Προς το περιεχόμενο

Τραγούδι μεσαίωνα ????


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παίδες, ΘΑ ΣΚΑΣΩ!

 

Μου έχει κολλήσει ένα τραγούδι που νομίζω ότι είναι από μεσαιωνική περίοδο, αυτά τα τραγούδια με λίρα ίσως και φλογέρα που τα βάζουν στις ταινίεςμε μεσαίωνα καμελοτ κλο συνήθως σε ένα γεύμα ή όταν περπατάει ο βασιλιάς πχ στο παλάτι, ήρεμα κλπ..

 

Πάει κάπως έτσι:

 

Τουτού τουτού τουρουρουτού, ήρεμα και μελωδικά..

 

Μάλλον από ταινία είναι η σεξπηρ καμελοτ δεν ξέρω.. Ίσως και κωμική μεσαιωνική ταινία που το βάζουν στο background..

 

Γενικά όταν δείχνει σε ταινία αυλή του βασιλιά στο παλάτι κλπ είναι κλισέ να βάζουν αυτη την μελωδία

 

Ευχαριστώ όποιον το βρεί γτ έχω φάει το κόσμο να το βρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μεσαιωνικό τραγούδι που μπορώ να σκεφτώ (όχι ότι ξέρω και πολλά  :P ) από αυτό:

Τουτού τουτού τουρουρουτού, ήρεμα και μελωδικά..

είναι αυτό:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να υπαρχει ενα συγκεκριμενο τραγουδι που παιζει σε ολες αυτες τις ταινιες, ισως ειναι διαφορετικα κομματια με το ιδιο στυλ.

 

εδω μερικα παραδειγματα:

 

βεβαια ισως υπαρχει καποιο κομματι απο ηχητικη βιβλιοθικη που το χρησιμομοιπουν συχνα για να γλυτωσουν λεφτα αντι να πληρωνουν συνθετη για τετοιες σκηνες.

θα ρωτησω στο imdb μηπως γνωριζει κανεις, μου κινησε την περιεργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε κιλικ κοντά είσαι ρε φίλε.. τέτοιος ρυθμος στο περίπου αλλά βάλε ένα τσικ ΔΕΞΙΩΣΗ, δηλαδή πιο ήρεμο και πιο αριστοκρατικό, έχω φάει το κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πιο δεξίωση υποθέτω ότι εννοεί κάτι με τσέμπαλο (harpsichord), το αναφέρω χωρίς να 'χω κάτι στο νου μου γιατί μπορεί να μιλάμε από μουσική Blackadder μέχρι Palestrina.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πιο δεξίωση υποθέτω ότι εννοεί κάτι με τσέμπαλο (harpsichord), το αναφέρω χωρίς να 'χω κάτι στο νου μου γιατί μπορεί να μιλάμε από μουσική Blackadder μέχρι Palestrina.

Ναι μάλλον τσέμπαλο είναι από λιγο youtube που το άκουσα.. Αλλά πιο flat δεν έχει πολλές μελωδίες μέσα, απλό και αριστοκρατικό και έχω στο μυαλό μου και το κωμικό στοιχείο ίσως το είδα σε καμια κωμική ταινία όταν έμπαινε ο βασιλιάς κλπ..

 

Μου ήρθε χθες ξαφνικά το βράδυ και το ήξερε μέχρι και η κοπέλα μου τον ρυθμό και σήμερα μου έχει φύγει από το κεφάλι και δεν θυμάμαι κάν πως πήγαινε! -.-

 

Τουτού τουτού τουρουρουτουτού.. Έτσι με προσοχή στο τονισμό αλλά το ξέχασα και εγώ και τώρα καταλαβαίνω ότι δεν θα βγαλετε κ εσείς άκρη :P

 

Στην αρχή είχα την εντύπωση ότι είναι από κωνσταντινου και ελενης το επεισόδιο με τον φόνο στο βυζαντιο που ήταν και καλά στην βυζαντινή εποχή αλλά δεν βρήκα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γελασετε, εγώ, σε ηχογράφηση να το σφυρίζω :P

 

https://www.dropbox.com/s/ipntmg5gjhozwea/%CE%A6%CF%89%CE%BD%CE%AE_160620_1.3gp?dl=0

Ελπίζω να θυμήθηκα καλά το ρυθμό γιατί κάτι δεν μου κάνει καλά στο σφύριγμα, αλλά το θυμήθηκε και η κοπέλα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...