Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon RX 480: Αναφορές για τα πρώτα benchmarks


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν στελνουν μερικα δειγματα στις γνωστες σελιδες που τεσταρουν τις καρτες να δουμε τι γινεται?

αυτο το ενα-ενα benchmark καθε φορα ειναι υποπτο και δε μ'αρεσει!

 

Οι γνωστές σελίδες έχουν δείγματα. Αλλά πριν τις 29 Ιουνίου που είναι η επίσημη κυκλοφορία, δεν βγαίνουν επίσημα νούμερα από τις γνωστές σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι gddr5 και οχι η καινουρια η μνημη ;

ρολογια επεξεργαστη / καρτας γραφικων /μνημης ;

θερμοκρασιες ; 

καταναλωsys ; 

0-100 σε ποσα seconds ; 

Γιατί είναι η μέτρια σειρά της amd (Polaris 10)  την καινούρια μνήμη (HBM2) θα την έχει ή μεγάλη σειρά της amd (Vega) περισσότερα τον Σεπτέμβριο

 

όσο για τα άλλα 

 

2304 Stream Processors

Χρονισμένος στα 1200 MHz

150watt

η θερμοκρασία τι σε νοιάζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να μην υπάρχει λύση με AMD σε αυτό που θες να κάνεις

δουλεύω vray rt για animations κυρίως με cpu αφού δεν έχω nvidia,για να κάνεις την ίδια δουλειά με openCL και amd είναι μονόδρομος Firepro δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι η μέτρια σειρά της amd (Polaris 10)  την καινούρια μνήμη (HBM2) θα την έχει ή μεγάλη σειρά της amd (Vega) περισσότερα τον Σεπτέμβριο

 

όσο για τα άλλα 

 

2304 Stream Processors

Χρονισμένος στα 1200 MHz

150watt

η θερμοκρασία τι σε νοιάζει; 

με 150 watt μια χαρά κρύα θα είναι πάντα,μετά τα 200w αρχίζουν τα παρατράγουδα με συμβατικές ψύκτρες(κακές εμπειρίες με gtx 280 και gtx 470),εμένα η HD 5850 καίει 150w και με αλλαγμένο bios ξεκλειδωμένη σε HD 5870 δεν ξεπερνάει τους 75 σε παιχνίδια τώρα το καλοκαίρι,σε idle 40-45,και μιλάω για ανεμιστήρα manual 35% που δεν ακούς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι η μέτρια σειρά της amd (Polaris 10)  την καινούρια μνήμη (HBM2) θα την έχει ή μεγάλη σειρά της amd (Vega) περισσότερα τον Σεπτέμβριο

 

όσο για τα άλλα 

 

2304 Stream Processors

Χρονισμένος στα 1200 MHz

150watt

η θερμοκρασία τι σε νοιάζει; 

ευχαριστω , 

 

γιατι το κουτακι που εχω ειναι 35*23*18 και γενικα κοιταω σε τετοια κλιμακα υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω , 

 

γιατι το κουτακι που εχω ειναι 35*23*18 και γενικα κοιταω σε τετοια κλιμακα υπολογιστες.

σε μικρό κουτάκι δεν θα είναι το ίδιο κρύα αλλά και πάλι αν έχεις δοκιμάσει παρόμοιες gpus (σε κατανάλωση) θα ξέρεις περίπου πως θα συμπεριφέρεται,πάντως να διαλέγεις κάρτες που πετάνε τον αέρα έξω γιατί στα μικρά κουτιά η ροή αέρα είναι πολύ δυσκολότερη απο τα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω , 

 

γιατι το κουτακι που εχω ειναι 35*23*18 και γενικα κοιταω σε τετοια κλιμακα υπολογιστες.

Αν δεν βιάζεσαι τότε περίμενε μέχρι τα Χριστούγεννα που λογικά θα κυκλοφορήσουν οι Vega λογικά θα αντικαταστήσουν όλα τα fury μοντέλα με τις vega οπότε θα υπάρχει και μια "vega nano" που θα ειναι μικρή αλλά τερατάκι σε επιδόσεις και χαμηλή σε κατανάλωση (όχι ότι το τελευταίο έχει σημασία άλλα όλοι τρελαίνεστε με αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ολο το σεβασμο πολλοι μπερδευετε τισ επιδοσεις και την ποιοτητα των καρτων .. Η Nvidia απλα δεν υφισταται .. κανει render σε λιγοτερα πραγματα και εχει χαλια εικονα ..δυστυχως ειχα μεχρι και την 970 και για 2 βδομαδες την 980

 

η Fury x ειναι σαφως δυνατοτερη απο 980 τι τωρα που ωριμασαν τα driver και η 290 που εχω κρατησει στα 1070 core ειναι αρκετα πιο γρηγορη απο 290χ και τιταν , αν θελετε σας κανω ποστ και site και μπλογκ .. η δικη μου εχει 1100 core χωρις ρευμα μαμα κατασταση και Morpheous επαιζε καλυτερα πολυ απο 980 στον ιδιο υπολογιστη στα 4κ

 

η 480 θα ειναι τρομερουλα για καποιον με παλια καρτα αλλα μαλλον οχι για οσους εχουν 290 .. δε μπορω να καταλαβω πως καποιοι θεωρουν οτι κανουν αναβαθμιση δθνοντας μια 290 και παιρνοντας το χρεπι την 980 που αν τη δειτε σε βιντεο στην 65αρα θα πεθανετε στο γελιο .. γελαγαμε ειλικρινα  .. τες πα .. η 480 θα ειναι σουπερ αλλα πανω 350 οτι στοιχημα θελετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπανηστε την πανω σε μια υλοποιηση sapphire που ειμαι πάντα ευχαριστημενος και δεν αλλαζω, και δωστε την μου παρακαλω με λιγοτερα απο μια 300αρα να γουσταρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε κάρτες γραφικών με HBM/HBM2 και 16GB, για να μπορούμε να μιλήσουμε για real 4K gaming, αλλιώς και με τις υπάρχουσες κάρτες μια χαρά παίζεις σε Full HD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ολα αυτα βγουν αληθινα τελος του μηνα προβλεπω καθετη πτωση τιμων στις αγγελιες!

δεν ειναι καιρος για αγορα VGA τωρα! υπομονη μερικες βδομαδουλες ακομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...