Προς το περιεχόμενο

AT&T: To BlackBerry Priv απέτυχε να πιάσει τους στόχους του


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

H συσκευή είναι πολύ ωραία (εντυπωσιακή θα έλεγα με διαφορετική λογική –χρήση και κλασσικού qwerty πληκτρολογίου- πολύ ωραία χαρ/κα, κλασσικά τέλεια στην ασφάλεια-κρυπτογράφηση) αλλά έχει και μειονεκτήματα … Πολλά τα € για συσκευή-παρότι εξαιρετική - αλλα και με android (ας το είχε εκεί αλλά ας έβγαζε και κανά 2 φτηνότερες συσκευές στα 200€-300€  –πχ όπως κάνει και η apple με τα iphone  C , S , CE , 16GB , 32GB, 64GB  κτλ  - να την ξαναθυμηθεί ο κόσμος) έμενα μου άρεσε πολύ το λειτουργικό της, Πολύ μεγάλο το SAR της, κακό promo (όλα θέλουν το σωστό σπρώξιμο ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι για γέλια/κλάματα. Το κινητό θα με ενδιέφερε πάντως λόγω μεγάλης οθόνης αφού το θέλω για multimedia χρήση κυρίως! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2007 έως το 2010 η μεγάλη πλειοψηφία των στελεχών κάθε μεσαίας και άνω εταιρίας στην Ευρώπη είχε ΒΒ. Στις ΗΠΑ το ποσοστό ήταν ακόμα μεγαλύτερο... Ήταν απολύτως μονόδρομος στις εταιρικές επικοινωνίες με χαμηλό κόστος λόγω συμπίεσης στην κίνηση, κρυπτογράφηση και φυσικά δικούς της servers. Εννοείται ότι ήταν η χαρά του Administrator που μπορούσε εν έτη 2006 με μία κίνηση να βρει και να απενεργοποιήσει ακόμα και να καθαρίσει κάθε "χαμένη/κλεμμένη" συσκευή. Επίσης μπορούσες ακόμα και με μικρή εμπειρία να χειριστείς ένα στόλο από εκατοντάδες συσκευές σε κάθε σημείο της γης...

 

Η ΒΒ έχασε το τρένο από τη στιγμή που εμφανίστηκε το iPhone και η τάση του BYOD. Τότε που ο κάθε executive ήθελε η εταιρική πολιτική να μονταριστεί στο πουλ μουρ τηλέφωνο του και όχι το ανάποδο... Οπότε η ΒΒ σταμάτησε να έχει λόγο ύπαρξης...

 

Καλά στην Ελλάδα ποτέ δεν είχε σοβαρό μερίδιο. Κάτι ΒΒ Express που ήταν για μικρές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, μέσω vodafone μόνο και κάτι πολυεθνικές με admins και servers στο εξωτερικό...

 

Συμπέρασμα: Μείνετε στο μίζερο Android σας και χαρείτε που ένας πραγματικά καινοτόμος παίχτης φεύγει(??) από την αγορά...

 

ΥΓ: Η τιμή ΔΕΝ παίζει ρόλο σε αυτή την κατηγορία της αγοράς... Το πρόβλημα είναι ότι η ΒΒ ΔΕΝ μπορεί να παίξει σε άλλη κατηγορία και φυσικά ότι ασφάλεια και Android δεν είναι συμβατές έννοιες. Αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας -πόσο μάλλον οι admins ανά τον κόσμο... Φυσικά είναι ακόμα δυσκολότερο να πείσεις τον 40άρη golden boy να αφήσει το μηλαράκι για κάτι διαφορετικό (με το ίδιο λειτουργικό που έχει η γραμματέας του...)!

 

Γνώμη μου: Το μέλλον της ΒΒ είναι μόνο οι υπηρεσίες και το λογισμικό. Αν δεν το καταλάβουν αφήνοντας τις συσκευές για αυτούς που ξέρουν (να κοροϊδεύουν τον κόσμο) δεν έχουν τύχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Priv είναι ένα android κινητό με κάποια από τα χαρακτηριστικά του BB os. Όσα λείπουν και το μη χρηστικό πληκτρολόγιο είναι το πρόβλημα.

