Προς το περιεχόμενο

Νvidia: Εκπτώσεις στα μοντέλα της σειράς GTX 900


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω αξίζει περισσότερο μια 480. Κοστίζει μολις 200 και αν θες και παραπάνω βάζεις αλλη μια. Με 400 ευρω έχεις αποδοση μεγαλύτερη απο την 1070 με 150 ευρω λιγοτερα.

Ποιά 480 ; Σε ποιό κόσμο κοστίζει 200€ ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

παιδια συγνωμη λιγο ασχετο αλλα να ρωτησω τι με συμφεριε καλυτερα να πουλησω την 970 και να παρω μια 1070 η να παρω μια ακομη 970 και να κανω σλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το ξαναπω πως η ειδηση μιλαει για τιμες σειρας 9ΧΧ και οχι για 480 vs 1070 η ο δικος σου γιατρος δεν ειναι καλος.?

Αφου εβγαλες και την τιμη με απολυτη ακριβεια παω πασο.

ειπα κατι σχετικα με την ειδηση?? να στο ξαναπω δηλαδη?? δεν καταλαβαινεις η δεν θες να καταλαβεις?τρολλαρεις η κατι τετοιο??μηπως μιλαω με ατομο δημοτικου η με ατομο περιορισμενης ευθηνης?πες μου να ξερω πως να απευθηνθω... εγω εκανα παραθεση σε μια απαντηση του θεματος και εσυ κανεις παραθεση στην απαντηση της παραθεσης μου??ΠΟΥΥΥ ΚΟΛΛΑΕΙ η απαντηση σου με την παραθεση μου..ελεος,μαλλον με παιδια δημοτικου εχουμε να κανουμε..

και το 480 vs 1070 δεν το ανεπτηξα εγω καταρχην.....βαλε γυαλακια..  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμές θα προσαρμοστούν και τα μοντέλα θα προσγειωθούν στις "δίκαιες" τιμές που θα τους δώσει η αγορά.

 

Α μπράβο! Ακριβώς έτσι! Το θέμα είναι να ξέρεις τι ισχύ θέλεις να πάρεις. Για τα υπόλοιπα θα φροντίσει η αγορά.

 

Ήδη τα πρώτα μαγαζιά στο εξωτερικό έβγαλαν προπαραγγελία την Sapphire 8GB RX-480 στα 335€ και XFX RX-480 8GB στα 360€. Οπότε αναμένω τιμές συν/πλην 300 έξω και 300-350€ εδώ για την AMD ανάλογα την υλοποίηση. Με τις GTX1070 να ξεκινάνε από 450€ έξω θα τις δούμε 500€ εδώ μόλις ισορροπήσει η αγορά. Οπότε ποια είναι μια καλή τιμή για την 970 με δεδομένο ότι ακόμη και η Nvidia έχει στοκ (εκτός από την Nvidia δεν εννοώ τους μαγαζάτορες του skroutz που παίρνουν όλοι από Γερμανία και βάζουν 2-3% κέρδος και τη διαφορά του ΦΠΑ οι άνθρωποι, αλλά τους μεγάλους μεταπωλητές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη λιγο ασχετο αλλα να ρωτησω τι με συμφεριε καλυτερα να πουλησω την 970 και να παρω μια 1070 η να παρω μια ακομη 970 και να κανω σλι?

 

Προσωπική μου άποψη: "Αξίζει" να πάς σε 1070/1080 εφόσον έχεις τα φράγκα και 1) Χτίζεις καινούργιο σύστημα 2) Θα δώσεις άλλα τόσα για VR 3) Έχεις 120/144hz τουλάχιστον, 1440p monitor. Εάν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω κάθεσαι με την 970 μέχρι να πέσουνε οι τιμές σε 1070 σε λογικά επίπεδα και μετά "πυροβολείς".

 

Στη παρούσα φάση η 970 ακόμα και μόνη της τη παλεύει άνετα σε 1440p (link στο τέλος). Για μένα δεν αξίζει ούτε να επενδύσεις σε άλλη μια κάρτα παλαιότερης γενιάς που όταν θα τις αλλάξεις θα τις δώσεις τζάμπα μεταχειρισμένες αν πουληθούν;;;, αλλά ούτε και να πας αυτή τη στιγμή στη καινούργια γενιά (εκτός και αν ισχύουν τα 1,2,3).

 

Πάρε και το λινκ με benchmarks (για να μη μιλάμε με αερολογίες και ότι κατέβει στη κούτρα μας......δε το λέω για σένα αυτό.) που επιβεβαιώνει τα περι benchmarks για την 970 που είπα στη 2η παράγραφο. Έχει υπόψιν σου ότι ο τύπος μετράει με τα πάντα στο Ultra. Χωρίς ΑΑ, ΑΟ και εκπτώσεις σε shadows ή foliage visibility/ grass density όπως στο Witcher 3, εννοείται ότι τα νούμερα πάνε προς τα πάνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αξίζει περισσότερο μια 480. Κοστίζει μολις 200 και αν θες και παραπάνω βάζεις αλλη μια. Με 400 ευρω έχεις αποδοση μεγαλύτερη απο την 1070 με 150 ευρω λιγοτερα.

 

Κανεις αδικη συγκριση. Την 1070 την βαζεις σε τιμη Ελλαδας δηλαδη απο αυτα που λες 550 ευρω ενω τις 480 σε τιμες εξωτερικου. Βαλε τις 480 250 ευρω + (τις 4 gb) και 300 ευρω τις 8 gb. Δηλαδη οι 2 κανουν 500-600 ευρω οσο η 1070. Κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι μεγαλυτερη η αποδοση τους αν και δεν θελω να μιλαω καθολου για καρτες που δεν εχουν κυκλοφορησει και δεν ξερουμε αναλυτικα specs, benchmarks, real life tests κλπ.

