Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τις νέες Radeon RX 470 και RX 460


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To TDP μπορούμε να το συνδέσουμε με της θύρες (PCIe 3.0, 6pin, 8pin) τροφοδοσίας μιας GPU η είναι λάθος αυτό;

πχ. το TDP στην 1080 είναι 225 watt ή μπορεί να διαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ziguala

πριν πάρεις το ύφος 20 καρδιναλίων και μας ανακοινώσεις το βαρύγδουπο λογύδριο θα μπορούσες να διαβάσεις απλά την wikipedia

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

 

"The TDP is typically not the largest amount of heat the CPU could ever generate (peak power), such as by running a power virus, but rather the maximum amount of heat that it would generate when running "realapplications." This ensures the computer will be able to handle essentially all applications without exceeding its thermal envelope, or requiring a cooling system for the maximum theoretical power (which would cost more but in favor of extra headroom for processing power).[2]

Some sources state that the peak power for a microprocessor is usually 1.5 times the TDP rating.[3"

 

ΥΓ1

Από την εμπειρία μου , με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ με σοβαρά όργανα , μου έχει τύχει σε σύστημα AMD να έχουμε 40w παραπάνω μετρημένα στο τροφοδοτικό από θεωρητικό μέγιστο  του συστήματος (στον επεξεργαστή υπολογίσαμε με με βάση το TDP) και όταν το ζορίσουμε πολύ να κολλάει από ανεπάρκεια ισχύος. H εξήγηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ για όποιον έχει λίγο στοιχειώδη λογική , οι πραγματικές εφαρμογές ΔΕΝ "τερματίζουν" τον επεξεργαστή για μεγάλη διάρκεια και αν αυτό συμβεί (και σε ΙΝΤΕΛ συμβαίνει) τότε ο επεξεργαστής ή θα κολλήσει ή θα ρίξει την συχνότητα για να ξαναεισέλθει εντός προδιαγραφών. Γι'αυτό και ο καψερός κατασκευαστής σου ανακοινώνει το TDP και δεν σου μιλάει για το στιγμιαίο max power που μπορεί να τραβήξει γιατί δεν σε ενδιαφέρει αν ακολουθείς τον κανόνα ότι το τροφοδοτικό πρέπει να είναι "ανετο" και όχι τσίτα.

 

ΥΓ2

ακόμη λες

 

"στην μέγιστη θερμική ενέργεια σε watts μιας πχ κάρτας (το ποσό της ενέργειας δηλαδή που μετατρέπεται σε θερμότητα απο την κάρτα) και άρα δεν ταυτίζεται επακριβώς με την πραγματική κατανάλωση ενός εξαρτήματος"

 

σου μιλάνε για θερμική για να περιγράψουν τον ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ Μ.Ο. κατανάλωσης υπο πίεση. Τα τσιπάκια δεν είναι ηλεκτρικά ποδήλατα να πεις κάποιο κομμάτι της ηλεκτρικής ενέργειας το μετατρέψαμε σε κινητική και κάποιο σε θερμική και την τελευταία φορά που το τσέκαρα η αρχή διατήρησης της ενέργειας ίσχυε και σε αυτήν την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ συμφωνώ.

 

 

Εδώ μας τα χάλασες όμως.

Ανα τον κόσμο στα "φεισμπουκοφορουμς" και εκεί οι Έλληνες είναι που φταίνε για το επίπεδο τους;

 

Πριν κάποια χρόνια το insomnia προσπάθησε να εκμοντερνιστεί, και να αφήσει πίσω του το κλασικό στιλ του τεχνολογικού forum που ήταν μέχρι τότε.

Μέχρι εδώ καλά, αλλά αρχίζοντας στο κομμάτι των ειδήσεων να αναρτούνται το ένα clickbait άρθρο μετά το άλλο, με mods να συμμετέχουν στο ξεκατίνιασμα, εκεί χάθηκε ο έλεγχος και η σοβαρότητα. Και δυστυχώς τώρα χρειάζεται πολύς κόπος για να ανακτηθεί.

 

Πέρα από αυτό, το να αναγάγετε την συμπεριφορά κάποιον ατόμων (σε ένα τμήμα ενός forum) ως συμπεριφορά των Ελλήνων κρύβει και αυτό κάποιο κόμπλεξ. Πόσο μάλλον να το συσχετίζετε με την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας.

