Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Air mouse


drdedus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και Καλά κάναμε, γι'αυτό είμαστε εδώ για εμας και για τους αλλους.

Αν το ειχαν αναλύσει και οι προηγούμενοι θα ειχα καταλάβει πολλά πριν αγοράσω.

Αλλά οι προηγούμενοι ειπαν μόνο τα θετικά για το viboton εκεί την πάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλημερα

 

Φωτιζομενα πληκτρα εχει το rii i8+ , το εχει ενας φιλος μου συνδεδεμενο σε raspberry, μου αρεσει και το εχω παραγγειλει και για παρτη μου. 

Εχω και ενα air mouse tronsmart tsm01 αλλα με εχει κουρασει να κανω κινησεις για να ""κεντραρω"" αυτο που θελω και να το επιλεξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 17 ευρώ παίρνεις ενα mele f10 deluxe η κάτι αντίστοιχο για να έχεις καλύτερο πάτημα πλήκτρων αν έχεις θέμα και ησυχάζεις.

Μετάνιωσα που τα αγόρασα τα viboton.

Από εδώ και πέρα μόνο αυτά που ανέφερα.

Για φίλους που μου ζήτησαν σήμερα θα τους αγοράσω 1 mele f10 deluxe και 1 rkm.

Ούτε καν τους εμφανιζω τα άλλα.

Σε έναν τρίτο που του το χάρισα ούτε καν το δουλεύει.

Για ταινίες κλπ μόνο αυτά που αναφέρω.

Για παιχνίδια ίσως τα άλλα, όμως δεν με νοιάζει.

Η ευκολία χρήσης που προσφέρουν αυτα που λέω είναι χρόνια μπροστά από τα viboton ειδικά για ένα μηχάνημα που οι περισσότεροι το αγοράζουμε για ματς/ταινίες/youtube.

Και όλα αυτά χωρίς καν να υπολογίσουμε το πλεονέκτημα της αντιγραφής άλλων κοντρόλ και την δυνατότητα να τα κάνουμε όλα μέσα απο ένα κοντρόλ.

Μην ασχολείστε με 2α αντικείμενα.

Απορώ πως κάποιος μπορεί να τα προτείνει σαν πρώτη επιλογή σε εναν άλλο.

Kαλημερα

 

Φωτιζομενα πληκτρα εχει το rii i8+ , το εχει ενας φιλος μου συνδεδεμενο σε raspberry, μου αρεσει και το εχω παραγγειλει και για παρτη μου.

Εχω και ενα air mouse tronsmart tsm01 αλλα με εχει κουρασει να κανω κινησεις για να ""κεντραρω"" αυτο που θελω και να το επιλεξω.

 

1) Επειδη με ενδιαφερει η αυτονομια στο air mouse ποσο κραταει η φορτηση στο deluxe και ποσο rkm ποσο συχνα τα φωρτιζετε ?

Εγω εχω ενα tsm01 κραταει 3-4 μερες κι ενα tk668 1 βαρια 2 ημερες

 

2) Ποσες μερες σου κρατα η φορτιση απο tsm01 και ποση ωρα το φορτιζεις ( πως κατλαβενεις οτι φορτιστικε πληρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Ποσες μερες σου κρατα η φορτιση απο tsm01 και ποση ωρα το φορτιζεις ( πως κατλαβενεις οτι φορτιστικε πληρος ?

2) Δεν κανω καθημερινη χρηση οποτε δεν ξερω να σου απαντησω. Το συνδεω στο ρευμα με ενα usb charger doctor και οταν βλεπω οτι ""περνανε"" κατω απο 3-4 mah ειναι ετοιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rkm που έχω τώρα εδώ, με λίγη καθημερινή χρήση πρέπει να μου κρατάει 2-4 μήνες αν δεν κάνω λάθος.

Το έχω μήνες και το έχω φορτίσει 2 φορές χωρίς καν να το βάζω στο off.

Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω μπορεί να κάνω και λάθος από επάνω αλλά το σίγουρο είναι οτι το ξεχνάς το θέμα της φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rkm που έχω τώρα εδώ, με λίγη καθημερινή χρήση πρέπει να μου κρατάει 2-4 μήνες αν δεν κάνω λάθος.

Το έχω μήνες και το έχω φορτίσει 2 φορές χωρίς καν να το βάζω στο off.

Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω μπορεί να κάνω και λάθος από επάνω αλλά το σίγουρο είναι οτι το ξεχνάς το θέμα της φόρτισης.

Το mele f10 deluxe κρατα τοσο πολυ χωρις φορτιση ? Ειναι πιο ποιοτικο και ανταποκρινετε καλυτερα απο το rkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι για το mele.

Θα το έχω πάλι σε λίγες μέρες.

Έχω και ενα mele pro αλλά δεν το έχω δουλέψει.

Το σίγουρο είναι οτι το rkm εχει διαφορετικο πάτημα πλήκτρων σκληρότερο ισως, αλλά αρκετά καλύτερο.

Το mele εχει μαλακοτερο με αποτέλεσμα μερικές φορες να βυθίζονται αρκετά και κάνα 2 σημαντικά πλήκτρα ενοχλητικά.

Έχει όμως περισσότερα κουμπιά για την λειτουργία learning και περισσότερες! συσκευές απο την 1 του rkm.

(αν εχει και το rkm τόσα δεν το έχω βρει ακόμα)

Τα learning πλήκτρα ειναι σημαντικά, και για το rkm τα 5 που έχει δεν φτάνουν.

1 θα βάλεις για το on/off του tvbox και 4 για τον ηχο/κανάλια της τηλεόρασης.

Λείπει 1 για την επιλογή hdmi της tv ή άλλων πηγών.

Αυτά αν θέλεις να ελέγχεις και από αυτο της βασικές λειτουργίες της tv.

Το mele έχει περισσότερα αλλά δεν αντιγράφει Panasonic και denon.

Είναι πραγματικά δίκοπο.

Αν βρεις και κάνα άλλο πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση κι από εμένα... έχετε να προτείνεται κάποιο καλό air mouse με keyboard;

 

Αυτή την στιγμή έχω το απλό της Minix χωρίς πληκτρολόγιο αλλά με ενοχλούν τα εξής:

1. Είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις αυτό που θέλεις μερικές φορές. Επίσης κάποιες φορές δεν μπορείς καν να το επιλέξεις. ΠΧ youtube, να μην πηγαίνει στο search box

2. Δεν έχει πληκτρολόγιο

 

Έτσι αναγκάζομαι να συνδέσω κανονικό Mouse για να κάνω την δουλειά μου.

Δεν υπάρχει μια μέση λύση; Να έχω ένα τηλεκοντρόλ με πληκτρολόγιο το οποίο να λειτουργεί και ως ποντίκι; 

 

Λέω για Minix NEO A2 Lite αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλό θα είναι ως "ποντίκι". Λέει six-axis gyroscope που σημαίνει τι ακριβώς; Είναι ικανοποιητικό;

Το πληκτρολόγιο του μια χαρά φαίνεται.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Αγόρασα χθες το πρώτο μου Link.png Site: tvbox  και είμαι σε αναζήτηση air mouse καθώς απ'ότι φαντάζομαι το remote control που θα έρθει με το tv box δεν θα βολεύει καθόλου.Η χρήση του air mouse θα είναι κυρίως για προβολή ταινιών και όχι τόσο για παιχνίδια.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο;;Έχω βρει τα 2 παρακάτω που μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

 

1)Link.png Site: melef10 deluxe

2)Link.png Site: tronsmarttsm-01

 

Τι μου προτείνετε;

 

