Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παιδική ταινία παλιά, σίγουρα 10 χρόνια και πιο πριν, ήταν ένα παιδάκι σε τεραστια βιβλιοθήκη μάλλον και εμφανίζονταν κάτι κινούμενα σχέδια μέσα στην κανονική ταινία, μπορεί να έμπαινε και σε "άλλο" κόσμο.. Θυμάμαι να την βλέπω αλλά δεν μπορώ να την θυμηθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια παιδική ταινία παλιά, σίγουρα 10 χρόνια και πιο πριν, ήταν ένα παιδάκι σε τεραστια βιβλιοθήκη μάλλον και εμφανίζονταν κάτι κινούμενα σχέδια μέσα στην κανονική ταινία, μπορεί να έμπαινε και σε "άλλο" κόσμο.. Θυμάμαι να την βλέπω αλλά δεν μπορώ να την θυμηθώ!

The Pagemaster (1994)

 

(21 χρόνια... damn :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν 1-2 χρονια ειδα μια ταινια δρασης αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο της...η ταινια εχει να κανει με μια αμερικανικη βαση στην μεση ανατολη οπου μια ομαδα πρεπει να μεταφερει το Κονβόι με ασφαλεια στον παραληπτη. Κατα τη διαρκεια της διαδρομης πετυχενουν εκρηκτικο μηχανισμο αφου τον αφοπλιζουν αντιλαμβανονται οτι πλεον βρισκονται σε εχθρικη περιοχη και πρεπει να ειναι σε ετοιμοτητα. Καθως προχωρανε βλεπουν κατι να προχωραει μεσα στα χορτα, ξαφνικα πεφτουν πυροβολισμοι και εμπλεκονται με τους τρομοκρατες (οτι ηταν τελος παντων) ομως απο ολη την ομαδα ζωντανοι μενουν οι 5-6 (δεν ειμαι σιγουρος για αυτο ή ζωντανοι βγενουν ολοι ή λιγα ατομα δεν θυμαμαι ακριβως) και πρεπει να ειδοποιησουν την βαση οπωσδηποτε. Καθως προχωρουσαν πετυχαν μια κοπελα και την βοηθησαν, αυτη τους ακολουθησε και την πηγαν στο χωριο της οπου καλεσαν την βαση και την ενημερωσαν ομως υπαρχουν καταδοτες που ενημερωσαν τους τρομοκρατες κι εκει ξανα η ομαδα δεχεται πυρα και αναγκαζεται να υποχωρησει απο το κτηριο (σπιτι).

Απο εκει και μετα δεν θυμαμαι παιδια αν την ξερετε πειτε μου θελω να την ξαναδω επειδη μου αρεσουν τετοιες ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πριν από κάποια χρόνια είχα δει μια ταινία (στο Σταρ πρέπει να έπαιζε) αλλά δεν θυμάμαι την ονομασία της και θέλω να την ξανά δω.

 

Η υπόθεση όπως την θυμάμαι πάνω κάτω: Ήταν ένας τυπάς ο οποίος έψαχνε κοπέλες οι οποίες φοβόντουσαν πάρα πολύ τον πνιγμό. Όταν έβρισκε μια, την απήγαγε και με τη βάρκα του πήγαινε σε ένα συγκεκριμένο σημείο και την έπνιγε. Σε κάποια φάση η μια σώθηκε και όταν το έμαθε αυτός νομίζω την ξανά απήγαγε κάτι τέτοιο. Επίσης, όλες τις κοπέλες που έπνιγε μετά κατέβαινε στο βυθό και τις άλλαζε ρούχα..

 

Θριλεράκι ήταν η ταινία, γνωρίζει κανείς πως λέγετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δεν ξερω πως μου ηρθε αλλα ψαχνω το ονομα μιας σειρα που παιζοταν στο alpha πριν απο αρκετα χρονια(4-8) εκει γυρω 

θυμαμαι οτι ειχε σχεση με παραφυσικα γεγονοτα(μαγικα και τετοια)

παιζοταν αργα το βραδυ στην τηλεοραση περιπου στις 23:00-24:00

εψαξα να βρω καπου αρχειο που να εχει καταγεγραμμενες ολες τις σειρες που παιχτηκαν στο καναλι αυτο αλλα δεν μπορεσα οποτε αν μπορεσει κανεις να βρει ειτε το ονομα της σειρα ειτε καποιο αρχειο σειρων για το καναλι αυτο θα ημουν ευγνωμων

αυτο που θυμαμαι ειναι 

οτι ο πρωταγωνιστης ηταν ενας ανδρας ο οποιος ασχολιοταν με παραφυσικα γεγονοτα που συνεβαιναν στην χωρα του(νομιζω USA και πρεπει να ηταν και αμερικανικης παραγωγης) εξαφανισεις κτλ και τα ελυνε οταν δεν μπορουσε να τα λυσει η αστυνομια

μαλιστα νομιζω οτι εβγαινε και με μια αστυνομικο ή ειχε γκομενα αστυνομικο κατι τετοιο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πρωταγωνιστης ηταν μελαχροινος η ξανθος;

νομιζω μελαχρινος δεν παιρνω και ορκο ομως

 

EDIT:βασικα μελαχρινος πρεπει να ηταν γιατι μολις μου ηρθε μια σκηνη που κουρευοταν ή κατι τετοιο και ηταν μελαχρινος

 

EDIT 2:αν ομως σου ερχεται κατι οπου ο πρωταγωνιστης ηταν ξανθος πες το γιατι δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και μπορει να το εχω μπερδεψει

Επεξ/σία από stapet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισπανική ταινία από Cine+ όπου δείχνει τη ζωή 2-3 οικογενειών.

