Προς το περιεχόμενο

Netfaster WLAN 3 Ασφάλεια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εδώ και 2-3 χρόνια έχω το Netfaster WLAN 3 που μου είχε στείλει η τότε HOL. Κοιτούσα πρόσφατα τις ρυθμίσεις του και είδα ότι το firmware του είναι αρκετά παλιό (1.23.Α 30 Μαρτίου 2012), αρκετά πριν το Heartbleed. Ξέρουμε αν έχει θέμα αυτό το modem με το Heartbleed, όπως έχουν κάποια άλλα; Επιλογή για αναβάθμιση δεν έχει πουθενά άρα λογικά θα τις "κάνει αυτόματα" η Vodafone. Όπου και αν έψαξα online δεν βρήκα κάτι...

 

Επίσης: Αν αλλάξω το admin password όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις, από admin σε κάτι άλλο, λέτε να έχει θέμα η Vodafone αν αποφασίσει να κάνει update/ρύθμιση;

 

Ευχαριστώ! (Και καλώς σας βρήκα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το admin password όχι δεν θα έχει θέμα η vodafone με το firmware update της συσκευής.

 

Για το Heartbleed κάνε ένα test στο https://www.grc.com/intro.htm πήγαινε στο Services και Certificate Revocation (δεύτερη επιλογή) και κάνε κλικ στον ιστότοπο που θα δεις με μεγάλα μπλε γράμματα δεν θα πρέπει να σου επιτρέπει τη σύνδεση αυτό γνωρίζω αλλά είναι του browser θέμα αυτό, να παίζει ρόλο και στο modem/router δεν το γνωρίζω κατά πόσο!

 

Με την ευκαιρία κάνε και το πρώτο test το ShieldsUP! (πρώτη επιλογή) με κλικ στο Proceed και ακολούθως στο GRC's Instant UPnP exposure test .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έκανα και τα 2

 

Στο ShieldsUP, μου έβγαλε ότι δεν ανταποκρίθηκε στα αιτήματα άρα όλα ΟΚ.

Στο Certification Revocation, δεν άνοιξε η σελίδα άρα καλά και εδώ (αν και δεν είχα αμφιβολίες για τον Browser).

 

Αξίζει να το ψάξω άλλο για το modem ή γίνομαι παρανοϊκός;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...