Προς το περιεχόμενο

Επεξεργαστης


AlexYT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θελω να ρωτησω μπορω να αλλαξω επεξεργαστη στο λαπτοπ μου? Ειναι το lenovo g50-45 με AMD E1 1.30Ghz θελω να βαλω καποιον γυρω στα 1.9ghz 4πυρηνο σκεφτομε Amd A6 μπορω να αλλαξω? Εχετε κατι να μου πρωτεινετε? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπουμε (???) την μητρική του λάπτοπ σου, link.

Αυτό που δεν βλέπουμε είναι το σόκετ.... :( Δηλαδή είναι κολλημένος ο επεξεργαστής στην μητρική σου...  Άρα δεν αλλάζει...

Αν παρ όλα αυτά θες να το δεις άνοιξε κανένα καπάκι και δες αν βγαίνει ο δικός σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i confirm that

οχι δεν μπορεις

 

ο AMD E1-6010 ειναι σε σοκετ BGA769 το οποιο παει να πει πως δεν αλλαζει.

 

το μονο που μπορεις να αλλαξεις ειναι να βαλεις παραπανω ραμ και ssd.

 

με 2gb ραμ εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming το εχω αλλα ελαφρια games οπως minecraft εχω γυρο στα 50-60 fps αλλα με αρκετα drops θα ηθελα κατι που να τα ανεβαζε 80-100 σταθερα

Εχω 8gb ram αλλα 32 bit windows (ξερω βλ*κεια μου που αγορασα 8gb ram ) καρτα γραφηκων amd radeon r2 1GB (εξετιας ram) και εχω αλλα 2μιση gb ram.

Σε θεμα gaming ο ssd ποσο θα βοηθουσε?

Και κατι ακομα αν εβαζα λιγο ακομα απο την ram στην gpu θα βοηθουσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να έβαζες τα x64 να χρησιμοποιήσεις και την υπόλοιπη μνήμη..... Τώρα τρέχοντας ότι τρέχεις και έχοντας τον task manager ανοικτό πόσο % πάει η μνήμη στο max?

 

Στο task manager πάλι τρέξε οτι τρέχεις, περίμενε το drop που λες και πήγαινε δες πόσο % του επεξεργαστή χρησιμοποιήθηκε την στιγμή του βυθίσματος, αν ήταν 100% ο επεξεργαστής αυτός σε κολλάει, αν ήταν η μνήμη 100% αυτή σε ρίχνει. Τώρα minecraft κτλπ δεν ξέρω τι επιδώσεις θέλει άρα τι να σου πω.... Περίμενε να σκάσει μύτη κανένας που να παίζει τίποτα σχετικό.

 

Για την κάρτα γραφικών κατέβασε το GPUz και τρέξε το, μετά άνοιξε το παιχνίδι και περίμενε πάλι το βύθισμα όπως παραπάνω και πήγαινε δες μετά με alt tab μην ήταν και αυτή στο 100%

 

Ο ssd θα βοηθούσε σε απόκριση αλλά στα παιγνίδια δεν πρέπει να δεις διαφορά, στο φόρτωμα μόνο, τα fps πάνε σε σχέση με κάρτα γραφικών και επεξεργαστή-ram κατα βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω αλλα αν ρωτηω και κατι αλλο υπαρχει τροπος αναβαθμησης σε x64 δωρεαν? Δεν εμπιστευομε τα crack τοσο πολυ οποτε υπαρχει καπιο εμπιστο site με win7 x64 cracked? Αν ξερεις η ξερει καποιος αλλος ας μου πει link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι windows έχεις; Τι γράφει το αυτοκόλλητο απο κάτω απο το λάπτοπ; Αν πάρεις SSD δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να περάσεις τα x64 με τον κωδικό σου. Βρίσκεις το iso της έκδοσης σου στο site της microsoft (νόμιμο αυτό και σίγουρο οτι δεν δίνει ιούς) και δοκιμάζεις.

 

Τώρα για πειρατικά δεν νομίζω να σου πει κάποιος, απαγορεύονται λόγο κανονισμού site τέτοιες συζητήσεις και οι mod κρατάνε ρόπαλο :P +Μετά τις 12 δέρνουν :P

 

Κάνε πάντως πρώτα τα παραπάνω, μπορεί να μην σε κόβει η ράμ σε πρώτη φάση, δηλαδή αν είναι ο επεξεργαστής 100% και η ράμ είναι πολύ κάτω τι να κερδίσεις....

Βέβαια η ram είναι ram.... Καλύτερα +4.... Κάπου θα χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8ρια που είχες ήταν χ64?

 

Edit: Αυτό που θέλω να πω είναι, γιατί δεν βάζεις τα 8 και να τα κάνεις 10ρια που η προσφορά ισχύει μέχρι τέλος του άλλου μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στίκερ με τον κωδικό τι γράφει; (πέραν του κωδικού :P ).

Όπως έγραψα παραπάνω μπορείς να βάλεις 8 και μετά να τα κάνεις 10 free για ένα μήνα ακόμα.

 

Edit: Άρα γιατί δεν το κάνεις αυτό; Δηλαδή παίρνεις SSD (ή μένεις με τον HDD), βάζεις τα γνήσια 8ρια σου, βάζεις τον κωδικό σου και μετά περνάς τα 10 μέσα απο το λειτουργικό και είναι ενεργοποιημένα και γνήσια και Χ64 που θα βλέπουν όλη την μνήμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...