 

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα, αλλά στην μόδα τελευταία εδώ μέσα που κάθε τρεις και λίγο θα πεταχτεί κάποιος να μας πει για Ελληναράδες, Ελλαδίτσες κτλ.

 

 

 

Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους.

Το τι εκανε το insomnia και ποιο μονοπατι ακολουθησε δεν με ενδιαφερει, ουτε τα clickbait αρθρα, μυαλο εχει ο καθενας να κρινει.

Το ιδιο και για καποιους mods που ανεφερες, στο κατω κατω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ολους τους υπολοιπους.

Δε περασανε δα και κανενα σεμιναριο και δεν αξιολογηθηκαν απο κανενα σαν ατομα και προσωπικοτητες πριν γινουν mods/publishers.

 

Η αναγωγη ομως που εκανα ειναι απολυτως δικαιολογημενη οταν ταυτιζεται με την πλειοψηφια.

Να σου θυμισω οτι με τον ιδιο τροπο λειτουργουν και διαφορες επιστημες οπως η στατιστικη, τα οικονομικα κτλ.

Οταν λοιπον σε καθε αρθρο (καλο ή κακο, clickbait ή οχι, σοβαρο ή μη, αντικειμενικο ή πληρωμενο) εδω μεσα, το μεγαλυτερο ποσοστο των σχολιων ειναι ανουσιες βλακειες, σχολιασμοι οπως στο παρον αρθρο, ακραιες/φανατικες θεσεις ή ηλιθιες κοντρες μεταξυ ατομων που ξεστομιζουν οτι τους βολευει σαν τον πιο καλοπληρωμενο αντιπροσωπο εταιρειας, χωρις να τεκμηριωνουν, τοτε φιλε μου ο χαραχτηρισμος ειναι ευστοχος.

 

Οταν δε αυτο εχει μια εκτεταμενη μορφη, σε διαφορα φορουμ και κοινοτητες, τεχνολογιας ή μη, και πιο γενικευμενα στην οικονομια (που ανεφερες) ή στην πολιτικη και την κοινωνια τοτε γινεται ο κανονας.

Στα μεγαλα σαιτ και φορουμ του εξωτερικου απο τα οποια εχω επιλεξει να ενημερωνομαι κατα συντριπτικη πλειοψηφια, τετοια ρεζιλικια καταπνιγονται εν τη γενεσει τους απο τον περιγυρο, οποτε ειναι εμφανης η διαφορα νοοτροπιας και αντιμετωπισης.

 

Το σχολιο μου λοιπον αυτο εγινε συνειδητα με βαση οσα διαβαζω εδω μεσα και εισπραττω γενικα και εκφραζει την δυσαρεσκεια και την απογοητευση μου.

Το τι γραφουν οι υπολοιποι, με ποιο υφος και αν εχει βαση ανα περιπτωση δε με αφορα.

 

Ειτε σου αρεσει ειτε οχι λοιπον, ετσι ειναι τα πραγματα.

Και εφοσον εσυ δε πραττεις με αυτον τον τροπο δε μπορω να καταλαβω γιατι θιχτηκες.

Εκτος και αν αδυνατεις να δεις ή δε θελεις να παραδεχτεις την αληθεια.

Γιατι δε θελω να διανοηθω στο ελαχιστο οτι το λες επειδη μοιραζεσαι πεποιθησεις με γνωστο ακραιο κομμα της Ελληνικης βουλης, οπου πας μη Ελλην βαρβαρος κτλ.

(κατι που θεωρω οτι δεν ισχυει βλεποντας τον τροπο που γραφεις).

 

Και ναι, δυστυχως "Ελληναρες" και "Ελληναραδες" υπαρχουν, και μαλιστα ολο και περισσοτεροι, που εχουν σχεδον επιτυχει να κανουν την Ελλαδα "Ελλαδιτσα".

Δες το και αλλιως, αν δεν ισχυαν τα παραπανω δε θα ειμασταν τωρα συνολικα ως χωρα σε αυτην την κατασταση, οποτε καλο ειναι να παραδεχομαστε τα κακως κειμενα και να παψουμε να εθελοτυφλουμε, για να μπορεσουμε επιτελους να αντιμετωπισουμε το προβλημα και να αρχισουμε να αλλαζουμε την κατασταση.

