f5c5dcce23b6296a64c887dbac6984.jpg

Λοιπον η ψυκτρα μπηκε σε AM4 με B550 & 3600XT ο οποιος ειναι στα 95watt.

Σε cinebench23 ο επεξεργαστης εφτασε μαξ θερμοκρασια τους 78,5 βαθμους με παστα mx-4

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι ειναι μια ψυκτρα vfm και την προτεινω στους κατοχους των 5600x & 5600g γιατι θα τους καλυψει , αντιθετα δεν θα την προτεινα σε καποιον κατοχο του 5800x ασχετα που αναφερεται σε TDP των 180watt

Θα ηθελα καποια στιγμη να τη δοκιμασω και με εναν πχ Arctic ανεμιστηρα 120αρη ή και με εναν ακομη καλυτερο

Στα 30 ευρω που βρισκεται η τιμη της δεν εχει αντιπαλο

https://www.skroutz.gr/s/21894218/Deepcool-Gammaxx-400-V2-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-AM4-AM3-AM3-Μπλε.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, triplex1 είπε

GAMMAXX 400 V2(Blue)

02.jpg.c8f5c5dcce23b6296a64c887dbac6984.jpg

Λοιπον η ψυκτρα μπηκε σε AM4 με B550 & 3600XT ο οποιος ειναι στα 95watt.

Σε cinebench23 ο επεξεργαστης εφτασε μαξ θερμοκρασια τους 78,5 βαθμους με παστα mx-4

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι ειναι μια ψυκτρα vfm και την προτεινω στους κατοχους των 5600x & 5600g γιατι θα τους καλυψει , αντιθετα δεν θα την προτεινα σε καποιον κατοχο του 5800x ασχετα που αναφερεται σε TDP των 180watt

Θα ηθελα καποια στιγμη να τη δοκιμασω και με εναν πχ Arctic ανεμιστηρα 120αρη ή και με εναν ακομη καλυτερο

Στα 30 ευρω που βρισκεται η τιμη της δεν εχει αντιπαλο

https://www.skroutz.gr/s/21894218/Deepcool-Gammaxx-400-V2-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-AM4-AM3-AM3-Μπλε.html

Την έχω κάνα δυο χρονάκια στον 3600. Για τα λεφτά της όντως είναι μια χαρά με καλές θερμοκρασίες και μ' άρεσε και το μπλε led που φωτίζει το κουτί, αλλά θα την ήθελα πιο αθόρυβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Liakos10 είπε

Την έχω κάνα δυο χρονάκια στον 3600. Για τα λεφτά της όντως είναι μια χαρά με καλές θερμοκρασίες και μ' άρεσε και το μπλε led που φωτίζει το κουτί, αλλά θα την ήθελα πιο αθόρυβη.

Προσωπικα δεν ακουσα καθολου θορυβο που την τεσταρα και πηγε και μεχρι τις 1610 στροφες , το δε μπλε led καθολου ενοχλητικο δεν το βρηκα.

Μαλλον πρεπει να κοιταξεις το case που εχεις για τον θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, triplex1 είπε

GAMMAXX 400 V2(Blue)

Λοιπον η ψυκτρα μπηκε σε AM4 με B550 & 3600XT ο οποιος ειναι στα 95watt.

Σε cinebench23 ο επεξεργαστης εφτασε μαξ θερμοκρασια τους 78,5 βαθμους με παστα mx-4

 

δοκιμαστηκε και με εναν ανεμιστηρα της Thermalright TL-C12L ο οποιος ειναι στις 1500 στροφες.

Σε Cinebench23  με τον Thermalright εφτασε στους 76,5 βαθμους , 2 βαθμους πιο κατω και με λιγοτερες στροφες

deepcool2.jpg.61d429eb66cac016b6cf6f0ed9122c8d.jpg

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μετραμε θερμοκρασιες παντα μετραμε τη Δ τιμη δηλαδη η θερμοκρασια του επεξεργαστη μειον την θερμοκρασια του δωματιου.

Αν μετρησες τη GAMMAXX 78.5 κ στο δωματιο ειχες 28 τοτε η Δ ειναι 50.5

Οταν μετρησες την Thermalright 76.5 κ στο δωματιο ειχες 27 τοτε η Δ ειναι 49.5 

Αρα 1 βαθμο διαφορα πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Οταν μετραμε θερμοκρασιες παντα μετραμε τη Δ τιμη δηλαδη η θερμοκρασια του επεξεργαστη μειον την θερμοκρασια του δωματιου.

Αν μετρησες τη GAMMAXX 78.5 κ στο δωματιο ειχες 28 τοτε η Δ ειναι 50.5

Οταν μετρησες την Thermalright 76.5 κ στο δωματιο ειχες 27 τοτε η Δ ειναι 49.5 

Αρα 1 βαθμο διαφορα πχ. 

