Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 7 (Open Spoiler Thread Seasons 1-6)


CarbonFibre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα δεν αντεξα και το ειδα με αγγλικους subs,αφου πρωτα εφαγα σποιλ 2 λεξεων (που ηταν αρκετες) σε σχολιο ενος @ρα στα ανομολογητα.. 

Αλανια δειτε το πριν φατε σποιλερ στη μαπα απο το πουθενα,η ποιοτητα εικονα/ηχος ειναι αξιοπρεπεστατα.

Ποιος περιμενει 10 μερες τωραα  :unsure:

 

spoil memes επ6.

 

 

 

 

 

 

20840961_1893135417679597_30510314322756

got-leak-episode-6_759.jpg

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από stathis97
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικο σχολιο. Η Arya με τον Varys θα μπορουσαν να ιδρυσουν την KGB του Westeros. :devil:

η αρυα μας τα πρηζει με τη ψυχοπαθια της.

 

 

 

Σεναριακη ευκολία πάντως στο 6ο.

Σε αυτόν τον κύκλο συμπάθησα περισσότερο την δρακομανα και ξέρετε τι γίνεται όταν κάποιος γίνεται συμπαθής Ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προηγουμενο δεν το αγγιξα καθως η αναλυση ηταν κατω απτα standard μου,αλλα αυτο φαινεται να εχει καλο bitrate οποτε θα το τιμησω. Μπραβο και στην ΗΒΟ Spain για την χορηγια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις τηλεμεταφορές που λέτε πολλοί δεν το καταλαβαίνω. Η σειρά πάει γρήγορα, δεν πάνε οι χαρακτήρες γρήγορα. Τόσο δύσκολο είναι να το δείτε έτσι;

 

Πλέον έχουν μείνει 2-3 οίκοι, τι θέλετε να δείχνει ένα ολόκληρο επεισόδιο, το ταξίδι του Jon Snow απο το Dragonstone στο The Wall?

 

Όταν η σειρά πήγαινε αργά με διάφορους διαλόγους κλπ, οι μισοί γκρίνιαζαν για την κωλυσιεργία.

Τώρα που πάει γρήγορα, οι άλλοι μισοί γκρινιάζουν για τις τηλεμεταφορές.

 

Δεν ειναι γκρινια αυτο. Με το ιδιο σκεπτικο ολοι αυτοι που δε βρισκουν ψεγαδι στη σειρα ειναι τυφλοι fanboyδες ή trend followers.

 

To thread ειναι εδω για να κουβεντιαζουμε τα παντα, θετικα και αρνητικα, οχι μονο για να προσκυναμε.

 

Εμενα προσωπικα με ενοχλησε το οτι μια αποσταση, που οπως εχει ειπωθει στην 1η σεζον, χρειαζεσαι ενα μηνα να τη διασχισεις με αλογα, καλυπτεται εις διπλουν (και παραπανω) μεσα σε μια μερα...

 

(σποιλερ 6ου)

 

 

1ο επεισοδιο της 1ης σεζον, ο Ρομπερτ φευγει απο Kings Landing για Winterfell, μολις φτανει λεει στον Ned "πηγαινε με στην κρυπτη" και απανταει η Σερση "We've been riding for a month, surely the dead can wait"

 

6o επεισοδιο 7ης σεζον, ο Gendry καλυπτει τρεχοντας ολη την αποσταση που ειχαν κανει απο το τειχος στους white walkers, στελνει κορακι απο το τειχος στο Dragonstone και ερχεται η Dany απο Dragonstone στο τειχος...και ολο αυτο μεσα σε 5 λεπτα τηλεοπτικου χρονου, ενω οι τυποι την περιμενουν εγκλωβισμενοι πανω σ ενα βραχο, κι ενω μας δειξανε οτι περασε μονο μια μερα.

 

Δηλαδη ή το κορακι και οι δρακοι πιασανε υπερηχητικες ή περιμεναν καμια βδομαδα ο John και οι αλλοι.

 

Απ τη μια αυτο κι απ την αλλη εχεις τους white walkers (που επρεπε να τους λενε slow walkers) να περπατανε χρονια τωρα και να εχουν καλυψει 300 μετρα.

