Προς το περιεχόμενο

Σταματά η παραγωγή του Atom-based Microsoft Surface 3


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... Πάντως αυτός είναι και ο λόγος που η intel πάει παρακάτω...

Εγώ το ξέρω, γιατί έχω και σε λίγο θα το βάψω μπλε. Πες τα σε εκείνους που μας έλεγαν τα τελευταία χρόνια πόσο υπέροχα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To insomnia ξαναχτυπά...

 

Τίτλος: Η M$ σταματά την παραγωγή του atom based surface 3...

 

Αβίαστο συμπέρασμα κάγουρα: Τα Win πάνε άπατα... τέζα πάνε σαν τα mobile, bottoless...

 

Η πραγματικότητα: Η Intel (=κατασκευαστής των επεξεργαστών) έχει αποφασίσει να σταματήσει την παραγωγή των atom...

 

Τελικό Συμπέρασμα: Η βλακεία είναι ανίκητη...

 

ΥΓ: Όποιος έχει δοκιμάσει Win Tablet καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει σύγκριση και οτιδήποτε άλλο είναι ημίμετρο... ειδικά σε ημιεπαγγελματική και επαγγελματική χρήση η δυνατότητα εκτελέσιμων είναι απλά ανυπέρβλητη...

Πήγα Κωτσόβολο. Είδα 10-15 Android tablet samsung Κλπ .Ολα μέτρια στην καλύτερη περίπτωση.Ανοίγω ένα 8 inch vero (κινέζικο) με 1 gb ram(!) windows 8 και έτρεχε πιο γρήγορα από όλα τα άλλα μαζί..

Τια συγκρίνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To insomnia ξαναχτυπά...

 

Τίτλος: Η M$ σταματά την παραγωγή του atom based surface 3...

 

Αβίαστο συμπέρασμα κάγουρα: Τα Win πάνε άπατα... τέζα πάνε σαν τα mobile, bottoless...

 

Η πραγματικότητα: Η Intel (=κατασκευαστής των επεξεργαστών) έχει αποφασίσει να σταματήσει την παραγωγή των atom...

 

Τελικό Συμπέρασμα: Η βλακεία είναι ανίκητη...

 

ΥΓ: Όποιος έχει δοκιμάσει Win Tablet καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει σύγκριση και οτιδήποτε άλλο είναι ημίμετρο... ειδικά σε ημιεπαγγελματική και επαγγελματική χρήση η δυνατότητα εκτελέσιμων είναι απλά ανυπέρβλητη...

Έχω Surface 3 και δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ναι έχει σαν συσκευή κάποια πλεονεκτήματα, ειδικά στον τομέα συμβατότητας hardware softweare είναι ανυπέρβλητο. Έχει όμως πολλά προβλήματα και είναι παρασάγκες πίσω στο περιβάλον αφής από μια Android ταμπλέτα. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο του Android. Από την άλλη έχει το πλεονέκτημα ότι έχεις μαζί σου έναν πλήρες υπολογιστή που όσο και να σε παιδέψει στο τέλος θα την κάνεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Surface 3 και δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ναι έχει σαν συσκευή κάποια πλεονεκτήματα, ειδικά στον τομέα συμβατότητας hardware softweare είναι ανυπέρβλητο. Έχει όμως πολλά προβλήματα και είναι παρασάγκες πίσω στο περιβάλον αφής από μια Android ταμπλέτα. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο του Android. Από την άλλη έχει το πλεονέκτημα ότι έχεις μαζί σου έναν πλήρες υπολογιστή που όσο και να σε παιδέψει στο τέλος θα την κάνεις την δουλειά σου.

 

Μα σε τι διαφωνείς?? Προφανώς και οι atom είχαν ζητήματα και για αυτό τους σταμάτησε η Intel.