 

Το Passport είναι μια εξαιρετική συσκευή που θα έπρεπε να το ζηλεύουν τόσο τα iPhones, όσο και τα (π.χ.) Samsung. Εκπληκτικό πληκτρολόγιο αφής, από τις καλύτερες μπαταρίες, δεν έχει lags, το λειτουργικό του είναι χρηστικότατο, έχει ποιοτική κατασκευή και είναι πολύ όμορφο.

 

Ελπίζω η BB να παραμείνει στην αγορά και μάλιστα με το δικό της λειτουργικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί να καταθέσω την άποψή μου, για τη μετάβαση από Note 4 σε BB passport.

 

To Note 4 γνωστή συσκευή με τα συν και τα πλήν της. Αυτό που με οδήγησε στο να τολμήσω την αλλαγή, ήταν τα διάφορα ψιλοκολλήματα και οι κατά καιρούς αλλόκοτες συμπεριφορές. Φαντάζομαι λόγω λειτουργικού κυρίως από πλευράς Samsung. Το πενάκι μου λείπει όμως πότε πότε, κυρίως για τη χειρόγραφη σημείωση, και οι καταπληκτικές ημερήσιες φωτό.

 

Τα θετικά του Passport (SE): Ποιότητα από άλλον πλανήτη, απλά δεν υπάρχει. Μη βαράτε, αλλά ούτε το iphone το πιάνει. Το φυσικό πληκτρολόγιο δεν είναι ότι σε κάνει πιο γρήγορο, είναι όμως πολύ πιο "ευχάριστο" και πιο ακριβές.

 

Αυτό που κάνει τη συσκευή να ξεχωρίζει, είναι το HUB, εκεί που δηλαδή συγκεντρώνονται όλα τα notifications και μπορείς να τα δεις/sortareis με διάφορους τρόπους, και η γενικά απλή λογική του λειτουργικού.

 

Πως να σας το πω... όλα γίνονται με μια λογική απλότητα, ένα πράμα όπως στο OSX (τυχαίνει να έχω mbpr).

Δεν έχει καθόλου φρου φρου και αρώματα, είναι απλή, αλαγκάριστη συσκευή. Απλά και λογικά βήματα για να κάνεις αυτό που θες.

 

Μάλλον πάει πιο πολύ σε ένα orginizer που έχει και τηλέφωνο, παρά σε smartphone με τον όρο που τον αντιλλαμβάνονται οι περισσότεροι.

 

Δεν χρησιμοποιώ άπειρες εφαρμογές, και γι' αυτό δε μου έχει λείψει κάποια (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) (ΔΕΝ έχω FB, instagram, κλπ).

 

Το τι αγοράζει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή, και δύσκολα την κριτικάρεις. Τι εννοώ, αν ένας γουστάρει  specs, και κάποιος άλλος θέλει smooth λειτουργικό ή καλή κάμερα, δεν μπορώ να κατακρίνω την επιλογή του. Καθένας μας αγοράζει με διαφορετικά κριτήρια, και κάνει κουμάντο στη δική του τσέπη.

 

Αλλά ωχ... εδώ μιλάμε για το priv, ε ...? sorry....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λίγο off topic παιδιά άλλά μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω το wallpaper από το κινητό; Αυτό με το τερατάκι στην πόλη. 

http://img3.goodfon.su/original/1680x1050/2/bb/gorod-monstr-oblaka.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί να καταθέσω την άποψή μου, για τη μετάβαση από Note 4 σε BB passport.

 

To Note 4 γνωστή συσκευή με τα συν και τα πλήν της. Αυτό που με οδήγησε στο να τολμήσω την αλλαγή, ήταν τα διάφορα ψιλοκολλήματα και οι κατά καιρούς αλλόκοτες συμπεριφορές. Φαντάζομαι λόγω λειτουργικού κυρίως από πλευράς Samsung. Το πενάκι μου λείπει όμως πότε πότε, κυρίως για τη χειρόγραφη σημείωση, και οι καταπληκτικές ημερήσιες φωτό.

