Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon RX 480: Αναφορές για τα πρώτα benchmarks


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το 2000 έως το 2015 έχω αλλάξει τις παρακάτω κάρτες γραφικών, 19 παρακαλώ πολύ , με σωστό airflow και όχι 24/24 powered on ανεξαρτήτως Vendor / υλοποίησης, είναι λειτουργικές ακόμα μόνο όσες είναι σε Bold. (μετακόμισα πρόσφατα και τις έχω σε κούτα). 

 

Matrox G200          Freeze σε  direct3d/opengl , κατασκευαστικό ελάττωμα 

 

Viper 550 TNT

GeForce2 MX200    

GeForce2 MX400    no post

GeForce4 MX440

GeForce4 Ti4200    πρόβλημα ψύξης 

GeForce4 Ti4800    SUMA BSOD + πρόβλημα ψύξης 

GeForce FX 5200    BSOD  

GeForce 6600 GT   no post

GeForce 6800 LE    BSOD

GeForce 8800GTS  Artifacts - 2 reflow της έδωσαν από έναν μήνα ζωής

GeForce 560Ti (με πρόβλημα ψύξης) 

 

Χ300               πρόβλημα ψύξης, ολικό PC Freeze

Radeon 4850 Artifacts

Radeon 4850 no post

Radeon 4850 (Gigabyte fanless - no post)

Radeon 4870 πρόβλημα ψύξης , replaced

Radeon 6850 

Radeon 6950 (πρόβλημα ψύξης, replaced) 

 

Έχοντας αυτά στο νου , απορώ πραγματικά, γιατί πάει ο κόσμος και αγοράζει κάρτες >300$  ; 

Στη πράξη μετά το 2000 περάσαμε σε μια εποχή όπου οι VGA έγινε το πλέον ΜΗ αξιόπιστο μέρος ενός Η/Υ από οποιοδήποτε πλευρά και αν το δει κανένας . Λίγο πριν λήξει η  εγγύηση κοιτάς να την ξεφορτωθείς, αν είσαι τυχερός και δεν τα έχει φτύσει.

 

Από απάτες // Τα στατιστικά είναι συνήθως χαρτοπαιχτική λέσχη παντού , είτε είναι χρηματιστήριο είτε είναι δείκτες απόδοσης ομάδας προσωπικού , είτε Benchmarks και όσον αφορά την επεκτασιμότητα, πρακτικά το να κάνεις μετά από 3 χρόνια SLI/Crossfire άλλη μια VGA δεν σου δίνει και πολλά . Καλύτερα να την πουλήσεις στα 2 εντός εγγύησης και να πάρεις μια νέα .

 

Από πρόβλημα // κάθε λογής καρύδι, δεν είμαι γκαντέμης, αντίστοιχα cases έχουν τύχει σε αρκετούς φίλους. Απλά δεν άλλαζαν τόσο συχνά κάρτες.

 

Από Value For Money // τραγικά overpriced) για αυτά που δίνουν. Ειδικά η εγγύηση (με εξαιρέσεις 2 vendor σε κάποια μοντέλα που δίνουν 5 χρόνια).

Kάτι άλλο θα φταίει πχ η παροχή ρεύματος στο διαμέρισμά σου... ή είσαι γκαντέμης στο full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις παλιες καρτες της Nvidia (σειρα 4xxx, 5xxx) ειχαν θεματα τα ανεμιστηρακια. Καποια στιγμη καναν τσαφ και εμενε η καρτα χωρις ανεμιστηρα και τηγανιζοταν. Για τις υπολοιπες πολυ πιθανον οι θερμοκρασιες στο κουτι σου να ηταν στο θεο, αλλιως δεν χαλανε ετσι ευκολα, ιδιως οταν αλλαζεις 1.5 καρτα / ετος. Εμενα 2 καρτες μου χουν χαλασει, η μια 3 μερες πριν τη ληξη της εγγυησης (την ειχα oc και βαραγε 90αρια) και μια fx 5500 που τις χαλασε ο ανεμιστηρας. Ολες οι αλλες ακομα δουλευουν, απο οσο ξερω τουλαχιστον, δεν  τις εχω ξαναδοκιμασει XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αλλαξει τις εξης καρτες.  

 

6850

6870

6950

6970

r9280x

r9290x.

 

σε καμμια δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

εχω ενα miner με 5 R9 280x οι οποιες δουλευουν 2.5 χρονια στο 100% με 70% ανεμηστηρα μεσα στην σκονη 

και δεν εχουν κανει κιχ. μονο σε μια σταματησε ο ανεμηστηρας εφυγε με εγγυηση και γυρισε την ιδια μερα οκ (φανταζομαι οτι φτιαχτηκε απο το σερβις του καταστηματος) και παιζει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι amd για καποιο λογο εχουν τραγικη διαχειρηση να το πω θερμοτητας.

Με nvidia η τελευταια που καηκε ηταν η 8600gt η οποια ηταν εντος εγγυησης και την αλλαξα με την 9600.

Οτι ειχα σε amd εψηνε το tower με το που το γυρισα σε nvidia δεν ειχα θεμα.Οποτε δεν μπορω παρα να θεωρησω οτι φταινε οι amd.

 

edit. ειναι μεν vfm αλλα δεν ερχονται χωρις θεματακια

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...