Ατάκα του μπαμπά στον γιό που επιμένει να τον πάει στα McDonald's: τι θες; unhappy meal;


Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στην ταινια ηταν μια γυναικα νεαρη με κοκκινο φορεμα σε κατι ενοικιαζομενα δωματια πανω σε ενα δρομο, βγενει η κοπελα κ παει εξω στη σταση και την ωρα που περιμενε το λεωφορειο βλεπει τον αντρα της να της χαμογελαει να την χαιρεταει και εκεινη την στιγμη περναει ενα παλιο αμαξι γκρι την χτυπαει και ετρεξε ο αντρας την κ την ειδε νεκρη, και στο τελος της ταινιας δειχνει μια γυναικα που βρισκει τον δολοφονο με το αμαξι, αυτος ηταν σε αναπηρικο καροτσακι και τον σκοτωσε... αντε λοιπον οποιος ξερει το τιτλο η την εχει δει ας μου πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ψαχνω μια ταινια που την ειχα δει προ αμημονευτων χρονων...Δεκαετια 80 ή 90 δηλ.

 

Χοντρικα θυμαμαι την υποθεση...

 

Νεαρος παει στο σπιτι της νεαρας να την παρει για ραντεβου...στο αμαξι εχει βαλει πανω στο ταμπλω και μια πυξιδα για να μην χασει τον δρομο του.

Στο ταμπλω ομως ειχε και κατι μαγνητακια και εντελει η πυξιδα εδειχνε λαθος και βρεθηκανε σε κατι κακοφημες περιοχες..

Απο κει και περα δεν θυμαμαι πολλα...θυμαμαι οτι γινοταν ενας γενικος χαμος..τους κυνηγουσανε γενικοτερα :)

Προς το τελος θυμαμαι οτι αυτος ειχε βρεθει δεμενος με χειροπεδες σε ενα κρεβατι..το οποιο το ψιλοξηλωσε για να την γλυτωσει..

 

Νεανικη κωμωδια-δραση ηταν αν θυμαμαι καλα... ενα πρωτο ραντεβου που πηγε κατα διαολου..αλλα μεσα απο τις περιπετειες...εντελει πηγε καλα..το ραντεβου :)

 

Αν καποιος εχει καμμια ιδεα μου λεει...ειναι λιγο αοριστα τα στοιχεια το ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ψαχνω ταινιουλα.

Θριλερακι παλιο (τελη 80?)

Διαδραματιζεται ομως πιο παλια (70es)

 

1-2 πραγματα θυμαμαι.

 

1)Ζευγαρι σε κοκκινο αυτοκινητο καμπριο..Χαζευει τον ουρανο..Πεφτει κατι σαν αστερι (ρομαντικο) αλλα τελικα ειναι κατι...σαν σκουλικι.Που μπαινει σε σωμα!

2) Μεγαλη κυρια με το σκυλακι της στο σαλονι χαζευει τηλεοραση. Ξαφνικα αρχιζει να ακουγεται ενα γκντουπ σαν χτυπημα στην πορτα.

Τελικα ειναι ενας νεκρος που βγαινει απο το πατωμα με ενα τσεκουρι και την ....χραπ...

 

Παιδια σας ικετευω..Παει καπου το μυαλο σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ψαχνω ταινιουλα.

Θριλερακι παλιο (τελη 80?)

Διαδραματιζεται ομως πιο παλια (70es)

 

1-2 πραγματα θυμαμαι.

 

1)Ζευγαρι σε κοκκινο αυτοκινητο καμπριο..Χαζευει τον ουρανο..Πεφτει κατι σαν αστερι (ρομαντικο) αλλα τελικα ειναι κατι...σαν σκουλικι.Που μπαινει σε σωμα!

2) Μεγαλη κυρια με το σκυλακι της στο σαλονι χαζευει τηλεοραση. Ξαφνικα αρχιζει να ακουγεται ενα γκντουπ σαν χτυπημα στην πορτα.

Τελικα ειναι ενας νεκρος που βγαινει απο το πατωμα με ενα τσεκουρι και την ....χραπ...

 

Παιδια σας ικετευω..Παει καπου το μυαλο σας?

αυτο ειναι ευκολο  Link.png Site: thenight of the creeps 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...