Προς το περιεχόμενο

DOA (Dead On Arrival) Smartphones και Refund (Αγορές Εξωτερικού)


so93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα προκειμένου να μπορούμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας από DOA συσκευές κατά την παραλαβή. Θεωρώ ότι ένα τέτοιο τοπικ μπορεί να έχει μεγάλο ενδιαφέρον ειδικά για κάποιον που κάνει παραγγελίες. Να μοιράζεται τις περιπτώσεις που αντιμετωπίζει στο φόρουμ, να υπάρχει βοήθεια από άλλα μέλη με παρόμοιες εμπειρίες αλλά και πραγματικά τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζουνε μεγάλο ενδιαφέρον όσον αφορά τελικά την απόφαση του καταστήματος (Gearbest) ή του paypal εν τέλει. Aς ξεκινήσουμε το τόπικ με την πρώτη μου εμπειρία όσον αφορά τις DOA συσκευές.

 

Παρέλαβα σήμερα ένα Oukitel K4000 Pro από το Gearbest το οποίο είναι DOA. Τα γράφω αυτά απλά για να μοιραστώ την εμπειρία μου γιατί πρώτη φορά στη ζωή μου είδα τέτοιο πράμα. Πιο συγκεκριμένα το παραπάνω κινητό δεν ήταν για μένα αλλά για έναν φίλο μου ο οποίος το παρέλαβε σήμερα.

Είμαι πολύ τυχερός γιατί του είπα εξ αρχής με το που παραλάβεις το κινητό τραβάς βίντεο ούτως ώστε αν παιχτεί τίποτα να βγάλουμε άκρη. Λοιπόν συμφορουμίτες δεν μπορώ πραγματικά να περιγράψω σε τί κατάσταση ήτανε το κινητό το μόνο που θα σας δείξω είναι οι παρακάτω εικόνες...Εννοείται ότι έστειλα απευθείας τίκετ στο κατάστημα και περιμένω την απάντησή τους. Πραγματικά αυτή η περίπτωση θα έχει απίστευτο ενδιαφέρον πιστεύω. Σας παραθέτω τις φωτογραφίες κατά την παραλαβή. Απλά πάρτε μάτι!!!


13329756_10206066371969669_790740756_n.j

13329914_10206066371209650_50277573_n.jp

13330322_10206066370609635_886966282_n.j

13335320_10206066451411655_419502318_n.j

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που εχεις και μπισκοτα στο γραφειο :P.

 

Λοιπον να πω μονο κατι μιας και απο οτι καταλαβα το κινητο το πηρες απεξω(αφου k4000 pro Ελλαδα δεν το βλεπω).

 

Να το ξεκαθαρισεις αυτο στο παραπανω θεμα για να ξερουμε αν ειναι για να μιλαμε για αγορες απο εξωτερικο ή απο Ελλαδα.

 

Απο Ελλαδα πχ ακομα και απο τα πιο μικρα σκρουτζομαγαζα τετοιο πραγμα δεν προκειται να επαιρνες που μεχρι και ο φορτιστης ειναι για τα σκουπιδια.

 

Επισης λες'''πραγματικά τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζουνε μεγάλο ενδιαφέρον όσον αφορά τελικά την απόφαση του καταστήματος '' αλλα δεν μας λες απο που το αγορασε ο φιλος σου το κινητο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που εχεις και μπισκοτα στο γραφειο :P.

 

Λοιπον να πω μονο κατι μιας και απο οτι καταλαβα το κινητο το πηρες απεξω(αφου k4000 pro Ελλαδα δεν το βλεπω).

 

Να το ξεκαθαρισεις αυτο στο παραπανω θεμα για να ξερουμε αν ειναι για να μιλαμε για αγορες απο εξωτερικο ή απο Ελλαδα.

 

Απο Ελλαδα πχ ακομα και απο τα πιο μικρα σκρουτζομαγαζα τετοιο πραγμα δεν προκειται να επαιρνες που μεχρι και ο φορτιστης ειναι για τα σκουπιδια.

 

Επισης λες'''πραγματικά τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζουνε μεγάλο ενδιαφέρον όσον αφορά τελικά την απόφαση του καταστήματος '' αλλα δεν μας λες απο που το αγορασε ο φιλος σου το κινητο.....

 

Καταρχήν όντως η αγορά έγινε από εξωτερικό και την αγορά την έκανα εγώ συγκεκριμένα και θα το διορθώσω στο θέμα!!

 

Τις φωτογραφίες τις έβγαλε ο φίλος μου και μου τις έστειλε, άρα ευτυχώς όντως που έχει μπισκοτάκια :P

 

Για λόγους εχεμύθειας έλεγα να μην βάλω το όνομα του καταστήματος. Δεν έχω κάποιο θέμα να το συμπεριλάβω όμως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως υπαρχει ενδιαφερον στο θεμα αυτο(οπως και σε αλλα παρομοια κυριως σε αντιμετωπιση Rma απο σκρουτζομαγαζα που εκει οντως υπαρχει ενδιαφερον)πρεπει αναγκαστικα να αναφερεται το καταστημα οχι για λογους διαφημισης αλλα πιο πολυ για να ξεδιαλυνει λιγο το τοπιο απο τα πολλα μαγαζια. Το ιδιο εν μερη και για αγορες εξωτερικου βεβαια εκει τα πραγματα ουτως ή αλλως ειναι λιγο χειροτερα οσον αφορα το Rma αλλα τεσπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι κινεζομαγαζο καλη τυχη με doa ,και κουραγιο εγω σε παρομοιο θεμα για 1,5 μηνα παιδευτηκα ,εμμεναν να μου επιστρεψουν το καταπληκτικο ποσο των 60 δολλαριων απο αγορα 200 δολλαριων. αναγκαστικα και εκανα claim στο τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως υπαρχει ενδιαφερον στο θεμα αυτο(οπως και σε αλλα παρομοια κυριως σε αντιμετωπιση Rma απο σκρουτζομαγαζα που εκει οντως υπαρχει ενδιαφερον)πρεπει αναγκαστικα να αναφερεται το καταστημα οχι για λογους διαφημισης αλλα πιο πολυ για να ξεδιαλυνει λιγο το τοπιο απο τα πολλα μαγαζια. Το ιδιο εν μερη και για αγορες εξωτερικου βεβαια εκει τα πραγματα ουτως ή αλλως ειναι λιγο χειροτερα οσον αφορα το Rma αλλα τεσπα

 

Το κινητό το αγόρασα από το Gearbest.

Επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα όσον αφορά το DOA αλλά και την επιστροφή θα μπορούσες να εξηγήσεις τί ακριβώς είναι το RMA??? Το είδα κάπου αλλά δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία :)

αν ειναι κινεζομαγαζο καλη τυχη με doa ,και κουραγιο εγω σε παρομοιο θεμα για 1,5 μηνα παιδευτηκα ,εμμεναν να μου επιστρεψουν το καταπληκτικο ποσο των 60 δολλαριων απο αγορα 200 δολλαριων. αναγκαστικα και εκανα claim στο τελος

 Kαταρχήν έχω και βίντεο όπου κατά το άνοιγμα του εξωτερικού πακέτου αυτού που έβαλε το Gearbest φαίνεται το παιδί ανοίγει το πακέτο και αντικρύζει αυτό το πράμα...

 

Εγώ στη θέση του να ήμου ειλικρινά σας μιλάω αν δεν έβαζα τα κλάματα θα κατέβαζα χριστοπαναγίες..

Το θέμα εινια πως όταν μπλέκεις με αγορές εξωτερικού ξέρεις ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα και λες στο εαυτό σου get live with it :)

 

Ευελπιστώ να βγεί κάποια θετική έκβαση από την όλη ιστορία και μάλιστα σύντομα! Υπομονή έχουμε τον προετοίμασα κιόλας τον φίλο μου επομένως βλέπουμε..

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το φταίξιμο το έχει καθαρά το κατάστημα με τις άθλιες συσκευασίες που κάνει.Αν έκανε καλύτερες συσκευασίες δεν θα έβλεπα αυτό το πράγμα.. Αλλά πραγματικά και εγώ σκεφτόμουν όταν το είδα πρώτη φορά ότι πέρασε νταλίκα από πάνω..

 

Τελικά μήπως το concept της ανθεκτικότητας του κινητού είναι fail???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rma ειναι στην ουσια οταν επιστρεφεις στο καταστημα ενα προιον που σου εχει βγαλει προβλημα ή πιο αναλυτικα https://en.wikipedia.org/wiki/Return_merchandise_authorization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι αγορές από τα βάθη της κινας είναι λαχείο... καλά ξεμπερδεματα

 

Από τις δεκάδες παραγγελίες που έχω κάνει δεν μου έχει ξανατύχει τέτοιο πράγμα.. Το paypal σου δίνει ένα μαξιλαράκι αυτοπεποίθησης ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Αντίθετα, πολλά σκρουτζομάγαζα στο παίζουνε "κινέζοι" όσον αφορά την εγγύηση..

 

Δεν είναι ζήτημα του παρόντος άρθρου η αξιοπιστία μιας και πολλάκις έχει αναλυθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό το αγόρασα από το Gearbest.

Επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα όσον αφορά το DOA αλλά και την επιστροφή θα μπορούσες να εξηγήσεις τί ακριβώς είναι το RMA??? Το είδα κάπου αλλά δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία :)

 Kαταρχήν έχω και βίντεο όπου κατά το άνοιγμα του εξωτερικού πακέτου αυτού που έβαλε το Gearbest φαίνεται το παιδί ανοίγει το πακέτο και αντικρύζει αυτό το πράμα...

 

Εγώ στη θέση του να ήμου ειλικρινά σας μιλάω αν δεν έβαζα τα κλάματα θα κατέβαζα χριστοπαναγίες..

Το θέμα εινια πως όταν μπλέκεις με αγορές εξωτερικού ξέρεις ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα και λες στο εαυτό σου get live with it :)

 

Ευελπιστώ να βγεί κάποια θετική έκβαση από την όλη ιστορία και μάλιστα σύντομα! Υπομονή έχουμε τον προετοίμασα κιόλας τον φίλο μου επομένως βλέπουμε..

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το φταίξιμο το έχει καθαρά το κατάστημα με τις άθλιες συσκευασίες που κάνει.Αν έκανε καλύτερες συσκευασίες δεν θα έβλεπα αυτό το πράγμα.. Αλλά πραγματικά και εγώ σκεφτόμουν όταν το είδα πρώτη φορά ότι πέρασε νταλίκα από πάνω..

 

Τελικά μήπως το concept της ανθεκτικότητας του κινητού είναι fail???

 

 

από τις φωτογραφίες που βλέπω ότι συσκευασία και να έκανε το κατάστημα δεν νομίζω να την γλίτωνε το τηλέφωνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις φωτογραφίες που βλέπω ότι συσκευασία και να έκανε το κατάστημα δεν νομίζω να την γλίτωνε το τηλέφωνο

 

Έχεις ένα δίκιο δε λέω, απλά είχα πάρει κάτι κινητάκια κατά το παρελθόν και είχαν φτάσει με πολύ ταλαιπωρημένη τη συσκευασία τους.. Μακάρι να έχουμε καλά ξεμπερδέματα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...