Επισης το συμφερον εξαρταται απο το τι κανεις και τι παιχνιδια παιζεις (αν αξιοποιουν το crossfire κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κρατάω μικρό καλάθι για τις τιμές και τις επιδόσεις.
Από λόγια έχουμε χορτάσει. Εγώ βλέπω ότι η 1080 έχει 1000€ και δεν δουλεύει ούτε το MSI Gaming App. Επίσης βλέπω ότι στα 4K που διαφημίζουν μερικοί Reviwers - ψεύτες - διαφημιστές, η κάρτα σέρνεται στα 40fps.

Καλή κάρτα, δεν μπορώ να πω, αλλά όχι για 1000€. Για 500-600€ ίσως.

Όταν οι εταιρίες μας ζητάνε τόσα χρήματα, πρέπει τα προϊόντα να κάνουν όχι απλά τα πράγματα που υπόσχονται, αλλά ακόμα παραπάνω που δεν τα αναφέρουν!!!

Τα έχω πάρει πολύ τελευταία με όλη αυτήν την κατάσταση που επικρατεί με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κρατάω μικρό καλάθι για τις τιμές και τις επιδόσεις.

Από λόγια έχουμε χορτάσει. Εγώ βλέπω ότι η 1080 έχει 1000€ και δεν δουλεύει ούτε το MSI Gaming App. Επίσης βλέπω ότι στα 4K που διαφημίζουν μερικοί Reviwers - ψεύτες - διαφημιστές, η κάρτα σέρνεται στα 40fps.

 

Καλή κάρτα, δεν μπορώ να πω, αλλά όχι για 1000€. Για 500-600€ ίσως.

 

Όταν οι εταιρίες μας ζητάνε τόσα χρήματα, πρέπει τα προϊόντα να κάνουν όχι απλά τα πράγματα που υπόσχονται, αλλά ακόμα παραπάνω που δεν τα αναφέρουν!!!

 

Τα έχω πάρει πολύ τελευταία με όλη αυτήν την κατάσταση που επικρατεί με την τεχνολογία.

 

 

1080 βλεπω στην τζιφρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κρατάω μικρό καλάθι για τις τιμές και τις επιδόσεις.

Από λόγια έχουμε χορτάσει. Εγώ βλέπω ότι η 1080 έχει 1000€ και δεν δουλεύει ούτε το MSI Gaming App. Επίσης βλέπω ότι στα 4K που διαφημίζουν μερικοί Reviwers - ψεύτες - διαφημιστές, η κάρτα σέρνεται στα 40fps.

 

Καλή κάρτα, δεν μπορώ να πω, αλλά όχι για 1000€. Για 500-600€ ίσως.

 

Όταν οι εταιρίες μας ζητάνε τόσα χρήματα, πρέπει τα προϊόντα να κάνουν όχι απλά τα πράγματα που υπόσχονται, αλλά ακόμα παραπάνω που δεν τα αναφέρουν!!!

 

Τα έχω πάρει πολύ τελευταία με όλη αυτήν την κατάσταση που επικρατεί με την τεχνολογία.

Εχει βγει ενας γενικος κανονας για ολα αυτα που ολως τυχαιως δεν τηρειται ομως και να τα αποτελεσματα.

 

'''Ψηφιστε με το πορτοφολι σας''..Αλλα βλεπεις πολυ λιγοι το κανουν αυτο πραγματικα και οι περισσοτεροι  τσιμπανε απλα λογω ενθουσιασμου,τετοια ψαρια που ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αξίζει περισσότερο μια 480. Κοστίζει μολις 200 και αν θες και παραπάνω βάζεις αλλη μια. Με 400 ευρω έχεις αποδοση μεγαλύτερη απο την 1070 με 150 ευρω λιγοτερα.

 

Μόλις €200; Που την βρήκες να πάρουμε δυο, τρεις; :-D

 

Α, ΘΑ κυκλοφορήσει σε 2 βδομάδες; :ph34r:

Α, η τιμή είναι $199 χωρίς φόρους και τίποτα άλλο μέσα; :ph34r:

 

Καλά περίμενε να την πάρεις €200... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μετά την 8800gtx χάθηκε η μπάλα στις τιμές.

Θυμάμαι ακόμα πελάτες που αγόραζαν την 295gtx λίγο πριν την είσοδο του DX11 στα videoπαιχνίδια.

Έκανα κάτι γέλια :-)

Ο κανόνας πάντα ήταν και θα είναι ο ίδιος.

Ποιός τον έχει μεγαλύτερο (το μισθό χεχεχε) ;

Πάντα θα υπάρχουν και κάποιοι απο μας που θα λεμε οτι το μέγεθος δε μετράει αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιείς έχει σημασία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μας εκατσαν οι νεες καρτες και οι μειωμενες τιμες των παλιων. Επειδη δεν εχω 500€ για νεα καρτα γραφικων "βολευτηκα" με μια 970 G1 με 2+ χρονια εγγυηση. Για 1080p ειναι υπερτουμπανο. 480 δεν ηθελα, ειπα να αλλαξω στρατοπεδο. Μεχρι να αλλαξω monitor δεν ξανασκεφτομαι την αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, έχω ήδη μια 980ti (που μου την έκανε δώρο η μεταφορική :P) μόλις πέσει κ άλλο η τιμή πάιρνω άλλη μια για sli και ξαναασχολούμαι με κάρτα γραφικών όταν βγεί κάποια που να σηκώνει 60fps σε ultra 4Κ και όχι απλα λίγο περισσότερα fps απο ότι έχω τώρα...

Ποια μεταφορική κάνει δώρο κάρτες να τις πω να μου  στείλει και μένα μια 980ti :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...