Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Air mouse


drdedus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να προτείνει κάποιος ενα χειριστήριο για να παίζω παιχνίδια?

Βλέπω υπάρχει ενα tronsmart με δικό του αντάπτορα όχι bluetooth που λένε ότι έχει τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Λέω λιγότερα προβλήματα γιατί διαβάζω εχουν θέματα όταν τα συνδέσεις με android.

Έβλεπα και ένα xiaomi νομίζω bluetooth.

Μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Εγώ έχω το xiaomi mi pad που αναφέρεις και είμαι υπερ ευχαριστημενος. Βασικά με την μια συνδεεται και δουλευει μια χαρά. Αλλά δεν ειναι μονόδρομος. Έχω και τα logitech F710 που ειναι με dongle και όχι BT και κάνουν επίσης εξαιρετική δουλειά. Και φαντάζομαι και με τα χειριστήρια PS3-4 που μπορείς να συνδέσεις πάλι θα δουλευουν. Και USB να βάλεις πάλι θα δουλέψουν. Δεν είναι δύσκολο το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο:

Link.png Site: Riii8

.

Link.png Site: UKB-500

 

Οι διαφορές τους εντοπίζονται μόνο στο touch ?

Δηλαδή στο Rii i8 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δυο ή τρία δάχτυλα για μπρος-πισω

ενώ στο UKB – 500 δεν γίνεται αυτό ?

Αν κάποιος είναι κάτοχος ή γνωρίζει , θα μπορούσε να με ενημερώσει ?

Επίσης είναι καλύτερα  με την ενσωματωμένη μπαταρία ή το ποιο φτηνό με 2χΑΑΑ.

Πόσο κραταει η ενσωματωμένη μπαταρία σε αυτά ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαίνει στο airmouse, έψαξα στο μενου του android αλλα δεν υπήρχε επιλογή απο εκεί, οπότε κάνω δουλειά με το soundAbout

leros μια βοήθεια.

Εφτασε και εδώ το mele pro αλλά παρατηρώ ότι οταν προσπαθώ να μιλήσω σε κάποιο messenger απο το ενσωματωμένο μικρόφωνο/ηχείο τους ακούω χαμηλά αλλα το σημαντικότερο είναι ότι εγω δεν ακούγομαι σχεδόν καθόλου στους αλλους.

 

Μπορούμε να ανεβάσουμε την στάθμη με κάποιο app?

Λογικά θα είναι ευκολότερα μιας και τα μηχανάκια ειναι root.

 

Στο soundabout ως τι το έχει το mele?

Τι ρυθμίσεις έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leros μια βοήθεια.

Εφτασε και εδώ το mele pro αλλά παρατηρώ ότι οταν προσπαθώ να μιλήσω σε κάποιο messenger απο το ενσωματωμένο μικρόφωνο/ηχείο τους ακούω χαμηλά αλλα το σημαντικότερο είναι ότι εγω δεν ακούγομαι σχεδόν καθόλου στους αλλους.

 

Μπορούμε να ανεβάσουμε την στάθμη με κάποιο app?

Λογικά θα είναι ευκολότερα μιας και τα μηχανάκια ειναι root.

 

Στο soundabout ως τι το έχει το mele?

Τι ρυθμίσεις έχεις?

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ενσωματωμένο μικρόφωνο ηχείο.... σορρυ :(

 

Επίσης σταμάτησα να χρησιμοποιώ το soundabout γιατί έληξε η trial απο το Playstore. Πλέων βρήκα τρόπο απο το developers menu http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=719476&st=840#entry49963740 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρελαβα σημερα αυτο http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_189302.html

 

Σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος, κανει ο,τι υποσχεται σε καλη τιμη. Δυο ερωτησεις εχω ομως αν ξερει κανεις:

 

1) Με το ctrl+alt+del κανει ρεσταρτ. Καποιο πληκτρο (ή συνδυασμος) που να ανοιγει/κλεινει το μηχανακι ομως δεν υπαρχει;

2) Με το touchpad η χρηση του κερσορα στο kodi ειναι λιγο erratic. Τουλαχιστον μεχρι να το συνηθισω και να μην παταω το κεντρο σαν "κλικ". Με τη χρηση του μοχλου χρειαζεται να πατας το "enter" ως επιβεβαιωση (ΟΚ) της εντολης. Υπαρχει εναλλακτικος τροπος αντι του enter;

 

Ευχαριστω, καλο βραδυ.

