Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Νέο εργαλείο αφαίρεσης bloatware για τα Windows 10


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενώ τα Windows 10 περιλαμβάνουν ήδη τρόπους για τον "εξαγνισμό” του συστήματος από εφαρμογές και δεδομένα, τα οποία ενδέχεται να προκαλούν αποσταθεροποίηση στην ομαλή λειτουργία τους, η Microsoft δοκιμάζει ένα νέο εργαλείο για “καθαρές” εγκαταστάσεις.

Το συγκεκριμένο εργαλείο είναι (προσωρινά) διαθέσιμο μόνο για όσους είναι εγγεγραμμένοι στο πρόγραμμα Windows Insiders, δίνοντας τους πρόσβαση - μέσω Διαδικτύου - σε ένα "καθαρό" είδωλο εγκατάστασης και παράλληλα τη δυνατότητα να διατηρήσουν τα προσωπικά δεδομένα που ενδέχεται να βρίσκονται αποθηκευμένα στο εκάστοτε σύστημα, διαγράφοντας όμως όλες τις υπόλοιπες (εργοστασιακές και συνήθως περιττές) εφαρμογές.

 

Το εργαλείο, σε πειραματική φάση ακόμα, παρουσιάζει κάποια μικροπροβλήματα και δεν αποκλείεται να εγκαταστήσει μία παλαιότερη έκδοση του λειτουργικού (από αυτή που ενδεχομένως βρίσκεται ήδη εγκατεστημένη/ενημερωμένη στο σκληρό δίσκο του συστήματος) και όταν αυτό συμβεί, η δυνατότητα διατήρησης των δεδομένων πάει "περίπατο".

 

Το νέο λογισμικό διατέθηκε παράλληλα με την έκδοση 14367 για υπολογιστικά και φορητά (mobile) συστήματα, καθώς πλησιάζουμε στην ημερομηνία κυκλοφορίας του τεράστιου Windows 10 Anniversary Update. Η αμερικανική εταιρεία έχει ήδη αναθέσει στους Insiders κάποιες "αποστολές" προσπαθώντας να εντοπίσει και να διορθώσει όσο το δυνατόν περισσότερα σφάλματα.

 

Link.png Site: ARSTechnica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου αρεσει αυτο το OS που βρηκε και απηχηση σε companion devices και υπάρχουν θιασώτες του, εναντι στο android.  Ειναι ασυληπτη η αναξιοπιστια σε ενα καθαρο συστημα, χωρις παρεμβάσεις. Ενα σωρο processes που κανουν hijack τον επεξεργαστη. Αναιτια crashes, freezes....

 

Ok ok... οχι σε μεγαλη συχνότητα ή μεγάλο αντικτυπο... αλλά σε ενα microsoft designed machine με ξεπερνα. Και με δημοφιλεστατο και μονο s/w. Προσπαθω να θυμηθω ποσες φορες μου κολλησε το android τοσα χρονια τώρα... 

 

 

Το μονο θετικό στα Win10, ειναι οτι μπορείς να τα κάνεις με μια σχετική ευκολια reset. Κατα τα αλλα, έχω αρχίσει να αναπολώ τα Win7 και πρεπει να εξετάσω αν μπορώ να τα βάλω σε win10 machine με touchscreen κλπ κλπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει αυτο το OS που βρηκε και απηχηση σε companion devices και υπάρχουν θιασώτες του, εναντι στο android.  Ειναι ασυληπτη η αναξιοπιστια σε ενα καθαρο συστημα, χωρις παρεμβάσεις. Ενα σωρο processes που κανουν hijack τον επεξεργαστη. Αναιτια crashes, freezes....

 

Ok ok... οχι σε μεγαλη συχνότητα ή μεγάλο αντικτυπο... αλλά σε ενα microsoft designed machine με ξεπερνα. Και με δημοφιλεστατο και μονο s/w. Προσπαθω να θυμηθω ποσες φορες μου κολλησε το android τοσα χρονια τώρα... 

 

 

Το μονο θετικό στα Win10, ειναι οτι μπορείς να τα κάνεις με μια σχετική ευκολια reset. Κατα τα αλλα, έχω αρχίσει να αναπολώ τα Win7 και πρεπει να εξετάσω αν μπορώ να τα βάλω σε win10 machine με touchscreen κλπ κλπ...

 

 

αν δεν καταλαβες το εργαλειο αυτο κανει για ολες τις εκδοσεις σταθερων , φορητων ,και wp και οχι μονο στα wp που δεν ειναι καθολου ασχημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξερω γιατι γραφονται ολα αυτα τα περιεργα προβληματα με τα 10.

 

Εγω πηγα απο 7 σε 10 64bit (ΟΧΙ καθαρη εγκατασταση), και το μονο που χρειαστηκε να κανω ειναι απεγκατασταση και ξανα-εγκατασταση του Comodo Firewall.

 

Εχω ενα σωρο πραγματα που τρεχουν, μεχρι και disk caching, και δεν εχω δει ποτε κολλημα. Σχεδον μηδεν προβληματα.

 

Και το pc μου δεν κλεινει ποτε, ειναι 24/365.

 

Μια χαρα ειναι τα 10αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωρες ωρες αναρωτιέμαι αν στα 2 desktop και στο 1 laptop που τα εχω μου εχουν δωσει καμια ειδικη "απροβληματιστη" εκδοση με αυτα που διαβαζω. Στο λαπτοπ γλυτωσα απο τα φριζαρισματα και την συνεχη μεγαλη ταχυτητα στο ανεμιστηρακι που ειχε με το προεγκατεστημενο ubuntu 12.04. Μαλλον ειναι της μοδας να τα βριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να παραθεσω και εγω ένα πρόβλημα των 10.... Από αναβαθμιση από 8.1 σε 10 ΟΛΑ τα games σερνοντουσαν με ελαχιστα καρε (από 2-3 εως 15-20). Τα δοκιμασα ΟΛΑ , drivers directX και ότι άλλο διαβασα στο internet αλλα τιποτα, μεχρι που ξαναεκανα install τα 8.1. Και αυτό το πρόβλημα από ότι διαβασα το εχουν ΠΟΛΛΟΙ!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 10 πιο fail και από τα millennium...

 

φίλε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

 

 

τα 7αρια εδω ειναι και θα παραμεινουν για πολυ καιρο ακομα.....

 

 

το ίδιο λέει και η γιαγιά μου φίλε.

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...