Προς το περιεχόμενο

Αποψη για Βιογραφικο Σημειωμα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς επίσης την ώρα που θα μπεις στην συνεντεύξη να ρωτήσεις:

Και δεν μου λες. Εσείς τι κάνετε εδώ;

 

ε καλα εντάξει τωρα τρολαρουμε .... είναι δυνατον να εισαι ας πουμε προγραμματιστης ή οικονομολόγος να ξέρεις ότι η τάδε αγγελια είναι για τον κλάδο σου και να μην ξέρεις που ακριβως πάς? και ξέρεις που πας και ξέρεις τι θα κάνεις σε αυτή τη θέση. Εκτος και αν θέλει ο άλλος να του πεις στατιστικά στοιχεια της εταιρειας του .... ναι γεια σας κυριε εργοδοτη ξερω πολλα για την εταιρεια σας το 2015 ειχατε τοσο τζιρο και τοσες πωλήσεις το 2016 πέσατε λιγο βεβαια αλλα οκ .... έλεος.

Ναι αλλα σε άλλο νήμα τα έχωνες στον defacer που είχε έναν συνάδελφο που πήγαινε στην δουλειά με το σορτσάκι και το σκειτ στον ώμο  :) :-D

 

Τι, την μια έτσι κ την άλλη γιουβέτσι ?

 

Με το σκεϊτ στη δουλεια δεν πάς εννοείται πας για να δουλέψεις όχι για να ρολάρεις στους διαδρομους. Καλα του ειχα πει. Όταν λεω ότι δεν θα έδινα σημασια στο ντύσιμο εννοω δεν θα με ενδιεφερε αν έσκασε με τζιν-πουκάμισο ή σακακι αλλα εντάξει με σαγιονάρα και σορτς παραείναι για να πάς κάπου επισημά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα σε άλλο νήμα τα έχωνες στον defacer που είχε έναν συνάδελφο που πήγαινε στην δουλειά με το σορτσάκι και το σκειτ στον ώμο  :) :-D

 

Τι, την μια έτσι κ την άλλη γιουβέτσι ?

Εγώ πάντως ακόμα γελάω όταν το θυμάμαι! Και τώρα που το θυμήθηκα πάλι γελάω μόνος μου!

 

Που έλεγε o DDevil τι να το κάνει το skate στη δουλειά; Θα κάνει κόλπα πάνω στα γραφεία; :-D :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που έλεγε o DDevil τι να το κάνει το skate στη δουλειά; Θα κάνει κόλπα πάνω στα γραφεία; :-D :-D

 

Βγαλμένο από σετ της Φίνος Φιλμ είναι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι για το βιογραφικο. Στην σχολη μου ειχα κανει ενα εξαμηνο autocad, ενω εχω ασχοληθει και λιγο μονος μου για να το βελτιωσω. θεωρω οτι ξερω σχεδον ολες τις εντολες για 2d σχεδιαση. Στο βιογραφικο μπορω να το προσθεσω βασικη γνωση autocad η δεν επαρκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις να βαλεις κατι καλυτερο, βαλτο μαζι με τα διαφορα αλλα random skills. Φτανει το skill να εχει εστω κι εμμεση σχεση με τις θεσεις για τις οποιες στελνεις το CV. Αν ας πουμε ψαχνεις για ναυτης, δεν εχει νοημα να το βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ακόμα γελάω όταν το θυμάμαι! Και τώρα που το θυμήθηκα πάλι γελάω μόνος μου!

 

Που έλεγε o DDevil τι να το κάνει το skate στη δουλειά; Θα κάνει κόλπα πάνω στα γραφεία; :-D :-D

 

χαχαχα olie στον διάδρομο επειδη δουλεψε το for. :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για ενημέρωση σχετικά με τη πορεία της συνέντευξης που είχα κάνει πριν 1 μήνα επειδή είχα αναφερθεί εκτενώς, εν τέλει... δεν έχει προχωρήσει το θέμα. 