Το ξεθάβω, φίλος είσαι ευχαριστημένος;ή όποιος κάτοχος υπάρχει; έχω ένα bt mouse της ms και δεν έχει μπρος πίσω κουμπί στο πλάι, πίσω πιάνει το δεξί κλικ και το έχω βαρεθεί.έχω το roccat savu αλλά δεν θέλω να βάζω 2 μέτρα usb καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ναι, ειμαι ευχαριστημενος. Οπως εχω αναφερει, εχει μερικες ατελειες οπως π.χ. την απουσια power on/off πληκτρου. Μικρο το κακο για εμενα, αλλωστε εχω πει στο μποξ να κλεινει μονο του επειτα απο καποια ωρα.

 

- Το "κλικ" στο touchpad το συνηθισα, αν και ακομα ειναι λιγο πιο ευαισθητο. Καλυτερα ετσι ομως, παρα να παταω 10 φορες για μια εντολη.

- Για επιστροφη στο προηγουμενο μενου/σελιδα απλα πατας το αντιστοιχο δεξι κλικ (πανω δεξια, κανε μεγενθυση στη φωτο και θα το καταλαβεις) που ειναι φυσικα εντελως διαφορετικο απο ενα mouse και πανευκολο στη χρηση του.

- Αν υπαρχει κατι για το οποιο πρεπει να γκρινιαξω ειναι οτι ενω μιλαμε για πληκτρολογιο υπολογιστη, δεν εχει βελακια. Χρησιμοποιειται φυσικα ο "λεβιες" πανω αριστερα, αλλα ισως εγω ειμαι κουλος και μου φαινεται καπως η χρηση του :D

- Δεν κανω τρομερη χρηση στο μποξ, συνεπως ουτε στο χειριστηριο, αλλα εχω ξεχασει ποτε φορτισα τη μπαταρια του τελευταια φορα. Κραταει πολυ, ειδικα αν θυμασαι να κλεινεις τον διακοπτη οταν το αφηνεις στην ακρη. Αρχη ειναι βεβαια, να δουμε ποσο θα κρατησει.

 

Ελπιζω να βοηθησα, ρωτα ο,τι αλλο θελεις για να δουμε αν μπορω να σου δωσω εξτρα πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ναι, ειμαι ευχαριστημενος. Οπως εχω αναφερει, εχει μερικες ατελειες οπως π.χ. την απουσια power on/off πληκτρου. Μικρο το κακο για εμενα, αλλωστε εχω πει στο μποξ να κλεινει μονο του επειτα απο καποια ωρα.

 

- Το "κλικ" στο touchpad το συνηθισα, αν και ακομα ειναι λιγο πιο ευαισθητο. Καλυτερα ετσι ομως, παρα να παταω 10 φορες για μια εντολη.

- Για επιστροφη στο προηγουμενο μενου/σελιδα απλα πατας το αντιστοιχο δεξι κλικ (πανω δεξια, κανε μεγενθυση στη φωτο και θα το καταλαβεις) που ειναι φυσικα εντελως διαφορετικο απο ενα mouse και πανευκολο στη χρηση του.

- Αν υπαρχει κατι για το οποιο πρεπει να γκρινιαξω ειναι οτι ενω μιλαμε για πληκτρολογιο υπολογιστη, δεν εχει βελακια. Χρησιμοποιειται φυσικα ο "λεβιες" πανω αριστερα, αλλα ισως εγω ειμαι κουλος και μου φαινεται καπως η χρηση του :D

- Δεν κανω τρομερη χρηση στο μποξ, συνεπως ουτε στο χειριστηριο, αλλα εχω ξεχασει ποτε φορτισα τη μπαταρια του τελευταια φορα. Κραταει πολυ, ειδικα αν θυμασαι να κλεινεις τον διακοπτη οταν το αφηνεις στην ακρη. Αρχη ειναι βεβαια, να δουμε ποσο θα κρατησει.

 

Ελπιζω να βοηθησα, ρωτα ο,τι αλλο θελεις για να δουμε αν μπορω να σου δωσω εξτρα πληροφοριες.

Το να σβήνω, θα σύρω την μπάρα επάνω για να πατήσω power off.για να το ανοίξω σκέφτομαι στο, αφού δεν έχει κουμπί όπως είπες.το gt1 παίρνει μπαταρίες ΑΑΑ και αμάν έκανα να βρω για να το ανοίγω.πλέον το μανίσιο χειριστήριο το δουλεύω γι'αυτό το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 17 ευρώ παίρνεις ενα mele f10 deluxe η κάτι αντίστοιχο για να έχεις καλύτερο πάτημα πλήκτρων αν έχεις θέμα και ησυχάζεις.

Μετάνιωσα που τα αγόρασα τα viboton.

Από εδώ και πέρα μόνο αυτά που ανέφερα.

Για φίλους που μου ζήτησαν σήμερα θα τους αγοράσω 1 mele f10 deluxe και 1 rkm.

