Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τις νέες Radeon RX 470 και RX 460


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεχρι και στη παρουσιαση fail η amd,

ουτε στις 7 πεθερες να επαιζε τετοια χαρα με τις καρτες παραμασχαλα

λες και βγηκε απο βεστιαριο μνημοσυνου η θειτσα!

 

ναι αυτο ελεγα και στον φιλο μου εχτες, ολο το σκηνικο με την θειτσα να κραταει τις καρτες σαν να βγηκε για ψωνια στην λαικη, ηταν ψιλογυφτικο.

καλα εκει στην AMD δεν εχουν λεφτα να προσλαβουν εναν promotion manager για αυτες τις δουλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ@λ@κ@ γκρινια! Σας δινουνε καρτες στα 14nm με 5.5Tflop και κατω απο $200 και μην εχοντας τπτ αλλο να σχολιασετε γκρινιαζετε για την παρουσιαση?

Εδώ συμφωνώ.

 

 

Ελληνες ρε φιλε...

Εδώ μας τα χάλασες όμως.

Ανα τον κόσμο στα "φεισμπουκοφορουμς" και εκεί οι Έλληνες είναι που φταίνε για το επίπεδο τους;

 

Πριν κάποια χρόνια το insomnia προσπάθησε να εκμοντερνιστεί, και να αφήσει πίσω του το κλασικό στιλ του τεχνολογικού forum που ήταν μέχρι τότε.

Μέχρι εδώ καλά, αλλά αρχίζοντας στο κομμάτι των ειδήσεων να αναρτούνται το ένα clickbait άρθρο μετά το άλλο, με mods να συμμετέχουν στο ξεκατίνιασμα, εκεί χάθηκε ο έλεγχος και η σοβαρότητα. Και δυστυχώς τώρα χρειάζεται πολύς κόπος για να ανακτηθεί.

 

Πέρα από αυτό, το να αναγάγετε την συμπεριφορά κάποιον ατόμων (σε ένα τμήμα ενός forum) ως συμπεριφορά των Ελλήνων κρύβει και αυτό κάποιο κόμπλεξ. Πόσο μάλλον να το συσχετίζετε με την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας.

 

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα, αλλά στην μόδα τελευταία εδώ μέσα που κάθε τρεις και λίγο θα πεταχτεί κάποιος να μας πει για Ελληναράδες, Ελλαδίτσες κτλ.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω αυτόν που θα πει ότι είμαστε φόρουμ τεχνολογίας σε κάποιο ποστ..

 

Όταν εδώ σε ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ νέων καρτών γραφικών οι περισσότεροι σχολιάζουν το άτομο που την έκανε..

 

Δεν είστε τεχνολογικά ψαγμενοι κύριοι.. Κατίνες με PC είστε..

 

Σε άλλα νέα: για κάποιον που δεν σκοπεύει να ανέβει πάνω από τα 1080 και έχει μικρό τροφοδοτικό ή 470 λέτε να είναι βελτίωση σε σχέση με την 950? Φαντάζομαι πως ναι αλλά το θέμα είναι και το ποσο.. Αν είναι λίγο και δεν αξίζει τον κόπο αναγκαστικά θέλω και τροφοδοτικό + φράγκα για 480..

 

 

RX 460> GTX 950/750 ti

RX 470 => GTX 970

 

Έτσι πάει τουλάχιστον από θέμα στρατηγικής 

 

Όσο τώρα για το γενικό πρόβλημα σου... τι εννοείς πρέπει να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό για την 480?  καίει απίστευτα λίγα watts θα πρέπει να έχεις προϊστορικό PC για να μην μπορεί να την σηκώσει... σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχει και PCIe

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ συμφωνώ.

 

Εδώ μας τα χάλασες όμως.

Ανα τον κόσμο στα "φεισμπουκοφορουμς" και εκεί οι Έλληνες είναι που φταίνε για το επίπεδο τους;

 

Πριν κάποια χρόνια το insomnia προσπάθησε να εκμοντερνιστεί, και να αφήσει πίσω του το κλασικό στιλ του τεχνολογικού forum που ήταν μέχρι τότε.