Τα εκαστοτε φορουμ αλλωστε ειναι γνωστο οτι αποτελουν μικρογραφια της κοινωνιας, αν και μιλαω γενικα.

 

Υ.Γ.: Δε θελω επ ουδενι να παρεξηγηθω, δε θεωρω οτι ο ολος ο κοσμος εδω μεσα μπαινει στο ιδιο τσουβαλι, το αντιθετο, μιας και ειναι ιδιατερα εμφανες σε καθε αρθρο οτι υπαρχουν πολλα αξιολογα ατομα με λογικη και επιπεδο και προφανως ακομα περισσοτερα που δε φαινονται γιατι εχουν επιλεξει να μην μπαινουν καν στο κοπο να σχολιασουν ή να ενημερωνονται απο δω.

Παρολα αυτα ηθελα να ξεκαθαρισω την αποψη μου απο την οπτικη τη δικη μου γιατι θεωρω χρεος μου να επισημαινεται και η αρνητικη πλευρα των πραγματων μια στο τοσο προς ενημερωσιν, γνωσιν και συμμορφωσιν.

Για οποιους θενε, οι υπολοιποι ας συνεχισουν, δε περιμενω να αλλαξει και τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD παρουσίασε πρώτα τις mid-end και low end κάρτες της. Η nvidia έβγαλε πρώτα τις 2 high-end κάρτες της(πλήν 1080ti).
 Είναι φανερή η  στόχευση των δυο εταιριών και έτσι δε βλέπω να πέφτουν οι τιμές των high end NVIDIA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ziguala

πριν πάρεις το ύφος 20 καρδιναλίων και μας ανακοινώσεις το βαρύγδουπο λογύδριο θα μπορούσες να διαβάσεις απλά την wikipedia

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

H πρώτη γραμμή στο link Που παραθέτεις λέει το εξής:

 

The thermal design power (TDP), sometimes called thermal design point, is the maximum amount of heat generated by the CPU that the cooling system in a computer is required to dissipate in typical operation. 

Και τι ύφος πολλών καρδιναλίων και παπάντζες μου τσαμπουνάς; εγώ απλά έγραψα τι ισχύει. Δεν ξέρω αν πάσχεις απο κόμπλεξ ή κάποιο σύνδρομο ψευδούς μεγαλομανίας και γιαυτό μεταφράζεις ό,τι δεν συμφωνεί μαζί σου στο μυαλό σου σαν λάθος και ύφος πολλών καρδιναλίων και εγώ δεν ξέρω τι.

 

 

 

ΥΓ1

Από την εμπειρία μου , με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ με σοβαρά όργανα , μου έχει τύχει σε σύστημα AMD να έχουμε 40w παραπάνω μετρημένα στο τροφοδοτικό από θεωρητικό μέγιστο  του συστήματος (στον επεξεργαστή υπολογίσαμε με με βάση το TDP) και όταν το ζορίσουμε πολύ να κολλάει από ανεπάρκεια ισχύος. H εξήγηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ (ναι απλούστατη είναι δεν ξέρεις τι λες)  για όποιον έχει λίγο στοιχειώδη λογική , οι πραγματικές εφαρμογές ΔΕΝ "τερματίζουν" τον επεξεργαστή για μεγάλη διάρκεια και αν αυτό συμβεί (και σε ΙΝΤΕΛ συμβαίνει) τότε ο επεξεργαστής ή θα κολλήσει ή θα ρίξει την συχνότητα για να ξαναεισέλθει εντός προδιαγραφών. Γι'αυτό και ο καψερός κατασκευαστής σου ανακοινώνει το TDP και δεν σου μιλάει για το στιγμιαίο max power που μπορεί να τραβήξει γιατί δεν σε ενδιαφέρει αν ακολουθείς τον κανόνα ότι το τροφοδοτικό πρέπει να είναι "ανετο" και όχι τσίτα.