 

Επί της ουσίας η δυνατότητα να τρέχεις εκτελέσιμο, είναι ίσης (μάλλον μεγαλύτερης) αξίας από το πλήθος των χιλιάδων εφαρμογών του android όταν το συγκρίνετε με τα WP. Άντί για laptop στη τσάντα, έχεις tablet και τέλος... Σε τι σε παιδεύει αυτό?? και που το android είνα καλύτερο??? Στο ότι δεν μπορείς ούτε με exchange να συνδεθείς αξιόπιστα? Στο ότι ακόμα και το Open VPN είναι λειψό? Στο ότι για να τυπώσεις κάτι πρέπει να κάνεις πατέντες με App που παραβιάζουν κάθε κανόνα ασφαλείας?? Στο ότι η μόνη αξιόπιστη λύση για να συνδέσεις interface είναι να το φτιάξεις μόνος σου??

 

Τέλος πάντων, το ποστ μου βασικά αφορούσε τον κλασσικό τρόπο παρουσίασης του Insomnia που μεταφέρει το πρόβλημα των Atom λες και είναι πρόβλημα του Surface... Ο καθένας ας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει... και ναι ο kirileman έχει δίκιο για την απόδοση του... όπως και για την υπερβολική κοστολόγηση του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος έχει δοκιμάσει atom Windows tablet, καταλαβαίνει ότι είναι για τα μπάζα. Ότι σέρνεται τόσο άσχημα που οποιοδήποτε πλεονέκτημά του έναντι των ταμπλετών με "mobile" λειτουργικό, ακυρώνεται. Στο καλό, δε θα μας λείψουν. Α, και επαγγελματική χρήση με τόσο αδύναμο hw, δεν υφίσταται.

Αν ειναι οπως τα λες τοτε:

Πως εξηγεις τοτε την 80% φευγα αυξηση των windows tablets,την 19% πτωση των ipad και τα 16% κατω των android tablet στο τελευταιο τρημινο?

Πως εξηγεις επισης το γραψιμο εδω και 1,5 χρονο του android απο τους κατασκευαστες των tablet και την στροφη σχεδων ολων στα windows?

Ακομη και στους κινεζους,για να βρεις καινουρια  συσκευη με android ,πρεπει να κοιταξεις για dual boot μαζι με τα windows,ενω αν δε θες android ,αλλα μονο windows , σου παρεχουν αυτη την επιλογη!

Παρε ενα Geekbuying(αν θες κοιταξε και αλλα ιντερνικα μαγαζια,να δουμε τι αποτελεσματα θα παρεις) στις 10" και πανω,να δεις ποσα tablets εχουν arm και ποσα εχουν intel!

 

Το android στα tablets θα επιβιωνουν,οσο υπαρχει ζητηση σε συσκευες 8&7" και καθε χρονο που θα μειωνονται αυτες οι συσκευες,τοσο θα περιοριζεται σ'αυτη την κατηγορια.

 

Καλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... Πάντως αυτός είναι και ο λόγος που η intel πάει παρακάτω...

Δεν ειναι οι επιδοσεις ο κυριως λογος που σταματα η σειρα,αλλα η συγχωνευση των 3 σειρων επεξεργαστων που προοριζονταν για τις ιδιες συσκευες και h ανεξαρτητη αναπτυξη τους ηταν και ανουσια και ζημιογόνα ,γι'αυτο και οι 3 αυτες σειρες επεξεργαστων(atom,pentium και celeron) εχουν συγχωνευτει σε ΜΟΝΟ ΜΙΑ σειρα ,τους Apollo Lake.

 

 

Εγώ το ξέρω, γιατί έχω και σε λίγο θα το βάψω μπλε. Πες τα σε εκείνους που μας έλεγαν τα τελευταία χρόνια πόσο υπέροχα είναι.

Βαψε το και ροζ με κοκκινες καρδιουλες,αν θες!Αν και λιγο αργα το σκεφτηκες για βαψημο ,εχουν περασει ηδη και 2,5 χρονια απο τον καιρο που το πηρες.

Και την επομενη φορα να μην παρασύρεσε στο τι λεν οι αλλοι και να περνεις τις σωστες και χρησιμες συσκευες, οπως ειναι το ipad και τα android tablets και που στο παρον υπαρχουν αρκετες επιλογες σ'αυτα τα δυο ,οποταν δε δικαιολογείται ,οποιαδήποτε  "αθλια" εναλλακτικη,τυπου windows tablet!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...