Προς το περιεχόμενο

Ανάσταση white Macbook 1.1 (A1181) - 2006


tsoump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί βίτσια είναι αυτά που ικανοποιούν μερικοί, αναρωτιέμαι πραγματικά.

 

 

Οι 'γνωστοί' γραφικοί που αντί να είναι στο windows topic τους, καιροφυλακτούν στο macos topic να βρουν κανένα άσχετο για να του πούνε να βάλει windows και επειδή βαριόμαστε να ασχοληθούμε που και που το πετυχαίνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτο δηλαδη γινεται επισης / και στο συγκεκριμενο Macbook του?

Δεν ξερω, (γι' αυτο και) ρωταω! :unsure:

 

-MacBook2,x (Not Working)

-MacBook3,x (Not Working)

-MacBook4,x (TMRJIJ testing Kexts - working on Kernel Exploit / kextcache error)

-MacBookPro2,x (partly working via USB-ExpressCard34, Remote Desktop or USB-Inject-All Kext)

-MacBookAir1,1 (Not Working)

-MacMini1,x with C2D (Not Working)

-MacMini2,x (partly working, see Posts #180 and #349)

-iMac4,x with C2D (Not Working)

-iMac5,x (MLforAll testing Kexts & Modded SIP Disabled Bootloader / kextcache error)

-MacPro1,x (Fully working)

-MacPro2,x (Fully working)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που το είδες, μπράβο!

Γίνεται όμως με Yosemite http://forums.macrumors.com/threads/os-x-yosemite-on-unsupported-macs-guide.1761432/ αν και για μένα αφήνεις το official Lion με το οποίο φυσάει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα είναι 32bit. Αυτή την στιγμή ενεργό 32bit λειτουργικό με επίσημη υποστήριξη είναι μόνο Linux και Windows. Μπορεί να τα έχει και τα δυο με dual boot grub.

Όσο για το Mac OS έχει σταματήσει την υποστήριξη μηχανημάτων 32bit εδώ και καιρό. Όποτε τι ζόρι τραβάτε μερικοί που κάποιος προτίμησε να κάνει το εύκολο και σωστό , δεν καταλαβαίνω.

Το μηχάνημα ούτως η άλλος είτε με Linux είτε με Windows είναι obsolete. Απλά του έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία να λειτουργήσει αξιοπρεπέστατα πριν παραδώσει πνεύμα.

Από το είναι παρατημένο σε μια γωνία και να παλεύει με λειτουργικά Mac OS που δεν έχουν πια και την σοβαρή υποστήριξη ,είναι ότι καλύτερο ο τρόπος που δουλεύει.

Όσο για τον η Apple που παράτησε τα μηχανήματα της , ας μην ξεχνάμε είναι εταιρία hardware. Αν υποστήριζε μηχανήματα δεκαετίας θα είχε κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα θεματάκι συνεννόησης στο συγκεκριμένο thread, αλλά σημασία έχει πως ο φίλος δουλεύει το μηχάνημά του με τον ά ή ΄β τρόπο. Αυτό για μένα αρκεί, ασχέτως αν προσωπικά θα χειριζόμουν την κατάσταση διαφορετικά.

 

Όσο για την apple και το βίτσιο αυτο-ικανοποίησης μερικών σε τέτοια θέματα mac, καλή συνέχεια και καλό κουράγιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον η Apple που παράτησε τα μηχανήματα της , ας μην ξεχνάμε είναι εταιρία hardware. Αν υποστήριζε μηχανήματα δεκαετίας θα είχε κλείσει.

atheatos, οι "παλαιοτεροι" εχουμε ζησει ακομη και το φαινομενο (!) με την Apple σχεδον να σαμποταρει (!!)

επαγγελματικα μηχανηματα με το καλημερα / εξαρχης -> αποκλειστικα για να μας αφαιμαξει περισσοτερο...

Σε 'ατυχες' περιπτωσεις, δεν επαιζε οχι 10ετια που λες, μα ενιοτε ουτε καν 3 χρονακια!

Μετα τη 2ετια => ταξιδακι @ Σιβηρια: "δεν σε ξερω, δεν σε ειδα, και με λενε Πελοπιδα"

:-( 

Η μας ξεφουρνιζε διχως καμια ντροπη ψεματα για πραγματα που & καλα δεν εδυναντο να κανουν

(τα επαγγελματικα, μη ξεχνιομαστε) μηχανηματα της εκτος και -μαντευεις?- παιρναμε τα επομενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MacOSX 10.7.5 το οποίο και είναι το τελευταίο που υποστηρίζει είναι μια χαρά και δουλεύει σφαίρα στο συγκεκριμένο λάπτοπ! Οπότε η σοφή κίνηση θα ήταν να κάνει clean install όπου με επιπλέον SSD και τη χρήση που μας περιγράφει θα ήταν μια χαρά.

