Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Mi QiCYCLE Electric Folding Bike της Xiaomi


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα δεν κάνει αν ξεπερνάς τα 80 κιλά... Αλλά είναι μια καλή αρχή, ελπίζω για περισσότερα μοντέλα σύντομα...

Και για 100 κιλά μια χαρά θα πας, απλά θα έχεις λιγότερη αυτονομία, μικρότερη τελική ταχύτητα και θα κάνεις λίγο περισσότερο πεντάλ για να ξεκινήσει. 

Εμένα πιο πολύ θα με ανησυχούσε αν ταιριάζει στο ύψος για ψηλούς 1.90+

 

Μην μπερδεύετε το ποδήλατο με το μηχανάκι. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Αν έρθει στα 500 ευρώ και κάτω (και δεν είναι για κινέζικες διαστάσεις στο ύψος) το αγοράζω τώρα κιόλας!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκρινιαζετε ολοι...

 

θα ξεκλειδωενις τον bootloader, θα περνας αλλη ρομ στο μοτερ και με overvoltage θα πηγαινει 400-500watt με το αντιστοιχο κοστος σε αυτονομια. 

 

Για αποστασεις μεχρι 5χλμ ειναι ιδανικα κατι τετοια δικυκλα. Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για τη δουλεια. Το παπι καιει 2,5λ/100χλμ, η μηχανη καιει 6λ/100χλμ και το αμαξι 10λ/100χλμ εντος πολης. Αποσβεση σε σχεση με το παπι δεν προκειται να κανεις ποτε, με τη μηχανη και το αμαξι ομως για αποστασεις μεχρι 5-6χλμ πηγαινε και αλλα τοσα ελα μια χαρα γινεται αποσβεση σε 1-2 χρονια, συν φυσικα την ευκολια να περνας την κινηση οπως με τα μηχανακια.

 

 

εξαιρετικα χαρακτηριστικα, το περιμενω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν κάνει αν ξεπερνάς τα 80 κιλά... Αλλά είναι μια καλή αρχή, ελπίζω για περισσότερα μοντέλα σύντομα...

 

Έχω ένα τρίκυκλο της αραβωνιαστικιάς μου και θέλω να του βάλω πάνω ηλεκτρικό κίτ... Αλλά αυτό από μόνο του είναι 25 κιλά + τουλάχιστον 10 το κίτ + εμένα 90 κιλά, χρειάζομαι κίτ πάνω από 1500W για να πούμε ότι γίνεται δουλειά.

 

μπορείς και τώρα με τα κιλά που είσαι.

με 250 watt ανεβαίνεις άνετα ανηφόρες σαν τη Λ.. Αμφιθέας

 

το ζήτημα είναι η αυτονομία. για 10 ή 20 χλμ!

 

ΥΓ Μη προτιμήσεις κιτ εγκατάστασης. να είναι από τη μάνα του, σχεδιασμένο και τοποθετημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ θα με ανησυχούσε αν ταιριάζει στο ύψος για ψηλούς 1.90+

 

ρυθμίζεις το κάθισμα και το τιμόνι ψηλότερα! εκτός κι αν είσαι 2,35.

 

τα μικρά (20 ίντσες ο τροχός)  δεν έχουν τόσο καλή ευστάθεια, όσοι τα 26άρια...  βγήκαν για να καλύψουν την ανάγκη μικρού χώρου-βάρους-αποθήκευσης.  έχουν βγει και 26άρια σπαστά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυθμίζεις το κάθισμα και το τιμόνι ψηλότερα! εκτός κι αν είσαι 2,35.

 

τα μικρά (20 ίντσες ο τροχός)  δεν έχουν τόσο καλή ευστάθεια, όσοι τα 26άρια...  βγήκαν για να καλύψουν την ανάγκη μικρού χώρου-βάρους-αποθήκευσης.  έχουν βγει και 26άρια σπαστά!

Δεν είναι τόσο εύκολο δυστυχώς να ανεβάσεις σέλα και τιμόνι ψηλότερα. Σε πολλά σπαστά τερματίζουν σε ύψη 1.90 η και παρακάτω. Επίσης αν το ποδήλατο είναι φτιαγμένο για προδιαγραφές αναβάτη 1.70-1.75 στο 1.90 η οδήγηση του δεν θα είναι σωστή, θα είσαι σε πολύ λάθος θέση και θα σε ζορίζει.

 

Αν είμουν 2.35 δεν θα έψαχνα για ποδήλατο φίλε, θα έπαιζα μπάσκετ μαζί με τον Αντετοκούνμπο και θα κυκλοφορούσα με Τζάγκουαρ!!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός electric skateboard αλλά και αυτό φοβερό φαίνεται σε χαρακτηριστικά και τιμή, ελπίζω σύντομα να βγουν ριβιού στο ίντερνετ. Αν και αυτό που αναφέρει ο Άβαταρ σχετικά με το ύψος ανησυχεί και εμένα λίγο... Ανυπομονώ να μάθω περισσότερα πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν, αν και καθυστερημένος το βλέπω και μου αρέσει ιδιαίτερα το ποδηλατάκι. Η μόνη λύση που βλέπω για να το αγοράσει κανείς είναι το gearbest που το έχει τσιμπημένο στα 695€.

http://www.gearbest.com/bikes/pp_434406.html

Ωστόσο, έχει priority shipping για Ελλάδα στα 3€, που νομίζω είναι οκ με τελωνείο.

Οπότε (εφόσον ισχύει αυτό) θα περιμένω να πέσει τιμή, εκτός αν έχει κάποιος ιδέα από πού αλλού μπορούμε να το προμηθευτούμε.

Μια απορία που έχω ως νέος στα ηλεκτρικά ποδήλατα, είναι γενικά για τη διάρκεια ζωής των μπαταριών και το κόστος αντικατάστασης τους;; Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, αν και καθυστερημένος το βλέπω και μου αρέσει ιδιαίτερα το ποδηλατάκι. Η μόνη λύση που βλέπω για να το αγοράσει κανείς είναι το gearbest που το έχει τσιμπημένο στα 695€.

 

http://www.gearbest.com/bikes/pp_434406.html

 

Ωστόσο, έχει priority shipping για Ελλάδα στα 3€, που νομίζω είναι οκ με τελωνείο.

 

Οπότε (εφόσον ισχύει αυτό) θα περιμένω να πέσει τιμή, εκτός αν έχει κάποιος ιδέα από πού αλλού μπορούμε να το προμηθευτούμε.

 

Μια απορία που έχω ως νέος στα ηλεκτρικά ποδήλατα, είναι γενικά για τη διάρκεια ζωής των μπαταριών και το κόστος αντικατάστασης τους;; Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει!

Αν υπάρχει κανείς που το έχει χρησιμοποιήσει ας ρίξει ένα σχόλιο ή ένα pm. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...