Μέχρι εδώ καλά, αλλά αρχίζοντας στο κομμάτι των ειδήσεων να αναρτούνται το ένα clickbait άρθρο μετά το άλλο, με mods να συμμετέχουν στο ξεκατίνιασμα, εκεί χάθηκε ο έλεγχος και η σοβαρότητα. Και δυστυχώς τώρα χρειάζεται πολύς κόπος για να ανακτηθεί.

 

Πέρα από αυτό, το να αναγάγετε την συμπεριφορά κάποιον ατόμων (σε ένα τμήμα ενός forum) ως συμπεριφορά των Ελλήνων κρύβει και αυτό κάποιο κόμπλεξ. Πόσο μάλλον να το συσχετίζετε με την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας.

 

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα, αλλά στην μόδα τελευταία εδώ μέσα που κάθε τρεις και λίγο θα πεταχτεί κάποιος να μας πει για Ελληναράδες, Ελλαδίτσες κτλ.

Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι καλλιεργήθηκε η συστηματική ανάθεση τα νέα θα πρέπει να βγαίνουν απο τα μέλη του Insomnia και να εμφανίζονται στο homepage όταν αποκτήσουν ενα συγκεκριμένο αριθμό Likes (δηλαδή έγκριση ότι δεν ειναι μούφα/ψέμα ή clickbait απο τα άλλα μέλη )

 

Αντ' αυτού έχουμε 1 άτομο με 2,3 αccount ή 2,3 άτομα που τους ανατίθενται να σηκώνουν με την σέσουλα ότι βρούνε στα γκατζετολογικά φραπεδομπλόγκ του εξωτερικού.

 

Έχω παρατηρήσει είδηση που σηκώθηκε νωρίτερα απο το αντίστοιχο βύσμα μέλος να κλειδώνεται έτσι ώστε το βύσμα μέλος να σηκώσει την δικιά του εκδοχή της ίδιας είδησης μια μέρα μετά...

 

ή ειδήσεις με leaks ή προβλέψεις τύπου editorial να παραγκωνίζονται και να μην σηκώνονται ποτέ και ας έχουν ενδιαφέρον θέμα με την δικαιολογία ότι παίζει να μην ειναι έγκυρες την στιγμή που έχουμε δει ένα σορό μαμακίες να σηκώνονται στο home page απο τους συνηθισμένους 1,2 χρήστες (ή τον 1 μετα 1,2 account) που τελικά είτε την ίδια στιγμή που σηκώθηκαν είτε λίγο μετά αποδεικνύονται αβάσιμες ή στηρίζονται σε φήμες και γενικά ειναι μούφες... 

 

Αυτό ήταν το πρώτο πρόβλημα η Generic πολιτική που μάλλον εφαρμόστηκε δια χειρός hal.

 

Δεν ξέρω αν το κάνει γιατί ειναι γνωστοί του και τους βοηθάει να αποκτήσουν προϋπηρεσία στο βιογραφικό τους ή απλά το κάνει γιατί αγχώνεται με το να δώσει το ελεύθερο στους χρήστες να σηκώνουν νέα στην σελίδα "ΤΟΥ" και κατά συνέπεια θέλει έλεγχο (γνωστό αλλιώς και ως λογοκρισία) στο τι βγαίνει στο homepage αφήνοντας μόνο δικά του άτομα/άτομο να σηκώνουν νέα όποιος και να είναι ο λόγος πάντως το σίγουρο είναι πως είναι λάθος.

 

 

Και υπάρχει λόγος που η generic αυτή τακτική είναι λάθος γιατι όταν αποκόπτεις το τεχνολογικό κομμάτι του φόρουμ (τους ανθρώπους που το χρησιμοποιούν) να έχουν ενεργό ρόλο απο την μία 

 

και όταν απο την άλλη βγάζει το κάθε άσχετο generic ποστ 

 

ε αναμφισβήτητα καλλιεργείς διάθεση καφενείου του τύπου "άντε να δούμε αύριο τι θα μας τσαμπουνίσουν για νέο πάλι ο Τάδε και ο Δείνα" (ονόματα δεν λέμε :P) και διάθεση για μουχαμπέτι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RX 460> GTX 950/750 ti

RX 470 => GTX 970

 

Έτσι πάει τουλάχιστον από θέμα στρατηγικής 

 

Όσο τώρα για το γενικό πρόβλημα σου... τι εννοείς πρέπει να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό για την 480?  καίει απίστευτα λίγα watts θα πρέπει να έχεις προϊστορικό PC για να μην μπορεί να την σηκώσει... σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχει και PCIe

Σε ευχαριστώ .