 

Τα Windows δεν του προσφέρουν κάτι παραπάνω μόνο του αφαιρούν σε σχέση με το UNIX based OS που θα μπορούσε να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημαντικο ειναι οτι ο φιλος εκανε την δουλεια του , οπως αναμενοταν.

Το μηχανημα ειναι πιο αποκρισιμο τωρα, κατι απολυτως λογικο με ενα πιο ελαφρυ,συγχρονο λειτουργικο, με πιο αναβαθμισμενους drivers κλπ.

 

To να εμπαινε ενα παλιοτερο mac os που δεν παιρνει αναβαθμισεις ασφαλειας, δεν τρεχουν ολα τα προγραμματα(δεν τρεχει το τελευταιο office, ουτε καν ο τελευταιος chrome και απο το καλοκαιρι δεν θα τρεχει ο τελευταιος firefox), εχει παλιους drivers κλπ θα χαντακωνε ακομα περισσοτερο το μηχανημα.

 

Θα βαλει και εναν ssd οπου λογω καλυτερης εκμεταλλευσης του hardware απο τα Windows θα εχει επισημο TRIM για να μην καθυστερει μελλοντικα ο ssd.

Η καλυτερη εκμεταλλευση του hardware και το πιο συγχρονο λειτουργικο κανουν την διαφορα.


Ευχαριστώ πολύ, αναμένω απο βδομάδα την μπαταρία. Πιθανά ο ssd να παίξει καταλυτικό ρόλο αν και το γεγονός του SATA I είναι που με προβληματίζει.

Να σημειώσω πως ακόμα δεν έχω δει αξιοπρεπώς βιντεάκι από firefox στο youtube. Υπάρχει κάποια πρόταση;

Δοκιμασε με τον microsoft edge μηπως δεις καλυτερη συμπεριφορα.

Υστερα δοκιμασε να ενεργοποιησεις την επιλογη να παιζουν τα βιντεο στο youtube μεσω flash.

 

Πχ δοκιμασε αυτο το add on για firefox και αυτο για chrome .

 

 

Επισης, σε windows λογω hardware acceleration και καλυτερης εκμεταλλευσης θα μπορεις να βλεπεις πιο ανετα 720p/1080p mkv αρχεια που εχεις κατεβασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χρησιμοποιώ Firefox. Το flash το έχω κατεβάσει, αυτό το συγκεκριμένο, χωρίς όμως να έχω διαφορά. Τα βίντεο έχουν θέμα.

Αυτό το βήμα με το hardware / video acceleration δεν το γνωριζα. Πρέπει να το ψάξω να δω πως δουλεύει.

 

Η μνήμη Ram σε μια πιο απαιτητική από τη καθημερινή χρήση είναι στο 1.0 - 1.5 Gb, ο cpu παίζει στο 55% κι ο σκληρός με κάθε κλικ και κίνηση στο λειτουργικό ανεβαίνει στο 98% για λίγο και πέφτει πάλι στο 7-30%.

Δεν ξέρω με τι συνεπάγεται αυτό, πιθανά είναι ζήτημα ο σκληρός. Στον sata I θα έχει νόημα ο ssd, πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χρησιμοποιώ Firefox. Το flash το έχω κατεβάσει, αυτό το συγκεκριμένο, χωρίς όμως να έχω διαφορά. Τα βίντεο έχουν θέμα.

Αυτό το βήμα με το hardware / video acceleration δεν το γνωριζα. Πρέπει να το ψάξω να δω πως δουλεύει.

 

Η μνήμη Ram σε μια πιο απαιτητική από τη καθημερινή χρήση είναι στο 1.0 - 1.5 Gb, ο cpu παίζει στο 55% κι ο σκληρός με κάθε κλικ και κίνηση στο λειτουργικό ανεβαίνει στο 98% για λίγο και πέφτει πάλι στο 7-30%.

Δεν ξέρω με τι συνεπάγεται αυτό, πιθανά είναι ζήτημα ο σκληρός. Στον sata I θα έχει νόημα ο ssd, πιστεύετε;

Ναι εχει νοημα και σε sata1 ο ssd. Απλα παρε εναν φθηνο.

 

Τι εννοεις εχεις κατεβασει το συγκεκριμενο; Εχεις βαλει το plugin του firefox για να βλεπεις youtube μεσω flash?

