Προς το περιεχόμενο

Ανάσταση white Macbook 1.1 (A1181) - 2006


tsoump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα macbook του 2006 στα 1.83Gh με μέγιστη μνήμη στα 2GB. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Μακ και δεν αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τη λογική της. Είδα ότι δεν μπορώ να αυξήσω περαιτέρω τη RAM και η παρουσία ενός SSD δίσκου θα είναι κάπως περιττή. Τρέχει την 10.6.8 έκδοση. Αυτός είναι ο υπολογιστής:  http://www.everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook_1.83.html

 

Παρ' όλα αυτά η συμπεριφορά του υπολογιστή είναι κάτω του μετρίου. Τα βίντεο στο youtube κρασάρουν, οι λειτουργίες στον browser είναι δυσκοίλιες και οι δουλειές σε ένα word είναι κάπως εκνευριστικές.

 

Στο δια ταυτα, αυτό που επιθυμώ είναι να μπορώ να κάνω δουλειά στο word και excel (ιδανικά του 2016 που είναι πιο κοντά στις δυνατότητες με τα office των windows), βασική λειτουργία στον browser και ικανοποιητική προβολή βίντεο στο youtube.  Τέλος, επιθυμώ να βάλω μια φθηνή μπαταρία από ελλάδα.

 

Τα μόνα που κατάφερα να κάνω είναι να τον ανοίξω, να τον καθαρίσω και να αλάξω τη thermal paste.

 

Και ρωτώ τα εξής:

1.  Ποια φθηνή μπαταρία προτείνεται από ελλάδα ; (http://www.computron.gr/battery-apple-macbook-13-a1181-ma472-ma472-a-ma701-a-mb063-a-mb404-a-series-sku-1470.html#product_tabs_additional_tabbed )

2. Υπάρχει ουσία για αναβάθμιση σε SSD;

3. Υπάρχει λόγος να γίνει format ή διορθώνεται με κάποιες εφαρμογές "καθαρισμού" ;

4. Τα lag στα βίντεο ευθύνονται πιθανά σε κάποια έλλειψη driver; Που πρέπει να κοιτάξω;

5.  Υπάρχει δυνατότητα να εγκαταστήσω τα office 2016 ;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ανυπομονώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή προτείνεις να φύγω από το MacOS; (Δε με βρίσκεις διάφωνο- άλλωστε δεν τον συμπαθώ και πολύ)

Drivers και συμβατότητες θα παίξουν ρόλο φυσικά, έτσι; Γνωρίζεις εάν υπάρχει πρόβλημα με τα windows στα Mac ;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμση ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 32bit Windows ή κάποια διανομή Linux δεν θα έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα μπορεί να είναι στο Windows καποια drivers αλλα τα βρίσκεις στο internet ψάχνοντας για bootcamp, αν και δε νομίζω το συγκεκριμένο μοντέλο να έχει κάτι το ιδιατερο σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή προτείνεις να φύγω από το MacOS; (Δε με βρίσκεις διάφωνο- άλλωστε δεν τον συμπαθώ και πολύ)

Drivers και συμβατότητες θα παίξουν ρόλο φυσικά, έτσι; Γνωρίζεις εάν υπάρχει πρόβλημα με τα windows στα Mac ;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμση ανταπόκριση.

Θα εχεις πιο συγχρονο λειτουργικο, πιο συγχρονους drivers και θα εκμεταλλευεται καλυτερο το hardware. Θα μπορεις πιο ανετα να παιζεις 1080p videos κλπ.

 

Eπισης, θα μπορεις να βαλεις το τελευταιο office (2016) κατι που δεν μπορεις να κανεις με το mac os 10.6 που ειναι η τελευταια εκδοση που τρεχει το λαπτοπ σου.

 

Απλα διαβασε λιγο περι bootcamp για να δεις πως θα βαλεις windows. Καλυτερα βεβαια να ψαχτεις να βαλεις ταwindows σαν μοναδικο λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες βέβαια πριν βάλεις τα windows με bootcamp (κι αφού πάρεις τον SSD), να κάνεις μία καθαρή εγκατάσταση στο mac os 10.6 και να δεις πώς θα πηγαίνει. Περί office, όπως στα πε ο φίλτατος haHA. Και πάλι όμως, μπορείς να βάλεις το office 2008 για mac. 