 

Ο CEO έστειλε mail μετά τις γιορτές στις 04/01 λέγοντας ότι εξετάζουν το θέμα και θα επανέλθουν οριστικά στο τέλος της άλλης βδομάδας (13/01) έχοντας θετική προδιάθεση για τη συνεργασία μας. Εν τέλει απάντησε στις 17/01 αναφέροντας ότι 'Δεν το έχουμε ξεχάσει απλά εξετάζουμε όλες τις εναλλακτικές". Εγώ του απάντησα ότι κατανοώ τον χρόνο που χρειαζεται σε συνδυασμο και με τις τρέχουσες δραστηριότητες της εταιρείας και ότι ενδιαφέρομαι για τη θέση και ότι αναμένω την οριστική του απόφαση.

 

Έκτοτε εδώ και 15 μέρες δεν είχαμε άλλη επικοινωνία, γράψιμο κανονικό ο κύριος CEO. Πέρασα από τον καθηγητή μου που μου είχε κάνει τη σύσταση για να τον ενημερώσω και μου είπε αν ήθελα να τον ξαναπάρει τηλέφωνο αν νομίζω ότι αυτή του η κίνηση θα είχε κάποιο αποτέλεσμα και ότι οι μικρές εταιρείες είναι πιο κλειστές και ότι δύσκολα κάνουν αλλαγές στην ομάδα κ.λπ. Του είπα δε χρειάζεται να κάνει κάτι ακόμα, εξάλου τα λεφτά τα βάζει ο CEO οπότε... 

 

Αν και ξέρω ότι με έχει απορρίψει σκεφτόμουν αύριο να έπαιρνα ένα τηλ. στην εταιρεία για ενημέρωση ή να του έστελνα ένα mail απλά για επιβεβαίωση ρε γμτ για να το βγάλω και εντελώς από το μυαλό μου. Κρίμα η τόση διαδικασία και το άγχος 1μιση μήνα τώρα για ένα γράψιμο. Τι εναλλακτικές ψάχνει αυτός δηλαδή; 1μιση ώρα συνέντευξη και ψάχνει 1 μήνα που θα μπορούσα να μπω στο team; Τέλος πάντων, εμπειρία είναι και αυτό... αλλά χαλάστηκα λίγο γιατί ήταν καλή ευκαιρία για απασχόληση μετά το μεταπτυχιακό.. 

 

Πραγματικά για 1 θέση εργασίας και με σύσταση κιόλας και ο άλλος εξέταζε το θέμα 1 μήνα για έξτρα κοστος 700ε σκάρτα με υπερωρίες και ΣΚ δουλειά σε επείγοντα projects... Έλεος δηλαδή, πρέπει να έφερε εδικούς αναλυτές να του κάνουν εκτίμηση κόστους για 1 έξτρα άτομο ρε φίλε!! Τι είναι αυτοί, πως να μην έχει 55%+ ανεργία στους νέους μετά. 

 

Έτσι μου έρχεται να φτιάξω μια start up και να δουλεύω πάθος για τη δική μου εταιρεία ή να την κάνω για έξω.  :angry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποκλεισουμε το πιθανο σεναριο να το τρεναρουν για δικους τους λογους, πχ απο φορτο εργασιας με σημαντικοτερα ζητηματα ωστε να σκαλωνει λιγο το δικο σου ζητημα ως οτι δεν εχουν αποφασισει ακομα, κρατησε την εμπειρια. Η δικη μου γνωμη απο οσα μετεφερες εδω ειναι οτι για την συγκεκριμενη περισταση υπηρξε υπερ του δεοντος λανθανουσα οικειοτητα μεταξυ σας, πραγμα που για τον CEO δεν μου εδωσε θετικη εντυπωση. Ειτε δεν ψαχνοταν για ατομο, οποτε κοιταξε να τελειωνει με τον καθηγητη σου για το τυπικο, ειτε σαν CEO δεν διακρινεται για το τακτ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν χάνεις τίποτα να στείλεις ένα email να ρωτήσεις τι γίνεται. Πες τους ότι σε απασχολεί πολύ το θέμα και σε αποσπάει από τις σπουδές σου ξέρω γω ή κάτι τέτοιο και θα εκτιμούσες πολύ μια απάντηση για να δεις τι θα κάνεις.  