 

Τα θετικά του Passport (SE): Ποιότητα από άλλον πλανήτη, απλά δεν υπάρχει. Μη βαράτε, αλλά ούτε το iphone το πιάνει. Το φυσικό πληκτρολόγιο δεν είναι ότι σε κάνει πιο γρήγορο, είναι όμως πολύ πιο "ευχάριστο" και πιο ακριβές.

 

Αυτό που κάνει τη συσκευή να ξεχωρίζει, είναι το HUB, εκεί που δηλαδή συγκεντρώνονται όλα τα notifications και μπορείς να τα δεις/sortareis με διάφορους τρόπους, και η γενικά απλή λογική του λειτουργικού.

 

Πως να σας το πω... όλα γίνονται με μια λογική απλότητα, ένα πράμα όπως στο OSX (τυχαίνει να έχω mbpr).

Δεν έχει καθόλου φρου φρου και αρώματα, είναι απλή, αλαγκάριστη συσκευή. Απλά και λογικά βήματα για να κάνεις αυτό που θες.

 

Μάλλον πάει πιο πολύ σε ένα orginizer που έχει και τηλέφωνο, παρά σε smartphone με τον όρο που τον αντιλλαμβάνονται οι περισσότεροι.

 

Δεν χρησιμοποιώ άπειρες εφαρμογές, και γι' αυτό δε μου έχει λείψει κάποια (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) (ΔΕΝ έχω FB, instagram, κλπ).

 

Το τι αγοράζει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή, και δύσκολα την κριτικάρεις. Τι εννοώ, αν ένας γουστάρει  specs, και κάποιος άλλος θέλει smooth λειτουργικό ή καλή κάμερα, δεν μπορώ να κατακρίνω την επιλογή του. Καθένας μας αγοράζει με διαφορετικά κριτήρια, και κάνει κουμάντο στη δική του τσέπη.

 

Αλλά ωχ... εδώ μιλάμε για το priv, ε ...? sorry....

Ομολογώ ίσως το καλύτερο λειτουργικό.. Το δε hub state of the art.. Το κακό με τη bb και πραγματικό αντικίνητρο η έλλειψη εξουσιοδότημενου service.. Με τέτοια τιμολογιακη πολιτική το λιγοτερο που περιμένεις είναι service..

 

Είχα το q10.. Υπεροχο τηλέφωνο.. Κάποια στιγμή η υποδοχή για ακουστικά άρχισε να παρουσιάζει δυσλειτουργια.. Που να το πάω και ποιος να το δει?? .. Τελικά αναγκαστικά να το πουλήσω και να γυρίσω στα γνώριμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ομολογώ ίσως το καλύτερο λειτουργικό.. Το δε hub state of the art.. 

πραγματικα κριμα για τα BB10 και Meego Harmattan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Blackberry τηλέφωνα είναι τα μοναδικά που μου αρέσουν, λόγω της προτίμησής μου στα πλήκτρα και όχι στην λειτουργία αφής. Φαίνεται όμορφο και προσφέρει τις δύο επιλογές. Αλλἄ χρειἄζεται μια καλή κοστολόγηση, αν αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες πολλών καταναλωτών. Αν συντρέχουν και άλλοι λόγοι και είναι σοβαροί, όπως η δυνατότητα της μπαταρίας, τότε πρέπει να υπάρξουν και άλλες διορθώσεις. Σε κάθε περίπτωση, ο κόσμος που ήξερε τα παλιότερα Blackberry phones, δε νομίζω ότι φεύγει εύκολα, αν αγοράσει πάλι από την εταιρεία. Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι άλλο φταίει, πέραν της υψηλής τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2007 έως το 2010 η μεγάλη πλειοψηφία των στελεχών κάθε μεσαίας και άνω εταιρίας στην Ευρώπη είχε ΒΒ. Στις ΗΠΑ το ποσοστό ήταν ακόμα μεγαλύτερο... Ήταν απολύτως μονόδρομος στις εταιρικές επικοινωνίες με χαμηλό κόστος λόγω συμπίεσης στην κίνηση, κρυπτογράφηση και φυσικά δικούς της servers. Εννοείται ότι ήταν η χαρά του Administrator που μπορούσε εν έτη 2006 με μία κίνηση να βρει και να απενεργοποιήσει ακόμα και να καθαρίσει κάθε "χαμένη/κλεμμένη" συσκευή. Επίσης μπορούσες ακόμα και με μικρή εμπειρία να χειριστείς ένα στόλο από εκατοντάδες συσκευές σε κάθε σημείο της γης...