ναι αλλαξαμε και δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα χρησιμοποιω την Msi mag core liquid 240r σε έναν ryzen 5 5600x εδώ και 4 μήνες και ξαφνικά είδα τις θερμοκρασίες να εκτοξεύονται στους 95-100 βαθμούς έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα αρκετές κακές κριτικές για την συγκεκριμένη ψυκτρα καθώς και το ότι είναι ελλατωματικη. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι αρχάριος και δεν γνωρίζω. Τι πρέπει να κάνω για να τσεκαρω ότι φταίει η ψυκτρα? Χρειάζεται ολόκληρη αλλαγή η αρκεί να αλλάξω το υγρό. Επίσης ακούω έναν μικρό θόρυβο από το ψυγείο σαν να κοπάνανε μικρά σιδεράκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Filiplouis είπε

Καλησπέρα χρησιμοποιω την Msi mag core liquid 240r σε έναν ryzen 5 5600x εδώ και 4 μήνες και ξαφνικά είδα τις θερμοκρασίες να εκτοξεύονται στους 95-100 βαθμούς έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα αρκετές κακές κριτικές για την συγκεκριμένη ψυκτρα καθώς και το ότι είναι ελλατωματικη. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι αρχάριος και δεν γνωρίζω. Τι πρέπει να κάνω για να τσεκαρω ότι φταίει η ψυκτρα? Χρειάζεται ολόκληρη αλλαγή η αρκεί να αλλάξω το υγρό. Επίσης ακούω έναν μικρό θόρυβο από το ψυγείο σαν να κοπάνανε μικρά σιδεράκια 

εφόσον έχει εγγύηση,

καταγράφεις τις θερμοκρασίες, αν θες βγάλε βίντεο με το κινητό ή screeshots με τις θερμοκρασίες,  και βγάλε βίντεο με τον θόρυβο που ακούς,

μετά την ξεμοντάρεις, την πακετάρεις, την επιστρέφεις και ζητάς να σου δώσουν άλλη, ή πιστωτικό για να αγοράσεις άλλη AIO ή αερόψυκτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, duffyduck είπε

εφόσον έχει εγγύηση,

καταγράφεις τις θερμοκρασίες, αν θες βγάλε βίντεο με το κινητό ή screeshots με τις θερμοκρασίες,  και βγάλε βίντεο με τον θόρυβο που ακούς,

μετά την ξεμοντάρεις, την πακετάρεις, την επιστρέφεις και ζητάς να σου δώσουν άλλη, ή πιστωτικό για να αγοράσεις άλλη AIO ή αερόψυκτρα.

Εντάξει ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια μήπως μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας καθως καθάριζα μια μητρική am4+ msi tomahawk έφτασα στο σημείο του επεξεργαστή ειχε παστες γυρω γυρω και άρχισα να καθαρίζω.. σκέφτηκα να βγαλω το cover της cpu πρώτη μου φορά γιατι ειδα ηταν λιγο λερωμένο απο αχνες παστες να δω απο κατω τι παίζει..και εσπασα καταλάθος κάποια αφτακια απο το cover που εχει για να κουμπώνει σφηχτα πάνω στο socket...με λιγα λογια...δεν κουνιέται ουτε βγαίνει αν την γυρίσω ανάποδα απλα μου φαίνεται οτι ψηλό κουνιέται..και εχω απορία πρεπει να ειναι σφηχτα πανω κουμπωμενο;μηπως δεν θα κανει καλή επαφή ο επεξεργαστής και θα εχω πρόβλημα;και πως θα καταλάβω οτι θα εχω πρόβλημα;δεν θα ανοίγει το pc?η στην λειτουργία πανω θα κρεμάει το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω για άλλη μια φορά στη βοήθειά σας. Εδώ και λίγους μήνες όταν παίζω, η CPU ανεβάζει κάτι ξεγυρισμένα 95άρια και μένει εκεί καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Idle είναι γύρω στα 70 που πάλι μου φαίνεται ψηλό. Η GPU σε idle 55, με φόρτο 65. Θερμοκρασία δωματίου είναι 20-23 βαθμοί. Επισυνάπτω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή και τα metrics σε idle και στην τσίτα.

Να σημειώσω εδώ ότι είχα 3 fans που βλέπετε στο build (δύο in, ένα out) αλλά το ένα in χάλασε και το έβγαλα, οπότε φαντάζομαι έπαιξε κι αυτό το ρόλο του.

Θα ήθελα να μου πείτε πώς να προχωρήσω γιατί δεν έχω ιδέα. Δεν σκοπεύω να κάνω κανενός είδους overclocking ή κάτι τέτοιο, θέλω απλά να μην φτάνει το pc σε σημείο βρασμού κάθε φορά που παίζω. Αν πάρω άλλα δυο ίδια fans και βάλω ένα in και ένα out θα βοηθήσει; Να πάρω κάποιο άλλο πιο δυνατό; Μπορώ να δώσω 100-130€ πάνω κάτω γι΄αυτό το σκοπό.

Αν είναι θέμα thermal paste δεν ξέρω πού και πώς μπαίνει αλλά φυσικά αν είναι να βάλω τα fans ή οτιδήποτε, θα ζητήσω να βάλουν κι απ' αυτή. Είμαι Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

EKRIXI.jpg

IDLE.jpg

SYSTEM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wintrow είπε

θέλω απλά να μην φτάνει το pc σε σημείο βρασμού κάθε φορά που παίζω

Παράγγειλε αυτή την ψύκτρα για τον επεξεργαστή και έναν ακόμα ίδιο ανεμιστήρα με αυτούς που έχεις και πήγαινε να σου τα βάλουνε με δική τους πάστα.

2 ανεμιστήρες εισαγωγής χρειάζεσαι μπροστά και ένα εξαγωγής πίσω. Ούτε περισσότερους ούτε λιγότερους στην περίπτωσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...