Προς το περιεχόμενο

BIOS Update


kwsths09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Λοιπονννν

Θελησα πριν απο κατι μερες να κανω overclock τον υπολογιστη μου. Τον ανοιξα, τον καθαρισα και οταν πηγα να ανοιξω τα BIOS δεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι ο κερσορας του ποντικιου μεταφερεται συνεχως στο πανω αριστερο ακρο της οθονης, αρα δεν μπορω να το μετακινησω και οταν χρησιμοποιω το πληκτρολογιο μου δεν γινεται τιποτα

Εψαξα λοιπον τι μπορει να φταιει και βρηκα αρκετους να προτεινουν σε ατομα με παρομοιο προβλημα νακανουν update τα BIOS. Πηγα λοιπον στους drivers της μητρικης μου https://www.asus.com/Motherboards/Z87K/HelpDesk_Download/ και κατεβασα απο τα BIOS το δευτερο αρχειο (windows 10) που λεει πως ειναι updater και οταν παταω εκτελεση λεει "
This tool is for BIOS update to support new Intel 4th Gen Core Processors. Please ensure that the Intel Management Engine Interface driver is properly installed before using this tool"
 

Κατεβασα λοιπον το Intel® Management Engine Interface απο την κατηγορια "utilities" αλλα και παλι εμφανιζεται το ιδιο μηνυμα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες άσους, προσωπικά κάνω απντειτ μέσω ΒΙΟS - Ez utitity , με την χρήση γιου ες μπι.

 

Το θέμα είναι άλλο - σε εσένα δεν μπαίνει καν bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα σε μητρική Asus. Δεν το έκανε κάθε φορά, και δεν θυμάμαι αν λύθηκε μόνο του ή αν έκανα κάτι, αλλά μια εύκολη λύση είναι να βγάλεις το ποντίκι από την μπρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το σύστημά σου?

 

Το update στο BIOS να το κάνεις μέσα από το BIOS. Συμβουλέψου το manual της μητρική σου.

Το συστημα μου ειναι αυτο στην υπογραφη μου

 

 

Και εμένα μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα σε μητρική Asus. Δεν το έκανε κάθε φορά, και δεν θυμάμαι αν λύθηκε μόνο του ή αν έκανα κάτι, αλλά μια εύκολη λύση είναι να βγάλεις το ποντίκι από την μπρίζα.

Να το αποσυνδεσω και μετα τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χρησιμοποιήσεις το πληκρολόγιο...

 

Το προσπαθησα και ουτε αυτο δουλευει

Στις περισσότερες άσους, προσωπικά κάνω απντειτ μέσω ΒΙΟS - Ez utitity , με την χρήση γιου ες μπι.

 

Το θέμα είναι άλλο - σε εσένα δεν μπαίνει καν bios;

 

Μπαινει στα bios αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω ουτε ποντικι ουτε πληκτρολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δοκίμασε να αλλάξεις θήρα usb αν το βάζεις σε θήρα usb3 βάλτο σε usb 2 αν δε λειτουργήσει τίποτα κανε επαναφορά το bios.

Πως τα κανω επαναφορα; Θα επηρεασει τα αρχεια μου ή μεμονωμενα τα bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το bios θα επηρεαστεί άπλα βγάζεις από το ρεύμα τον υπολογιστή και αφαιρείς την μπαταριά από την μητρική για περίπου 10 λεπτά.

Εβγαλα την μπαταρια και αφησα την μητρικη για 10 λεπτα και μετα οταν το ξανανοιξα δουλεψε κανονικα

Σε ευχαριστω πολυ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι normal αυτο το μηνημα που μου εβγαλε στο τελος μετα το update της mobo της υπογραφης μου?

Παντως μολης πατησα F1 με εβαλε στα bios με τη καινουρια εκδοση και μπηκα κανονικα στα windows ολα δουλευαν καλα.

 

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως μου ζηταει να κανω set σε raid mode? :/

Πρωτη φορα κανω update στα bios και δε ξερω τιποτα γι αυτο ρωταω εσας 

post-391493-0-91576400-1465007102_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια βοηθεια.Θελω να αναβαθμισω το Bios της μητρικης μου ειναι η asus p5wd2 premium..εχω κατεβασει την καινουρια εκδοση και ειναι σε αρχειο rom.δεν μπορω να κανω τιποτα.εχω κανει bootable usb stick και οταν ξεκιναω να κανω την ενημερωση του Bios κολλαω στο πως να γραψω το ονομα του αρχειου για να το εκτελεσει..εχω περασει ποσες ωρες ψαχνωντας αλλα δεν εχω βρει καμμια λυση..δεν ξερω τι αλλο να κανω..παρακαλω τη βοηθεια σας..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...