 

Από εκεί κ πέρα, προσωπικά, ακόμα δεν μπορώ να δουλέψω ούτε και στο office 2016 for mac. Μπαίνω windows (bootcamp). Δεν ξέρω γιατί το office for mac είναι ΤΟΣΟ χάλια από άποψη ταχύτητας σε σχέση με windows (προσωπική άποψη πάντα και μιλώντας για το δικό μου μηχάνημα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς την εγκατασταση του Windows οπως θα έκανες σε κάθε laptop. Κρατάς το alt πατημένο κατα την εκκίνηση και επιλέγεις το μέσο από όπου θα γίνει εγκατασταση του Windows. Αν έχεις το dvd του snow leopard ή κάποιο installation dvd που ήρθε με τον υπολογιστή εκεί θα βρεις ένα φάκελο bootcamp, με τα drivers για Windows αν και ξαναλέω δεν νομίζω οτι θα το χρειαστείς. Ίσως το trackpad ή το Bluetooth αλλα και πάλι με λίγη αναζήτησή θα τα βρεις. Καλό είναι να έχεις και ένα USB ποντίκι σε περίπτωση που δεν δουλέψει το trackpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

 

Η αλλαγή σε windows 10 είναι εύκολη; Bios δεν υπάρχουν σωστά;

Κάπου διαβάζω ότι είναι καλύτερο κι εφικτό πλέον να αποφευχθεί το bootcamp και να αντικαταστθεί με το rEFIt Boot selector.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός να μου προτείνετε;

 

:-) :-)

 

edit: τι είναι καλύτερο να πετύχω; διπλό boot με mac και windows ή solo windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solo Windows και να μην χρειαστείς κανένα boot loader. To μόνο κακό είναι οτι , ίσως , να χρειαστείς να κανείς την εγκατασταση από το dvd drive του. Γιατί καποιος περιορισμός στην μητρική να μην σε αφήσει να την κανείς μέσο USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Συμφωνώ.

 

Να δοκιμάσω στον υπάρχων σκληρό δίσκο να κάνω την εγκατάσταση και να μην προβώ ακόμα σε αγορά ssd.

Βλέπω εδώ τον τυπάκο να κάνει την ίδια δουλειά με το refit. (

) Αλλά γράφει στην περιγραφή κάποια θέματα που έχει με τα windows.

Το usb το βλέπει ως εικονικό δίσκο (αν καταλαβαίνω καλά) και το trackpad του φαίνεται να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bootcamp  αν καταλαβαινω σωστα, ειναι για να κανεις partition και να εχεις δυο λειτουργικα + οτι μπορείς να κανεις bootable το στικάκι σου.

Τα άλλα δυο (refit, clover) γιατί να τα χρησιμοποιήσω από τη στιγμή που μου λες ότι μπορώ να εγκαταστήσω τα windows κατευθείαν με το alt κατά την εκκίνηση;

Συγγνώμη που μπορεί να ρωτάω τα προφανή, αλλά είμαι πολύ αρχάριος με τα mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bootcamp  αν καταλαβαινω σωστα, ειναι για να κανεις partition και να εχεις δυο λειτουργικα + οτι μπορείς να κανεις bootable το στικάκι σου.

Τα άλλα δυο (refit, clover) γιατί να τα χρησιμοποιήσω από τη στιγμή που μου λες ότι μπορώ να εγκαταστήσω τα windows κατευθείαν με το alt κατά την εκκίνηση;

Συγγνώμη που μπορεί να ρωτάω τα προφανή, αλλά είμαι πολύ αρχάριος με τα mac.

Ετσι ειναι, η καλυτερη λυση για εσενα ειναι να εγκαταστησεις σκετα τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω μια απόφαση για την ώρα. Περνάω windows 10 + MacOS με το bootcamp κι άμα δω ότι είμαι κομπλέ με τα windows, αγοράζω έναν ssd και περνάω καθαρά windows εκεί κατευθείαν.

Έπειτα, σκέφτομαι να φύγει το dvd και να μπει ως αποθηκευτικός ο τωρινός hdd σκληρός.

 

Θα έχω πτώση στην επίδοση με δύο συστήματα; (δε θα τρέχουν ταυτόχρονα, σωστά; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω μια απόφαση για την ώρα. Περνάω windows 10 + MacOS με το bootcamp 

Όχι και windows 10 ντε. Με 2 Gb RAM και χωρίς SSD πού θα σηκώσεις windows 10?? 

 

Είπαμε θ'αναστηθεί το μηχάνημα αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Βάλε windows 7 ή windows 8.1 γι'αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...