 

ΥΓ2

ακόμη λες

 

"στην μέγιστη θερμική ενέργεια σε watts μιας πχ κάρτας (το ποσό της ενέργειας δηλαδή που μετατρέπεται σε θερμότητα απο την κάρτα) και άρα δεν ταυτίζεται επακριβώς με την πραγματική κατανάλωση ενός εξαρτήματος"

 

σου μιλάνε για θερμική για να περιγράψουν τον ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ Μ.Ο. κατανάλωσης υπο πίεση. Τα τσιπάκια δεν είναι ηλεκτρικά ποδήλατα να πεις κάποιο κομμάτι της ηλεκτρικής ενέργειας το μετατρέψαμε σε κινητική και κάποιο σε θερμική και την τελευταία φορά που το τσέκαρα η αρχή διατήρησης της ενέργειας ίσχυε και σε αυτήν την περίπτωση.

Καταρχήν πέρα ότι δεν συμφωνώ με την λογική σου γενικά δεν θα σταθώ εκει γιατι ειναι offtopic και ο κυρίως λόγος που είναι offtopic είναι ότι συγκρίνεις CPU με κάρτα γραφικών που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους όταν μιλάμε για κατανάλωση και θερμική συμπεριφορά κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD παρουσίασε πρώτα τις mid-end και low end κάρτες της. Η nvidia έβγαλε πρώτα τις 2 high-end κάρτες της(πλήν 1080ti).

 Είναι φανερή η  στόχευση των δυο εταιριών και έτσι δε βλέπω να πέφτουν οι τιμές των high end NVIDIA.

Κάτσε να δεις που τα βρήκανε και είπανε εγώ θα πιάσω το Mid range (AMD), κι εγώ το High end (NVIDIA) ενδεχομενως υπερτιμολογώντας κιόλας και ενώ εσύ θα πουλάς πολλά φτηνά εγώ θα πουλάω λίγα και ακριβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ziguala

 

ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε διαβάζουν άτομα που τα περισσότερα ξέρουν από φυσική δημοτικού , όταν λέμε πατάτες δεν επιμένουμε γιατί μετά από το "νόμιζα λανθασμένα" γίνεται γελοιοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δεις που τα βρήκανε και είπανε εγώ θα πιάσω το Mid range (AMD), κι εγώ το High end (NVIDIA) ενδεχομενως υπερτιμολογώντας κιόλας και ενώ εσύ θα πουλάς πολλά φτηνά εγώ θα πουλάω λίγα και ακριβα...

Τον Σεπτέμβριο (σε περίπου 3 μήνες δηλαδή ) η AMD θα ανακοινώσει και τις high-end κάρτες της (Vega)  οπότε θα έχει απάντηση και εκεί (αν και κρίνοντας από το ήδη υπάρχουν mid range -και την ενδεχόμενη εμφάνιση άλλης μιας mid range γρηγορότερης από την 480 είτε με όνομα rx 490 είτε 480x) αν και τυπικά στο mid range μιλώντας σαν θέση στην γκάμα αυτής της γενιάς της εταιρίας πρακτικά μιλάμε για κάρτες υψηλών επιδόσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ziguala

 

ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε διαβάζουν άτομα που τα περισσότερα ξέρουν από φυσική δημοτικού , όταν λέμε πατάτες δεν επιμένουμε γιατί μετά από το "νόμιζα λανθασμένα" γίνεται γελοιοποίηση.

 

Το θέμα ειναι ότι δεν νομίζω ξέρω.

 

Ξέρω ότι το 6pin δίνει 75 watt 

 

Ξέρω ότι το PCIe δίνει 75 watt

 

Ξέρω ότι 75 +75 κάνει 150

 

Ξέρω ότι όλα αυτά διαμορφώνονται βάσει spec απο τους αντίστοιχους οργανισμούς (pcisig και molex) link για τα όποια spec μπορείς να βρεις στην σελίδα τους αν έχεις account και τα οποία link(που οδηγούν σε pdf αρχεία) είναι αυτά που διαβάζουν οι μηχανικοί κάθε εταιρίας προκειμένω να κατασκευάσουν ενα motherboard ή μια κάρτα κτλ και όχι wikipedia (αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το link που εσύ έβαλες επιβεβαιώνει τα όσα ειπώθηκαν) και άρα δεν γίνεται να είναι στο "περίπου" εκτός αν μιλάμε για κινιζιές προϊόντα που μπορεί να ειναι στο περίπου ακριβώς επειδή δεν συμμορφώνονται με τα specs! 

 

Επίσης κανένα σύστημα που είχα δεν ξεπέρασε ο αριθμός σε κατανάλωση τον αριθμό του TDP ακόμη και στις πιο δύσκολες και βαριές εφαρμογές.