Επισης, τι drivers εχεις για την καρτα γραφικων;

Ψαξε στο google για το πως θα βαλεις drivers της intel gma 950 ωστε να δουλεψει σωστα και με hardware acceleration στα windows 10.

 

Eχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο δυσκολο να δουλεψει σωστα η intel gma 950(η καρτα γραφικων του λαπτοπ σου) στα windows 10, ισως αν εχεις χρονο να δοκιμασεις windows 7 που δουλευει out-of-the-box με hardware acceleration και ετσι θα εχεις πιο snappy performance σε ολο το λειτουργικο αλλα και στα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το Microsoft office, θα σου συνιστούσα xubuntu lts 32bit. Είναι δοκιμασμένο στη συγκεκριμένη σύνθεση κάνοντας install και το flash plugin, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στο surfarisma.

Αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με το libre office και όλες τις παραξενιές του Linux.

Καλό χρυσό το Windows 10 αλλά το Linux είναι Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει Linux, είναι παναλαφρα και smooth.

Απλώς τα office 2013 αποτελούν κόκκινη γραμμή. Είναι ο λόγος που θέλω τον υπολογιστή λειτουργικό.

 

Από ssd, βρήκα τον adata sp550 120gb. Έχετε κάποιον άλλον να προτείνετε;

 

Ναι δουλεύω μεσω του plugin στον Firefox.

Όσο για τους drivers πέρασα αυτούς που είχε παραθέσει ο φίλος στο video που σας έστειλα.

Δοκίμασα μέσω easy drive να δω αν είναι κάτι outdated και όλα είναι updated.

Κάποιο άλλο τρικ στο software πρέπει να κάνω. Αυτό το hardware acceleration πρέπει να δω τι είναι και πως ενεργοποιείται, θα το δω σε κάνα δίωρο όταν τον πιάσω πάλι στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δουλεύω μεσω του plugin στον Firefox.

Όσο για τους drivers πέρασα αυτούς που είχε παραθέσει ο φίλος στο video που σας έστειλα.

Δοκίμασα μέσω easy drive να δω αν είναι κάτι outdated και όλα είναι updated.

Κάποιο άλλο τρικ στο software πρέπει να κάνω. Αυτό το hardware acceleration πρέπει να δω τι είναι και πως ενεργοποιείται, θα το δω σε κάνα δίωρο όταν τον πιάσω πάλι στα χέρια μου.

Δες στο device manager τι drivers εχεις για την καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://imgur.com/98OImEG

 

 Δεξιά στην εικόνα είναι τα έτοιμα updates που κατέβασα από το βίντεο. Δοκίμασα φίλε  haha να εγκαταστήσω από http://www.eightforu...generation.html  το 32bit Win7Vista8_151719_v2.exe , αλλά μου πετάει σφάλμα ότι δεν έχω τις μινιμουμ απαιτήσεις.


Update!

Μόλις είδα βιντεάκια αρκετά smooth στα 720 στον Microsoft Edge, χωρίς τίποτα άλλο ανοιχτά. Μόνο όταν κουνούσα το ποντίκι ξεκινούσε να κολλάει.

Οπότε βγάζω ένα συμπέρασμα, ότι ο firefox είναι πολύ βαρύς στην προκειμένη περίπτωση. Για τον chrome λέτε τα ίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://imgur.com/98OImEG

 

 Δεξιά στην εικόνα είναι τα έτοιμα updates που κατέβασα από το βίντεο. Δοκίμασα φίλε  haha να εγκαταστήσω από http://www.eightforu...generation.html  το 32bit Win7Vista8_151719_v2.exe , αλλά μου πετάει σφάλμα ότι δεν έχω τις μινιμουμ απαιτήσεις.

Update!

Μόλις είδα βιντεάκια αρκετά smooth στα 720 στον Microsoft Edge, χωρίς τίποτα άλλο ανοιχτά. Μόνο όταν κουνούσα το ποντίκι ξεκινούσε να κολλάει.

Οπότε βγάζω ένα συμπέρασμα, ότι ο firefox είναι πολύ βαρύς στην προκειμένη περίπτωση. Για τον chrome λέτε τα ίδα;

Θεωρω οτι το προβλημα ειναι στους drivers της καρτα γραφικων που δεν ειναι επισημοι για win10.

 

Με win7 θα εισαι καλυτερα σε αυτο το κομματι, ενω θα συνεχιζεις να εχεις ενημερωσεις ασφαλειας στο λειτουργικο, θα μπορεις να τρεχεις το τελευταιο office ή τον τελευταιο chrome/firefox και θα μπορεις να εχεις επισημα TRIM υποστηριξη στον ssd σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...