 

Έχω 400w PSU. Έγραψα ότι αν δεν έχει μεγάλη διαφορά ή 470 από την 950 που έχω θα πάρω την 480. Για την 480 πιστεύω ότι 400w δεν φτάνουν οπότε και θα χρειαστεί να αλλάξω και psu. Ενώ με την 470 δεν θα χρειαστεί να υπολογιστεί και αυτό το κόστος.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα watts δε λενε παντα την αληθεια. σχεση παιζει ποσο ποιοτικο ειναι το τροφοδοτικο και κυριως τι ρευμα δινει η 12αρα γραμμη του! επισης τι περιλαμβανει το υπολοιπο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που είναι οι κάρτες κάτω από τα 200$ να μου βρεις να αγοράσω και εγώ μια

 

199$ πουλάει η AMD την 480, άρα δίκαιο έχει ο Agnwstos_X. Μήπως να πληρώσει και το τελωνείο και το ΦΠΑ η AMD για να είστε ευχαριστημένοι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα watts δε λενε παντα την αληθεια. σχεση παιζει ποσο ποιοτικο ειναι το τροφοδοτικο και κυριως τι ρευμα δινει η 12αρα γραμμη του! επισης τι περιλαμβανει το υπολοιπο συστημα.

 

Ακριβώς. ΠΧ έχω 550watt τροφοδοτικό, αλλά ποιοτικά 550. Αν βάλω το pc μου σε ένα από τα φτηνιάρικα που κυκλοφορούν, θα μετράω δευτερόλεπτα μέχρι το μπαμ.

 

Στην προκειμένη περίπτωση και μετρώντας τη μέγιστη κατανάλωση, αν έχει ας πούμε μια CPU 125watt, βάλε και άλλα 150 η κάρτα, έχεις 275 max. Βάλε και τα υπόλοιπα (m/b, ram, δίσκοι κτλ), τα 350 watt δεν τα περνάει. Αν το 400άρι τροφοδοτικό είναι καλό, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. ΠΧ έχω 550watt τροφοδοτικό, αλλά ποιοτικά 550. Αν βάλω το pc μου σε ένα από τα φτηνιάρικα που κυκλοφορούν, θα μετράω δευτερόλεπτα μέχρι το μπαμ.

 

Στην προκειμένη περίπτωση και μετρώντας τη μέγιστη κατανάλωση, αν έχει ας πούμε μια CPU 125watt, βάλε και άλλα 150 η κάρτα, έχεις 275 max. Βάλε και τα υπόλοιπα (m/b, ram, δίσκοι κτλ), τα 350 watt δεν τα περνάει. Αν το 400άρι τροφοδοτικό είναι καλό, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

 

Δεν ειναι κακο το PSU μου.. Ενα PSU BE QUIET! SYSTEM POWER 7 400W εχω. Επισης i3-6098p και MB ASUS H110M. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σηκωνει την 480. Αλλα επειδη καποια στιγμη θα παω και σε i5 εκει εστω και προληπτικα θα πρεπει να το αλλαξω.

 

Anyway περιμενω benchmarks της 470. Αν εχει αρκετη διαφορα με την 950 μαλλον λογο χρηματων θα παω προς τα εκει. ΕΙδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδόσεις που προσφέρουν κατά τα λεγόμενα οι νέες σειρές της AMD είναι αυτές που πρέπει για την εποχή βάσει της εξέλιξης της τεχνολογίας!Είναι καιρός να τεθούν καινούργια performance per value μιας και τόσο καιρό δεν είχαμε δει κάτι τρομερό από γενιά σε γενιά!Υπάρχει και το VR και το AR πλεόν που θέτουν και καινούργια standards!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ .

 

Έχω 400w PSU. Έγραψα ότι αν δεν έχει μεγάλη διαφορά ή 470 από την 950 που έχω θα πάρω την 480. Για την 480 πιστεύω ότι 400w δεν φτάνουν οπότε και θα χρειαστεί να αλλάξω και psu. Ενώ με την 470 δεν θα χρειαστεί να υπολογιστεί και αυτό το κόστος.