 

Αυτα ειναι αστειες προχειραντζες και θα επρεπε να λειπουν απ αυτη τη σειρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν είναι τόσο υπερβολικό σε σχέση με άλλα που μας έχουν δείξει.

 

 

1) Δεν είχαν πάει πολύ μακρυά από το τείχος.

2) Το κοράκι πετάει, οι δράκοι πετούν, τα κάρα και όλη η συνοδεία του βασιλιά πάει αρκετά αργά όπως μπορείς να φανταστείς, δεδομένου κιόλας ότι δεν έχει απλά τα στοιχειώδη, αλλά όλα τα κομφόρ. :P Επίσης έχε υπόψιν σου επίσης ότι Raven και Crow δεν είναι το ίδιο πράγμα, τα Ravens είναι σχεδόν σαν τα γεράκια σε μέγεθος και γενικά πετάνε γρήγορα. Οι Δράκοι ίσως εν δυνάμει ακόμη πιο γρήγορα.

 

Μάλλον είχε μια υπερβολή και πάλι, αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι. Σε φάση ίσως να έπαιρνε 2 μέρες στην καλύτερη ξέρω γω αντί για 1 κανονικά. Δε νομίζω ότι είναι και τόσο τεράστιο το Westeros. Και πάλι είναι κάπως άγαρμπο σεναριακά, αλλά έχουμε δει άλλα κι άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Westeros όποτε θέλει μπαίνει στο πλυντήριο και μαζεύει κ όποτε θέλει απλώνει.

Πάντως εγώ θα ήθελα ένα κάπως χαρούμενο τέλος και όχι γλυκόπικρο,έτσι σα τρολια ρε παιδί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ για πρώτη φορά θα ήθελα να πάνε σκατά όλα, αν και δεν πρόκειται να γίνει φυσικά. :P

Ο Littlefinger θέλει να σφαχτούνε οι Stark; Aς σφαχτούνε. Oι Northern Lords είναι όλο γκρίνια που ο Jon προσπαθεί να σώσει τον βορρά και ψάχνουν ευκαιρία να πάνε σπίτια τους; Aς πάνε στο καλό. H Cercei θέλει να καταστραφούν οι αντίπαλοί της; Aς καταστραφούν. O Euron θέλει να ανέβει στον θρόνο δίπλα στη Cercei; Aς ανέβει να χαρεί..

 

..και μετά θέλω ολόκληρη σεζόν με τον Night King να τους καταστρέφει όλους έναν έναν huehuehue

 

hades-gif-5.gif

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για πρώτη φορά θα ήθελα να πάνε σκατά όλα, αν και δεν πρόκειται να γίνει φυσικά. :P

Ο Littlefinger θέλει να σφαχτούνε οι Stark, ας σφαχτούνε, οι Northern Lords είναι όλο γκρίνια που ο Jon προσπαθεί να σώσει τον βορρά και ψάχνουν ευκαιρία να πάνε σπίτια τους, ας πάνε στο καλό, η Cercei θέλει να καταστραφούν οι αντίπαλοί της, ας καταστραφούν, ο Euron θέλει να ανέβει στον θρόνο δίπλα στη Cercei, ας ανέβει να χαρεί..

 

..και μετά θέλω ολόκληρη σεζόν με τον Night King να τους καταστρέφει όλους έναν έναν huehuehue

Μόλις θα πέσει το τοίχος να τους δω όλους,αν φτάσουν ποτέ δλδ οι λευκοπερπατιαρηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν υπήρχαν Ελληνικοί ξεκίνησα να φτιάξω δικούς μου, πριν βγάλει κάποιος άλλος.

 

Στη περίπτωση που θέλει κανείς τους δικούς μου υπότιτλους ορίστε.

Υπότιτλοι GOT S07E06.zip

 

Που btw τώρα που έβαλα τους άλλους που έχουν βγει να δω πως τα μετέφρασαν από περιέργεια, οι δικοί μου είναι καλύτεροι. Ο άλλος εκεί που

 

 

ο Σνόου μιλά στον Τζόρα Μόρμοντ για το πατέρα του που ήταν Διοικητής, γράφει με τέτοιο τρόπο σαν να αποκαλεί τον Τζόρα Διοικητή του Night's Watch.  :wacko:

 

 

και ένα σωρό typos, τη μισή συζήτηση Σάνσα - Άρια δεν τη κάλυψε καν... τσκ τσκ τσκ.