Κάτι Link.png Site: τέτοιο θα βόλευε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Αγόρασα χθες το πρώτο μου Link.png Site: http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html?wid=21">tvbox  και είμαι σε αναζήτηση air mouse καθώς απ'ότι φαντάζομαι το remote control που θα έρθει με το tv box δεν θα βολεύει καθόλου.Η χρήση του air mouse θα είναι κυρίως για προβολή ταινιών και όχι τόσο για παιχνίδια.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο;;Έχω βρει τα 2 παρακάτω που μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

 

1)Link.png Site: http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_68068.html">melef10 deluxe

2)Link.png Site: http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-TSM-01-Air-Mouse---Keyboard-for-TV-Box---PC---Motion-Sensing-Games-317283.html">tronsmarttsm-01

 

Τι μου προτείνετε;

 

Κάτι Link.png Site: http://www.gearbest.com/air-mouse/pp_400716.html?wid=21">τέτοιο θα βόλευε;;

Το verdon ειναι κατα βαση και για παιχνιδια.

Tromnsmart tsm01

(+) μικρο ,βολικο,ευκολο στη χρηση.

(-) μικρη αυτονομια καθε 3-4 μερες φορτηση.

Mele f10 deluxe

(+) μεγαλη αυτονομια,πληκτα εκμαθησης κουμπιων αλλων τηλεκοντρολ ,

,(-) σχετικα μεγαλυτερο μεγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το mele υπάρχει και αυτο

http://m.gearbest.com/mice-keyboards/pp_104418.html με πολύ καλύτερα πλήκτρα, συμβατότητα με Panasonic/denon αλλά λιγότερα πλήκτρα εκμάθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το mele υπάρχει και αυτο

http://m.gearbest.com/mice-keyboards/pp_104418.html με πολύ καλύτερα πλήκτρα, συμβατότητα με Panasonic/denon αλλά λιγότερα πλήκτρα εκμάθησης.

Κουμπί power off έχει, απλά για ποντίκι πως το χρησιμοποιώ; μην κάνει 7 ώρες όπως τα μανίσια για να πάει από την μια μεριά στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

air mouse ειναι, όπου δείξεις μετακινείται αλλά έχει και κουμπί που απενεργοποιείτε το mouse και πας με τον σταυρό.

Ακόμα αντιγραφείς το on off του μαμισιου για να ανοιγοκλείνει το box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θελω να αγορασω ενα AirMouse για χρηση με τον desktop υπολογιστη που βρισκεται στο 1 μετρο απο την τηλεοραση και ειναι συνδεδεμενη μαζι του για να βλεπω ταινιες. Ας εχει και δυνατοτητα χειρισμου του υπολογιστη γενικα..πχ για να μπουμε Youtube ή και browsing.. Μελλοντικα ισως συνδεθει και σε TV Box.

Καταρχην για να καταλαβω, οταν λεμε AirMouse εννοουμε οτι η κινηση του κερσορα δινεται μεσω γυροσκοπιου;; Πως στοχευεις στην οθονη;;
Αλλιως μεταπαμε σε touchpad, αλλα αυτο ειναι αλλη κατηγορια;
Ποιο ειναι πιο βολικο στη χρηση;

Από δυνατοτητες, με ενδιαφερει να εχει πληκτρα χειρισμου player καθως και mute και ενταση ηχου.
Αν υπαρχει δυνατοτητα ισως και φωτιζομενα πληκτρα, χωρις να ειναι απαραιτητο (ισως βεβαια καλυτερα να τα χρησιμοποιεις απλως απο μνημης και να μη χρειαζεται φωτισμος).
Ισως καλυτερα να παιρνει απλες μπαταριες καθως δεν γινεται μεγαλη χρηση, αλλα δεν αποκλειω και επαναφορτιζομενη..

Budget ευελικτο αλλα καλυτερα μη ξεφυγουμε το 20αρικο.. δε ψαχνω τρελα πραγματα
Παντως προτιμω το στυλ τηλεκοντρολ (μακροστενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...