μια χαρά είναι 400w η 480 είναι έως 150watt αλλά στην πραγματικότητα ακόμη και όταν παίζεις δεν θα φτάσει τέτοιες τιμές + ~ 50 watt (και πολλά λέω) για όλα τα υπόλοιπα πχ 3 σκληροί ψήκτρα και fans ποντίκι κάρτα ήχου 2 dvdr πληκτρολόγιο με λαμπάκια USB hub κτλ 

 

Πάμε στα 200watt ε και σου μένουν άλλα 170 περίπου για επεξεργαστή (γιατί το τροφοδοτικό σου και ας γράφει 400 δεν δίνει τόσο) 

 

υπολογίζοντας τα 200 βέβαια ήμασταν πολύ χουβαρντάδες το ίδιο και αφαιρώντας watt απο το τροφοδοτικό 

 

αν έχεις επεξεργαστή ας πούμε στα 200watt πάλι μην φοβάσαι.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα βαρύ παιχνίδι φτάνει συχνά κατα την διάρκεια του το δημοσιευμένο TDP και σε ορισμένες στιγμές το ξεπερνά έως 10% παραπάνω.

 

το TDP πρακτικά είναι ο μ.ο. όταν πιέζεις πολύ vga (βαρύ παιχνίδι) , μέσος όρος σημαίνει ότι παίζει γύρω-γυρω από αυτή την τιμή.

 

είναι σφάλμα να λέμε ότι δεν το πιάνει αφού συχνά το ξεπερνά έως 10% παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα βαρύ παιχνίδι φτάνει συχνά κατα την διάρκεια του το δημοσιευμένο TDP και σε ορισμένες στιγμές το ξεπερνά έως 10% παραπάνω.

 

το TDP πρακτικά είναι ο μ.ο. όταν πιέζεις πολύ vga (βαρύ παιχνίδι) , μέσος όρος σημαίνει ότι παίζει γύρω-γυρω από αυτή την τιμή.

 

είναι σφάλμα να λέμε ότι δεν το πιάνει αφού συχνά το ξεπερνά έως 10% παραπάνω

To ΤDP είναι το μέγιστο όριο ασφαλής κατανάλωσης που δίνει ο κατασκευαστής (πχ αν βάλεις το εξάρτημα  να τρέξει πάνω απο αυτό δεν σε καλύπτει η εγγύηση) και αναφέρεται στην μέγιστη θερμική ενέργεια σε watts μιας πχ κάρτας (το ποσό της ενέργειας δηλαδή που μετατρέπεται σε θερμότητα απο την κάρτα) και άρα δεν ταυτίζεται επακριβώς με την πραγματική κατανάλωση ενός εξαρτήματος.... 

 

Τώρα για την κατανάλωση συγκεκριμένα της amd rx 480 έχιε μόνο μια 6pin τροφοδοσία το στάνταρτ για τα εξάπινα καλώδια σε κάθε ATX τροφοδοτικό είναι 75 watt.

 

To στάνταρτ μάξιμουμ τροφοδοσίας για το πρότυπο PCIe 3.0 (όπου θα κουμπώσει η κάρτα ) είναι και αυτό 75 watt 

 

άρα 75 +75 (βάζοντας τα μέγιστα που μπορούν να δώσουν οι πηγές) = 150 watt και να θέλει παραπάνω watt δεν μπορεί να τα πάρει γιατι μέχρι τόσο δίνουν το καλώδιο + το slot....

 

 

Απο εκεί και πέρα άλλες κάρτες πχ η 1080 λένε πως είναι 180 watt αλλά έχει 8 pin είσοδο (το πρότυπο για 8 pin είναι 150watt) και άρα 75+150 = 225 watt που συνολικά έχει διαθέσιμα  η GTX 1080 για να τραβήξει

 

Απο την άλλη βέβαια δεν έχω δει ποτέ κάρτα (που τρέχει σε default ρυθμίσεις - ή με απλό OC χωρίς να πειραχτεί το bios ή το voltage) να έχει φτάσει το TDP πόσο μάλλον να το ξεπεράσει!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...