 

Η ΒΒ έχασε το τρένο από τη στιγμή που εμφανίστηκε το iPhone και η τάση του BYOD. Τότε που ο κάθε executive ήθελε η εταιρική πολιτική να μονταριστεί στο πουλ μουρ τηλέφωνο του και όχι το ανάποδο... Οπότε η ΒΒ σταμάτησε να έχει λόγο ύπαρξης...

 

Καλά στην Ελλάδα ποτέ δεν είχε σοβαρό μερίδιο. Κάτι ΒΒ Express που ήταν για μικρές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, μέσω vodafone μόνο και κάτι πολυεθνικές με admins και servers στο εξωτερικό...

 

Συμπέρασμα: Μείνετε στο μίζερο Android σας και χαρείτε που ένας πραγματικά καινοτόμος παίχτης φεύγει(??) από την αγορά...

 

ΥΓ: Η τιμή ΔΕΝ παίζει ρόλο σε αυτή την κατηγορία της αγοράς... Το πρόβλημα είναι ότι η ΒΒ ΔΕΝ μπορεί να παίξει σε άλλη κατηγορία και φυσικά ότι ασφάλεια και Android δεν είναι συμβατές έννοιες. Αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας -πόσο μάλλον οι admins ανά τον κόσμο... Φυσικά είναι ακόμα δυσκολότερο να πείσεις τον 40άρη golden boy να αφήσει το μηλαράκι για κάτι διαφορετικό (με το ίδιο λειτουργικό που έχει η γραμματέας του...)!

 

Γνώμη μου: Το μέλλον της ΒΒ είναι μόνο οι υπηρεσίες και το λογισμικό. Αν δεν το καταλάβουν αφήνοντας τις συσκευές για αυτούς που ξέρουν (να κοροϊδεύουν τον κόσμο) δεν έχουν τύχη...

 

Το τερμάτισες.

Άσε λοιπόν όσοι έχουμε android να χαρούμε την μιζέρια του. Γραμματείς είμαστε άλλωστε,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μιζερο το Android ήταν μέχρι την 2.3 GB.

Πλέον είναι ωραίο λειτουργικό.

 

Εγω τρέχω 4.3 (GNexus) και είναι άριστη σε διπυρηνο του 2011 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερμάτισες.

Άσε λοιπόν όσοι έχουμε android να χαρούμε την μιζέρια του. Γραμματείς είμαστε άλλωστε,

 

Από ότι έγραψα αυτό κατάλαβες???? Το πρόβλημα είναι η διαφοροποίηση που δεν παρέχει η BB με μία Android συσκευή και που είναι απαραίτητη αν θέλει να παίξει με αξιώσεις σε αυτή την κατηγορία. Αν συγκρίνεις τι παρείχε η BB μια δεκαετία πριν και τι παρέχει το Android σήμερα θα καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω μίζερο... και για να μην το αδικώ, είναι σαφές ότι χάρη στο Android τα smartphones βρίσκονται στα χέρια όλων μας, όμως στο πεδίο της λειτουργικότητας έχει συνεισφέρει ελάχιστα.

 

Στη πράξη ακόμα και σήμερα ότι παρείχαν οι BB συσκευές, είναι σχεδόν άπιαστο όνειρο για όλους τους σημερινούς παίχτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δεύτερο τηλέφωνο στα 200-300 θα το επαιρνα τωρα τιμή είναι αυτή καν δε θα το ειχα για πρώτο :P γενικά εχω παρατηρήσει ότι στην Ελλάδα δε πρέπει να έχει καθόλου απήχηση η BB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...