Επεξ/σία από Alithinos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι θα σχολίαζα μόλις ότι οι υπότιτλοι σου είναι όντως εξαιρετικοί. Βέβαια είδα πολύ λίγο (θα δω αργότερα το επεισόδιο) αλλά δεν πιστεύω να χαλάνε μετά.

 

Απεχθάνομαι αυτούς που φτιάχνουν υπότιτλους όπως γουστάρουν αυτοί και το αποτέλεσμα είναι μάπα. 

 

Δηλαδή Οκ μπραβο τους που μπαίνουν στην διαδικασία να φτιάξουν υπότιτλους, αλλά αν είναι να τους φτιάχνουν όπως γουστάρουν αυτοί απλά ας μην μπουν ποτέ ξανά σε αυτήν την διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποτιτλοι ειναι πονεμένο θέμα. Συγχαρητήρια στον Alithinos για τη προσπάθειά του. Αν κάποιος ομως έχει ενστάσεις για τους υπότιτλους που βγάζει η μια και μοναδικη γνωστή ομάδα, μπορεί απλά να συνεργαστεί μαζί τους και να τους "διορθώσει" τα μειον τους. Ξέρετε, απο μεράκι το κάνουν και όλη η Ελλάδα αυτους περιμένει.

Και επειδή έχω φτιάξει και εγω υπότιτλους, δεν είναι κάτι απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε αυτόν τον κύκλο συμπάθησα περισσότερο την δρακομανα και ξέρετε τι γίνεται όταν κάποιος γίνεται συμπαθής Ε;

 

 

 Ισχύει αυτό την έχουν κάνει επίτηδες πιο συμπαθητική και μάλλον θα χαιρετήσει και αυτή (για το πώς, είχα διαβάσει μια θεωρία), κρίμα

 

 

Όπως το σκέφτομαι εγώ

 

 

 

Η αρυα αν ήθελε να την σκοτώσει θα μπορούσε να το είχε κάνει, οπότε το να σκοτώσει η αρυα την σανσα το αφήνουμε στην άκρη.

 

Η συγκεκριμένη σκηνή όπως την αντιλήφθηκα εγώ τώρα:

 

Η Σανσα καταλαβαίνει την διπλωματία και ότι χρειάζεται κάποια άτομα, όπως πχ δεν μπορεί να χάσει τον μικρό δάχτυλο αν και θα ήθελε να τον ξεφορτωθεί για τι χρειάζεται τις δυνάμεις του και εδώ μπαίνει η αρυα. Η αρυα το καταλαβαίνει αυτό και με ένα ανορθόδοξο τρόπο ο οποίος άφηνει στον θεατή την ιδέα ότι η αρυα θέλει να σκότωσει την Σανσα μας δείχνει ουσιαστικά την αρυα να απαντάει στην ερώτηση της αδερφής της και δίνοντας της να καταλάβει ότι δεν χρειάζονται τον μικρό δάχτυλο πλέον για να ελέγχουν τις δυνάμεις τους πάρα μόνο το πρόσωπο του και έτσι της έδωσε το Ντάγκερ για να τον σκοτώσει.

 

Αυτη η δολοφονία πέρα από το πρόσωπο του θα δείξει και στην αρυα ότι η αδερφή της δεν είναι όπως ήταν και ότι δεν θα ξανά προδώσει την οικογένεια της για να γίνει αυτό που πάντα ήθελε, βασίλισσα.

 

Οπότε μάλλον στο 8ο θά δούμε την Σανσα να σκοτώνει τον μικρό δάχτυλο.

 

 

 

 

Αυτό. Δεν το σκέφτηκα, όλη η σκηνή έγινε για αυτό τελικά.

Εγώ απλά σκεφτόμουν μήπως σε αυτά που έγιναν πιο πριν, στους διαλόγους Σανσα - Litlefinger, η Άρυα είχε πάρει την μορφή κάποιου από τους δυο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...