Προς το περιεχόμενο

Lenovo Phab 2 Pro, το πρώτο smartphone με τεχνολογία Tango της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο smartphone που ενσωματώνει την τεχνολογία Tango (πρώην Project Tango) της Google, παρουσίασε σήμερα η Lenovo, το Phab 2 Pro.

Η τεχνολογία Tango, αποτελεί μια προσπάθεια της Google να ξεπεράσει τους περιορισμούς του GPS, προσθέτοντας την ίδια στιγμή δυνατότητες επαυξημένης πραγματικότητας. Συγκεκριμένα οι διάφοροι αισθητήρες αλλά και οι 4 συνολικά κάμερες που ενσωματώνει η συσκευή επιτρέπουν στα κατάλληλα προγράμματα να ξέρουν την ακριβή μας θέση μέσα σε έναν εσωτερικό χώρο, το σχήμα των αντικειμένων που περιλαμβάνονται σ' αυτόν, ενώ υπάρχει δυνατότητα τρισδιάστατης χαρτογράφησης του χώρου πολύ γρήγορα.

 

 

Παραδείγματα χρήσης της τεχνολογίας όπως παρουσιάστηκαν, είναι η ακριβής μέτρηση απόστασης των αντικειμένων στο χώρο, η εύκολη προσθήκη εικονικών επίπλων και η μέτρηση των διαστάσεων ενός παραθύρου έτσι ώστε να ξέρουμε τι μέγεθος κουρτινών χρειαζόμαστε. Επίσης παρουσιάστηκαν και παιχνίδια επαυξημένης πραγματικότητας που φέρουν καλύτερη εμπειρία αλληλεπίδρασης με τον χρήστη απ 'ότι έχουμε συνηθίσει μέχρι σήμερα.

 

Σε ότι αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, όπως ο προκάτοχος του έτσι και το Phab 2 Pro είναι ένα αρκετά μεγάλο smartphone με οθόνη 6,4 ιντσών και ανάλυση 1440x2560. Η Lenovo έχει επιλέξει τη λύση του Snapdragon 652 της Qualcomm με οκταπύρηνο επεξεργαστή, 4GB μνήμη και 64GB αποθηκευτικού χώρου. Ενσωματώνει αισθητήρα ανάγνωσης δακτυλικού αποτυπώματος, μπαταρία 4050mAh, καθώς και λειτουργία για πιο εύκολο χειρισμό με το ένα χέρι όσο αυτό είναι δυνατό. Επιπλέον υποστηρίζει το κορυφαίο σύστημα ήχου Dolby Atmos ενώ μία ακόμη πρωτιά είναι η δυνατότητα εγγραφής βίντεο με πολυκαναλικό ήχο Dolby Audio Capture 5.1.

 

Το Phab 2 Pro κυκλοφορεί παγκοσμίως τον προσεχή Σεπτέμβριο με τιμή $499.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το εχουν παρει στα σοβαρα το θεμα των phablets στην lenovo.Λετε να αξιζει σαν αναβαθμιση απο Lumia 1320?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ενώ μία ακόμη πρωτιά είναι η δυνατότητα εγγραφής βίντεο με πολυκαναλικό ήχο Dolby Audio Capture 5.1." Σόρρυ αλλά το Lumia 930 δεν έχει καιρό αυτή τη δυνατότητα;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι μεγεθος κουρτινων χρειαζομαστε...". Σταματησα να διαβαζω το αρθρο μετα απο αυτο...

σε χαλαει να μην μετρας για τις κουρτίνες, επιπλα κλπ? εγω το μετρο δεν το βρισκω ποτε οταν το θελω, και μετράω χρησιμοποιώντας την κοπελα μου..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ενώ μία ακόμη πρωτιά είναι η δυνατότητα εγγραφής βίντεο με πολυκαναλικό ήχο Dolby Audio Capture 5.1." Σόρρυ αλλά το Lumia 930 δεν έχει καιρό αυτή τη δυνατότητα;;;

 

Στο Lumia είναι Dolby Digital 5.1. Τώρα ποιες είναι οι διαφορές με το Dobly Audio Capture δε ξέρω. Ας μας φωτίσει κάποιος που γνωρίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χαλαει να μην μετρας για τις κουρτίνες, επιπλα κλπ? εγω το μετρο δεν το βρισκω ποτε οταν το θελω, και μετράω χρησιμοποιώντας την κοπελα μου..

Ενδιαφερουσα αποψη.... Μετρωντας απο τα νυχια των ποδιων,που ακριβως υπολογιζεται το ενα μετρο;;;. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις κοπελα εκεινη του καρεμπε, με τα 1,20m ποδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Lumia είναι Dolby Digital 5.1. Τώρα ποιες είναι οι διαφορές με το Dobly Audio Capture δε ξέρω. Ας μας φωτίσει κάποιος που γνωρίζει..

 

Ή απλά κόλπα μάρκετινγκ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερουσα αποψη.... Μετρωντας απο τα νυχια των ποδιων,που ακριβως υπολογιζεται το ενα μετρο;;;. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις κοπελα εκεινη του καρεμπε, με τα 1,20m ποδια...

παλάμη ηθελα να γραψω, μπερδεύτηκα, με ανοιγμα 20cm

 

καντε like και subscribe για περισσότερα καθημερινά αστεια

Επεξ/σία από hackerW32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χαλαει να μην μετρας για τις κουρτίνες, επιπλα κλπ? εγω το μετρο δεν το βρισκω ποτε οταν το θελω, και μετράω χρησιμοποιώντας την κοπελα μου..

 

Error 404: Kopela not found

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογίαν (κυπριακο auto correct έχω) στα mobile τρέχει με την ταχύτητα του φωτός.

Πως μετράει τις κουρτίνες?

Μετράει και τα πανω-σεντονα?

 

Δυο τρουπες να του βάλουν και θα πάρουν πόδι οι αχαριστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχουν παρει στα σοβαρα το θεμα των phablets στην lenovo.Λετε να αξιζει σαν αναβαθμιση απο Lumia 1320?

Βασικά παίζει οποιοδήποτε Android με πάνω από 1GB RAM να αξίζει σαν αναβάθμιση από Windows Phone.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι μεγεθος κουρτινων χρειαζομαστε...". Σταματησα να διαβαζω το αρθρο μετα απο αυτο...

είχε αρχίσει να μοιάζει με διαφήμιση telemarketing ε..? :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...