 

Δεν έχω όμως δικά μου βίντεο αλλά υπάρχουν μπόλικα βίντεο άλλων

 

Εδώ ας πούμε έχουμε 2 GTX 980 Ti (250 watt TDP η κάθε μία ) έναν 4790K (88W TDP)  υδρόψυξη με φωτισμό 2 σκληρούς έξτρα ανεμιστήρες την ίδια την μητρική/ram κτλ) Βλέπουμε και τις 2 GPU να τρέχουν σε benchmark στο 97% 

 

και το συνολικό ποσό κατανάλωσης απο την πρίζα βαίνει στα ~ 545

 

 

Εδώ βλέπουμε μια ATi radeon 6990 με το βασικό bios στα 375 watt TDP και το perfomance bios στα 450 watt TDP να τρέχουν με έναν i7 x980 (130 watt TDP)  -επίσης ήταν η εποχή που το μεγαλύτερο TDP το βλέπανε για καλό (μεγαλύτερες επιδόσεις) όχι για κακό aaaawww good ol' times :P

 

Παρατηρούμε ότι μόνο η διαφορά στο TDP του ενός bios απο το άλλο είναι 75 watt η διαφορά συνολικής κατανάλωσης απο την μπρίζα δεν ξεπερνάει τα ~45 watts και συνήθως βρίσκεται κάτω από 35 watts

 

τέλος μόνο το TDP της CPU με τo χαμηλότερο bios της GPU βγάζει 405 watts (δηλαδή χωρίς να βάλουμε καν την κατανάλωση άλλων εξαρτημάτων όπως μητρική,drives, ram/σκληροί, ψήκτρα κτλ) ενώ παρατηρούμε ότι ακόμη και στην περίπτωση που το PC τρέχει το πιο ενεργοβόρο bios η συνολική κατανάλωση ειναι κάτω από τα 400 watts απο την μπρίζα. 

 

 

 

1000 watt τροφοδοτικό τρέχει I7 EE (δεν πρόσεξα αν αναφέρει την κάρτα αλλά για να έχει κουτί με ΕΕ να βάζει cysis 2 benchmark και να έχει ανεμιστήρες και λαμπιόνια σίγουρα κάποια μεγάλη κάρτα γραφικών θα έχει) συνολική κατανάλωση απο την μπρίζα κάτω απο 445 watt όταν έτρεχε το benchmark του crysis 2 και κάτω απο 310 όταν έκαιγε την CPU του (που έχει OC)

 

 

και η λίστα συνεχίζει και δεν τελειώνει σε όλες τις περιπτώσεις τα PC τρέχουν κάποιο βαρύ για την εποχή bench και ειναι κατα πολύ πιο κάτω απο το συνολικό TDP και πολλές φορές όλο το σύστημα ειναι πιο κάτω απο TDP της κάρτας ενώ έχουν μεγάλα τροφοδοτικά! μερικά επιπλέον έτσι για αναφορά

 

 

 

Επεξ/σία από Ziguala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψάξεις σε όλα τα site των επίσημων κατασκευαστών CPU & GPU λένε ότι το TDP ΔΕΝ είναι το max power και ότι μπορεί προς στιγμή να ξεπεραστούν αυτά τα όρια.

 

Οταν το ολοκληρωμένο τα ξεπερνά προς στιγμή ΑΝ συνεχίζουμε να το ζορίζουμε τότε ρίχνει τον χρονισμό του συνήθως για να ξαναεπανέλθει σύντομα εντός προδιαγραφών λειτουργίας αφού αν συνεχίσει την "υπερκατανάλωση" θα κολλήσει και πιθανων θα καεί. Αυτά τα όργανα που λες δεν μετρούν οριακές διακυμάνσεις κατανάλωσης.

 

Διάβασε NVIDIA  , INTEL , AMD και τους κατασκευαστές πολυπύρηνων cpu για φορητές συσκευές που όταν μιλάνε για TDP το διευκρινίζουν αυτό που λέω. Και μόνο η περιγραφή του TDP έπρεπε να ψι λιάσει ότι κάτι δεν πάει καλά σε αυτά που λες γιατί νομίζεις δεν λένε maximum και λένε μέσος όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...