 

Κι αν δεν σε πάρουν δεν πειράζει πάντως, η εμπειρία θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Περιεργα διλήμματα και συναισθήματα

Το βιογραφικο μου εχει μεγαλωσει τοσο, εχει τοσα στοιχεια, που πλεον εχω αρχισει και αφαιρω κάποια απο αυτα που εχω καταγραψει.

Βεβαια αυτο με στενοχωρει καπως, γιατι οσο κι αν κατι ειναι 'παλιο' σαν αποκτημα γνωσης, εγω δεν παυω να εχω κοπιάσει για να το αποκτήσω....και τωρα είμαι στην 'δυσάρεστη' (ή ευχαριστη?)θέση να μην μπορω να τους αφιερωσω πια,

ουτε μια γραμμη καταχωρησης στο βιογραφικο μου...γιατι αν το κανω, θα ξεπερασω τις 3 σελιδες που ειναι ηδη υπερσυμπκυκνωμενες-πυκνογραμμενες, και δεν πρεπει...

Λεω, αν ηξερα στο παρελθον οτι θα κουραζομουν να παρω χαρτια, να μαθω αντικειμενα κλπ,

για να ερθει καποια μερα που ουτε καν θα τα αναφερω,

ισως να μην τα εκανα ποτε καλυτερα....

απο την αλλη βεβαια, ειναι (συνηθως-στους φιλοπροοδους) εξελικτικη η πορεια του ανθρωπου,

αλλα δεν παυω να εχω τους ανωτερω προβληματισμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργα διλήμματα και συναισθήματα

Το βιογραφικο μου εχει μεγαλωσει τοσο, εχει τοσα στοιχεια, που πλεον εχω αρχισει και αφαιρω κάποια απο αυτα που εχω καταγραψει.

Βεβαια αυτο με στενοχωρει καπως, γιατι οσο κι αν κατι ειναι 'παλιο' σαν αποκτημα γνωσης, εγω δεν παυω να εχω κοπιάσει για να το αποκτήσω....και τωρα είμαι στην 'δυσάρεστη' (ή ευχαριστη?)θέση να μην μπορω να τους αφιερωσω πια,

ουτε μια γραμμη καταχωρησης στο βιογραφικο μου...γιατι αν το κανω, θα ξεπερασω τις 3 σελιδες που ειναι ηδη υπερσυμπκυκνωμενες-πυκνογραμμενες, και δεν πρεπει...

Λεω, αν ηξερα στο παρελθον οτι θα κουραζομουν να παρω χαρτια, να μαθω αντικειμενα κλπ,

για να ερθει καποια μερα που ουτε καν θα τα αναφερω,

ισως να μην τα εκανα ποτε καλυτερα....

απο την αλλη βεβαια, ειναι (συνηθως-στους φιλοπροοδους) εξελικτικη η πορεια του ανθρωπου,

αλλα δεν παυω να εχω τους ανωτερω προβληματισμους...

Το οτι εχει ερθει η ωρα να διαγραφεις πραγματα απο το CV καθε αλλο παρα κακο ειναι...Δειχνει οτι εχεις εξελιχθει τοσο ωστε να εχεις ακομα σημαντικοτερα achievements απο εκεινα τα οποια σε βαλανε στην αγορα εργασιας.

 

Αναλογως της θεσης που ψαχνεις, σβηνεις αυτα που θεωρεις οτι εχουν την μικροτερη σημασια για τον εργοδοτη και τα αντικαθιστας με τα νεοτερα/καλυτερα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...