Ούτε καν τους εμφανιζω τα άλλα.

Σε έναν τρίτο που του το χάρισα ούτε καν το δουλεύει.

Για ταινίες κλπ μόνο αυτά που αναφέρω.

Για παιχνίδια ίσως τα άλλα, όμως δεν με νοιάζει.

 

Η ευκολία χρήσης που προσφέρουν αυτα που λέω είναι χρόνια μπροστά από τα viboton ειδικά για ένα μηχάνημα που οι περισσότεροι το αγοράζουμε για ματς/ταινίες/youtube.

Και όλα αυτά χωρίς καν να υπολογίσουμε το πλεονέκτημα της αντιγραφής άλλων κοντρόλ και την δυνατότητα να τα κάνουμε όλα μέσα απο ένα κοντρόλ.

Μην ασχολείστε με 2α αντικείμενα.

 

Απορώ πως κάποιος μπορεί να τα προτείνει σαν πρώτη επιλογή σε εναν άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτητα αν το ποστ του @drdedus πηγαινε σε εμενα ή καπου αλλου, πρεπει να παραδεχτουμε οτι δυστυχως υπαρχει κατι που λεγεται "υποκειμενικο κριτηριο". Αυτο που αρεσει στον εναν, δεν αρεσει στον αλλον.

 

Οπως ηδη εγραψα, γενικα με βολεψε. ΕΜΕΝΑ. Ευτυχως ή δυστυχως ΔΕΝ αναλωνω τον χρονο μου στο να δοκιμαζω tvbox ή χειριστηρια, ουτε καν σπαταλω το χρονο μου για να βλεπω ολη την ωρα τηλεοραση. Απο τα γραφομενα μου αλλωστε προκυπτει ευκολα το συμπερασμα οτι ειμαι αρχαριος στα tvbox και ασχολουμαι λιγο χρονο με αυτο (προκυπτει απο το χρονο φορτισης της μπαταριας). Συνεπως με >10 ευρω (μειον κατι κατι ποντους που ειχα στο gearbest) πηρα ενα αξιοπρεπες πραγμα (πληκτρολογιο) που δεν μου χαλαει τη ζωη, αλλα δεν μου την αλλαζει κιολας.

 

"Προτεινω" λοιπον σε καθε συμφορουμιτη να παρει το mele με τα διπλα λεφτα ή κατι αλλο με τετραπλα, οκταπλα, δεκαπλα κλπ. Δεν υπαρχει λογος να ασχολειται με το ποστ μου. Περιλαμβανει "υποκειμενικο κριτηριο", δεν τεσταρω πληκτρολογια/air mouse/tvbox, δεν κανω εισαγωγες gadget απο την Κινα, ουτε διακινηση προϊοντων για λογαριασμο φιλων μου. Οποτε καλο ειναι να διαβαζετε αλλα ποστ απο τα δικα μου :) Ευχαριστω και συγγνωμη εκ των προτερων αν μπερδεψα καποιον συμφορουμιτη. Καλο βραδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται είναι υποκειμενικό όπως λες για αυτό είπα και την δικιά μου γνώμη.

Όπως και την γνώμη άλλων που το δοκίμασαν.

Έχω δοκιμάσει πολλά για αυτό και εξηγώ με τι θα χαρεί ο κόσμος ανάλογα την χρηση απο την πρώτη στιγμή που θα πατήσει το πρώτο κουμπί και όχι μετα απο κάνα μηνα χρήσης.

Και να θυμίσω εδω μιλάμε για ενα air mouse που εκτός απο το ότι για κάποιους δουλεύει καλύτερα σου δίνει την δυνατότητα αντί να έχεις 3-4 τηλεκοντρόλ στο τραπέζι η στον καναπέ.. να έχεις 1 που από μόνο του λέει πολλά.

Αρα το θεμα με τα 8 ευρώ παραπάνω που στοιχίζει δικαιολογείται αρκετά.

 

 

Αν εσυ μου πεις οτι σε βολεύει περισσότερο απο air mouse στις ταινίες/YouTube θα το δεχτώ.

Αλλά σε βολεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολευει, δε βολευει, η απαντηση θα ειναι παλι υποκειμενικη. Αλλα ας προσθεσω οτι δεν εχω air mouse, δεν εχω δοκιμασει κανενα, συνεπως το "δικο μου" γκατζετακι ειναι το καλυτερο του κοσμου. Τι αλλο να πω; Τα εγραψα ολα στο προηγουμενο ποστ. Μην επαναλαμβανομαστε. Ας κανει ο καθενας ο,τι νομιζει, το υπεραναλυσαμε νομιζω για προϊον 8-10 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...